Počítač vám významně usnadní plánování vašich cest, ale až budete na místě, radši než na monitor se dívejte kolem sebe.

Počítač vám významně usnadní plánování vašich cest, ale až budete na místě, radši než na monitor se dívejte kolem sebe. | foto: Profimedia.cz

Vyzkoušejte 37 internetových a technických tipů pro perfektní dovolenou

  • 20
Internetové služby, cestovatelské servery, sociální sítě, fotoaparát, GPS a on-line komunity vám mohou dovolenou usnadnit, ale také zkomplikovat. Naučte se s nimi zacházet dříve, než vyrazíte. V terénu už je na čtení manuálu obvykle pozdě.

"Svět je jako kniha a ti, kteří necestují, četli jenom jednu její stránku," napsal už svatý Augustin. O mnoho století později máme k cestování neskonale lepší předpoklady než naši předkové. Nové technologie nejenže zkrátily čas nutný pro cestu z jednoho kouta světa na druhý, ale přinesly také hromadu nových nástrojů, vymožeností a starostí. V tomto článku se pokusíme vám poradit, jak vyždímat z novinek to nejlepší a přitom jim své cesty nepodřídit.

  1. Plánování cest (tipy 1 - 5)
  2. Mapy on-line (6 - 7)
  3. Navigace GPS (8 - 12)
  4. Bezpečnost (22 - 28)

Plánování cest podle zkušeností ostatních

Asi nikoho nepřekvapí, že na webu je k nalezení nepřeberné množství informací o téměř každé zemi a každém městě, kam se vypravíte. Vyplácí se proto nebrouzdat nazdařgoogle, ale podívat se na ověřené servery, přímo věnované cestování. Povedený je především server Wikitravel.org, cestovatelská obdoba slavné Wikipedie.

U každé země tu najdete nejen geografické údaje nebo informace o používané měně, ale především cestovatelské tipy na zajímavá města a místa nebo bezpečnostní pokyny. Hypertextové odkazy vás pak zavedou až na úroveň jednotlivých měst (v případě velkých metropolí, jako je Londýn, pak dokonce jednotlivých čtvrtí) a vy se dozvíte: jak se tam dostat, jak se pohybovat po městě, kde se najíst, kde se ubytovat, co nepromeškat, co koupit, na co si dát pozor... Pokud alespoň trošku zvládáte anglický jazyk, stane se tento portál vaším nerozlučným pomocníkem při cestování.

Travel on-line

Zatímco Wikitravel si drží vysoký standard co do objektivity informací, jiné portály, třeba Yelp.com nebo TravelPod.com, stavějí na subjektivních zkušenostech a konkrétních recenzích. Ne všechny oblasti světa jsou dokonale pokryty, ale celkově jistě nebudete zklamáni. A hledat zkušenosti či tipy můžete samozřejmě i na blozích obecně, třeba s využitím Blog Search.

Tipy přehledně (1 - 5)

Plánování cesty, obecné zkušenosti a hodnocení

1. Wikitravel.org - vynikající obdoba Wikipedie pro cestovatele.

2. Wikipedia.org - to ovšem neznamená, že by Wikipedia nebo další encyklopedie nenabídly kvalitní informace.

3. TripAdvisor.com - legenda mezi cestovatelskými weby.

4. Yelp.com- mladý, ale nadějný projekt s cestovatelskými tipy. Nebo zkuste NextStop.com, komunitní web slibující objevování nových, skrytých pokladů po celém světě.

5. TravelPod.com - konkrétní tipy, konkrétní zkušenosti. A jako bonus si zde můžete zahrát cestovatelský IQ test.

Mapy - jednodušší to snad být nemůže

On-line mapy umí to, o čem se kartografům minulých generací ani nesnilo. Poskytují (alespoň teoreticky) maximálně přesné a aktuální informace nejen geografického rázu, ale prakticky jakékoli údaje, které mohou být relevantní. Třeba v Google Earth si můžete zapnout všemožné vrstvy, oficiální i neoficiální, od názvů ulic po videa ohrožených živočichů v oblasti. Také Street View se může hodit, pokud se chcete předem podívat řekněme na to, v jakém prostředí se nalézá váš ho(s)tel.

Internetové mapy ale především umožňují plánování tras. A to včetně odhadovaného času nebo využití trajektů. ViaMichelin dokonce odhadne, kolik utratíte za benzin, nebo se pokusí vybrat "nejkrásnější" trasu.

Travel on-line

Takže zopakujeme: 6. Google Maps a Google Earth pro komplexní procházení a vyhledávání na mapě, 7. ViaMichelin pro odhad nákladů a podrobný itinerář cesty.

Travel on-line

Hlavní revoluci ale v mapách na cestách přinesla GPS. Globální navigační systém, původně určený pro americkou armádu, je nyní k dispozici pro civilní využití a stává se standardní součástí cestovatelské výbavy. Díky navigaci v autě můžete bez obav vyrazit i do neznámé země a mít relativní jistotu, že se dostanete do cíle své cesty. Tip na levnou navigaci mají na mobil.cz.

Na co si dát pozor u GPS (8-12)

Navigace GPS může být pohodlná, ale také vám může cestu pořádně zkomplikovat. Zde je pár tipů pro minimalizaci problémů.

8. Než vyjedete s GPS do zahraničí, dopřejte si minimálně týden pro sžití se s přístrojem. Naučte se, jak a kdy zařízení přepočítává trasu, zda správně odhaduje čas příjezdu a zda vám poradí, do kterého pruhu se zařadit. Přečtení manuálu se může vyplatit.

9. Ověřte si na 100 %, že máte v paměti nahrány kompletní (nikoli průjezdové) mapy země, do které se chystáte. Ověřte si, že jde o aktuální mapy, případně přístroj aktualizujte. Po každé aktualizaci je dobré znovu vyzkoušet vše uvedené v bodě 8.

10. Nikdy se nesnažte vyťukat adresu, zatímco řídíte. Nejenže je to nebezpečné, ale v některých zemích i zakázané. Naučte spolujezdce či spolujezdkyni s GPS pracovat.

11. Pokud si chcete zachovat přehled o tom, kam jedete, a posilovat svůj smysl pro orientaci i s GPS, nastavte si 2D zobrazení a orientaci mapy na sever. Jinak velmi snadno ztratíte pojem o směru a až budete odkázáni na papírovou mapu, čeká vás nepříjemné překvapení.

12. Bezpodmínečně s sebou vezměte i papírovou mapu či atlas. Elektronika je zrádná a Murphy je všudypřítomný průvodce cestovatelů. Připravte se na něj.

Rezervace letů, hotelů a hostelů

Pokud za vás cestovní kancelář zařídila vše od letadla přes hotel až po výlety na místě, s klidem tuto podkapitolku přeskočte. Je určena hlavně lidem, kteří se nechtějí nechat upíchnout na jedno místo a kteří potřebují flexibilitu. A také těm, kteří chtějí ušetřit.

Travel on-lineTravel on-line

Rezervačních systémů existuje na internetu obrovské množství, pokud započítáme i zprostředkovatelské systémy, jistě to budou tisíce. Najít je není žádný problém, z každého vyhledávače jich na vás vybafnou desítky. Můžete jich vyzkoušet více, zde uvádíme jen příklad našich oblíbených.

Tipy na rezervace (13-17)

Kde rezervovat letenku, hostel a hotel?

13. Letenku je často výhodné rezervovat přímo u konkrétního dopravce. EasyJet, RyanAir, SkyEurope, ČSA... ti všichni nabízejí booking on-line, často včetně on-line check-in, který urychlí odbavení.

14. Samozřejmě existuje mnoho serverů, které vám ušetří práci a srovnají ceny za vás. Umí to jak české Královna.cz, SuperLetuška.cz nebo Letuška.cz, tak i nový vyhledávač Microsoftu - Bing (v americké verzi). Hodně takovýchto systémů přitom pouze využívá dalších systémů a dodává jen grafiku - živí se z provizí.

15. Vyhledávání hotelů usnadní obrovská databáze serveru Booking.com, vše od vyhledávání po placení probíhá v rámci jejich stránek. Opět platí, že podobných serverů jsou tisíce.

16. Studenti půjdou spíše po levnějším ubytování a do prohlížeče naťukají třeba HostelWorld.com nebo Hostels.com. Hostelů je velké množství a vyplatí se sledovat recenze - mladí cestovatelé jsou, zdá se, sdílnější a dobrý hostel nejsou líní pochválit.

17. Někdy se vyplatí najít si konkrétní hotel či hostel přímo, jindy je rezervace přes systém rychlejší a ještě k tomu levnější. Obecné pravidlo nejspíše neexistuje. Není od věci přečíst si zkušenosti a recenze předchozích návštěvníků (viz body 1 až 5).

Internet na cestách

Pro mnohé z nás může být představa deseti dní bez internetového připojení velmi osvobozující, ale také stresující. Ať už plánujete složit off-line bobříka nebo hodláte obšťastňovat své blízké updaty přímo z pláže, následující tipy vám mohou přijít vhod.

Jak na net v cizině? (18 - 21)

Dovolená bez internetu i s internetem

18. Nastavte si na e-mailu automatický odpovídač v nepřítomnosti. Například na Klikni.cz (Gmail.com) je to "Odpověď v nepřítomnosti" v Nastaveních. Nepište žádné velké detaily a intimnosti, zprávu totiž systém pošle všem, co vám napíšou, tedy pravděpodobně i lidem, které příliš neznáte.

19. V internetových kavárnách nezadávejte své heslo, pokud máte sebemenší pochybnost o této kavárně, a už vůbec ne bez zabezpečení https. Keyloggerům se můžete vyhnout nakopírováním hesla z myší vybraných znaků. Případně si před dovolenou změňte heslo a po návratu jej změňte znovu.

20. Pokud nechcete vláčet svůj notebook, můžete si vytvořit jednoduchou kancelář na své USB klíčence. Portable aplikace pokrývají většinu věcí, které byste na dovolené mohli na PC podnikat. Pozor - ne všechny internetové kavárny vám umožní software z klíčenky spustit.

21. Nezapomeňte, že v cizině nenajdete českou klávesnici a některé znaky se schovávají jinde, než jste zvyklí. Při zadávání hesla vás to může překvapit. A psaní e-mailů z Francie... to už raději kupte pohled.

A jako bonus ještě uveďme pár stránek, na kterých si můžete už dopředu vytipovat Wi-Fi hotspoty, ke kterým se v cílové destinaci připojíte: Jwire Wi-Fi finder, Wi-Fi Hotspot List nebo We-Fi. Jde o služby v angličtině, obvykle závislé na vstupu od uživatelů. Stejně tak můžete využít tipů v bodech 1- 5, připojení k internetu je obvykle uvedeno.

Technika a bezpečnost

Všechny rady a tipy jsou sice moc pěkné, ale když jde do tuhého a stane se něco opravdu vážného, je na rady obvykle pozdě. Pak už vás zachrání jen preventivní příprava. Ta, na kterou nezapomenete, než odjedete. I když následující tipy mohou vypadat přehnaně a zbytečně, nejenže vás připraví na nečekané, ale také vám dají pocit této připravenosti.

Bezpečnost na cestách (22 - 27)

Fotoaparát a mobil jako zachránci neřešitelné situace

22. Máte s sebou digitální fotoaparát? Využijte jej k "paranoidním" fotkám. Vyfoťte si své zavazadlo (otevřené i zavřené), pokud se ztratí nebo zatoulá, zvýšíte šance na jeho nalezení. A když ne, alespoň budete moci policii a pojišťovně přesně ukázat, co vám ukradli.

23. To samé se týká dětí - každý den je vyfoťte v tom oblečení, ve kterém s nimi půjdete ven. Kdyby se někam zatoulaly, máte k dispozici nejnovější fotografii a popis oděvu.

24. Že musíte doklady a platební karty nosit tak, aby se vám neztratily a byly nepřístupné kapsářům, to je jasné. Ale i fotografie vaší karty může postačit k tomu, aby vám z ní někdo vybral peníze (týká se pouze některých karet).

25. Uložte si do telefonu číslo na banku, pojišťovnu a místní policii. Další tipy na mobil.cz.

26. Své technické hračky (navigaci, mobil, PDA, fotoaparát) nevystavujte na odiv, neprodírejte se s nimi davem a nenechávejte je bez dozoru nebo navrchu batohu. Dobrá brašna na fotoaparát je pevná, její popruh nejde snadno přestřihnout a její barva nepřitahuje pozornost.

27. Při cestách do neznámého prostředí (a nemusejí to být právě velehory) vždy informujte o plánovaném cíli a návratu. Nabijte si baterii mobilních telefonů (pozor, nabíječka bude možná potřebovat konverzi pro místní zásuvky). Raději jedna zbytečná SMS navíc než pátrání zpožděné kvůli nejasnostem.

Více tipů pro bezpečné cestování: MZV ČR, US State Department

Ušetřete a ještě se při tom seznamte

Myslíte, že cestování po cizině je příliš drahé nebo neosobní? Komunikační technologie ve spojení se sociálními sítěmi nabízejí zajímavou alternativu.

Cestování jinak

Společné, společenské a vůbec sociální cestování

29. Pokud chcete ušetřit na cestovném, můžete zvolit spolujízdu (anglicky carpool), jakési internetové stopování (o klasickém stopování píše třeba Yuhů). Zjednodušeně jde o systémy, které umožní stopařům najít auto ještě dřív, než se vydají na stop, a řidičům zase spolujezdce, který se s nimi podělí o pár příběhů nebo náklady na benzín. Podobných systémů je u nás i v zahraničí mnoho, začít můžete třeba na české Wikipedii.

30. Také náklady na ubytování můžete radikálně snížit díky dobrovolníkům a nadšencům z celého světa, díky nimž fungují projekty jako CouchSurfing.net. Jde o rozsáhlou síť lidí po celém světě, kteří nabízejí "gauč", tedy ubytování na pár nocí zdarma. Nutná je registrace a ověření skutečné adresy, odměnou je vám ale síť prověřených kontaktů a setkání s mnoha nadšenými cestovateli po celém světě.

31. No a pokud hledáte někoho, kdo by cestoval s vámi, poohlédněte se třeba na TravBuddy.com. Je-li pro vás jazyková bariéra překážkou, zkuste českou stránku Cestovatel.cz.

Uchovejte si kvalitní záznamy a opravdové vzpomínky

A konečně se dostáváme k tomu, co má tvořit podstatu cest a dovolených, k tomu Augustinovu čtení. Je jasné, že se o své zážitky budete chtít podělit s ostatními a také si je uchovat pro sebe. Nestačí pouze mačkat spoušť - je dobré být dopředu připraven, aby se ze zábavného hobby na dovolené nevyklubala nepříjemná zátěž.

Travel on-line

Panoramio.com využívá souřadnic k seskupení fotografií a jejich snadnému procházení.

Travel on-line

Flickr.com může posloužit i jako inspirace pro fotografy.

Fotografujeme na dovolené

Štěstí přeje připraveným

32. Zajistěte si dostatek místa na kartách. Ano, je dobré mít s sebou více paměťových karet, a na každou z nich pouzdro. Nabíječka baterií je nutnost, také náhradní baterie se neztratí. A když ztratí, tak od toho jsou náhradní.

33. Dobře si rozmyslete, zda s sebou chcete tahat stativ. Doporučujeme jej pro krajinářskou fotografii nebo noční fotky, pro běžné fotky z dovolené je to ale spíš drahá činka. Alternativy existují, ale nečekejte zázraky.

34. Pokud vaše navigace umožňuje nahrávat trasu, udělejte to. Pak si (například pomocí této aplikace) snadno otagujte fotografie a můžete si je prohlížet přímo na mapě. Než zavrhnete, vyzkoušejte. A nezapomeňte synchronizovat čas navigace a fotoaparátu.

35. Zkuste jednou používat blesk jinak než všichni turisté kolem. Ano, je to trochu neintuitivní, ale fotky zkrátka budou lepší, pokud za prudkého slunce zapnete blesk napevno, zatímco v kostelech, hradech a muzeích jej vypnete a fotoaparát o něco zapřete, udržíte tak delší čas. V noci využijte funkci nočního portrétu - pozadí se rozjasní, lidé zůstanou světlí a nerozmazaní. Více v podrobném článku o fotografování.

36. Až budete ukazovat fotografie z dovolené, zkuste z té vaší tisícovky fotek vybrat jen 200. A pak udělejte ještě jeden výběr, kde bude fotek jenom 50. Zdá se to jako nemožný úkol, ale zachráníte tak své přátele od rozpačitého vymýšlení výmluv - tříhodinovou prezentaci fotek by si totiž nemohl dovolit ani Ansel Adams.

37. A konečně - dovolte sami sobě si na dovolené oddechnout. Není potřeba být každý den on-line, není potřeba vyfotit každou horu a každý hrad, ne každý krok vašeho dítěte musí být zachycen ze všech úhlů. Jste v části světa, kam se možná už nepodíváte. Vychutnejte si místní atmosféru, tu, kterou ani nejmodernější technologie nezachytí. Turista nemusí být nutně synonymum pro slona v porcelánu. Čtěte knihu světa a pište do ní s úctou a respektem.