Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyždímejte z počítače maximum

aktualizováno 
Nestačí vám výkon vašeho počítače? Vyzkoušejte nástroje, které vám jej pomohou zrychlit. Všechny programy jsou ke stažení zdarma.

Zrychlete si počítač | foto: Profimedia.cz

Správný počítačový nadšenec se nikdy nemůže spokojit s výkonem, který jeho počítači nadělila firma vyrábějící procesory nebo grafické karty. Počítačové komponenty mají velmi často ke svému nominálnímu výkonu i určitou výkonnostní rezervu, kterou lze za určitých podmínek využít a přispět tak k navýšení výkonu vašeho stroje takzvaným přetaktováním. Přetaktovat lze v počítači skoro všechno – od procesoru, přes grafický čip, operační paměti až po sběrnice. Důležité je snahu o získání dodatečného výkonu nepřehnat. Přetaktované komponenty se totiž budou podstatně více zahřívat, mohou způsobovat chyby a nestabilitu systému a rovněž je možné je nadobro zničit.

Přetaktování komponent je možné nastavit v BIOSu základní desky, pomocí speciálních aplikací dodávaných výrobci hardwaru nebo také pomocí řady freeware aplikací, které si krátce představíme.

Mějte vždy na paměti, že zvyšování výkonu může způsobit nevratné poškození součástí vašeho počítače, na které se nevztahuje záruka. Technet nenese žádnou odpovědnost za případné poškození počítače, způsobené použitím následujících programů.

ATITool

V rozporu se svým názvem již nástroj ATITool neslouží pouze pro zvyšování výkonu grafických čipů od společnosti ATI. Stejně dobře s ním můžete ladit také grafické karty s procesory nVidia. ATITool umí zvyšovat pracovní frekvenci jádra grafického čipu i pamětí grafické karty. Součástí přetaktování je také test stability a chybovosti přetaktované součástky a funkce pro hledání maximální frekvence, při které je ještě grafická karta stabilní. Je-li počítač vybaven příslušnými čidly, monitoruje ATITool také teplotu karty. V aplikaci si můžete uložit různé profily nastavení, například zvýšení výkonu pro hraní her a nastavení na standardní frekvenci při běžné práci. Uložené profily je možné rychle vyvolat klávesovými zkratkami. ATITool spolupracuje s většinou grafických karet s čipy ATI a nVidia.

ATITool 0.26 stahujte zde.  (1,3 MB, freeware)

ATiTool

nVidia nTune

Společnost nVidia, jeden za dvou nejvýznamnějších výrobců grafických čipů, podporuje přetaktování grafických karet se svými čipy pomocí nástroje nVidia nTune. Stejně jako u předchozího nástroje můžete pohodlně z prostředí operačního systému Windows upravovat velké množství parametrů (pracovní frekvenci čipu, frekvenci a časování a pamětí, napětí, rychlost sběrnice atd.) a to nejen u grafické karty, ale také u čipových sad nForce. Nastavení grafické karty si pomocí programu nVidia nTune můžete upravit jak na maximální výkon pro hraní her, tak na tichý provoz při běžné práci s počítačem. Není přitom třeba vůbec zasahovat do BIOSu.

nVidia nTune 5.00.11.06 stahujte zde. (32 MB, freeware)

nTUNE

RivaTuner

RivaTuner slouží především k přetaktování a úpravě výkonu grafických karet s čipy nVidia, a to od historických typů Riva TNT až po nejnovější grafické karty GeForce. Omezenou nabídku funkcí nabízí RivaTuner také pro novější typy grafických karet ATI Radeon. Z funkcí pro zvýšení výkonu vás jistě bude zajímat především možnost navýšení pracovní frekvence procesoru a pamětí a optimalizace zobrazení v DirectX a OpenGL. Nechybí samozřejmě ani nastavení profilů pro různá využití počítače. RivaTuner spolupracuje se staršími verzemi Windows a v omezené míře také s novými Windows Vista.

RivaTuner 2.0 stahujte zde. (2,2 MB, freeware)

RivaTuner

aTuner

Nástroj aTuner slouží pro zvýšení výkonu různých typů grafických karet s čipy ATI (Radeon) a nVidia (GeForce a Quadro). Nastavit je možné výkon a optimalizaci zobrazování v DirectX i OpenGL, vlastnosti zobrazování na dva monitory a další funkce grafických karet. Pro korektní běh programu je vhodné používat vždy aktuální ovladače pro vaši grafickou kartu.

aTuner 1.9.71.9371 beta stahujte zde. (0,7 MB, freeware)

R9600

AMD Athlon XP Processor PowerNow!

Procesory AMD jsou velmi vyhledávané, mimo jiné také pro své bohaté možnosti navýšení výkonu přetaktováním. Nástroj AMD Athlon XP Processor PowerNow! pochází přímo od společnosti AMD a slouží k pohodlnému nastavení pracovní frekvence a napětí procesoru. Pracovní frekvence jádra se může automaticky měnit až 30x za sekundu, podle aktuální potřeby výkonu.

AMD Athlon XP Processor PowerNow! 3.0.5 stahujte zde. (2,6 MB, freeware)

ClockGen

Aplikace ClockGen slouží k nastavování parametrů FSB (ovlivňuje výkon procesoru počítače) a GSB (má vliv na výkon grafického čipu). ClockGen podporuje nastavování parametrů řady různých typů základních desek, upravovat můžete například výkon operační paměti, řadičů PCI i AGP. Úpravy nastavení probíhají samozřejmě z prostředí Windows, bez nutnosti zásahů do BIOSu základní desky počítače.

ClockGen 1.0.5.3 stahujte zde. (0,3 MB, freeware)

PLL_Setup

RightMark CPU Clock Utility

Program RightMark CPU Clock Utility umí nejen monitorovat výkon a zatížení procesorů, ale rovněž i nastavovat hodnotu násobiče a tím také pracovní frekvenci podporovaných procesorů Intel i AMD. Bohatší možnosti nastavení výkonu procesorů nabízí placená verze Pro.

RightMark CPU Clock Utility 2.25 stahujte zde. (0,5 MB, freeware)

RightMark

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz