Vytvořte si zálohu svých DVD filmů

  • 58
Originální video DVD disky bývají dosti drahé, přitom nejsou nijak zvlášť odolné, stačí pouhé poškrábání a můžete o svou investici přijít. Řešením je vytvoření záložní kopie.

Výrobci se ale v rámci boje s pirátstvím snaží vytváření záloh bránit, na což doplácejí i majitelé originálních nosičů. Naštěstí je v současnosti snadné ochrany na DVD obejít. Není třeba mít obavu z nelegálnosti takového počínání - pokud zálohujete vlastní originální DVD disk pro svou potřebu, ze zákona na to máte právo.

Co je k zálohování potřeba

Stačí běžné moderní PC s DVD mechanikou pro čtení a pevným diskem s dostatkem místa pro obsah DVD disku, dále je třeba, aby mechanika v počítači podporovala zápis buď ve formátu CD nebo v lepším případě DVD. Vedle hardware budete potřebovat i vhodný software, platit za něj ale většinou není třeba, lze využít řady zdarma nabízených programů. Při zálohování čekají na uživatele dvě hlavní překážky - ochrana proti kopírování brání uložení souborů z DVD na harddisk a velikost souborů na DVD může být vyšší, než kapacita média, na které chce uživatel film zálohovat.

Pro uložení obsahu DVD na pevný disk potřebujeme ripovací nástroje, které ochranu překonají. Zmenšit velikost obsahu pak můžeme s pomocí k tomu určené utility odstraněním určitých částí, jako jsou menu a bonusové materiály, obsah lze navíc i komprimovat. Nakonec je třeba film vypálit a je tedy nutné mít vypalovací software.

Ripování na pevný disk počítače

DVD používá proti kopírování zabezpečovací metodu Content Scrambling System (CSS), s kterou si poradil již v roce 1999 norský hacker Jon Johansen a vytvořil utilitku DeCSS, díky níž bylo možné stáhnout film z DVD na pevný disk bez zakódování. Volně dostupné ripovací utility si dnes poradí prakticky se všemi na trhu dostupnými filmy. Vedle CSS jsou dalšími ochranami na DVD APS firmy Macrovision zkreslující signál na analogovém výstupu, regionální kódování bránící přehrávání disků v jiných regionech, než pro které jsou určeny a omezení uživatelských možností zabraňující například přeskakovat reklamní bloky. I tyto ochrany ale umí ripovací utility odstranit.

K ripování lze doporučit program DVD Decrypter, jeho vývoj byl ale již ukončen. Z dále vyvíjených aplikací patří k nejkvalitnějším DVDFab Decrypter. Práce s DVD Decrypterem je velmi jednoduchá. I když má program řadu pokročilých nastavení, ve většině případě stačí ponechat ta výchozí a spustit ripovací proces. DVDFab Decrypter má pak rozhraní i ovládání ještě jednodušší. Ripovat lze též s pomocí nástroje DVD Shrink, ačkoliv také v tomto případě již nevznikají nové verze. DVD Shrink neslouží jen k ripování, využít jej lze i k redukci velikosti obsahu DVD.

Zmenšení velikosti obsahu disku

U DVD je ke kompresi videa využíván standard MPEG-2, pro zvuk pak obvykle Dolby Digital (AC-3) či DTS. Dvouvrstvé originální disky, na kterých je většina filmové produkce, mají standard DVD9 s kapacitou 8,4 GB. Mnohé filmy s bonusy přitom zabírají téměř celou dostupnou kapacitu média.

Zálohování filmů z pohledu právníka

  • Kopírování je možné

Autorský zákon v ustanovení § 30 odst. 1 a 2 písm. a) stanoví, že se za užití díla nepovažuje užití pro osobní potřebu (to neplatí pro počítačové programy a elektronické databáze), a že do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo si pro svou osobní potřebu zhotoví rozmnoženinu díla.

  • Originál vlastnit nemusíte

Autorský zákon nestanoví jako podmínku pro pořízení takové rozmnoženiny její vlastnictví, ale z dikce zákona vyplývá, že si rozmnoženinu musí pořídit ta osoba, k jejíž osobní potřebě má rozmnoženina sloužit.

  • Kopírovat lze pouze pro osobní potřebu

Pokud ale někdo pořizuje rozmnoženiny pro osobní potřebu jiné osoby, pak porušuje autorská práva.

  • Obcházení ochrany proti kopírování není porušením zákona, ale ...

Je-li originální nosič zabezpečen např. ochranou proti kopírování, není samotné obcházení zabezpečení porušením autorského práva (viz § 43 autorského zákon), tady ale musím podotknout „zatím“, protože v poslanecké sněmovně již leží návrh novely autorského zákona, která má toto v souladu s právem Evropských společenství změnit (viz poslanecký tisk č. 1111).

Dagmar Hartmanová - autorka se specializuje na autorské právo

Před nástupem DVD vypalovaček bylo možné zálohovat jen na CD - filmy se v takovém případě nejčastěji převádějí do formátu DivX, případně XviD. Při zálohování DVD na jeden disk CD ale silnou kompresí utrpí kvalita prakticky vždy tak, že je to zejména na obraze dosti znát. Lze zálohovat na vícero médií, ale není to příliš praktické. Také se převodem do DivX/XviD ztrácí originální struktura disku a ten pak lze přehrát jen ve stolních přehrávačích podporujících tyto formáty. Převod je navíc zdlouhavý, mnohahodinový a uživatelsky ne zcela triviální proces. Využít při něm lze řadu freeware utilit, pro DivX například programu FlasKMPEG či Vidomi pro XviD.

V době, kdy ceny DVD vypalovacích mechanik i médií klesly na úroveň dostupnou téměř každému, ztrácí zálohování na CD většinou smysl, mnohem lepší i jednodušší je zálohovat na DVD. Dlouho se ale prodávala jen vypalovací média standardu DVD5 s velikostí 4,7 GB a nebylo tedy ani v tomto případě možné jednoduše vytvořit identickou kopii filmu. V současnosti mechaniky jsou již na trhu k dispozici i dvouvrstvá zálohovací média, jejich cena je ovšem stále vysoká, až desetinásobně vyšší, než u disků DVD5. U mechanik je sice situace jiná, neboť prakticky všechny mechaniky podporují vypalování na dvouvrstvá média a za tuto funkci není třeba připlácet, kvůli vysoké ceně dvouvrstvých médií ovšem při zálohování mnoho uživatelů stále preferuje média jednovrstvá.

Zde si lze pomoci ořezáním některých částí DVD a kompresí filmu, přičemž může být zachován původní formát a struktura disku, která sestává ze souborů s příponou vob, ifo a bup - pak půjde film přehrát ve většině DVD přehrávačů. K tomu lze využít již zmíněnou utilitu DVD Shrink. Ta umožňuje vypuštění částí obsahu DVD jako menu, titulky, audio stopy, bonusové materiály a podobně. Pokud se film ani poté nevejde na 4,7 GB médium, lze jej s DVD Shrinkem zkomprimovat. Editování obsahu filmu klade na uživatele o něco větší nároky, než ripování DVD na harddisk, ani v tomto případě se ale nejedná o věc, kterou by zvládli jen experti.

Pokud hledáte alternativu k DVD Shrinku, která je stále vyvíjena a je také zdarma, můžete zkusit open source novinku ShrinkTo5 s podobnými možnostmi. Uživatelské rozhraní je přehledné a práce s programem snadná. Určit můžete cílovou velikost filmu a zvolit, zda si přejete zálohovat celé DVD, pouze samotný film nebo jen určité části. Pokud chcete se ShrinkTo5 i ripovat, je třeba získat (například ve výměnných sítích) soubor machinist.dll a umístit jej do adresáře programu.

Vypalovat lze s programy podporujícími DVD-Video

K vypalování lze využít programy, které můžete dostat v retail baleních DVD mechanik, často to bývá Nero. Pokud jste jej s mechanikou nedostali, lze jej stáhnout jako shareware z internetu. Vedle toho, že Nero patří k nejkvalitnějším vypalovacím programům, je při zálohování DVD výhodou i to, že jej přímo podporuje DVD Shrink, z něhož lze v Neru spustit pálení upraveného DVD. Vedle Nera se dá použít každý vypalovací program, který umí pálit DVD-Video. Ve většině z nich stačí jen vybrat vypalování jako DVD-Video, vložit soubory tvořící strukturu DVD do kompilace, a spustit proces pálení.

Zálohovat DVD lze vícero způsoby

Vedle nástrojů uvedených v článku je k zálohování DVD určeno mnoho dalších softwarových utilit, stačí hledat v internetových vyhledávačích s pomocí klíčových slov jako burn či backup DVD a podobně. Ty uvedené ale patří k tomu nejlepšímu, co lze nalézt, záloha DVD se s nimi dá provést velmi jednoduše a většina je navíc zdarma.