Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte moravsko - český slovník: Zabijačka vjelki švjynto, na vařunke še pamjynto

aktualizováno 
Rožni, oharek, švíca... Že nerozumíte? Pak se podívejte do moravsko – českého slovníku. Poradíme vám také, jak ušetřit na cestovních nákladech přibráním spolujezdce. Jsou tady další tipy na zajímavé weby.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. internetový moravsko - český slovník
Morce.slovniky.org - www.morce.slovniky.org

Ať už chodíte do školy, do práce či pouze po ulici, narážíte možná nejen na cizince, ale také na našince, jimž sice rozumíte, ale používají trochu jiný jazyk než vy. Máme teď na mysli např. moravský dialekt, brněnské hantec, plzeňská, ostravská, slezská či jiná nářečí. Že jim nerozumíte? Nedá vám to a musíte je stále poučovat, jak správně mluvit česky? Pak nejen vám je určen první internetový moravsko-český slovník.

Tyto stránky vznikly původně jako recese. Založila je parta pardubických studentů. Na školu chodili i moravští studenti. Jak to tak bývá, někdo nářečí nemohl ani slyšet a neustále někoho opravoval. A tu se zrodil nápad vytvořit moravsko - český slovník. Vznikl tedy 1. internetový moravsko - český slovník. Na serveru tak najdete nejen slovíčka, ale také rozdílné výrazy, věty, přísloví, kraje Moravy a především možnost zaslat chybějící slovo autorům. V současné době se připravuje nová verze tohoto slovníku, kde přibudou další stránky, sekce a služby. Tož děcka, to je všechno, co jsem měl na srdci! Čus bus trolejbus.

PS: věta v titulku znamená: Zabijačka je velký svátek, pamatuje se na vařonku (vařonka, vařunka = tradiční těšínská kořalka).

Morce.slovniky.org

Podobné stránky

Hantec.cz – brněnské hantec
Olomouc.cz – kurz hanáčtiny


Spolujízda bez poplatků
Autostop.cz - www.autostop.cz

I přestože dnes už autostop není tak oblíbený jako dříve, stále se s ním lze setkat. Zejména v teplejších měsících se u silnic objevují stopaři. Tento způsob dopravy má však i svá rizika, a to jak pro řidiče, tak i pro spolujezdce. Jestliže ho však upřednostňujete před ostatními dopravními prostředky, máme pro vás užitečný web.

Kromě toho, že pokoušíte svůj osud, se při autostopu může stát, že stopovat můžete několik dlouhých minut i hodin. Chcete-li si být jisti, že se někam dostanete, zkuste využít speciální službu Autostop.cz. Uživatelé zde mají možnost najít řidiče, kteří jedou podobným směrem, anebo řidiči zase stopaře. Pro procházení nabídek není nutné se registrovat, avšak chcete-li se s někým domluvit či zadat nabídku, případně poptávku, pak je bezplatná registrace již nutná. V případě, že hledáte stop či někoho chcete svézt (třeba jen kvůli tomu, aby vám přispěl na benzin), vyhledejte ho v tabulce anebo vyplňte formulář pro detailní vyhledávání. U nabídek je možné zadávat či nalézt nejen počet volných míst, ale také pravidelnost, data odjezdů, zda je možné vzít si s sebou zavazadlo, detail auta, popis s podrobnostmi a případnými nároky na řidiče/spolujezdce atd. Pro správné uložení inzerátu je nutné zadat stát a město odjezdu a stát a město příjezdu (popř. místa, přes která chcete jet), datum odjezdu, typ auta. Každý může nastavit 8 míst přes která pojede, ta v případě potřeby může libovolně upravit. Zvýšíte tím šanci, že někoho najdete. Udávejte města, přes která jedete, pouze v případě, že v těchto městech můžete skutečně zastavit. V případě pouze informativním je napište do poznámky.

Autostop.cz

Podobné stránky

Stopem.kvalitně.cz – autostop on-line
Dušan.pc-slany.cz – rady a povídání o autostopu


Vylepšení obličeje
Morphases.com - www.morphases.com

Server Morphases.com nabízí zajímavý způsob, jak si vytvořit či vylepšit svůj vlastní obličej. Zdá-li se vám, že ten váš potřebuje změnu či chcete někoho třeba mírně znetvořit, a tím ho poškádlit, máte možnost.

Aplikace je on-line a nabízí řadu možností, jak obličej upravit. Znetvořovat můžete buď již nahrané obličeje (stačí si jen vybrat v galerii), anebo po zaregistrování do služby nahrát svůj vlastní. Druhá možnost vám otevírá netušené možnosti, jak se sami na sobě či nějakém známém vyřádit. V editoru si myší označte ty části obličeje, se kterými budete chtít manipulovat. Po pravé straně se nachází tři kuličky. Jejich uchopením a tažením do stran a nahoru a dolů máte možnost vybrané části deformovat, posouvat či jim měnit velikost. Jste-li se svým snažením hotovi, můžete si finální dílo nechat zaslat na svůj e-mail.

Morphases.com

Podobné stránky

Flashface.ctapt.de – sestavte si vlastní portrét


Uwwwízlo v síti

Milovníkům sportu by mohl udělat radost nový internetový sportovní kanál Net-TV.cz. Tato televize slibuje návštěvníkům nabízet videa i přímé přenosy z tuzemských sportovních událostí včetně tzv. okrajových disciplín a adrenalinových sportů. Nabízí například sledování snowboardingu, tenisových zápasů, závodů vodních skútrů, motocyklů, golfových turnajů nebo zápasů populární fotbalové Hanspaulky. Ke sledování televize stačí připojení o rychlosti 500 kbit/s a internetový prohlížeč.
Chcete-li se dozvědět jak žít zdravě, navštivte stránky Hravěžijzdravě.cz. Čeká tu na vás průvodce zdravým životním stylem pro děti i rodiče.
Při psaní textů, dokumentů, ale třeba i při vytváření prezentací a odepisování se můžete snadno dostat do situace, kdy potřebujete použít speciální znak, ale nevíte, jak jej co nejsnadněji napsat. Využít lze sice ASCII kódy, ale kdo si je má všechny pamatovat, že? V tom případě využijte např. službu Copypastecharacter.com. Ta obsahuje několik desítek nestandardních, zato však poměrně používaných znaků. Vybraný znak si stačí myší označit a v tu ránu ho máte zkopírovaný ve schránce Windows. Vložit ho do vybrané aplikace pak můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl+V.

Copypastecharacter.comNejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Facebook jako vydavatel, jen když se mu to hodí. Jinak je platformou

Ilustrační snímek

Společnost Facebook se snaží vystupovat jako platforma pro uživatele. V jednom z aktuálních soudních sporů se však...

Tyto služby od Googlu možná neznáte. Mrkněte na Mars i kurzy zdarma

Projděte si méně známé služby od Googlu.

Služby jako Earth nebo Tabulky zná od Googlu asi většina internetových uživatelů. Co však třeba schvalování překladu,...

Část Deklarace nezávislosti je podle facebookového robota rasistická

Redakce listu The Liberty County Vindicator děkuje Facebooku za znovuzveřejnění...

Automatické analytické nástroje sociální sítě Facebook se rozhodly vymazat část klíčového amerického dokumentu...

Najdete na iDNES.cz