Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si spouštěcí menu pro vaše médium

aktualizováno 
Pro CD a DVD média je dnes již téměř samozřejmostí, že se po vložení do optické mechaniky sama spustí. Umíte však disk s touto funkcí vytvořit i vy pro vaše video, fotografie či hudbu?
Dítě, počítač

Dítě, počítač | foto: Profimedia.cz

Samospustitelné CD a DVD ulehčují uživatelům práci s jejich spuštěním. U médií přikládaných k časopisům se tak automaticky načte redakční engin (jakýsi motor), přes který se ovládá obsah daného média. Podobné motory mají i komerční aplikace, filmy či hry. Výroba takovéhoto CD či DVD je však snadnou záležitostí a zvládnete to i vy velmi lehce.

Sami si můžete definovat, co má disk po vložení do mechaniky provést. Nejenže může spustit vámi nastavený program, ale pokud se na něm nachází video, rovnou ho spustí v některém multimediálním přehrávači. Fotografie pak otevře v prohlížeči či rovnou rozběhne jejich slideshow, vaše oblíbené hudební album začne automaticky hrát.

Na trhu je v současné době velké množství nástrojů, jenž vám výrobu samospustitelného disku obstarají raz dva. Stačí si předem říci, co chcete na médium vypálit a tato data "prohnat" programem pro autorun.

Veškeré v článku uvedené aplikace jsou natolik jednoduché, že ovládání zvládne snad každý. Drtivá většina navíc pochází od českých autorů, takže volby jsou v češtině a u některých naleznete dokonce i nápovědu v naší mateřštině. Ty lepší navíc obsahují propracované průvodce, kteří vás výrobou autorunu pro médium provedou.

Autorun Lab 2.33.1 – freeware
První český nástroj vyrábějící na míru průvodce vašich CD. U takto upraveného disku se po vložení spustí klient, který vás provede médiem. Jednotlivé položky CD/DVD jsou samozřejmě řazeny do vámi definovaných kategorií, každá položka pak obsahuje množství vlastních údajů (název, obrázek, komentář, adresa URL, e-mailová adresa) a akcí (spuštění + parametry, instalace + parametry, kopírování)..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


  Easy Autorun 2.0 – freeware

  Program pro automatické spuštění jakýchkoli souborů v asociovaném programu po vložení CD/DVD do mechaniky. Jednoduše si navolíte soubory, které chcete po startu CD/DVD spustit a Easy Autorun už vše udělá za vás. Spouští soubory typu - EXE, HTML, hudbu, playlisty, obrázky, dokumenty a další. Tato verze navíc přináší více nastavení, nepovinných parametrů a vylepšení nápovědy..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (709 KB).


  CzRoPa Autorun 2 - freeware

  CzRoPa Autorun slouží pro spuštění zvoleného souboru či složky z CD/DVD, např. videa, playlistu či instalace programu. Navíc je možné spustit libovolný soubor (EXE, AVI, MPG, M3U, DOC, HTML...), otevřít složku v Průzkumníku Windows, či internetovou adresu. Obsahuje i řadu nadstandardních funkcí, jako je automatická odpověď po uplynutí časovače (po určitém čase dojde ke stisknutí tlačítka), obrázek pozadí (JPG, GIF, BMP, ICO, EMF, WMF), možnost vytvořit si virtuální disk a ověřit si tak nastavení apod..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (560 KB).


  Romrunner 1.5 - freeware

  Tento program je určený pro tvorbu autorun programu na CD/DVD, které obsahuje více samostatných souborů (hry, programy, atd.). Jde v podstatě pouze o jediný autorun program, který si může uživatel nastavit podle své potřeby a pak jej společně se soubory, na které bude odkazovat, vypálí na CD/DVD..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,1 MB).


  CDStart 1.08 – freeware

  Program pracuje v několika módech. První je návrh CD, druhý je spuštěné CD v grafice a třetí je multiboot CD, které nabídne seznam profilů a uživatel si spouští programy postupně. Je intuitivní, plně grafický s možností změnit vzhledy. Obsahuje vlastní textový a HTML prohlížeč a zároveň dokáže využít existující Wordpad..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (180 KB).


  MediaMenu 1.40 – freeware

  I přestože výstupem tohoto programu jsou soubory pro samospustitelné CD/DVD vypadající jako omalovánky, nic mu na jeho kvalitě neubírá. Spíše naopak. Obsahuje totiž navíc i prohlížeč obrázků a spouštěč multimediálních souborů ve Windows. Dovolí vám tak vytvořit atraktivní plné obrazovkové menu pro vaše CD/DVD včetně informací o jeho obsahu. Mezi pokročilé funkce patří možnost nastavit si hraní hudby na pozadí a podobně.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).


  CSAutoDoc 1.0 - freeware

  Jednoduchá utilita, která po vypálení na CD umožňuje po vložení CD do mechaniky otevřít vybrané dokumenty (DOC, HTML) nebo spustit libovolný EXE soubor..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (11 KB).


  Multimedia Builder 4.9.7 - trial

  Software pro tvorbu kvalitních a působivých autorunů a prezentací na CD nebo DVD nosiče. Do autorunu lze vložit zvuky, obrázky a další grafické prvky, automaticky lze spouštět vybrané aplikace nebo otevřít webové stránky atd. Program má i přehledné rozhraní se snadným ovládáním, s nímž si snadno poradí i začátečník..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (20 MB).


  AutoRun Typhoon 3.2.2 - trial

  Aplikace pro vytváření profesionálních samospouštěcích projektů pro CD a DVD nosiče. Autorun může obsahovat vlastní menu i tlačítka. Vytvořená samospouštěcí nabídka je vhodná na různé multimediální nosiče nebo CD/DVD s prezentacemi atd..

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (9,4 MB).


  BusRunner Pro 2.0 - trial

  Aplikace umožňující tvorbu autorunu pro USB klíčenky a další přenosná paměťová zařízení. Po připojení zařízení do USB portu se automaticky provedou zadané úkony, spustí programy atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (885 KB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

  Tipy a triky pro Windows 10

  Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

  Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

  Mozek, ilustrace

  Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

  Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

  Ilustrační foto

  Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

  Najdete na iDNES.cz