Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si všestranného pomocníka ze schránky ve Windows

aktualizováno 
Ve Windows existuje velmi zajímavý nástroj, jmenuje se schránka. Standardně toho moc neumí, ale my vám poradíme, jak a čím si ji výrazně vylepšit a používat k více účelům.

Internet univerzal | foto: Profimedia.cz

Schránka Windows je pomůcka a součást operačního systému Windows. Prostřednictvím ní můžete kopírovat data, jako jsou text či obrázky, z a do aplikací. Tento nepostradatelný pomocník vám může pomoci v případech, kdy potřebujete přesunout data z jedné aplikace do druhé. Díky tomu tak již nemusíte přepisovat texty či internetové adresy, a dokonce lze lépe pracovat i s obrázky. Přenos dat probíhá pomocí známého modelu cut-copy-paste.

Její funkčnost je však velmi omezena. Scházejí vám některé funkce, které by např. ukázaly aktuální obsah schránky, zabránily jejímu přemazání jiným objektem, uchovávaly data i po restartu PC? Pak pro vás máme řešení. My vám dnes představíme několik zajímavých nástrojů, které standardní schránku v mnohém vylepší. Manažeři schránky vám dokáží odhalit velký potenciál v klávesové zkratce CTRL+C a CTRL+V

ClipDiary 1.4 – freeware
ClipDiary není přímo plnohodnotný manažer schránky, ale na druhou stranu může jít o nepostradatelného pomocníka. Dokáže si totiž zapamatovat všechny objekty (texty a obrázky), které umístíte do schránky Windows. Když si kdykoliv později vzpomenete, že potřebujete použít něco již dříve umístěného do schránky, stačí aplikaci otevřít a ta vám poskytne celý seznam zkopírovaných objektů.

 • Stahujte na této adrese (289 KB).


  Clipboard Recorder 4.1 – freeware

  Zřejmě jedna z nejlepších utilit pro manipulaci s daty ve schránce Windows. Skládá se ze dvou částí – plovoucí okno a hlavní okno. Vkládat lze nejen text a obrázky, ale i HTML, CSV apod. Seznam zkopírovaných objektů je přehledně k dispozici v okně a podporuje i zasíláním na jiné PC v síti.

 • Stahujte na této adrese (828 KB).


  CLCL 1.1.2 – freeware

  Program se zajímavým názvem CLCL je pomůcka pro práci se schránkou, která podporuje všechny formáty. Můžete si vytvářet šablony, používat překryvné menu, speciální klávesové zkratky, přizpůsobovat nabídku či používat plug-iny.

 • Stahujte na této adrese (180 KB).


  Clipboard Express 3.6.3 - freeware

  Program pro uložení až 100 záznamů do schránky Windows. Ovládání se děje prostřednictvím hlavního okna nebo přes panel v tray liště Windows. Lze nastavit i ozvučení při určitém úkonu. Placená verze (Pro) navíc pracuje nejen s textem, ale i s obrázky.

 • Stahujte na této adrese (2,9 MB).


  Clipboard Magic 4.01 – freeware

  Freewarová utilita pro kopírování textu do schránky. Archivuje uložená data i po vypnutí Windows. Z dalších funkcí stojí za zmínku kopírování metodou drag-and-drop, možnost zvolit klávesové zkratky, třídění.

 • Stahujte na této adrese (653 KB).


  Hot Clips-On-Ice 1.3.0 – freeware

  Tato schránka uchovává 120 různých záznamů. Pro každý z nich lze navíc zvolit klávesovou zkratku, což zpřehledňuje samotné vkládání a to je pak rychlejší a snadnější.

 • Stahujte na této adrese (28 KB).


  Fronter 1.4 – freeware

  Program odchytává texty vstupující do schránky (při Ctrl+C) a zařazuje je do interní fronty pro další použití. Položky ve frontě je možno odstraňovat, upravovat, přesouvat, rozdělovat, slučovat i exportovat. Fronter je navíc česká aplikace.

 • Stahujte na této adrese (300 KB).


  ClipMate 7.2 – shareware

  Tento program je vyvíjen již od roku 1991. Všechny obsahy uložené do schránky ukládá dle volby uživatele do krátkodobých nebo dlouhodobých složek. Rozšíří stávající vlastnosti schránky o následující funkce: tisk, prohlížení archivu, editace, konverze písmen, hledání. Lze nastavit dobu uchování dat (i po restartu Windows). V nové verzi byla přidána výkonná databáze. Umožňuje uchovat tisíce položek, uložit je na disk a sdílet je společně na síti LAN. Zkratky umožní nahradit oblíbené položky a svá důvěrná data můžete chránit zašifrováním v 56-bitovém kódu ARC4.

 • Stahujte na této adrese (5,3 MB).


  ClipCache Plus 3 – shareware

  Rozšiřuje vlastnosti clipboardu a nepřetržitě ho monitoruje. Ukládá obsah schránky do právě aktivní složky, můžete si tak vytvořit archiv všeho, co jste kdy vložili do schránky. Je spouštěn v systémové liště a umožňuje editaci, podrobné třídění a vyhledávání položek uložených ve schránce.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).


  Dkiller 2.9.5 – freeware

  Potřebujete automaticky, snadno a bez námahy odstranit diakritiku z textu? Potom se vám může hodit DKiller. Program totiž prostřednictvím schránky ve Windows filtruje text, který obsahuje čárky, háčky a kroužky. Pomocí známé metody (CTRL+C) tedy stačí text zkopírovat do schránky ve Windows a následně ho opět vložit (CTRL+V). O vše ostatní se již postará sám Dkiller.

 • Stahujte na této adrese (325 KB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz