Vyždímejte z Windows vše co umí. Tipy a triky pro každého

aktualizováno 
Zajímá vás, jak odstranit problémy se synchronizací v Outlooku, jak formátovat písmo v MS Wordu klávesovými zkratkami, či jak získat přístup do složky System Volume Information? Nechybí ani pokročilejší rady pro lepší využití Windows XP.

Tipy a triky pro začátečníky

333 – jak odstranit problémy se synchronizací v Outlooku
Někteří uživatelé Outlooku 2000 a vyšší mohou mít problémy se synchronizací poštovní schránky na serveru Microsoft Exchange Server se souborem (OST) ve složce off-line. Pokud se tak děje zkuste následující postupy.

Zjistěte, zda dochází ke správné synchronizaci složek off-line, klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete ověřít, a klikněte na příkaz Vlastnosti. Vyberte kartu Synchronizovat (pokud se karta Synchronizovat nezobrazí, nenastavili jste ve svém profilu použití složek off-line). V oblasti Statistika pro tuto složku ověřte nastavení v následujících polích. Poslední synchronizace, Složka serveru obsahuje a Složka offline obsahuje. Jestliže synchronizace nefunguje správně nebo mezi složkou serveru a složku off-line neprobíhá synchronizace odpovídajícím způsobem, je nutné provést následující nastavení. V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Možnosti. Klepněte na kartu Poštovní služby. Zaškrtněte políčko Povolit přístup off-line. Dále zaškrtněte políčko Před ukončením práce on-line synchronizovat všechny složky.

Tipy a triky pro začátečníky

334 -  formátujte písmo v MS Wordu klávesovými zkratkami
Při psaní v programu MS Word je dobré dávat textu tvar a formát. V některých případech si postačíme se změnou písma. Abyste nemuseli neustále klikat myší na ikonky v hlavní liště a tím tak neustále brát do ruky myš, můžete využít i jiný způsob a to pomocí klávesových zkratek. Označte text Shift + šipka vpravo, nebo vlevo a nyní aplikujte:

Ctrl + Shift + B - změní písmo na tučné
Ctrl + Shift + I - změní písmo na kurzívu
Ctrl + Shift + U – podtrhne písmo
Ctrl + Shift + A - změní text na verzálky
Ctrl + Shift + D - písmo podtrhne dvakrát
Ctrl + Shift + P + šipka nahoru, nebo dolu – mění velikost písma
Ctrl + Shift + F + šipka nahoru,nebo dolu – mění typ písma

Tipy a triky pro začátečníky

335 – jak vybrat 17 souborů z 20 na 4 kliknutí myši
Ne, opravdu nejde o žádné kouzlo. Pokud vybíráte soubory, nebo složky v Průzkumníku Windows, potom sami jistě víte, že při výběru třeba 17 souborů z 20 je zapotřebí označit jednotlivě každý soubor zvlášť. Rychlejší způsob však vede přes opačný postup. Nejprve označte ty, které nechcete a na liště vyberte Úpravy -> Invertovat výběr.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

336 – jak získat přístup do složky System Volume Information
Díky tomuto postupu získáte přístup do složky System Volume Information. Ta je ve výchozím stavu skrytá. Využívá ji nástroj Obnovení systému pro uchování informací o bodech obnovy. Postup je určen pro systém Microsoft Windows XP (i pro verzi Home) používající systém souborů NTFS v samostatném počítači, anebo počítači v pracovní skupině.

Návod pro Windows XP Professional:
Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Tento počítač. V menu Nástroje klikněte na položku Možnosti složky. Na kartě Zobrazení klikněte na položku Zobrazit skryté soubory a složky. Zrušte označení zaškrtávacího políčka vedle položky Skrýt chráněné soubory operačního systému (doporučeno). Změny potvrďte Ano. Zrušte označení zaškrtávacího políčka na řádku Použít jednoduché sdílení souborů (doporučuje se). Klikněte na tlačítko OK. Pravým tlačítkem myši klikněte na složku System Volume Information v hlavním adresáři potom v kontextové nabídce na položku Vlastnosti. Klikněte na kartu Zabezpečení. Nyní klikněte na Přidat a potom zadejte jméno uživatele, který má mít přístup ke složce. Klikněte na tlačítko OK a potom ještě jednou. Nyní složku System Volume Information můžete pod svým profilem otevřít.

Návod pro Windows XP Home:
V tomto systému musíte využít nástroje Cacls, který slouží k zobrazení nebo úpravám v seznamech řízení přístupu (ACL) k souborům a složkám. Klikněte na Start -> Spustit, zadejte příkaz cmd a odešlete. Přepněte se do rootu disku C:. A nyní zadejte příkaz: cacls "C:\System Volume Information" /E  /G jmeno_uzivatele:F – zadávejte včetně uvozovek. Tímto příkazem přidáte konkrétního uživatele do složky s oprávněním Úplné řízení.

Tipy a triky pro pokročilé

337 – rozšiřte si volby pro kopírování a přesouvání v kontextovém menu
Jestliže používáte volbu Kopírovat a Vložit v kontextovém menu Windows XP, můžete si ji rozšířit o možnost zobrazení okna s adresářovou strukturou pevného disku a výběrem kam chcete kopírované soubory umístit. Otevřete systémový registr (Start -> Spustit a vepište regedit). Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers. Nyní klikněte na Úpravy -> Nový -> Klíč. Jako název zadejte Copy To. Postup opakujte a klíč nyní pojmenujte, jako Move To. Na pravé straně u klíče Copy To doplňte do hodnoty Default {C2FBB630-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13} a pro Move To {C2FBB631-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}. Obě nabídky se nyní objeví v kontextovém menu (klikněte na jakýkoliv soubor pravým tlačítkem myši).

Tipy a triky pro pokročilé

338 – zrušte informaci o připojení/odpojení k síti
Jste –li majitelem notebooku či kabelového internetu, jistě vás trápí po instalaci SP2 problém, jak zakázat zobrazování informací o odpojení a připojení k síťové kartě. Pokud si informaci nepřejete dostávat, otevřete systémový registr a proveďte následující zásah. Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{7007ACCF-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}. Stiskněte klávesu Delete a potvrďte okno, že chcete tento klíč odstranit. Po restartu PC se zpráva již nebude nadále zobrazovat.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Odinstalujte bloatware a zkuste bitcoin peněženku v prohlížeči

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte ve svém tabletu nebo mobilním telefonu aplikaci na správu poznámek a úkolů, nástroj na hromadné...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz