Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyždímejte z počítače maximum

aktualizováno 
Nestačí vám výkon vašeho počítače? Vyzkoušejte nástroje, které vám jej pomohou zrychlit. Všechny programy jsou ke stažení zdarma.

Zrychlete si počítač | foto: Profimedia.cz

Správný počítačový nadšenec se nikdy nemůže spokojit s výkonem, který jeho počítači nadělila firma vyrábějící procesory nebo grafické karty. Počítačové komponenty mají velmi často ke svému nominálnímu výkonu i určitou výkonnostní rezervu, kterou lze za určitých podmínek využít a přispět tak k navýšení výkonu vašeho stroje takzvaným přetaktováním. Přetaktovat lze v počítači skoro všechno – od procesoru, přes grafický čip, operační paměti až po sběrnice. Důležité je snahu o získání dodatečného výkonu nepřehnat. Přetaktované komponenty se totiž budou podstatně více zahřívat, mohou způsobovat chyby a nestabilitu systému a rovněž je možné je nadobro zničit.

Přetaktování komponent je možné nastavit v BIOSu základní desky, pomocí speciálních aplikací dodávaných výrobci hardwaru nebo také pomocí řady freeware aplikací, které si krátce představíme.

Mějte vždy na paměti, že zvyšování výkonu může způsobit nevratné poškození součástí vašeho počítače, na které se nevztahuje záruka. Technet nenese žádnou odpovědnost za případné poškození počítače, způsobené použitím následujících programů.

ATITool

V rozporu se svým názvem již nástroj ATITool neslouží pouze pro zvyšování výkonu grafických čipů od společnosti ATI. Stejně dobře s ním můžete ladit také grafické karty s procesory nVidia. ATITool umí zvyšovat pracovní frekvenci jádra grafického čipu i pamětí grafické karty. Součástí přetaktování je také test stability a chybovosti přetaktované součástky a funkce pro hledání maximální frekvence, při které je ještě grafická karta stabilní. Je-li počítač vybaven příslušnými čidly, monitoruje ATITool také teplotu karty. V aplikaci si můžete uložit různé profily nastavení, například zvýšení výkonu pro hraní her a nastavení na standardní frekvenci při běžné práci. Uložené profily je možné rychle vyvolat klávesovými zkratkami. ATITool spolupracuje s většinou grafických karet s čipy ATI a nVidia.

ATITool 0.26 stahujte zde.  (1,3 MB, freeware)

ATiTool

nVidia nTune

Společnost nVidia, jeden za dvou nejvýznamnějších výrobců grafických čipů, podporuje přetaktování grafických karet se svými čipy pomocí nástroje nVidia nTune. Stejně jako u předchozího nástroje můžete pohodlně z prostředí operačního systému Windows upravovat velké množství parametrů (pracovní frekvenci čipu, frekvenci a časování a pamětí, napětí, rychlost sběrnice atd.) a to nejen u grafické karty, ale také u čipových sad nForce. Nastavení grafické karty si pomocí programu nVidia nTune můžete upravit jak na maximální výkon pro hraní her, tak na tichý provoz při běžné práci s počítačem. Není přitom třeba vůbec zasahovat do BIOSu.

nVidia nTune 5.00.11.06 stahujte zde. (32 MB, freeware)

nTUNE

RivaTuner

RivaTuner slouží především k přetaktování a úpravě výkonu grafických karet s čipy nVidia, a to od historických typů Riva TNT až po nejnovější grafické karty GeForce. Omezenou nabídku funkcí nabízí RivaTuner také pro novější typy grafických karet ATI Radeon. Z funkcí pro zvýšení výkonu vás jistě bude zajímat především možnost navýšení pracovní frekvence procesoru a pamětí a optimalizace zobrazení v DirectX a OpenGL. Nechybí samozřejmě ani nastavení profilů pro různá využití počítače. RivaTuner spolupracuje se staršími verzemi Windows a v omezené míře také s novými Windows Vista.

RivaTuner 2.0 stahujte zde. (2,2 MB, freeware)

RivaTuner

aTuner

Nástroj aTuner slouží pro zvýšení výkonu různých typů grafických karet s čipy ATI (Radeon) a nVidia (GeForce a Quadro). Nastavit je možné výkon a optimalizaci zobrazování v DirectX i OpenGL, vlastnosti zobrazování na dva monitory a další funkce grafických karet. Pro korektní běh programu je vhodné používat vždy aktuální ovladače pro vaši grafickou kartu.

aTuner 1.9.71.9371 beta stahujte zde. (0,7 MB, freeware)

R9600

AMD Athlon XP Processor PowerNow!

Procesory AMD jsou velmi vyhledávané, mimo jiné také pro své bohaté možnosti navýšení výkonu přetaktováním. Nástroj AMD Athlon XP Processor PowerNow! pochází přímo od společnosti AMD a slouží k pohodlnému nastavení pracovní frekvence a napětí procesoru. Pracovní frekvence jádra se může automaticky měnit až 30x za sekundu, podle aktuální potřeby výkonu.

AMD Athlon XP Processor PowerNow! 3.0.5 stahujte zde. (2,6 MB, freeware)

ClockGen

Aplikace ClockGen slouží k nastavování parametrů FSB (ovlivňuje výkon procesoru počítače) a GSB (má vliv na výkon grafického čipu). ClockGen podporuje nastavování parametrů řady různých typů základních desek, upravovat můžete například výkon operační paměti, řadičů PCI i AGP. Úpravy nastavení probíhají samozřejmě z prostředí Windows, bez nutnosti zásahů do BIOSu základní desky počítače.

ClockGen 1.0.5.3 stahujte zde. (0,3 MB, freeware)

PLL_Setup

RightMark CPU Clock Utility

Program RightMark CPU Clock Utility umí nejen monitorovat výkon a zatížení procesorů, ale rovněž i nastavovat hodnotu násobiče a tím také pracovní frekvenci podporovaných procesorů Intel i AMD. Bohatší možnosti nastavení výkonu procesorů nabízí placená verze Pro.

RightMark CPU Clock Utility 2.25 stahujte zde. (0,5 MB, freeware)

RightMark

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz