Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte moravsko - český slovník: Zabijačka vjelki švjynto, na vařunke še pamjynto

aktualizováno 
Rožni, oharek, švíca... Že nerozumíte? Pak se podívejte do moravsko – českého slovníku. Poradíme vám také, jak ušetřit na cestovních nákladech přibráním spolujezdce. Jsou tady další tipy na zajímavé weby.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

1. internetový moravsko - český slovník
Morce.slovniky.org - www.morce.slovniky.org

Ať už chodíte do školy, do práce či pouze po ulici, narážíte možná nejen na cizince, ale také na našince, jimž sice rozumíte, ale používají trochu jiný jazyk než vy. Máme teď na mysli např. moravský dialekt, brněnské hantec, plzeňská, ostravská, slezská či jiná nářečí. Že jim nerozumíte? Nedá vám to a musíte je stále poučovat, jak správně mluvit česky? Pak nejen vám je určen první internetový moravsko-český slovník.

Tyto stránky vznikly původně jako recese. Založila je parta pardubických studentů. Na školu chodili i moravští studenti. Jak to tak bývá, někdo nářečí nemohl ani slyšet a neustále někoho opravoval. A tu se zrodil nápad vytvořit moravsko - český slovník. Vznikl tedy 1. internetový moravsko - český slovník. Na serveru tak najdete nejen slovíčka, ale také rozdílné výrazy, věty, přísloví, kraje Moravy a především možnost zaslat chybějící slovo autorům. V současné době se připravuje nová verze tohoto slovníku, kde přibudou další stránky, sekce a služby. Tož děcka, to je všechno, co jsem měl na srdci! Čus bus trolejbus.

PS: věta v titulku znamená: Zabijačka je velký svátek, pamatuje se na vařonku (vařonka, vařunka = tradiční těšínská kořalka).

Morce.slovniky.org

Podobné stránky

Hantec.cz – brněnské hantec
Olomouc.cz – kurz hanáčtiny


Spolujízda bez poplatků
Autostop.cz - www.autostop.cz

I přestože dnes už autostop není tak oblíbený jako dříve, stále se s ním lze setkat. Zejména v teplejších měsících se u silnic objevují stopaři. Tento způsob dopravy má však i svá rizika, a to jak pro řidiče, tak i pro spolujezdce. Jestliže ho však upřednostňujete před ostatními dopravními prostředky, máme pro vás užitečný web.

Kromě toho, že pokoušíte svůj osud, se při autostopu může stát, že stopovat můžete několik dlouhých minut i hodin. Chcete-li si být jisti, že se někam dostanete, zkuste využít speciální službu Autostop.cz. Uživatelé zde mají možnost najít řidiče, kteří jedou podobným směrem, anebo řidiči zase stopaře. Pro procházení nabídek není nutné se registrovat, avšak chcete-li se s někým domluvit či zadat nabídku, případně poptávku, pak je bezplatná registrace již nutná. V případě, že hledáte stop či někoho chcete svézt (třeba jen kvůli tomu, aby vám přispěl na benzin), vyhledejte ho v tabulce anebo vyplňte formulář pro detailní vyhledávání. U nabídek je možné zadávat či nalézt nejen počet volných míst, ale také pravidelnost, data odjezdů, zda je možné vzít si s sebou zavazadlo, detail auta, popis s podrobnostmi a případnými nároky na řidiče/spolujezdce atd. Pro správné uložení inzerátu je nutné zadat stát a město odjezdu a stát a město příjezdu (popř. místa, přes která chcete jet), datum odjezdu, typ auta. Každý může nastavit 8 míst přes která pojede, ta v případě potřeby může libovolně upravit. Zvýšíte tím šanci, že někoho najdete. Udávejte města, přes která jedete, pouze v případě, že v těchto městech můžete skutečně zastavit. V případě pouze informativním je napište do poznámky.

Autostop.cz

Podobné stránky

Stopem.kvalitně.cz – autostop on-line
Dušan.pc-slany.cz – rady a povídání o autostopu


Vylepšení obličeje
Morphases.com - www.morphases.com

Server Morphases.com nabízí zajímavý způsob, jak si vytvořit či vylepšit svůj vlastní obličej. Zdá-li se vám, že ten váš potřebuje změnu či chcete někoho třeba mírně znetvořit, a tím ho poškádlit, máte možnost.

Aplikace je on-line a nabízí řadu možností, jak obličej upravit. Znetvořovat můžete buď již nahrané obličeje (stačí si jen vybrat v galerii), anebo po zaregistrování do služby nahrát svůj vlastní. Druhá možnost vám otevírá netušené možnosti, jak se sami na sobě či nějakém známém vyřádit. V editoru si myší označte ty části obličeje, se kterými budete chtít manipulovat. Po pravé straně se nachází tři kuličky. Jejich uchopením a tažením do stran a nahoru a dolů máte možnost vybrané části deformovat, posouvat či jim měnit velikost. Jste-li se svým snažením hotovi, můžete si finální dílo nechat zaslat na svůj e-mail.

Morphases.com

Podobné stránky

Flashface.ctapt.de – sestavte si vlastní portrét


Uwwwízlo v síti

Milovníkům sportu by mohl udělat radost nový internetový sportovní kanál Net-TV.cz. Tato televize slibuje návštěvníkům nabízet videa i přímé přenosy z tuzemských sportovních událostí včetně tzv. okrajových disciplín a adrenalinových sportů. Nabízí například sledování snowboardingu, tenisových zápasů, závodů vodních skútrů, motocyklů, golfových turnajů nebo zápasů populární fotbalové Hanspaulky. Ke sledování televize stačí připojení o rychlosti 500 kbit/s a internetový prohlížeč.
Chcete-li se dozvědět jak žít zdravě, navštivte stránky Hravěžijzdravě.cz. Čeká tu na vás průvodce zdravým životním stylem pro děti i rodiče.
Při psaní textů, dokumentů, ale třeba i při vytváření prezentací a odepisování se můžete snadno dostat do situace, kdy potřebujete použít speciální znak, ale nevíte, jak jej co nejsnadněji napsat. Využít lze sice ASCII kódy, ale kdo si je má všechny pamatovat, že? V tom případě využijte např. službu Copypastecharacter.com. Ta obsahuje několik desítek nestandardních, zato však poměrně používaných znaků. Vybraný znak si stačí myší označit a v tu ránu ho máte zkopírovaný ve schránce Windows. Vložit ho do vybrané aplikace pak můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl+V.

Copypastecharacter.com
Nejčtenější

Největší vzducholoď Zeppelin je v Praze. Podívejte se na přistání

Netradiční pohled se naskytl Pražanům i lidem, kteří bydlí mezi hlavním městem...

Netradiční pohled se dnes naskytl Pražanům i lidem v Česku, jimiž nad hlavami proletěla největší komerční vzducholoď...

Libeňský most nejde zachránit. Stavěli ho starou technologií, práci odbyli

Libeňský most

Nejde opravit tak, aby vydržel sto let, shodují se odborníci na mostní konstrukce a beton. Libeňský most je postaven...Někdo zřejmě tajně vyrábí látky ničící ozónovou vrstvu. Ale kdo a kde?

Ozonová díra, jako je nad Antarktidou na snímku, nad Arktidou není. Zatím.

Množství látek poškozujících ozónovou vrstvu v posledních letech klesá překvapivě pomalu, ohlásili vědci. Někde zřejmě...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Americká revoluce v námořním válčení. Připlouvá mořský dron Sea Hunter

Americký námořní dron Sea Hunter

Americká DARPA dokončila vývoj námořního dronu Sea Hunter. K jeho hlavním úkolům patří vyhledávání a sledování...

Další z rubriky

Koupit svetr přes Instagram? Platforma testuje placení v aplikaci

Ilustrační foto

Služba na sdílení fotografií Instagram testuje centrální platební systém. Díky němu budou mít uživatelé možnost platit...

Jak vám Google vnucuje videa? Nahlédněte pod pokličku YouTube

Youtube pod pokličkou

Při brouzdání po YouTube vás zřejmě napadlo, na základě čeho vám doporučuje videa. Ponořte se s námi do fungování...

Facebook zvažuje spuštění vlastní kryptoměny. Dočkáme se Facecoinu?

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

„Myslí to vážně,“ komentuje jeden z anonymních zdrojů plán Facebooku na spuštění vlastní kryptoměny. Po neúspěchu...

Najdete na iDNES.cz