Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si všestranného pomocníka ze schránky ve Windows

aktualizováno 
Ve Windows existuje velmi zajímavý nástroj, jmenuje se schránka. Standardně toho moc neumí, ale my vám poradíme, jak a čím si ji výrazně vylepšit a používat k více účelům.

Internet univerzal | foto: Profimedia.cz

Schránka Windows je pomůcka a součást operačního systému Windows. Prostřednictvím ní můžete kopírovat data, jako jsou text či obrázky, z a do aplikací. Tento nepostradatelný pomocník vám může pomoci v případech, kdy potřebujete přesunout data z jedné aplikace do druhé. Díky tomu tak již nemusíte přepisovat texty či internetové adresy, a dokonce lze lépe pracovat i s obrázky. Přenos dat probíhá pomocí známého modelu cut-copy-paste.

Její funkčnost je však velmi omezena. Scházejí vám některé funkce, které by např. ukázaly aktuální obsah schránky, zabránily jejímu přemazání jiným objektem, uchovávaly data i po restartu PC? Pak pro vás máme řešení. My vám dnes představíme několik zajímavých nástrojů, které standardní schránku v mnohém vylepší. Manažeři schránky vám dokáží odhalit velký potenciál v klávesové zkratce CTRL+C a CTRL+V

ClipDiary 1.4 – freeware
ClipDiary není přímo plnohodnotný manažer schránky, ale na druhou stranu může jít o nepostradatelného pomocníka. Dokáže si totiž zapamatovat všechny objekty (texty a obrázky), které umístíte do schránky Windows. Když si kdykoliv později vzpomenete, že potřebujete použít něco již dříve umístěného do schránky, stačí aplikaci otevřít a ta vám poskytne celý seznam zkopírovaných objektů.

 • Stahujte na této adrese (289 KB).


  Clipboard Recorder 4.1 – freeware

  Zřejmě jedna z nejlepších utilit pro manipulaci s daty ve schránce Windows. Skládá se ze dvou částí – plovoucí okno a hlavní okno. Vkládat lze nejen text a obrázky, ale i HTML, CSV apod. Seznam zkopírovaných objektů je přehledně k dispozici v okně a podporuje i zasíláním na jiné PC v síti.

 • Stahujte na této adrese (828 KB).


  CLCL 1.1.2 – freeware

  Program se zajímavým názvem CLCL je pomůcka pro práci se schránkou, která podporuje všechny formáty. Můžete si vytvářet šablony, používat překryvné menu, speciální klávesové zkratky, přizpůsobovat nabídku či používat plug-iny.

 • Stahujte na této adrese (180 KB).


  Clipboard Express 3.6.3 - freeware

  Program pro uložení až 100 záznamů do schránky Windows. Ovládání se děje prostřednictvím hlavního okna nebo přes panel v tray liště Windows. Lze nastavit i ozvučení při určitém úkonu. Placená verze (Pro) navíc pracuje nejen s textem, ale i s obrázky.

 • Stahujte na této adrese (2,9 MB).


  Clipboard Magic 4.01 – freeware

  Freewarová utilita pro kopírování textu do schránky. Archivuje uložená data i po vypnutí Windows. Z dalších funkcí stojí za zmínku kopírování metodou drag-and-drop, možnost zvolit klávesové zkratky, třídění.

 • Stahujte na této adrese (653 KB).


  Hot Clips-On-Ice 1.3.0 – freeware

  Tato schránka uchovává 120 různých záznamů. Pro každý z nich lze navíc zvolit klávesovou zkratku, což zpřehledňuje samotné vkládání a to je pak rychlejší a snadnější.

 • Stahujte na této adrese (28 KB).


  Fronter 1.4 – freeware

  Program odchytává texty vstupující do schránky (při Ctrl+C) a zařazuje je do interní fronty pro další použití. Položky ve frontě je možno odstraňovat, upravovat, přesouvat, rozdělovat, slučovat i exportovat. Fronter je navíc česká aplikace.

 • Stahujte na této adrese (300 KB).


  ClipMate 7.2 – shareware

  Tento program je vyvíjen již od roku 1991. Všechny obsahy uložené do schránky ukládá dle volby uživatele do krátkodobých nebo dlouhodobých složek. Rozšíří stávající vlastnosti schránky o následující funkce: tisk, prohlížení archivu, editace, konverze písmen, hledání. Lze nastavit dobu uchování dat (i po restartu Windows). V nové verzi byla přidána výkonná databáze. Umožňuje uchovat tisíce položek, uložit je na disk a sdílet je společně na síti LAN. Zkratky umožní nahradit oblíbené položky a svá důvěrná data můžete chránit zašifrováním v 56-bitovém kódu ARC4.

 • Stahujte na této adrese (5,3 MB).


  ClipCache Plus 3 – shareware

  Rozšiřuje vlastnosti clipboardu a nepřetržitě ho monitoruje. Ukládá obsah schránky do právě aktivní složky, můžete si tak vytvořit archiv všeho, co jste kdy vložili do schránky. Je spouštěn v systémové liště a umožňuje editaci, podrobné třídění a vyhledávání položek uložených ve schránce.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).


  Dkiller 2.9.5 – freeware

  Potřebujete automaticky, snadno a bez námahy odstranit diakritiku z textu? Potom se vám může hodit DKiller. Program totiž prostřednictvím schránky ve Windows filtruje text, který obsahuje čárky, háčky a kroužky. Pomocí známé metody (CTRL+C) tedy stačí text zkopírovat do schránky ve Windows a následně ho opět vložit (CTRL+V). O vše ostatní se již postará sám Dkiller.

 • Stahujte na této adrese (325 KB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

  Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

  Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

  Grafton Recruitment Praha
  PRODEJCE LUXUSNÍCH HODINEK, Praha 1

  Grafton Recruitment Praha
  Praha
  nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz