Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyvolání fotografií podraží

  13:20aktualizováno  13:20
Čtvrtina fotografií zpracovaných v České republice by letos měla být z digitálních přístrojů. V loňském roce přitom jejich podíl činil asi jen pět procent. Obliba digitálních přístrojů v ČR prudce roste a letos by se jich mělo prodat asi 150.000. Vyvolání jakýchkoliv fotografií však bude od května asi o 13 procent dražší. Důvodem je přeřazení této služby do vyšší sazby DPH, uvedly společnosti oslovené ČTK.

Vláda od května přeřadila fotografické služby z pětiprocentní sazby DPH do sazby 19 procent, a podle Davida Bačovského ze společnosti Fujifilm budou ceny toto zvýšení kopírovat.

Skutečný dopad na trh se prý pozná až na podzim, když skončí hlavní fotografická sezona. Co nejnižší cenu fotografií prý preferuje asi třetina Čechů, a využívá proto levné služby drogistických řetězců, které však podle odborníků nenabízejí příliš vysokou kvalitu. Další třetina lidí využívá drobná sběrná místa a zbytek dává přednost speciálním prodejnám, uvedla Petra Světlíková ze společnosti Fotolab.

Nechat si vytisknout digitální snímky je v ČR možné na stále více místech. "Ten, kdo v dnešní době ještě neinvestoval a v nejbližší době neuvažuje o této investici, nemá šanci na trhu přežít," varoval Bačovský fotoprodejny, které by chtěly zůstat věrné pouze klasickým fotografiím. Tisk fotografie je sice dražší než klasické vyvolání, ale u digitálních přístrojů zase lidé nepotřebují kupovat film. Konečná cena se tak téměř srovnala.

Pokud si chtějí lidé nechat zhotovit digitální fotografie, mohou do prodejny odnést paměťovou kartu nebo CD s uloženými snímky. Fotografie mohou také zaslat po internetu a určit si místo, kde si je vyzvednou. Většina pořízených digitálních snímků však i nadále zůstává pouze v elektronické podobě.

Letos se na českém trhu celkem prodá asi čtvrt milionu fotoaparátů a 60 procent z nich již bude digitálních. Nejčastěji se prodávají přístroje do 10.000 Kč. Výhodou je stále klesající cena moderních přístrojů a také možnost si fotky prohlédnout na displeji přístroje nebo na počítači a vybrat jen ty "povedené". Nevýhodou bývá jejich vyšší poruchovost a někdy i horší kvalita.

Klasické fotoaparáty si prý lidé většinou kupují "na celý život," tedy dokud se nerozbijí. Naopak digitální přístroje podléhají, podobně jako mobily, módním trendům a lidé je mění s tím, jak na trh přicházejí modernější a výkonnější modely, uvedla Světlíková.

I přes úspěchy digitální fotografie prý klasické fotoaparáty nikdy nevymizí. Lidé jsou konzervativní, klasická fotografie má dlouhou tradici i svoje kouzlo a je stále atraktivní.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Recenze a preview digitálních fotoaparátů
 • Minolta představila digitální SLR Dynax 7 za tisíc euro
 • Špiónský digitální fotoaparát v propisovačce
 • Vyzkoušejte si zdarma, který digilab vám udělá nejlepší foto
 • Canon bude mít letos díky digifotoaparátům rekordní zisk
 • UMAX představil novou řadu kompaktů Premier
 • Revoluce v digitální fotografii !
 • Autoři:  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

  Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

  26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1....

  Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

  Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg

  30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý...

  Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

  Najdete na iDNES.cz