Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte moravsko - český slovník: Zabijačka vjelki švjynto, na vařunke še pamjynto

aktualizováno 
Rožni, oharek, švíca... Že nerozumíte? Pak se podívejte do moravsko – českého slovníku. Poradíme vám také, jak ušetřit na cestovních nákladech přibráním spolujezdce. Jsou tady další tipy na zajímavé weby.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. internetový moravsko - český slovník
Morce.slovniky.org - www.morce.slovniky.org

Ať už chodíte do školy, do práce či pouze po ulici, narážíte možná nejen na cizince, ale také na našince, jimž sice rozumíte, ale používají trochu jiný jazyk než vy. Máme teď na mysli např. moravský dialekt, brněnské hantec, plzeňská, ostravská, slezská či jiná nářečí. Že jim nerozumíte? Nedá vám to a musíte je stále poučovat, jak správně mluvit česky? Pak nejen vám je určen první internetový moravsko-český slovník.

Tyto stránky vznikly původně jako recese. Založila je parta pardubických studentů. Na školu chodili i moravští studenti. Jak to tak bývá, někdo nářečí nemohl ani slyšet a neustále někoho opravoval. A tu se zrodil nápad vytvořit moravsko - český slovník. Vznikl tedy 1. internetový moravsko - český slovník. Na serveru tak najdete nejen slovíčka, ale také rozdílné výrazy, věty, přísloví, kraje Moravy a především možnost zaslat chybějící slovo autorům. V současné době se připravuje nová verze tohoto slovníku, kde přibudou další stránky, sekce a služby. Tož děcka, to je všechno, co jsem měl na srdci! Čus bus trolejbus.

PS: věta v titulku znamená: Zabijačka je velký svátek, pamatuje se na vařonku (vařonka, vařunka = tradiční těšínská kořalka).

Morce.slovniky.org

Podobné stránky

Hantec.cz – brněnské hantec
Olomouc.cz – kurz hanáčtiny


Spolujízda bez poplatků
Autostop.cz - www.autostop.cz

I přestože dnes už autostop není tak oblíbený jako dříve, stále se s ním lze setkat. Zejména v teplejších měsících se u silnic objevují stopaři. Tento způsob dopravy má však i svá rizika, a to jak pro řidiče, tak i pro spolujezdce. Jestliže ho však upřednostňujete před ostatními dopravními prostředky, máme pro vás užitečný web.

Kromě toho, že pokoušíte svůj osud, se při autostopu může stát, že stopovat můžete několik dlouhých minut i hodin. Chcete-li si být jisti, že se někam dostanete, zkuste využít speciální službu Autostop.cz. Uživatelé zde mají možnost najít řidiče, kteří jedou podobným směrem, anebo řidiči zase stopaře. Pro procházení nabídek není nutné se registrovat, avšak chcete-li se s někým domluvit či zadat nabídku, případně poptávku, pak je bezplatná registrace již nutná. V případě, že hledáte stop či někoho chcete svézt (třeba jen kvůli tomu, aby vám přispěl na benzin), vyhledejte ho v tabulce anebo vyplňte formulář pro detailní vyhledávání. U nabídek je možné zadávat či nalézt nejen počet volných míst, ale také pravidelnost, data odjezdů, zda je možné vzít si s sebou zavazadlo, detail auta, popis s podrobnostmi a případnými nároky na řidiče/spolujezdce atd. Pro správné uložení inzerátu je nutné zadat stát a město odjezdu a stát a město příjezdu (popř. místa, přes která chcete jet), datum odjezdu, typ auta. Každý může nastavit 8 míst přes která pojede, ta v případě potřeby může libovolně upravit. Zvýšíte tím šanci, že někoho najdete. Udávejte města, přes která jedete, pouze v případě, že v těchto městech můžete skutečně zastavit. V případě pouze informativním je napište do poznámky.

Autostop.cz

Podobné stránky

Stopem.kvalitně.cz – autostop on-line
Dušan.pc-slany.cz – rady a povídání o autostopu


Vylepšení obličeje
Morphases.com - www.morphases.com

Server Morphases.com nabízí zajímavý způsob, jak si vytvořit či vylepšit svůj vlastní obličej. Zdá-li se vám, že ten váš potřebuje změnu či chcete někoho třeba mírně znetvořit, a tím ho poškádlit, máte možnost.

Aplikace je on-line a nabízí řadu možností, jak obličej upravit. Znetvořovat můžete buď již nahrané obličeje (stačí si jen vybrat v galerii), anebo po zaregistrování do služby nahrát svůj vlastní. Druhá možnost vám otevírá netušené možnosti, jak se sami na sobě či nějakém známém vyřádit. V editoru si myší označte ty části obličeje, se kterými budete chtít manipulovat. Po pravé straně se nachází tři kuličky. Jejich uchopením a tažením do stran a nahoru a dolů máte možnost vybrané části deformovat, posouvat či jim měnit velikost. Jste-li se svým snažením hotovi, můžete si finální dílo nechat zaslat na svůj e-mail.

Morphases.com

Podobné stránky

Flashface.ctapt.de – sestavte si vlastní portrét


Uwwwízlo v síti

Milovníkům sportu by mohl udělat radost nový internetový sportovní kanál Net-TV.cz. Tato televize slibuje návštěvníkům nabízet videa i přímé přenosy z tuzemských sportovních událostí včetně tzv. okrajových disciplín a adrenalinových sportů. Nabízí například sledování snowboardingu, tenisových zápasů, závodů vodních skútrů, motocyklů, golfových turnajů nebo zápasů populární fotbalové Hanspaulky. Ke sledování televize stačí připojení o rychlosti 500 kbit/s a internetový prohlížeč.
Chcete-li se dozvědět jak žít zdravě, navštivte stránky Hravěžijzdravě.cz. Čeká tu na vás průvodce zdravým životním stylem pro děti i rodiče.
Při psaní textů, dokumentů, ale třeba i při vytváření prezentací a odepisování se můžete snadno dostat do situace, kdy potřebujete použít speciální znak, ale nevíte, jak jej co nejsnadněji napsat. Využít lze sice ASCII kódy, ale kdo si je má všechny pamatovat, že? V tom případě využijte např. službu Copypastecharacter.com. Ta obsahuje několik desítek nestandardních, zato však poměrně používaných znaků. Vybraný znak si stačí myší označit a v tu ránu ho máte zkopírovaný ve schránce Windows. Vložit ho do vybrané aplikace pak můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl+V.

Copypastecharacter.comNejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz