Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si vlastní instalační CD s Windows včetně záplat či jen instalátor

aktualizováno 
Chcete známému poslat šetřič monitoru s obrázky z dovolené, který by se na jeho PC měl objevit na správném místě? Chcete si vytvořit instalační CD Windows se všemi aktuálními záplatami? My pro vás máme ještě více.

Notebook a léto | foto: Profimedia.cz

Pošlete–li někomu soubor se šetřičem monitoru, málokdo budete vědět, kam ho nakopírovat, aby se mu objevil ve vlastnostech nastavení spořiče. Pokud někomu poskytnete svoji vytuněnou Mirandu, Firefox atd. nemusí tyto programy být nutně umístěny v některé ze složek Windows, ale pro pořádek by měly. Toto vše a ještě více umí následující programy. Dokonale totiž dokáží vytvářet samoinstalační archívy, tak jak je znáte při instalaci softwaru do PC. My vám jich dnes nabízíme hned deset a mezi nimi nechybí ani instalátory pro přesun fontů písem či nástroje pro tvorbu opravných balíčků.

Vytvořili jste si vlastní prográmek, ale trápí vás, jak ho co možná nejlépe předat dalším uživatelům? Nechcete ho pakovat do RARu nebo ZIPu? Možností, jak tento „zádrhel“ řešit, existuje samozřejmě hned několik. Mezi ty nejjednodušší se například řadí nástroje, obecně nazývané jako instalátory nebo instalační utility.

Nástroje pro tvorbu instalačních balíčků obsahují řadu funkcí pro snadnější šíření vašich aplikací. Tím vývojářům a začínajícím programátorům pomáhají vytvářet výkonné a spolehlivé instalace snadno a rychle. Zvládají také úpravy registru, zápis do INI souborů, vložení zástupce do Start nabídky Windows či tichou odinstalaci na pozadí systému Windows. Programy se postarají i o uložení jednotlivých souborů do těch adresářů, jenž vyberete jako cílové. Při jejich tvorbě vás ve většině případů provází krok za krokem buď grafické nebo příkazové prostředí, v jehož cíli se nachází instalační soubor, který lze použít na všech platformách Windows bez instalace dalších podpůrných programů.

RyanVM Integrator 1.4 – freeware
První program není typickým zástupcem této skupiny produktů, ale tak trochu sem patří. Slouží totiž pro vytváření instalačních CD s operačním systémem Windows XP. Ale nejde o klasické instalační CD. Toto může obsahovat Service Packy a také další záplaty a fixy systému. Stačí si je jen stáhnout z webu Microsoftu a CD si můžete vytvořit doslova na míru. Výstupem je ISO soubor, který lze poté vypálit na samospustitelný datový disk.

 • Stahujte na této adrese (745 KB).

 • SetupStudio 1.0 – trial

  Jeden z nejlepších produktů zejména pro ty z vás, kteří obsluhují více PC. Setup Studio je totiž instalační systém pro PC, který umožňuje vytvářet DVD média obsahující dopředu vložené bezpečnostní záplaty, ovladače, programy a konfiguraci spolu se systémem Windows. Toto médium stačí vložit do PC, nechat nainstalovat systém se záplatami či jen ho nechat aktualizovat.

 • Stahujte na této adrese (60,4 MB).

 • Inno Setup 5.1 – freeware

  Jeden z nejpoužívanějších programů pro tvorbu vlastních instalačních archívů. Jeho první verze se objevila v roce 1997 a dnes patří mezi špičku ve svém oboru. Obsahuje klasického průvodce instalací a odinstalační program. Při instalaci je schopen porovnávat i verze jednotlivých souborů, což pomáhá při aktualizaci nových aplikací, ovládat ActiveX prvky, instalovat fonty a tak dále. Zapisuje položky jak do INI souborů, tak do systémového registru.

 • Stahujte na této adrese (1,3 MB).

 • Nullsoft Scriptable Install System 2.29 – freeware

  Tento nástroj pochází od společnosti Nullsoft, kterou zřejmě netřeba představovat. Doslova na míru vytváří installery, k čemuž přispívá i přátelské rozhraní, které ale není řešeno pomocí průvodců. V rámci internetu jsou navíc k dispozici zcela zdarma i zdrojové kódy.

 • Stahujte na této adrese (1,5 MB).

 • Ghost Installer 4.5 Free Edition - freeware

  Potřebujete-li nástroj pro tvorbu instalačních souborů, pak zkuste využít služeb tohoto programu. Dokáže konfigurovat jak vzhled instalace, tak i její průběh. Také lze využít odinstalačních funkcí nebo RSA šifrování. Free verze je ochuzena o některé grafické prvky programu. Podporuje i technologie .NET Framework, MDAC, Java a BDE.

 • Stahujte na této adrese (5,8 MB).

 • Setup2GO 1.9 – freeware

  Pomůže vám vytvořit instalační balíky a to aniž byste museli být programátorem. Archív může obsahovat všechny potřebné funkce, jako nastavení, kam data kopírovat, kam dát ikonky, úpravy v registru, podporuje kompresi ZIP, umí asociovat přípony souborů ve Windows a vyrobí i soubor pro odinstalaci.

 • Stahujte na této adrese (989 KB).

 • Setup 2.1 – freeware

  Utilita vytvoří snadno a rychle nenáročné instalátory. Program zdrojový soubor zvětší jen přibližně o 77kB. Navíc je možné používat skripty a pro jejich tvorbu má zabudovaný editor.

 • Stahujte na této adrese (532 KB).

 • SK Installer 1.4 – freeware

  Jde o slovenský produkt a slouží pro vytváření instalačního balíčku. Po jeho spuštění je zobrazena historie projektu. Pokud jsou v ní zapsané už vytvořené projekty, otevřete je dvojklikem myši. Vytvoření projektu je velmi jednoduché - stačí v hlavním menu kliknout na položku Nový projekt. Maximální délka menu programu je 30 znaků, jeho popisu 60 znaků. Zadáte parametry a během chvilky máte program i s instalátorem. Tlačítko Kontrola integrity projektů kontroluje, zda-li existuje na dané cestě konkrétní soubor se zadanou příponou.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

 • Patch Maker 1.2 – freeware

  Utilitka pro ty z vás, kteří vytváříte často nové verze svých programů. Jde tedy o software na kompilaci updatů. Díky tomu nemusíte uveřejňovat celé verze, ale pouze jejich část. Funguje tedy podobně jako patch pro operační systémy Windows, nebo se může použít pro počeštění některých aplikací.

 • Stahujte na této adrese (475 KB).

 • FontZip 5 – shareware

  Jednoduchý prográmek pro balení a distribuci TrueType písem (fontů). FontZip zabalí vaše druhy písem do samorozbalovacího archívu (*.exe), včetně souboru readme, případně odkazem na jakékoliv internetové stránky. Snadno se používá a díky přehlednému rozhraní může být instalace fontů do PC jednoduchou záležitostí. Na zkoušku je k dispozici 14-denní demoverze.

 • Stahujte na této adrese (1,5 MB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Najdete na iDNES.cz