Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si vlastní screenshoty (Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma 43/04)

aktualizováno 
Možná jste někdy potřebovali pořídit obrázek určité aplikace či si uložit internetovou stránku na pevný disk. Nestačí-li vám pro tyto účely klávesa Print Screen, potom zkuste využít služeb specializovaných programů.

Potřebujete-li si vytvořit galerii obrázků určitého programu, internetových stránek či pracovní plochy, je dobré použít tzv. snímače obrazovek. Tyto aplikace vám totiž dokáží uložit prakticky cokoliv a to nejen do statických obrázků.

Klávesa Print Screen pro vkládání textů, objektů a obrázků do schránky ve Windows slouží pouze pro nenáročné účely. Pokud tedy budete potřebovat uložit celou obrazovku internetové stránky, nebo jen část okna programu či dokonce videosekvenci, můžete na ni rovnou zapomenout. Pro tyto účely lze však využít komplexnější nástroje. Dle předem zvolených kritérií uloží sejmutý objekt, obrázek či určitou část na pevný disk, kde je připraven k dalšímu použití. Ty lepší pak dokáží aktuální dění zachytávat do AVI souboru. Uložené obrazovky lze pak přehrát, čímž lze získat velmi dobrý přehled o tom, co jste dělali. Zlomek z nich vám, včetně jejich krátkého popisu, přinášíme v tomto přehledu..

Screenshoty na PC:

SnagIT 7.1.2  - shareware
Jde o jeden z nejlepších programů pro zachytávání screenshotů pracovní plochy. Bez problému tak lze vytvořit obrázky, videa či texty. Umí grabovat různé typy oken, dokáže z obrazovky vybrat pouze text, nabízí možnost zapnutí rolovaní, díky čemuž si např. můžete uložit celou stránku internetového prohlížeče. Nová verze nabízí hned několik skinů (také rozložení tlačítek se mění), ze kterých si vybere snad každý.

 • Stahujte na této adrese (9.3 MB).
 • XnView 1.74 - freeware
  Mnozí z vás znají aplikaci XnView jako výborný freewarový prohlížeč a konvertor obrázků. Kromě těchto funkcí toho však umí ještě mnohem a mnohem více. Velmi dobře tak například poslouží i pro snímání obrazovky monitoru v PC. Potěšitelné je i to, že je počeštěný.

 • Stahujte na této adrese (3.2 MB).
 • Capture-It 1.0 – shareware
  Aplikace zachycuje celou obrazovku nebo jen vybranou část. Pomocí myši tak lze přesně nadefinovat určité oblasti k jejich sejmutí. Dokáže také zachytit video nebo animované GIFy. Program navíc čeká v tray liště, a je tak kdykoliv po ruce, připravený k použití. Nově může zachytávat také chybové hlášení.

 • Stahujte na této adrese (5.5 MB).
 • HyperSnap-DX 5.61.00 - shareware
  Jde o nástroj, který ulehčuje zaznamenávání různých scén a vytváření screenshotů na obrazovce. Program navíc zaznamenává i pod rozhraním DirectX a OpenGL. Někteří uživatelé možná přivítají i vytváření fotek z DVD disků. Za velmi užitečnou funkci lze také považovat sejmutí delší stránky, než je viditelná plocha.

 • Stahujte na této adrese (3 MB).
 • HyperCam 2.10.02 – shareware
  Pokud chcete ukládat dění na obrazovce do videosekvencí (AVI), pak si zcela jistě stáhněte tento program. Ten totiž nejenže zachycuje veškeré dění na ploše, ale dokonce zaznamenává i veškeré zvuky z externího mikrofonu. U ukládaných souborů lze navíc nastavovat úrovně komprese. Dobrá je také možnost zaznamenávat právě přehrávané video z WMP, RealVideo, či QuickTime.

 • Stahujte na této adrese (914 kB).
 • SaveSnap 1.4 – freeware
  Česká aplikace SaveSnap rozšiřuje standardní sejmutí obrazovky klávesou PrintScreen o možnost sejmutí do schránky či do souboru. Mezi nabízené formáty souborů patří BMP (nejlepší kvalita, ale největší velikost), komprimovaný formát JPEG, kde je kvalita nastavitelná, či formátu GIF, který má nejhorší horší kvalitu, ale podstatně menší velikost. Disponuje pěkným uživatelským rozhraním.

 • Stahujte na této adrese (720 kB).
 • CaptureWizPro 3.1 - shareware
  Plně profesionální nástroj pro ukládání pracovní plochy. Poradí si snad s čímkoliv vč. nápovědy v okně, kontextové nabídky, kurzoru myši a dokonce i se šetřičem obrazovky. Vytváří nejen statické obrázky (GIF, JPEG, PNG, nebo BMP), ale také videa a zachytává i dění mimo rozsah vašeho rozlišení na monitoru. Uložená data můžete exportovat či posílat e-mailem. K dispozici je i odlehčená verze, bez některých funkcí.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).
 • ScreenShots 1.05 - freeware
  Petr Sloup má na svém kontě již několik zajímavých prográmků. Mezi ně se řadí i tento. Ten běží v systémové liště a po stisknutí nadefinované klávesy dojde k uložení aktuální obrazovky do nadefinované složky. Podporuje formáty BMP a JPG (možno měnit kvalitu 0-100). Obsahuje samozřejmě i výběr mezi snímáním celé obrazovky a pouze aktuálního okna.

 • Stahujte na této adrese (200 kB).
 • url2bmp 1.03 - freeware
  Tento freewarový prográmek uloží zadanou stránku jako obrázek. Ukládá do formátů BMP, PNG, JPEG a dokonce i TIFF. S url2bmp můžete zachytávat libovolná aktivní i neaktivní okna, celá menu, tlačítka, fixní i volitelné výřezy obrazovek. Dokáže pracovat i v příkazové řádce.

 • Stahujte na této adrese (358 kB).
 • PCXDUMP 9.3 – shareware
  Jeden z nejstarších prográmků pro „típání“ obrázků. Své uplatnění najde zejména v systému MS-DOS, kde screenshoty ukládá do formátu PCX. Jde o grafický bitmapový formát. Aplikace PCXDUMP je hojně využívána i dnes, a to hlavně pro své jednoduché funkce. Jako jedna z mála totiž dokáže dělat obrázky v DOSu a zároveň je ihned ukládat na disk.

 • Stahujte na této adrese (136 kB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

  Tablet pro práci i záýbavu

  Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

  Zkontrolujete si éčka v potravinách nebo tablet užijte k třídění souborů

  Tablet pro práci i zábavu

  Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s Androidem tentokrát najdete například internetový prohlížeč, aplikaci na...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Najdete na iDNES.cz