Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyvolání fotografií podraží

  13:20aktualizováno  13:20
Čtvrtina fotografií zpracovaných v České republice by letos měla být z digitálních přístrojů. V loňském roce přitom jejich podíl činil asi jen pět procent. Obliba digitálních přístrojů v ČR prudce roste a letos by se jich mělo prodat asi 150.000. Vyvolání jakýchkoliv fotografií však bude od května asi o 13 procent dražší. Důvodem je přeřazení této služby do vyšší sazby DPH, uvedly společnosti oslovené ČTK.

Vláda od května přeřadila fotografické služby z pětiprocentní sazby DPH do sazby 19 procent, a podle Davida Bačovského ze společnosti Fujifilm budou ceny toto zvýšení kopírovat.

Skutečný dopad na trh se prý pozná až na podzim, když skončí hlavní fotografická sezona. Co nejnižší cenu fotografií prý preferuje asi třetina Čechů, a využívá proto levné služby drogistických řetězců, které však podle odborníků nenabízejí příliš vysokou kvalitu. Další třetina lidí využívá drobná sběrná místa a zbytek dává přednost speciálním prodejnám, uvedla Petra Světlíková ze společnosti Fotolab.

Nechat si vytisknout digitální snímky je v ČR možné na stále více místech. "Ten, kdo v dnešní době ještě neinvestoval a v nejbližší době neuvažuje o této investici, nemá šanci na trhu přežít," varoval Bačovský fotoprodejny, které by chtěly zůstat věrné pouze klasickým fotografiím. Tisk fotografie je sice dražší než klasické vyvolání, ale u digitálních přístrojů zase lidé nepotřebují kupovat film. Konečná cena se tak téměř srovnala.

Pokud si chtějí lidé nechat zhotovit digitální fotografie, mohou do prodejny odnést paměťovou kartu nebo CD s uloženými snímky. Fotografie mohou také zaslat po internetu a určit si místo, kde si je vyzvednou. Většina pořízených digitálních snímků však i nadále zůstává pouze v elektronické podobě.

Letos se na českém trhu celkem prodá asi čtvrt milionu fotoaparátů a 60 procent z nich již bude digitálních. Nejčastěji se prodávají přístroje do 10.000 Kč. Výhodou je stále klesající cena moderních přístrojů a také možnost si fotky prohlédnout na displeji přístroje nebo na počítači a vybrat jen ty "povedené". Nevýhodou bývá jejich vyšší poruchovost a někdy i horší kvalita.

Klasické fotoaparáty si prý lidé většinou kupují "na celý život," tedy dokud se nerozbijí. Naopak digitální přístroje podléhají, podobně jako mobily, módním trendům a lidé je mění s tím, jak na trh přicházejí modernější a výkonnější modely, uvedla Světlíková.

I přes úspěchy digitální fotografie prý klasické fotoaparáty nikdy nevymizí. Lidé jsou konzervativní, klasická fotografie má dlouhou tradici i svoje kouzlo a je stále atraktivní.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Recenze a preview digitálních fotoaparátů
 • Minolta představila digitální SLR Dynax 7 za tisíc euro
 • Špiónský digitální fotoaparát v propisovačce
 • Vyzkoušejte si zdarma, který digilab vám udělá nejlepší foto
 • Canon bude mít letos díky digifotoaparátům rekordní zisk
 • UMAX představil novou řadu kompaktů Premier
 • Revoluce v digitální fotografii !
 • Autoři:


  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

  Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

  Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

  Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

  Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

  OBRAZEM: Létající unikáty v Mladé Boleslavi, přijel i prezident Masaryk

  HISTORICAL AIRSHOW 2018 – 12. DOBOVÝ LETECKÝ DEN v Mladé Boleslavi

  Legendární stíhačka Lockheed P-38 Lightning, dopravní Boeing 737 ultramoderní čtvrté generace a vystoupení leteckých...

  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

  Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

  Najdete na iDNES.cz