Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytiskněte to, co chcete vy, ne tiskárna

aktualizováno 
Tiskárnu má dnes doma nebo alespoň v práci snad každý. Mnohdy je ale problém s tím, jak tisk naformátovat tak, aby výsledek odpovídal vašim představám. Leccos sice zvládnou v nastavení samotné tiskárny nebo programy, ze kterých se tiskne, ale ani to nám nemusí postačovat.
Nechce už špatně potištěné obákly vyhazovat?

Nechce už špatně potištěné obákly vyhazovat? | foto: Profimedia.cz

Naštěstí existuje několik programů, které nám v tomto směru výrazně pomohou a leckdy i podstatně ulehčí práci.

Obálky a formuláře

Na prvním místě si představíme dva programy specializované na tisk do kanceláře pro potisk poštovních obálek a různých formulářů.

Tisk obálek je jednoduchým prográmkem pro tisk, jak už název napovídá, obálek z Windows. Program si vytváří postupně seznam příjemců, který se ukládá do kombo-boxu. Vybírat lze ze čtyř formátů obálek, tisk lze otáčet a dále je možné jemně specifikovat umístění odesílatele a příjemce (vzdálenost od kraje). Tisk odesílatele je také volitelný.

Výhodou programu je jeho dostupnost zdarma, drobnou nevýhodou je nutnost mít nainstalován .NET framework 2, ale toto prostředí je dnes vyžadováno mnoha aplikacemi, takže je možná ve vašem systému již přítomno.

Tisk obálek

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (freeware, 310 kB).

S pomocí programu Pošta & kancelář hravě zvládnete vyplnit jakýkoliv formulář či popsat obálku během několika málo okamžiků a to přehledně a čitelně.

Součástí programu jsou již vytvořené některé formuláře a obálky, ale můžete si během chvilky vytvořit vlastní předlohu a pak jen stačí ji uložit a kdykoli bude potřeba, opět ji použít. Program umožňuje hromadný tisk ze souboru, rozmísťování kolonek ve formuláři, rozdělit kolonku na políčka, zarovnávat text atp. Na rozdíl od předchozího programu není zdarma, ale na druhou stranu toho zvládá mnohem víc a cena není nijak závratná (méně než 300,- Kč).

Pošta a kancelář

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 4,6 MB)

Obaly na CD

Dalším ze specializovaných programů pro tisk, který jistě najde u vás doma své uplatnění, je CD Obal – jednoduchá tvorba CD obalů. Umožňuje vytisknout přední i zadní stranu akorát na velikost krabičky. Pokud si nejste jisti či nemáte konkrétní informace o CD, lze využít databáze na internetu.

Software spolupracuje se servery FreeDB a CDDB, načítá adresářovou strukturu z disku, nemusíte tedy všechno ručně vypisovat, umožňuje změnu fontu (barva, font, tloušťka, velikost).

CD Obal

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Freeware, 430 kB)

Tisk plakátů

Wall Photo Maker vám umožní tisk fotografií a obrázků jako plakát, a to i na běžné tiskárně, která neumí tisknout na velké formáty.

Pokud vám nestačí formát A4, program dokáže obrázek zvětšit a rozdělit na více stránek, které vaše tiskárna zvládne vytisknout. Tyto části plakátů pak stačí nůžkami zastřihnout a slepit dohromady, výsledkem je plakát podle vašich požadavků. Můžete vybrat i z několika efektů pro zvýraznění plakátu, projekt můžete uložit na pozdější použití.

Program obsahuje jednoduché uživatelské prostředí, tudíž ho zvládnou i začátečníci.

Wall Photo Maker

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 2,1 MB)

Komfortní formátování tisku

Poslední z programů v dnešním výběru již není nijak specializovaný. Umožní vám tedy naformátovat a připravit tisk z kterékoli jiné aplikace, ze které tisknete. Jedná se vlastně o softwarový tiskový ovladač, který podle vašich požadavků předpřipraví tisk pro vlastní ovladač tiskárny.

S programem FinePrint tak jednoduše zvládnete oboustranný tisk na kterékoli tiskárně, dokážete tisknout brožury, potisknout elektronické předtisky, vkládat do tisku vodotisk nebo přidat dodatečný okraj pro následné vázání dokumentu.

FinePrint

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 2,8 MB)

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz