Vytvořte si vlastní samospustitelné CD nebo DVD

aktualizováno 
Závidíte svému kamarádovi, že vytváří CD, která se po vložení do mechaniky sama spustí? Již nemusíte. Dnes vám totiž představíme šikovnou aplikaci, která vám pomůže vytvořit samospustitelné CD nebo DVD snadno a rychle.

V současné době již téměř každé vylisované CD a DVD obsahuje součásti, které ve Windows XP vyvolávají tzv. automatický start či chcete-li okno Přehrát automaticky. Po vložení média do optické mechaniky a zasunutí dvířek dojde k inicializaci vlastního autorunu. Může tak dojít k vyvolání okna pro instalaci hry, aplikace či načtení úvodního okna CD s dalšími nabídkami. Nemá-li médium vlastní start nabídku, potom vám Windows XP nabídnou známý seznam proveditelných akcí.

Pokud chcete i vy, aby se vámi vypalované CD a DVD otevírala sama, není nic lehčího. K tomu, aby vaše digitální fotoalbum, video z dovolené, filmy, videoklipy nebo třeba skladby v MP3, OGG apod. působily neotřele a neobjevovalo se známé okno proveditelných akcí, vám dopomůže aplikace na tvorbu úvodních menu. S jednou takovou vás seznámíme. Jde o český projekt czRoPa-Autorun.

Stažení programu
Domovskou stránku produktu naleznete zde a aplikaci si můžete stáhnout na tomto linku - czRoPa-Autorun (306 kB). Utilita je určena pro všechny verze operačního systému Windows 98 a vyšší a k dispozici je zcela zdarma.

Co vše umí?
CzRoPa-Autorun  slouží pro spuštění zvoleného souboru či složky z disku, např. videa, playlistu či instalace programu. Navíc je možné spustit libovolný, vámi definovaný soubor (EXE, AVI, MPG, M3U, DOC, HTML...), otevřít složku v Průzkumníku Windows, či internetovou adresu. Obsahuje i řadu nadstandardních funkcí, jako je automatická odpověď po uplynutí časovače (po určitém čase dojde ke stisknutí tlačítka), obrázek pozadí (JPG, GIF, BMP, ICO, EMF, WMF), možnost vytvořit si virtuální disk a ověřit si tak nastavení apod.

Po rozbalení archívu program spusťte. Objeví se dvě okna. Na levé straně je samotný program a na pravé straně se již nachází menu budoucího disku. V první záložce Info naleznete stručnou nápovědu, jak samospustitelný disk vytvořit. Zde se dozvíte, že při jeho výrobě je nejlepší umístit program autorun do složky, kde se nacházejí další data k vypálení. Učiňte tak.

Autorun

Záložka Autorun.inf
Ve druhé záložce si definujete, zda chcete použít ke spouštění média soubor, který vytvořil k tomuto účelu sám autor (autorun.exe). V něm je předem nadefinováno např., že se po vložení disku otevře okno s volbami Ano a Ne, názvem disku atd. Zvolit můžete však i svůj vlastní, to je však již volba pro zkušené uživatele. Z tohoto místa si lze navíc vybrat, jakou ikonku má mít disk v systému. Budete-li vkládat vlastní, nezapomeňte její soubor nejprve zkopírovat do složky s daty k vypálení.

Autorun

Záložka Autorun.ini
Jde zřejmě o nejdůležitější součást programu, která obsahuje 4 podzáložky. První s označením Akce určuje, co se bude dít v mechanice 5 sekund po startu disku a jaké akce mají vykonat tlačítka Ano a Ne. Volby si upravte dle svého. Příklad: Budete-li chtít spustit film po stisknutí na Ano, vložte filmový soubor do složky k vypálení a přes tlačítko Otevřít ho vyberte. Tlačítko Ne můžete nechat prázdné.

Autorun

Další podzáložka Obrázek určuje, zda se v menu bude nacházet obrázek. Tvoříte-li tedy disk s filmem, můžete si k němu přiřadit i fotografii. Opět platí, že obrázek musíte nejprve zkopírovat do složky pro vypálení a teprve poté vybrat. Nastavovat u něho lze i další parametry (velikost obrázku přizpůsobit či pevná velikost).

Autorun

Záložka Hudba slouží k definování muziky na pozadí disku při jeho otevření. Neméně zajímavá je i poslední volba Texty a barvy. V tomto menu si lze nastavit celou řadu parametrů. Vyplnit zde můžete jméno otevíraného okna, název (jde o úvodní větu menu) a doplňující text. U těchto a dalších voleb lze navíc měnit formu písma a barvu. Také je možné měnit velikost tlačítek.

Autorun

Dodatečná úprava
Budete-li hotovi, přepněte se do okna budoucího disku. Zde by se již měly objevit vámi zadané a nastavené parametry disku. Pomocí myši si můžete změnit umístění tlačítek, nadpisu a dalších oken. Nyní se opět přepněte do hlavního okna. Kliknutím na tlačítko Uložit vytvoříte konfigurační soubor (autorun.ini).

Před vypálením ještě vše otestujte
Každého jistě zajímá, jak se mu spouštěcí menu povedlo. Ne, nebojte se, nemusíte data nyní přímo vypalovat na disk a až potom testovat. Stačí kliknout zcela dole na tlačítko Spustit autorun.exe a svůj výsledek uvidíte prakticky ihned.

Autorun

Závěrem
Finiš je už primitivní záležitostí. Stačí ve vašem (jedno jakém) vypalovacím programu vybrat inkriminovanou složku k vypálení a vypálit ji na médium. Program se nám zdál maximálně jednoduchý a jeho ovládání během chvilky jistě sedne každému. Škoda jen, že není na výběr více autorunů. Jedna šablona je přece jen málo a ne každý je tak zkušený, aby si vytvořil vlastní, zcela nové spouštěcí okno. Celkově lze program hodnotit kladně.

Témata: software, virtuální

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Zemětřesení v Česku hlídá nová aplikace Geofyzikálního ústavu

Screenshot z aplikace SeisLok

Nová mobilní aplikace SeisLok od odborníků z Geofyzikálního ústavu AV ČR umožní sledovat aktuální zemětřesení v...

Najdete na iDNES.cz