Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytvořte si živé CD s Windows XP a 150 dalšími programy

aktualizováno 
Počítač s Windows odmítá naběhnout. Nyní je každá rada drahá. Řešením může být oprava poškozených částí či reinstalace. Avšak co s daty, pokud o ně nechcete přijít? Zkuste speciální verzi operačního systému Windows XP s desítkami užitečných nástrojů.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Jestliže počítač s Windows stávkuje a po špatném vypnutí, aktualizaci programů a opravných balíčcích či po napadení virem, případně hackerem odmítá kompletně naběhnout, pak je to věc nemilá. I zkušenějšímu uživateli může trvat desítky minut, či dokonce celé hodiny, než nakřápnutý systém zprovozní. Někdy se to nemusí povést vůbec a ve většině případů nezbude nic jiného, než ho přeinstalovat.

Taková reinstalace operačního systému však není jednoduchá a vyžaduje určité zkušenosti. Jestliže je máte a není pro vás problém systém znovu nainstalovat, pak nezapomínejte na data. I když máte pevný disk rozdělený na dvě či více jednotek (C: například pro operační systém a D: pro vaše data), případně máte disky dva (jeden pro systém, druhý pro data), tak i na C: se může nacházet mnoho uživatelských dat a nastavení. Většina z nás si třeba ráda soubory ukládá přímo na pracovní plochu, do složky Dokumenty a při používání instalovaných aplikací si je dále nastavuje podle svého. Ty si navíc vytvářejí další soubory s našimi daty. Některé z těchto dat na systémovém disku (typicky C:) je dobré před novou instalací zálohovat, protože se mohou v budoucnu hodit. Samozřejmě byste na toto měli myslet již mnohem dříve a používat programy pro automatickou zálohu. Pokud jste tak přece jen neučinili, pak ještě nezoufejte. Vždy můžete pevný disk z PC vyjmout a připojit k jinému PC – tím si data bezpečně zálohovat i v případě, že váš operační systém nefunguje – anebo využít některých záchranných systémů.

UBCD4Win se představuje
Na světě existují speciální verze operačních systémů, které lze spustit z CD, DVD či flash disku. Některé z nich jsou založeny na Linuxu (tzv. Live distribuce), jiné na MS-DOS, Windows případně jiných systémech. Jednou takovou je i produkt s názvem UBCD4Win. Jde o speciální verzi Windows XP uloženou na CD či DVD s možností bootovat (nastartovat PC). Je určen pro opravy poškozeného PC, jeho diagnostiku, opravu po napadení virem, kompletní zálohu dat z disku či prostě pokaždé, když máte problém téměř s jakýmkoliv PC.

Cílem autorů bylo vytvořit co možná nejkompletnější systém pro diagnostiku a opravu s programy, které pro tento účel potřebujete. Už i proto naleznete v tomto "živém“ systému celou sadu užitečných freewarových programů – antispywarové aplikace, antiviry, Firefox, IrfanView, PDF Reader, Spybot, Opera, NotePad++, programy pro vypalování, defragmentaci, diagnostiku, pro práci s diskovými oddíly, správce souborů, obnovení smazaných souborů, Linuxové nástroje, síťové nástroje a mnoho dalších. Celkem jde o více než 150 nástrojů a jejich kompletní seznam najdete zde.

Systém je založen na Bart PE. Má grafické prostředí, lze s ním využívat síťové připojení (i internet), dokáže číst a zapisovat na pevný disk v PC (i externí vč. flash disku), skenovat ho na výskyt viru, obnovit smazané soubory, diagnostikovat paměť atd. Obsahuje tedy téměř vše, co potřebujete k opravě vašeho problému se systémem. Jednu vadu na kráse však má. Nejde o program, který stačí pouze stáhnout, vypálit a začít používat. Je nutné ho nejprve vytvořit. Protože je postaven na Windows XP, musíte mít po ruce toto instalační CD či DVD. Následně již pouze stačí projít procesem jeho tvorby. Nemusíte se bát, nejde o nic složitého a my vám nyní ukážeme krok za krokem, jak na to.

UBCD4Win

Co je zapotřebí
Abyste si mohli vlastní "živé“ CD či DVD sami složit, musíte vlastnit instalační CD s Windows XP vybavené alespoň SP1 (Service Pack 1) a program UBCD4Win (ten je určen pro Windows 2000 a novější). Jestliže první máte, druhé si můžete stáhnout z domovských stránek programu. Případně stahujte rovnou zde – UBCD4Win (256 MB). A v neposlední řadě musíte mít po ruce prázdné CD či DVD.

Jak "živé“ CD či DVD vytvořit
Nejde o nic složitého, ale raději si celý postup ukážeme na několika krocích.

1) Po stažení instalačního souboru s UBCD4Win na něj poklikejte a proveďte klasickou instalaci. Ti z vás, kteří nevládnou cizími jazyky, jistě přivítají české prostředí – aplikace je lokalizována (bohužel ne celá). Nebude tedy problém projít instalaci krok za krokem, přičemž se řiďte pokyny (stačí se jimi proklikat). Na jeho konci budete dotázáni (anglicky), zda chcete nechat prověřit MD5 hash kód aplikace. Jde o prověření, zda sedí kontrolní součet všech součástí, třeba z důvodu nakažení virem apod., proto doporučujeme provést – vyžaduje připojení k internetu.

UBCD4Win

2) Program se spustí. Odsouhlaste licenční ujednání. Následně se zobrazí okno s dotazem, zda má program vyhledat instalační soubory Windows. Nyní vložte instalační CD s Windows XP do optické mechaniky a klikněte na Ano. Po nějaké době by se mělo objevit hlášení o tom, že byly nalezeny adresáře se zdrojem. Klikněte na OK.

UBCD4Win

3) Dostanete do hlavního okna UBCD4Win. Zde vidíte cestu k instalačním souborům Windows XP (ta byla nalezena v předchozím kroku), dále tu je cesta k uživatelskému adresáři. To je vhodné zejména v situacích, kdy na CD či DVD chcete zahrnout nějaké další aplikace, které se v UBCD4Win nenacházejí, ale nemusí se instalovat, případně nějaké uživatelské soubory, které chcete mít po ruce. Jako výstupní adresář je nastaveno C:\BartPE (zde najdete vámi vytvořený živý systém) a dále si můžete zvolit typ výstupního média – ISO obraz (ten později vypálíte), či možnost rovnou vypálit na CD či DVD. Zvolíte-li druhou možnost, zvolte si o řádek níže, jaký program k vypálení chcete použít (je jedno, který z těch dvou) a vyberte mechaniku pro vypálení.

UBCD4Win

4) Nyní je čas na plug-iny. V úvodu jsme psali o tom, že v živém systému můžete mít po ruce více než 150 aplikací. Všechny však nejsou aktivní. Kliknete-li na tlačítko Plug-iny, zobrazí se okno s celým seznamem všech dostupných aplikací. V prvním sloupci naleznete informaci, zda je právě vypnut či zapnut (v případě, že je zapnut, se objeví na výsledném disku a obráceně), jeho název a cestu k souboru. Vy můžete součásti nejen povolovat a zakazovat, ale také je upravovat jejich konfiguračními soubory, případně přidávat další aplikace – určeno pro zkušenější uživatele, návod, jak na to, můžete najít na stránkách programu. Nastavte si tedy, jaké aplikace chcete používat (klidně můžete nechat přednastavené – jde o autory programu doporučenou konfiguraci), a klikněte na Zavřít.

UBCD4Win

5) Máte-li vše nastaveno, jak si přejete, pak můžete odstartovat proces výroby živého média. Klikněte tedy na tlačítko Spustit. Odsouhlaste vytvoření adresáře a licenční ujednání a následně začne kopírování instalačních souborů z instalačního CD na pevný disk. Poté již začne tvorba samotného "živého“ systému. Tento proces trvá několik minut (v našem případě necelých 15 minut).

UBCD4Win

6) Po vytvoření ISO obrazu ho stačí vypálit na CD či DVD disk a v případě, že jste vybrali Vypálit rovnou, vložte prázdný disk do optické jednotky a vypalování začne samo.

UBCD4Win

7) Nyní máte v ruce "živé“, tedy bootovatelné médium s Windows XP. To lze použít na většině PC – ne jen na vašem. Velmi dobře vám může posloužit v řadě situací. Pro jeho použití musí být v BIOSu povoleno bootování z CD či DVD mechaniky. Pak se po jeho vložení spustí úvodní okno s několika možnostmi. Zde máte například hned po ruce možnost otestovat operační paměť či spustit UBCD4Win, který je velmi podobný instalovanému systému Windows XP. Ostatně toto vytvořené médium pracuje přímo i pod Windows, takže ho můžete okamžitě vyzkoušet.

Závěrem
Přestože vám nyní může přijít "živé“ médium systému zbytečné, nemůžete vyloučit, že ho někdy v budoucnu nebudete potřebovat. Jeho vytvoření nezabere tolik času, vyrobit ho lze zdarma (vlastníte-li originální instalační CD s Windows XP) a v případě potřeby ho můžete mít připravené k použití. UBCD4Win není sice jediným "živým“ systémem, ale jde o takový, který je dosti podobný normálnímu Windows XP a zároveň obsahuje řadu programů pro znovuzprovoznění PC či jeho zálohování. Některé z nás by snad mohlo jen zamrzet to, že vytvořený "živý“ systém je v anglickém jazyce.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.