Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte jedinou internetovou encyklopedii absolutně bez chyb

aktualizováno 
Zatímco Wikipedia.org se potýká s jedním skandálem za druhým, její obdoba UNcyclopedia.org takovéto problémy nemá. Na jejích stránkách nenajdete žádné neověřené informace a její přispěvatelé jsou disciplinovaní.

Czech Republic - Uncyclopedia.org - Vidíte nějakou nepřesnost? | foto: Uncyclopedia.org

Není divu, vždyť za projektem encyklopedie stojí UN (zkratku UN známe u nás spíše pod zkratkou OSN). Zatímco na Wikipedii lze najít často neověřené nebo pouze zčásti pravdivé informace, na Uncyclopedii se ničeho takového bát nemusíte. Stránku najdete na www.uncyclopedia.org.

Uncyclopedia.org

Budování důvěry není jednoduché

UNcyclopedia.org jede na systému WikiMedia, svobodném softwaru, na kterém běží také neslavná Wikipedia.org. Vzhledově se tedy obě stránky velmi podobají. Proto je nesnadné vzbudit u čtenářů důvěru a ukázat jim, že s nepřesnostmi a polopravdami se na těchto stránkách rozhodně nesetkají.

Základem je důsledná kontrola. Každá informace musí být několikrát ověřena, než ji do UNcyclopedie přijmou. V rámci zachování uživatelské přívětivosti se totiž nakonec rozhodli zachovat možnost editovat stránku i neregistrovaným uživatelům, přesto se zde se spamem v žádném případě nesetkáte. Ministerstvo pravdy (Minprav) by se o ně rychle postaralo.

Citáty, novinky a návody

Velkým nedostatkem Wikipedie je, že často necituje uznávané autory a neodkazuje na literaturu. Autoři Uncyclopedie se poučili a jejich závazkem je, aby každý článek byl řádně vybaven citáty, nejlépe od slavných osobností. Nechybějí ani návody na všechno možné: jak řídit, jak sníst svůj vlastní klobouk nebo jak vytvářet citáty.


Uncyclopedia.org

Kapitolu samu pro sebe, a také server sám pro sebe, tvoří UnNews - tedy jakási obdoba těch WikiNews, na které jsme zvyklí z Wikipedie. Ale je jasné, že na Uncyclopedii je to trochu jiné kafe. Prostor dostanou všechny názory. Za jediné podmínky. Musí být vtipné.

Není to vtipné?Smaž to!

No a je to venku! Přesně tak, celá Uncyclopedia.org je parodií na server Wikipedia. A to parodií velmi rozsáhlou a neméně zdařilou. No podívejme se schválně, co o Uncyclopedii říká Wikipedia: "Uncyclopedia je parodií na encyklopedii Wikipedia. Stránku založil v lednu roku 2005 Jonatan Huang a od té doby se rychle rozrostla, že bez hostingu na serveru Wikia by asi nemohla existovat v dnešní podobě. Ve znaku má znak Wikipedie v podobě brambory.

Uncyclopedia.org vs Wikipedia.org

A co říká Uncyclopedia o Wikipedii? "Wikipedia je parodií Uncyclopedie, ačkoli tvrdí opak. (...) Wikipedia je hromadná editovací hra plná skepticismu, pseudovědy a zbytečností." Můžete si být prakticky jistí, že o jakémkoli jen trochu kontroverzním tématu zde bude článek.

Často ale překvapí i velice vtipná pojednání o věcech zcela obyčejných. Třeba les je podle Uncyclopedie "mystické místo, které se často vyskytuje tam, kde roste pohromadě více stromů. Přestože existence lesů je vědci obvykle uznávána, důkaz o této existenci dosud nebyl podán, protože lidé pro stromy nevidí les."

K čemu to?

Přestože každému je asi jasné, že Uncyclopedia nebude akademiky nikdy uznána za něco víc, než za zajímavý případ sociální interakce, je to kupodivu velice zábavná stránka. Existuje i česká verze, ovšem ta je zatím velice chudá.

Na místě je varování, že Uncyclopedia obsahuje mnoho (ale skutečně mnoho) urážlivých, nesmyslných, urážlivě nesmyslných, nesmyslně urážlivých a dalších nevhodných slov, vět a textů. Ne všechno se zdá vtipné všem. Přesto se zde dají najít opravdové klenoty. Pokud vám to ovšem stojí za ten čas. Ale co pořád dělat na internetu, že?

Čeština je tajný vojenský kód

Jako příklad rychlého a neorganizovaného růstu Uncyclopedie jsem vybral článek o České republice. Před rokem tam byly asi dva odstavečky, teď už je to asi osm stránek textu a grafiky. Doufejme, že si podle nich nějaký cizinec skutečně obrázek o nás neudělá, nebylo by to nic lichotivého. Ale některé obrázky ukazují, že ani zahraniční média neví, kam by ČR zařadila geograficky. A tak, pokud se povzneseme na do krajnosti (a nechutnosti) dotažená klišé, můžeme se u Uncyclopedie skvěle pobavit.

Uncyclopedia.org

Pravé bitvy ale nastávají u článků, jako je United States of America, United Spades of Amerika, Linux, Microsoft, iPod, o politice raději nemluvě.

Uncyclopedia.orgUncyclopedia.orgUncyclopedia.org

Nekonečná smyčka viz: smyčka, nekonečná

Uncyclopedia.org je ale především zajímavý projekt, a podílí se na něm (kromě mnoha jiných) také lidé s osobitým a inteligentním smyslem pro humor. Lahůdkami jsou tak články, se kterými si Uncyclopedisté dali záležet a které mají nápad. Ať už je to článek o morseovce, který je skutečně celý morseovkou psán, nebo stránka o Google, která se nás "gůglovským stylem" nevinně zeptá, jestli jsme náhodou  nemysleli "Evil empire".

Uncyclopedia.org

Dalšími mými oblíbenci jsou seznamy vtipů, které dostaly na Uncyclopedii skutečně nebývalý prostor. Ať už jsou to vtipy o dvou kravách, nebo ruské obraty navazující na komika Yakofa Smirnoffa. Tyto vtipy jsou neustále doplňovány o nové (často ne tak vtipné) kandidáty a internetová komunita se stará, aby byly navzájem řádně provázány, takže nakonec se dozvíte, že "In Soviet Russia, Two cows have YOU!"

Tenhle článek je bez chyb

Ti, kteří jsou jako doma na Wikipedii, nebo jsou dokonce editoři Wikipedie, ti si Uncyclopedii a její humor užijí dvojnásob. Uncyclopedisté jsou totiž z velké části Wikipedisté a velmi dobře vědí, z čeho si dělají legraci. A tak jim stojí za tu námahu vytvářet rozcestníky, šablony, přesměrování a portály. Nejlépe bude, když se jimi necháte překvapit při procházení Wikipedie. Tedy myslel jsem Uncyclopedie. A vůbec, neztrácejte tím čas, nestojí to za to...

Odkazy

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Najdete na iDNES.cz