Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si dokonalé DVD z vašich filmů. Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Z Nizozemí pochází velmi šikovný program, jenž umí vytvořit DVD-Video disk, který bude obsahovat vámi vybraný film. Chcete-li si uložit video v AVI do formátu kompatibilní se stolními DVD přehrávači, může se vám tento jednoduchý produkt hodit.

Převod videa z jednoho video formátu do druhého je v současné době velmi žádaný. Proto firmy vyvíjející software se v posledních letech zaměřují i na tento segment trhu. Patří mezi ně i velcí hráči, jako je například firma Nero se svým již multimediálním balíčkem Nero Burning ROM a či francouzská VSO, známá především díky svému programu BlindWrite, která několik měsíců vyvíjí mezi uživateli úspěšný program ConvertXtoDVD. Se svojí troškou do mlýna přispěchali i vývojáři produktu The FilmMachine.

Ten spatřil světlo světa před třemi lety od té doby však vyšla celá řada jeho nových verzí a v dnešní době je to příjemný program, kterému nečiní problém převést libovolný AVI soubor do formátů (S)VCD, DVD-Video, které jsou kompatibilní i se stolními DVD-Video přehrávači. Samozřejmostí je i vkládání titulků s podporou českých znaků.

Samotným převodem vás potom již vede jednoduchý průvodce. Na jeho konci si dokonce můžete sestavit jednoduché vlastní DVD menu. Program se tak hodí nejen pro převod filmů na DVD-Video, ale i pro tvorbu vlastního filmu s vašimi videi a to včetně spouštěcího menu.

Kodeky, kodeky a zase kodeky
Abyste však program mohli začít využívat, je nutné mít v počítači instalované kodeky (softwarové ovladače, bez něhož není možné přehrát určitý druh videoformátu vč. zvuku). Pokud vám přehrávání filmů na PC nedělá žádné problémy, potom je máte instalované (musíte mít instalované minimálně takové kodeky, kterými byl film zakódován). I na to však tvůrci produktu pamatovali. Instalátor programu totiž umožňuje do systému nainstalovat tzv. ffdshow. Ffdshow je univerzální sadou DirectShow filtrů. Tyto univerzální filtry slouží k dekompresi, kompresi MPEG-4 video a audio souborů. To znamená, že slouží k přehrávání téměř všech kodeků a také umí reprodukovat vícekanálový zvuk např. 5.1 uložený ve formátu Dolby Digital AC3. To znamená, že společně s programem si můžete nechat nainstalovat i potřebné komprimační algoritmy.

Stažení a instalace
Domovskou stránku naleznete na této adrese. Chcete-li program stahovat přímo, využijte tohoto linku – The Film Machine (16,7 MB). Instalace programu je jednoduchá. Stačí dekomprimovat stažený soubor a proklikat se instalátorem. Program pracuje pod operačními systémy Windows 2000 a XP. Lámat hlavu si nemusíte ani nad licencí. Šířen je totiž v rámci freeware, což znamená, že za jeho používání nemusíte platit.

The FilmMachine

1. krok – vyberte video k převodu
Po spuštění programu se objeví jednoduché okno. Zároveň jde o první krok průvodce vytvořením vašeho DVD-Video disku. Tlačítkem Open/Add Avi Files otevřete okno, pomocí kterého vyberete film pro převod. Film musí být v AVI, ale je jedno jestli je komprimován DivX či XviD kodekem. Vybrat lze i více, jak jeden film. To se může hodit, pokud je video rozděleno na více částí (např. na dvě CD). Ale pozor! Videa musí být ve stejném rozlišení a musí mít stejné parametry kodeku apod.

The FilmMachine

Pokud si nebudete vědět rady, můžete využít nápovědu – tlačítko Help. Bohužel však zatím není v češtině, ale zase obsahuje názorné ukázky i s obrázky, jak s programem pracovat. Tlačítkem Info zobrazíte informace o aplikaci. Na pravé straně si můžete prohlédnout detailní informace o převáděném filmu. Dozvíte se nejen jeho velikost v bytech, ale především informace o video stopě a zvuku.

Tlačítkem Next se přesuňte do druhého kroku tvorby filmu na DVD-Video.

2. krok - jak vybrat kodér a zvolit parametry videa
Ve druhém kroku je zapotřebí zadat složku pro výstup a především zvolit enkodér, který bude pro převod filmu zvolen. Na výběr jsou hned čtyři. Avšak jen ten s označením QuEnc je k použití zdarma. Další jsou komerční a je zapotřebí je nejprve zakoupit. Avšak i ten zdarma dostupný má slušnou kvalitu videa a lze ho tedy bez obav použít.

The FilmMachine

Nezapomeňte vybrat složku, kam se bude video převádět – v té potom naleznete již hotové video. Musíte vybrat i formát výsledného videa. Chcete-li vytvořit DVD-Video disk vyberte Mpeg 2. Zvolte enkodér. QuEnc je zdarma a do systému se nainstaloval společně s The FilmMachine. Chcete-li film v jiném obrazovém formátu než v takovém v jakém je, vyberte poměr stran. V opačném případě nic neměňte. Pro každý formát si lze vybrat 3 aspekty zobrazení obrazu (full screen, ořez či zachování poměru stran). Automaticky by měl být vybrán ten nejvhodnější. Měnit ho však můžete i sami. Chcete-li video převést z NTSC do PAL či naopak využijte části Video. V Evropě se na obrazovkách používá PAL. V části Audio lze měnit kvalitu zvuku a informace o tom, v jakém jazyce je zvuková stopa.

3. krok – datový tok filmu
V tomto kroku musíte nastavit, na jaký typ média budete později film ukládat. Otevírací menu nabízí jak CD, tak DVD disky. Abyste film mohli přehrát v každém DVD přehrávači je zapotřebí vybrat disk DVD. Pro delší videa vyberte dvouvrstvový disk a pro ty kratší kolem 2 hodin postačí jednovrstvý (DVD-5 4.7 GB). Můžete nastavit kvalitu audio stopy. Pokud ji z nějakých důvodů nepotřebujete snižovat, nechte výchozí hodnotu zachovanou.

The FilmMachine

Máte-li v počítači nainstalovaný vypalovací program Nero Burning ROM minimálně ve verzi 6.3.1.4, můžete video nechat po skončení převodu vypálit. Pokud si chcete disk vypálit sami a máte Nero instalované zatrhněte volbu Don´t burn DVD.

4. krok – přidejte titulky
Převádíte-li film, který není v češtině a máte k němu české titulky, můžete je k filmu přiřadit. Navíc si můžete nastavit některé jejich parametry. Chcete-li titulky přidat, zaškrtněte Use subtitles. Volby v části Kind of Subtitles určují, zda titulky půjdou vypínat. Permanent subtitles vloží titulky přímo do videa. Selectable subtitles vytvoří se titulky jako u klasického DVD, které se dají vypínat.

The FilmMachine

Klikněte do seznamu s titulky a tlačítkem otevřené složky vyberte titulky. Ty se musí jmenovat stejně, jako soubor s filmem a navíc musí být ve formátu *.SUB, *.SRT, *SSA či *.TXT (poznáte je i podle koncovky souboru). Nezapomeňte nastavit jazyk titulků na Czech. Nyní si můžete vybrat znakovou sadu fontu. Pozor však na fonty, které neumí zobrazovat korektně české znaky! Chcete-li nastavit velikost, barvu a další parametry můžete tak učinit. Tyto volby jsou však dostupné pouze v případě, že titulky nebudete chtít vypínat. Shadow slouží pro určení stínu. Position určuje umístění titulků na televizi (nahoře, nebo dole).

5. krok – tvorba DVD menu
V předposlední části je zapotřebí vytvořit DVD menu. Jde o tu část DVD-Video disku, která se zobrazí po vložení média do přehrávače. V tomto nastavení si lze vyrobit jednoduché grafické menu, které však slouží pouze pro spuštění filmu. Klikněte na tlačítko Make DVD.

Tlačítkem Change Background otevřete dialogové okno, pomocí kterého si můžete vybrat vlastní obrázek na pozadí menu. Máte-li např. obrázek převáděného filmu, vyberte ten. Do boxíku Button text vepište text tlačítka např. Přehrát film. Pokud je název delší a nevejde se do vyhrazené oblasti, uchopte rámeček na okraji a změňte jeho velikost. Také ho můžete kamkoliv posunout. Dále můžete měnit parametry fontu a barvy písma. Klikněte na OK.

6. krok – 3,2,1 startujeme převod
Samotný převod je už velmi jednoduchý. Je však časově značně náročný. Proto je vhodné nechat video převádět například přes noc. Proces totiž trvá několik hodin a je přímo závislý na výkonu počítače – čím výkonnější PC, tím lepší.

The FilmMachine

Tip: Pokud máte problémy
Jestliže program nahlásí během převodu chybu, půjde s největší pravděpodobností o problém s kodeky. V tomto případě je nejlepší všechny je z operačního systému odinstalovat a nainstalovat jen ty, které budete pro převod potřebovat. Odinstalovat je můžete v Ovládacích panelech pod Zvuky a zvuková zařízení. Poklikejte na Zvukové kodeky a potom na Videokodeky.

Závěrem
Aplikace The FilmMachine je vhodným pomocníkem pro každého, kdo si chce vytvořit vlastní DVD s filmem, či jen převést video v AVI, tak aby ho přehrál každý DVD přehrávač. Má sice velmi omezené možnosti pro tvorbu DVD menu, ale zase je zcela zdarma a navíc se lehce ovládá.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Najdete na iDNES.cz