Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vývojáři, plaťte! aneb Jak Thomson pohřbil formát MP3 (zamyšlení)

aktualizováno 
Formát MP3 patrně v nejbližší době skončí. Rozhodla o tom nová licenční politika firmy Thomson, která drží v rukou patenty na populární kompresi. Od nynějška budou muset za formát platit nejen výrobci hardwaru a komerčních aplikací, ale i vývojáři freewarových přehrávačů.

Formát MP3 se postaral o revoluci ve způsobu ukládání hudby i přenosu zvuku přes internet. Oblíbily si jej miliony sběratelů, které fascinovala úspora místa - rázem šlo na jeden datový disk umístit dvanáct alb v kvalitě blízké CD. Stihl se stát také noční můrou hudebního průmyslu, který jej viní z poklesu prodejnosti hudebních nosičů. A nyní mu hrozí záhuba.

Za vším hledej... peníze
Winamp, Sonique, TPlay, FreeAmp... Softwarových přehrávačů existují desítky, ne-li stovky. Jejich vývoj a distribuce totiž prakticky nic nestály, neboť integrace MP3 dekomprese nepodléhala žádnému zpoplatnění. Thomson si ale řekl: "No hrome, tady přece můžeme vydělat!" A spolu s duchovním otcem formátu MP3, Fraunhoferovým Institutem, zavedly licenční poplatky. Každá firma, včetně nezávislých vývojářů, nyní musí za každou kopii svého programu odvádět $0,75 - nebo zaplatit jednorázově 50 tisíc dolarů. Minimální roční paušální licence je přitom za 15 tisíc dolarů! Z toho vyplývá, že i když vystavujete svou utilitku zdarma na internetu a neplyne pro vás z toho žádný komerční prospěch, musíte zaplatit uvedenou částku.

Lyra PDP 2800, jediný přístroj s mp3PRO 

mp3PRO nesplnil očekávání
Zuřivě propagovaný formát, který měl přinést dvojnásobný úložný prostor oproti standardnímu MP3, se ani zdaleka neuchytil tak, jak v Thomsonu všichni doufali. Podporuje jej velice málo aplikací, kromě firemního demo-enkodéru a plug-inu pro Winamp jen Nero Burning ROM (trial kodek na 30 použití, lze dokoupit plnou verzi za $19 USD) a MusicMatch Jukebox, který je zdarma (zpoplatněna je pouze rozšířená verze Plus) a obsahuje plný mp3PRO kodek. Ani v oblasti hardwarových přehrávačů se zatím mp3PRO neprosadil. Přestože jsou uživatelé vehementně ujišťováni, že se s výrobci vedou horečnatá jednání o začlenění podpory tohoto formátu do přenosných zařízení, výsledkem je zatím jeden jediný kompatibilní přehrávač: harddiskový jukebox Thomson Lyra PDP 2800. mp3PRO se z neznámých důvodů vyhnulo i firemním MP3/CD přehrávačům, čímž ztrácí smysl. Bylo vytvořeno zejména pro uložení většího množství hudby na CD médium.

Demo enkodér/přehrávač mp3PRO od Thomsonu

Ogg vyčkává
Se zpoplatněním MP3 se patrně spousta výrobců rozhodne raději podporovat dostupnější formáty. Obrovská šance se tak naskýtá Open Source projektu Ogg Vorbis. Tento formát je velice blízký MP3, poskytuje ale lepší zvuk při totožné bitrate, a co víc - jako na otevřený standard se na něj nevztahují žádné patenty. Jeho použití je tedy zcela zdarma. Výrobci hardwaru se k němu donedávna obraceli zády, neboť procházel složitým vývojem a dlouho nebyla k dispozici finální verze. Po vydání ostrého kodeku Ogg Vorbis 1.0 by se situace měla změnit - a Thomson tomu jen napomáhá.

Zanikne MP3?
Populární "empétrojky" už přežily mnohé, hudební fanoušky neodradil ani nástup nového Windows Media Audio od Microsoftu. Na MP3 jsme si cenili především svobody, formát nebyl svázán žádnými omezeními v podobě digitální správy autorských práv. Současná licenční politika Thomsonu ale jeho pozicí nejspíš řádně otřese. Na hardwarové dekodéry se licence vztahuje odjakživa, ale zpoplatnění softwarových přehrávačů mnoho vývojářů odradí. Zanikne Winamp či Sonique? Nejspíš ne, pouze se přeorientují na Ogg Vorbis, který bude kralovat trhu. Je totiž zdarma!
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Najdete na iDNES.cz