Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyžeňte špióna z Internet Exploreru

aktualizováno 
Dnes vám ukážeme, jak publikovat fotografie na internetu z Windows XP. Nebudou však chybět ani tipy, kterými ovládnete WMP, či jak číslovat dokumenty ve Wordu od určité strany a určitého čísla. Nezapomněli jsme ani na tipy pro pokročilé, ve kterých se mimo jiné dozvíte, jak automaticky mazat TEMP složky. Také na vás čeká již jubilejní 400 tip.

Tipy a triky pro začátečníky

393 – publikujte fotky na internetu přímo z Windows XP
Pokud rádi fotíte a ještě raději se o své snímky dělíte se svým okolím, můžete je ukázat světu. Existuje celá řada služeb, které je vystaví na internetu. Využít můžete buď přímo jejich internetové stránky, nebo je nahrajte z pohodlí prostředí Windows XP.

Operační systém Windows XP totiž umožňuje ukládat soubory na webový server a to včetně obrázků. Pro tento účel má připraveného Průvodce publikováním na webu. Najdete ho v každé složce. Musíte ji však otevřít v Průzkumníku Windows. Otevřete složku, ve které se nacházejí obrázky k publikování a na levé straně klikněte na odkaz Publikovat složky na webu. Otevře se průvodce. Klikněte na Další a zaškrtněte složku s obrázky. Průvodce nyní vyhledá službu, kterou budete moci publikovat obrázky např. Album Olympus. Postupujte podle pokynů průvodce.

Tipy a triky pro začátečníky

394 – klávesové zkratky pro Windows Media Player
Program Windows Media Player, podobně jako i jiné programy, je možné ovládat klávesovými zkratkami. Tak proč toho nevyužít? Například pro vypnutí a zapnutí zvuku můžete použít klávesu F8, F9 pro ztišení a F10 pro zesílení – ty ale pracují pouze v případě, kdy je program Media Player aktivní aplikací, nikoli pokud je minimalizován a hraje na pozadí. Jako další zkratky při přehrávání můžete využít:

ALT+P - Zobrazí nabídku Přehrát.
CTRL+P - Přehraje nebo pozastaví přehrávání.
CTRL+S - Zastaví přehrávání.
CTRL+SHIFT+G - Nastaví rychlé přehrávání
CTRL+SHIFT+N - Nastaví běžnou rychlost přehrávání
CTRL+SHIFT+S - Nastaví pomalé přehrávání
CTRL+B - Přehraje předchozí položku.
CTRL+F - Přehraje následující položku.
CTRL+SHIFT+B - Převine soubor zpět.
CTRL+SHIFT+F - Rychle převine soubor vpřed.
CTRL+H - Přehraje seznam stop v náhodném pořadí.
CTRL+T - Opakovaně přehrává seznam stop.
CTRL+SHIFT+C - Zapíná nebo vypíná titulky

Tipy a triky pro začátečníky

395 – změňte typy souborů, které se otevírají v WMP
I tento tip je pro program WMP. Tentokrát vám pomůže určit, které typy souborů jsou přidruženy k programu Windows Media Playeru. V nabídce Nástroje klepněte na položku Možnosti a potom na kartu Typy souborů. V seznamu nyní vidíte, jaké soubory zaregistrované ve Windows jsou přehrávány WMP. Jestliže je vybrané zaškrtávací políčko zašedlé, náleží programu Windows Media Player jen některé typy souborů. K danému typu souborů je přiřazeno více přípon názvů souborů, program Windows Media Player však ve výchozím nastavení přehraje pouze některé z nich.

Tipy a triky pro začátečníky

396 – jak číslovat dokument od druhé strany určitého čísla
Používáte-li MS Word a trápíte se s automatickým číslováním jeho dokumentů, možná vám pomůže tento tip. Číslování dokumentu jistě nikomu nedělá problémy, ale pokud potřebujete např. číslovat druhou stranu dokumentu od čísla 10, potom může být problém na světě. Lehce ho však lze vyřešit. Ve Wordu klikněte na Start -> Vzhled stránky a potom na kartu Rozložení. V části Záhlaví a zápatí zatrhněte boxík Jiné na první stránce. Okno potvrďte. Nyní klikněte na Vložit -> Čísla stránek a stiskněte tlačítko Formát. Nastavte si parametry číslování stránek a to je vše.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

397 – rezervujte místo pro MFT
Máte-li pevný disk formátován v NTFS, potom byste výkon tohoto disku v systému mohli nepatrně zvednout. Kromě uživatelských dat přidává NTFS na disk i tzv. METADATA. Ta jsou ukládána do 16 speciálních skrytých souborů. Jedním z nich je i Master File Table (MFT). Ten uchovává informace o souborech na disku. Jeho velikost lze nastavovat a to v registru Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit, příkaz odešlete. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a tu pojmenujte NtfsMftZoneReservation. Hodnotu nastavte na 1 pro malé množství souborů na disku, 2 nebo 3 pro střední množství nebo na 4 pro velkého množství. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

398 – jak po vypnutí Windows XP automaticky vymazat TEMPy
Operační systém Windows během svého provozu vytvoří celou řadu pomocných dat. Ty většinou soustřeďuje do adresáře TEMP, který se nachází v každém uživatelském profilu. Při vypnutí, nebo restartu PC, by se systém měl postarat o smazání těchto dat. Bohužel se tak někdy neděje, a proto ho k tomu můžete donutit jinak. Otevřete Poznámkový blok a vložte do něj následující řádek RD /S /q "C:\Documents and Settings\*name*\Local Settings\Temp". Pokud byste chtěli mazat i dočasné soubory stažené z internetu (historii navštívených stránek, apod.), potom vložte rovnou všechny tyto řádky:

RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\Temp"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\History"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\History"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\Temporary Internet Files"

Tipy a triky pro pokročilé

Pozn.: Místo textu jmeno uzivatele, zadejte přihlašovací jméno uživatele (např. Jakub Dvořák). Pokud si nevíte rady, podívejte se nejprve do složky C:\Documents and Settings.

Soubor v Poznámkovém bloku uložte např. smaztemp.bat. Nyní klikněte v nabídce Start na Spustit a napište gpedit.msc. Klikněte na Konfigurace počítače -> Nastavení systému Windows a Skripty. Na pravé straně poklikejte na Ukončení. V novém okně klikněte na Přidat a najděte dávkový soubor, který jste vytvořili. Nastavení uložte a již po dalším restartu PC se budou tyto složky automaticky mazat.

399 – v IE může být špión
V některých verzích Internet Exploreru je ukrytý špion. Ten při aktivování některých funkcí informuje o vašem surfování na internetu. Pokud instalujete pravidelně záplaty pro IE, tak by se v něm již nacházet neměl. Pro jistotu se však přesvědčte sami. Klikněte na Start -> Spustit a zadejte regedit. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions. Pokud se tu nachází další větev s názvem (c95fe080 8f5d 11d2 a20b 00aa003c157a), smažte ji.

Tipy a triky pro pokročilé

400 - šifrujte data přes kontextové menu
Souborový systém NTFS ve Windows XP nabízí možnost šifrování dat. Pokud ale chcete cokoliv zašifrovat, musíte se nejdříve prokousat řadou menu. Jednodušší je přidat do kontextového menu volbu pro okamžité zašifrování. Otevřete editor registrů a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Nyní vytvořte novou Hodnotu DWORD a tu pojmenujte jako EncryptionContextMenu. Potom na ni poklikejte a přidělte jí hodnotou 1. Změny se projeví po restartu PC. Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na jakýkoliv soubor, zobrazí se kontextové menu a v něm nová volba Šifrovat.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz