Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyždímejte z Windows vše co umí. Tipy a triky pro každého

aktualizováno 
Zajímá vás, jak odstranit problémy se synchronizací v Outlooku, jak formátovat písmo v MS Wordu klávesovými zkratkami, či jak získat přístup do složky System Volume Information? Nechybí ani pokročilejší rady pro lepší využití Windows XP.

Tipy a triky pro začátečníky

333 – jak odstranit problémy se synchronizací v Outlooku
Někteří uživatelé Outlooku 2000 a vyšší mohou mít problémy se synchronizací poštovní schránky na serveru Microsoft Exchange Server se souborem (OST) ve složce off-line. Pokud se tak děje zkuste následující postupy.

Zjistěte, zda dochází ke správné synchronizaci složek off-line, klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete ověřít, a klikněte na příkaz Vlastnosti. Vyberte kartu Synchronizovat (pokud se karta Synchronizovat nezobrazí, nenastavili jste ve svém profilu použití složek off-line). V oblasti Statistika pro tuto složku ověřte nastavení v následujících polích. Poslední synchronizace, Složka serveru obsahuje a Složka offline obsahuje. Jestliže synchronizace nefunguje správně nebo mezi složkou serveru a složku off-line neprobíhá synchronizace odpovídajícím způsobem, je nutné provést následující nastavení. V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Možnosti. Klepněte na kartu Poštovní služby. Zaškrtněte políčko Povolit přístup off-line. Dále zaškrtněte políčko Před ukončením práce on-line synchronizovat všechny složky.

Tipy a triky pro začátečníky

334 -  formátujte písmo v MS Wordu klávesovými zkratkami
Při psaní v programu MS Word je dobré dávat textu tvar a formát. V některých případech si postačíme se změnou písma. Abyste nemuseli neustále klikat myší na ikonky v hlavní liště a tím tak neustále brát do ruky myš, můžete využít i jiný způsob a to pomocí klávesových zkratek. Označte text Shift + šipka vpravo, nebo vlevo a nyní aplikujte:

Ctrl + Shift + B - změní písmo na tučné
Ctrl + Shift + I - změní písmo na kurzívu
Ctrl + Shift + U – podtrhne písmo
Ctrl + Shift + A - změní text na verzálky
Ctrl + Shift + D - písmo podtrhne dvakrát
Ctrl + Shift + P + šipka nahoru, nebo dolu – mění velikost písma
Ctrl + Shift + F + šipka nahoru,nebo dolu – mění typ písma

Tipy a triky pro začátečníky

335 – jak vybrat 17 souborů z 20 na 4 kliknutí myši
Ne, opravdu nejde o žádné kouzlo. Pokud vybíráte soubory, nebo složky v Průzkumníku Windows, potom sami jistě víte, že při výběru třeba 17 souborů z 20 je zapotřebí označit jednotlivě každý soubor zvlášť. Rychlejší způsob však vede přes opačný postup. Nejprve označte ty, které nechcete a na liště vyberte Úpravy -> Invertovat výběr.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

336 – jak získat přístup do složky System Volume Information
Díky tomuto postupu získáte přístup do složky System Volume Information. Ta je ve výchozím stavu skrytá. Využívá ji nástroj Obnovení systému pro uchování informací o bodech obnovy. Postup je určen pro systém Microsoft Windows XP (i pro verzi Home) používající systém souborů NTFS v samostatném počítači, anebo počítači v pracovní skupině.

Návod pro Windows XP Professional:
Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Tento počítač. V menu Nástroje klikněte na položku Možnosti složky. Na kartě Zobrazení klikněte na položku Zobrazit skryté soubory a složky. Zrušte označení zaškrtávacího políčka vedle položky Skrýt chráněné soubory operačního systému (doporučeno). Změny potvrďte Ano. Zrušte označení zaškrtávacího políčka na řádku Použít jednoduché sdílení souborů (doporučuje se). Klikněte na tlačítko OK. Pravým tlačítkem myši klikněte na složku System Volume Information v hlavním adresáři potom v kontextové nabídce na položku Vlastnosti. Klikněte na kartu Zabezpečení. Nyní klikněte na Přidat a potom zadejte jméno uživatele, který má mít přístup ke složce. Klikněte na tlačítko OK a potom ještě jednou. Nyní složku System Volume Information můžete pod svým profilem otevřít.

Návod pro Windows XP Home:
V tomto systému musíte využít nástroje Cacls, který slouží k zobrazení nebo úpravám v seznamech řízení přístupu (ACL) k souborům a složkám. Klikněte na Start -> Spustit, zadejte příkaz cmd a odešlete. Přepněte se do rootu disku C:. A nyní zadejte příkaz: cacls "C:\System Volume Information" /E  /G jmeno_uzivatele:F – zadávejte včetně uvozovek. Tímto příkazem přidáte konkrétního uživatele do složky s oprávněním Úplné řízení.

Tipy a triky pro pokročilé

337 – rozšiřte si volby pro kopírování a přesouvání v kontextovém menu
Jestliže používáte volbu Kopírovat a Vložit v kontextovém menu Windows XP, můžete si ji rozšířit o možnost zobrazení okna s adresářovou strukturou pevného disku a výběrem kam chcete kopírované soubory umístit. Otevřete systémový registr (Start -> Spustit a vepište regedit). Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers. Nyní klikněte na Úpravy -> Nový -> Klíč. Jako název zadejte Copy To. Postup opakujte a klíč nyní pojmenujte, jako Move To. Na pravé straně u klíče Copy To doplňte do hodnoty Default {C2FBB630-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13} a pro Move To {C2FBB631-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}. Obě nabídky se nyní objeví v kontextovém menu (klikněte na jakýkoliv soubor pravým tlačítkem myši).

Tipy a triky pro pokročilé

338 – zrušte informaci o připojení/odpojení k síti
Jste –li majitelem notebooku či kabelového internetu, jistě vás trápí po instalaci SP2 problém, jak zakázat zobrazování informací o odpojení a připojení k síťové kartě. Pokud si informaci nepřejete dostávat, otevřete systémový registr a proveďte následující zásah. Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{7007ACCF-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}. Stiskněte klávesu Delete a potvrďte okno, že chcete tento klíč odstranit. Po restartu PC se zpráva již nebude nadále zobrazovat.

Tipy a triky pro pokročilé

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Diskové úložiště
Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.