Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte deset nejlepších vychytávek pro Firefox

aktualizováno 
Firefox se během několika měsíců stal doslova fenoménem. Instalují si ho po celém světě miliony uživatelů. Propadají mu přitom natolik, že si ho všelijak vylepšují. A co vy? Zajímá vás top ten nejoblíbenějších rozšíření?
prohlížeč Mozilla Firefox

prohlížeč Mozilla Firefox | foto: Mozilla.org

Ostříleným uživatelům internetového prohlížeče Firefox zřejmě není třeba připomínat, co to add-ons nebo-li rozšíření je. Velmi dobře totiž vědí k čemu slouží a jistě některé z nich dnes a denně používají. Stále se však najde hodně z nás, kteří o nich neslyšeli a možná ani nevědí, že je používají.

Kdybychom měli ve zkratce popsat, co takové rozšíření je, stačilo by uvést, že jde o balíček, který si můžete nainstalovat do Firefoxu a tak do něho přidat či ho rozšířit o další funkce. Kde však taková rozšíření sehnat? Nejlepší je navštívit stránku, kde jsou doma. V rámci projektu Mozilla tedy zabrouzdejte na stránku http://update.mozilla.org. V současné době se zde nachází více jak 2500 rozšíření a denně přibývají stále nové a ty stávající jsou vylepšovány.

Jednotlivá rozšíření jsou na stránce rozdělena do skupin dle využitelnosti. Jejich instalace není nic složitého. Otevřete si stránku s rozšířením a klikněte levým tlačítkem myši na odkaz pro instalaci rozšíření. Objeví se dialogové okno Instalace software, které se vás zeptá, zda chcete rozšíření skutečně nainstalovat. Nyní klikněte na tlačítko Instalovat nyní. Když tak učiníte, tuto obrazovku nahradí Správce rozšíření, který zobrazuje průběh instalace a po jejím úspěšném skončení budete vyzváni k restartu Firefoxu. Zavřete tedy všechna okna aplikace, včetně správce rozšíření a spusťte ji znovu. Když nyní otevřete pomocí nabídky Nástroje Správce rozšíření, měli byste vidět seznam instalovaného rozšíření.

Top 10 nejstahovanějších rozšíření ze serveru Update.mozilla.org
A nyní se podíváme na desítku nejoblíbenějších rozšíření seřazenou podle počtu stažení. Domovské stránky každého z nich naleznete pod odkazem u názvu produktu, kde si lze vždy stáhnout nejnovější verzi. Toužíte-li po již lokalizovaném rozšíření, klikněte na odkaz pro stažení pod popisem produktu.

10. Tab Mix Plus 0.3.5.2 - CPU, onemen
Rozšíření Tab Mix Plus vylepšuje možnosti prohlížení v panelech. Za pomoci sofistikovaného nastavení vám ve Firefoxu umožní přizpůsobit si každou jednotlivou součást chování této funkce. Pokud jste například přešli na Firefox z Maxthon, můžete si prohlížení v panelech nastavit přesně tak, jak jste na něj byli dosud zvyklí. 

 • Stahujte na této adrese (266 KB).


  9. Fasterfox 2.0 - Javi Moya

  Fasterfox je program pro zrychlení načítání stránek. Prohlížení webu zrychlí tak, že lépe využije dočasné soubory ze stažených stránek, čímž tedy nemusí být opakovaně načítány. Navíc můžete nastavit několik detailů pro způsob využití připojení k internetu. Třetí funkcí je blokování vyskakovacích oken (to už však Firefox umí v základní instalaci) a díky poslední funkci zjistíte, jak rychle se po aplikaci Fasterfoxu stránky načítají. To je indikováno pro každou stránku a údaj naleznete vpravo dole v zápatí.

 • Stahujte na této adrese (115 KB).


  8. FireFTP 0.94.6 - Mime Cuvalo

  Rozšíření přidává do Firefoxu FTP klienta s podporou aktivního i pasivního režimu a to i přes proxy server. Podporuje navázání stahování a je možné jej používat v rámci panelu prohlížeče.

 • Stahujte na této adrese (93 KB).


  7. IE Tab1.2 - PCMan (Hong Jen Yee) a yuoo2k

  Toto rozšíření umožňuje zobrazovat určité stránky, které fungují pouze v Internet Exploreru, také ve Firefoxu. Funguje tak, že rozšíření načte do Firefoxu vykreslovací jádro IE a s jeho pomocí pak vykreslí jakoukoliv stránku, kterou zobrazí i IE. S pomocí tohoto nástroje je tedy možné ve Firefoxu používat Windows update, internetové bankovnictví a další stránky, které normálně Firefox nezobrazuje. Po instalaci je přítomnost rozšíření indikována v prohlížeči ikonkou vpravo dole. Kliknutím na ni dojde k přepnutí na jádro IE a kliknete-li podruhé, přepne se na renderovací jádro Gecko.

 • Stahujte na této adrese (174 KB).


  6. NoScript 1.1 -  Giorgio Maone
  Toto rozšíření vám ve Firefoxu poskytne ještě větší pocit bezpečí, neboť vám dovolí spustit JavaScriptový kód pouze z domén, kterým to vy sami umožníte. Povolit JavaScript pro danou stránku, které důvěřujete, pak můžete jednoduše tak, že klepnete na ikonu rozšíření ve stavovém řádku prohlížeče.

 • Stahujte na této adrese (125 KB).


  5. Forecastfox 0.9.3.1 - Richard Klein a Jon Stritar
  Rozšíření umožňující sledování aktuálního počasí a předpovědí přímo v Mozille Firefoxu. Ve stavovém řádku se zobrazí aktuální počasí, výhled na dnešní den a výhled na dny příští. Rozšíření umí také průběžně informovat o změnách počasí pomocí malého upozorňovacího okénka.

 • Stahujte na této adrese (415 KB).


  4. FlashGot 0.5.97.02- Giorgio Maone a Round Two
  Nejpopulárnějším rozšířením pro webový prohlížeč Firefox je FlashGot. Umožňuje aplikacím Mozilla Suite a Mozilla Firefox integrovat vašeho oblíbeného externího správce stahování. FlashGot také nabízí funkci Vytvořit Galerii, která pomáhá získat odkazy různých galerií, na jedné stránce získat odkazy s pořadovým číslováním z několika stránek, až po snadné a rychlé "stáhnout vše".

 • Stahujte na této adrese (228 KB).


  3. Download Statusbar 0.9.4.5 by Devon Jensen
  Rozšíření umožňuje ovládat stahování souborů ve stavové liště. Zobrazuje stav stahování, jedním kliknutím můžete stahování pozastavit či znovu spustit. Kontextová nabídka poskytuje množství dalších užitečných funkcí. Jakmile pak odstartujete nějaký download, u spodního okraje okna se automaticky zobrazí přídavná lišta, která v podobě posouvajícího se pruhu symbolizuje průběh stahování.

 • Stahujte na této adrese (78 KB).


  2. VideoDownloader 1.1.1 - Javi Moya
  Patříte-li mezi nadšence, kterým nestačí video na internetu pouze sledovat, ale chce ho mít doma, potom právě vám je určeno toto rozšíření. VideoDownloader umožňuje převzít videa z YouTube, Google, MySpace a dalších podobných služeb a uložit ho na váš pevný disk.

 • Stahujte na této adrese (2,3 MB).

  1. Adblock Plus 0.7.2.3- Wladimir Palant

  Ačkoli je v prohlížeči Firefox tzv. pop-up blocker již implementován, opatrnosti není nikdy nazbyt. Adblock si s sebou nese databázi serverů, které jsou vyskakovacími okny posedlé, proto se vaše brouzdání internetem stane pohodlnější a méně otravné. Databázi je samozřejmě možné ručně doplňovat, resp. z internetu již existující databáze stáhnout a importovat.

 • Stahujte na této adrese (71 KB).

  A jaké rozšíření nejraději používáte vy? Na vaše tipy čekáme nejen my, ale také další čtenáři. Podělte se o ně a nenechávejte si je pro sebe.


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Najdete na iDNES.cz