Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytiskněte to, co chcete vy, ne tiskárna

aktualizováno 
Tiskárnu má dnes doma nebo alespoň v práci snad každý. Mnohdy je ale problém s tím, jak tisk naformátovat tak, aby výsledek odpovídal vašim představám. Leccos sice zvládnou v nastavení samotné tiskárny nebo programy, ze kterých se tiskne, ale ani to nám nemusí postačovat.
Nechce už špatně potištěné obákly vyhazovat?

Nechce už špatně potištěné obákly vyhazovat? | foto: Profimedia.cz

Naštěstí existuje několik programů, které nám v tomto směru výrazně pomohou a leckdy i podstatně ulehčí práci.

Obálky a formuláře

Na prvním místě si představíme dva programy specializované na tisk do kanceláře pro potisk poštovních obálek a různých formulářů.

Tisk obálek je jednoduchým prográmkem pro tisk, jak už název napovídá, obálek z Windows. Program si vytváří postupně seznam příjemců, který se ukládá do kombo-boxu. Vybírat lze ze čtyř formátů obálek, tisk lze otáčet a dále je možné jemně specifikovat umístění odesílatele a příjemce (vzdálenost od kraje). Tisk odesílatele je také volitelný.

Výhodou programu je jeho dostupnost zdarma, drobnou nevýhodou je nutnost mít nainstalován .NET framework 2, ale toto prostředí je dnes vyžadováno mnoha aplikacemi, takže je možná ve vašem systému již přítomno.

Tisk obálek

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (freeware, 310 kB).

S pomocí programu Pošta & kancelář hravě zvládnete vyplnit jakýkoliv formulář či popsat obálku během několika málo okamžiků a to přehledně a čitelně.

Součástí programu jsou již vytvořené některé formuláře a obálky, ale můžete si během chvilky vytvořit vlastní předlohu a pak jen stačí ji uložit a kdykoli bude potřeba, opět ji použít. Program umožňuje hromadný tisk ze souboru, rozmísťování kolonek ve formuláři, rozdělit kolonku na políčka, zarovnávat text atp. Na rozdíl od předchozího programu není zdarma, ale na druhou stranu toho zvládá mnohem víc a cena není nijak závratná (méně než 300,- Kč).

Pošta a kancelář

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 4,6 MB)

Obaly na CD

Dalším ze specializovaných programů pro tisk, který jistě najde u vás doma své uplatnění, je CD Obal – jednoduchá tvorba CD obalů. Umožňuje vytisknout přední i zadní stranu akorát na velikost krabičky. Pokud si nejste jisti či nemáte konkrétní informace o CD, lze využít databáze na internetu.

Software spolupracuje se servery FreeDB a CDDB, načítá adresářovou strukturu z disku, nemusíte tedy všechno ručně vypisovat, umožňuje změnu fontu (barva, font, tloušťka, velikost).

CD Obal

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Freeware, 430 kB)

Tisk plakátů

Wall Photo Maker vám umožní tisk fotografií a obrázků jako plakát, a to i na běžné tiskárně, která neumí tisknout na velké formáty.

Pokud vám nestačí formát A4, program dokáže obrázek zvětšit a rozdělit na více stránek, které vaše tiskárna zvládne vytisknout. Tyto části plakátů pak stačí nůžkami zastřihnout a slepit dohromady, výsledkem je plakát podle vašich požadavků. Můžete vybrat i z několika efektů pro zvýraznění plakátu, projekt můžete uložit na pozdější použití.

Program obsahuje jednoduché uživatelské prostředí, tudíž ho zvládnou i začátečníci.

Wall Photo Maker

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 2,1 MB)

Komfortní formátování tisku

Poslední z programů v dnešním výběru již není nijak specializovaný. Umožní vám tedy naformátovat a připravit tisk z kterékoli jiné aplikace, ze které tisknete. Jedná se vlastně o softwarový tiskový ovladač, který podle vašich požadavků předpřipraví tisk pro vlastní ovladač tiskárny.

S programem FinePrint tak jednoduše zvládnete oboustranný tisk na kterékoli tiskárně, dokážete tisknout brožury, potisknout elektronické předtisky, vkládat do tisku vodotisk nebo přidat dodatečný okraj pro následné vázání dokumentu.

FinePrint

Program stahujte ze serveru Stahuj.cz zde. (Shareware, 2,8 MB)

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz