Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Máme kandidáta na vakcínu proti HIV, říká neziskovka. Nabídne ji zdarma

aktualizováno  9:23
Americké neziskové sdružení vědců The Immunity Project shání peníze na první zkoušky vakcíny proti HIV na lidských pacientech. V minulosti získalo finance od Microsoftu, teď jim pomůže startupový inkubátor. Sdružení slibuje, že vakcínu dá světu zdarma. Proč však musí důležitý lékařský výzkum sponzorovat dobrovolníci?

HIV a AIDS

Virus HIV, který způsobuje smrtelné selhání imunitního systému (AIDS), připraví denně o život kolem pěti tisíc lidí, většinu z nich v rozvojových částech světa. 

Buňka infikovaná virem HIV. Dodatečně obarvený snímek z elektronového...

V Česku je virem nakaženo přes dva tisíce lidí, AIDS již propukl u 398 z nich.

Tým lékařů, programátorů a specialistů se dal dohromady s jediným, zato ambiciózním cílem. Chtějí vyvinout vakcínu proti HIV, otestovat ji a poté ji bezplatně nabídnout celému světu. Vakcína je vyvíjena tak, aby byla levná, snadno skladovatelná a transportovatelná bez nutnosti chlazení. Aplikovat by se měla podobně, jako sprej do nosu, což umožní její rozšíření i v zemích, kde je běžná lékařská péče obtížně dostupná.

"Existují lidé, kteří mají superschopnosti. Lidé, kteří se rodí s přirozenou imunitou proti HIV. Jsou to skuteční superhrdinové," přibližuje princip vakcíny doktor Reid Rubsamen, který projekt vede. Mezi třemi stovkami náhodně vybraných lidí je průměrně jeden takový jedinec (tzv. controller). "Pomocí pokročilého strojového učení jsme zpětně dekódovali biologické procesy, které tito imunní superhrdinové používají k poražení viru."

Jak to má fungovat: Strojovou analýzou genů lidí, kteří jsou proti HIV imunní,...

Jak to má fungovat: Strojovou analýzou genů lidí, kteří jsou proti HIV imunní, prý společnost našla způsob, jak touto imunitou naočkovat i další lidi. Inhalace za pokojové teploty zajistí snadné podávání vakcíny i její bezproblémový transport.

Buňka napadená HIV vysílá signály (HIV epitopy), aby dala imunitnímu systému vědět, že je infikována. Jenže než dokáže imunitní systém zasáhnout, HIV může zmutovat a uniknout tak podobnému útoku. "Naše vakcína vytrénuje váš imunitní systém tak, aby napadal ty části viru HIV, které jsou pro něj klíčové, a ten je tak ochromen, bez ohledu na mutaci," vysvětlují autoři princip léčby. Prozatím nemají publikovány odborné články o této metodě, podle svých vlastních slov "očekávají publikaci v odborném recenzovaném časopise".

The Immunity Project za sebou nyní má první sérii "předběžných laboratorních zkoušek" a mají tedy "kandidáta na vakcínu", respektive její prototyp. Ještě, než budou moci provést první řadu experimentů na lidech, musejí prokázat, že jejich vakcína je na lidech použitelná. Poté může začít první fáze klinických testů s americkým federálním Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zatím je vakcína otestována na více než 400 laboratorních myších, a výsledky údajně vypadají nadějně. V Petriho miskách pak buňky vstřebávaly mikrokuličky (budoucí nositele vakcíny) pomocí fagocytózy.

Podle podrobných informací by celkový vývoj měl trvat čtyři až sedm let do uvedení vakcíny na trh. Neziskovka počítá s celkovými náklady téměř 24 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun).

Proč získávají výzkumníci peníze veřejnými sbírkami? Neziskovka to vysvětluje několika důvody. Privátní investoři se prý v případě HIV "zajímají spíše o celoživotní léčbu než vakcínu". A strojové učení, které Immunity Project používá, je údajně v medicíně zatím přiliš nové, aby si získalo pozornost klasických struktur financování léků.

Proti AIDS nasadili i spamový filtr z Microsoftu

Projekt chce vybrat necelý půl milion dolarů na laboratorní otestování jejich...

Projekt chce vybrat necelý půl milion dolarů na laboratorní otestování svého konceptu, aby tak připravil vše potřebné pro zkoušky na lidech.

Na poslední testy před lidskými klinickými zkouškami nyní Immunity Project shání peníze pomocí dobrovolného internetového financování (crowdfunding). Z požadovaného téměř půl milionu dolarů zatím dobrovolníci přispěli přibližně třetinou. Je zvláštní, že neziskovka volí crowdsourcing i přesto, že částka, kterou požaduje, by jistě nebyla příliš vysoká pro miliardáře, kteří na boj proti nemoci AIDS pravidelně přispívají.

Immunity se může pochlubit partnerstvím s organizací Until There's a Cure, která se od roku 1993 zabývá osvětou, prevencí a podporou výzkumu léčby AIDS. Do neziskového projektu přispěl svou troškou (konkrétně milionem dolarů) i Microsoft. Jeden z předních představitelů Immunity Project, David Heckerman, je ostatně členem týmu laboratoří Microsoft, pro které vyvinul protispamový filtr. Zkušenosti z boje se spamem prý využil i při práci na vakcíně. Technickému přístupu odpovídá i hashtag, pod kterým probíhá propagace projektu na sociálních sítích: #HackHIV, odkazující k využití sofistikovaných technických prostředků k obejití či prolomení překážky ve stylu hackerů.

Dokázat víc s méně prostředky

"Kdybyste mi dali jen několik spamových zpráv, nedokázal bych na základě nich poznat, co je spam a co ne. Ale když jich mám k dispozici statisíce v různých mutacích, může se počítač naučit spam automaticky rozpoznávat," uvedl Heckerman pro magazín Fast v roce 2012. "Stejné je to i pro HIV. Abychom zjistili, co je slabé místo HIV, potřebujeme desetitisíce vzorků lidí z celého světa."

V týmu kalifornské neziskové organizace Immunity jsou lékaři, informatici,...

V týmu kalifornské neziskové organizace Immunity jsou lékaři, informatici, specialisté na biomedicínu i kreativci.

Projekt Immunity byl také přijat do prestižního kalifornského startupového inkubátoru Y Combinator. Ten se obvykle zaměřuje na internetové a technické startupy. "Je to rozhodně úplně jiná společnost, než na jaké jsme zvyklí," řekl Sam Altman, partner inkubátoru. "Ale je to přesně ten styl šíleného nápadu, který se nám líbí. Představte si svět, ve kterém stojí vývoj vakcíny jen zlomek toho, co dneska u velkých farmaceutických firem. A že tu vakcínu dostane celý svět zadarmo."

Sám Altman si myslí, že tým má šanci na úspěch: "Technologie znamená dokázat víc s méně prostředky. Tohle je extrémní případ. Já s tím týmem strávil dost času a také osobně přispívám, a to jak svou krví, tak i finančními prostředky."

Během února chce Immunity Project pokročit s testy, které jsou nutné před začátkem klinických testů. Pokud budou úspěšné, mohla by být vakcína hotová "během několika krátkých let". "Pak plánujeme distribuci této vakcíny do celého světa, k milionům lidí, kteří ji nejvíce  potřebují," uzavírá doktor Rubsamen.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Propagátoři nejdražšího cukru na světě, homeopatik, vyhráli Bludný balvan

Bludné balvany za počiny v roce 2017

Svobodná volba očkování, plochá země, cukr jako lék pro lidi i pro zvířata, čínská medicína v českém zdravotnictví i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz