Holčička u počítače

Holčička u počítače | foto: Profimedia.cz

Vyzkoušejte program, který vám řekne o počítači úplně všechno

  • 41
Seznamte se s programem, který vám zobrazí detailní podrobnosti o PC, včetně nastavení hardwaru a softwaru, teplot ze senzorů, napájecího napětí na komponentách, otáček ventilátorů nebo toho, jak je PC přetaktováno a ještě mnohem více.

Potřebujete-li zjistit, co vše ukrývá váš stolní počítač či notebook, a přitom ho nechcete nosit do počítačového servisu či otevírat, pak vám velmi dobře mohou posloužit různé diagnostické a testovací nástroje. Takovým je i Everest.

Ten totiž dokáže zjistit o vašem počítači obrovské množství informací a ve svém oboru patří mezi špičku. U hardwarových komponent zobrazí drtivou většinu údajů, kterou zobrazit vůbec jde, včetně informací o jejich aktuálním a výchozím nastavení, přetaktování a u některých z nich dokáže změřit dokonce i výkon. Tím však možnosti programu nekončí. Podat informace dokáže i o samotném operačním systému, stejně jako službách, procesech, multimédiích, nosičích dat, zabezpečení atd. Pojďte se s námi podívat blíže, co vše ještě umí.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační archiv si potom můžete stahovat přímo odsud – Everest Ultimate Edition (8 MB). Ten je určen operačním systémům Windows 95 a novějším včetně Vista. Samotná instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat (existuje i verze, která se nemusí instalovat). Program však není zdarma. K dispozici tak máte třicetidenní trial verzi (zkušební verzi), která je omezena. Toto omezení spočívá v tom, že u některých položek nezobrazí údaj a místo toho tam je uvedeno "trial version". Co však jistě ocení řada z nás, je kompletní lokalizace do češtiny (kromě nápovědy).

Hlavní okno
Práce s programem je velmi jednoduchá. Na levé straně se nachází stromová struktura, rozdělená do několika položek. Ty jsou dále rozvětveny podle toho, co máte zájem zkoumat – Počítač, Základní deska, Operační systém atd. Na pravé straně potom naleznete podrobnosti o zvolené položce.

Everest

Počítač
Pod položkou počítač máte možnost získat přehled o celém počítači. Slouží tak pro základní zjištění, z čeho se PC skládá. Dále nechybí informace o jménech počítače, nastavení DMI, informace o IPMI (monitoring hardware), informace o přetaktování komponent, nastavení řízení spotřeby PC, máte-li notebook, tak jeho detaily, data ze senzorů (napájecí napětí, teploty z čidel, teplota HDD).

Everest

Základní deska
V případě základní desky máte možnost zkoumat různé podrobnosti o procesoru, jeho vlastnostech, různé takty základní desky, detaily o pamětích (fyzické, virtuální atd.), informace o továrním nastavení pamětí, co vše umí čipová sada, podrobnosti o BIOSu a také ACPI (rozhraní, kterým systém přistupuje k pokročilým funkcím správy napájení a dalších).

Everest

Operační systém
Zřejmě nejlepší možnost najít vše o operačním systému na jednom místě, jakou kdy dostanete. Podívejte se na běžící procesy, systémové ovladače, služby Windows, AX soubory, DLL soubory či dobu provozu PC systému.

Everest

Server
Tato položka se hodí, nejen když používáte PC jako server. Dozvíte se tak informace o sdílených složkách, otevřených souborech, bezpečnostním oprávnění, přihlášení, podrobnosti o uživatelích, místních a globálních skupinách.

Everest

Zobrazení
Zajímají-li vás podrobnosti o zobrazení, pak jistě zavítejte do této položky. Naleznete zde údaje o grafické kartě, grafickém procesoru (GPU), mnoho informací o monitoru, nastavení pracovní plochy, multi monitorech, možných rozlišeních, OpneGL, a dokonce i o instalovaných písmech v operačním systému.

Everest

Multimédia
Informace o multimédiích jako zvuku, zvukových a videokodecích zjistíte zde.

Everest

Nosiče dat
Několik voleb naleznete i u položky Nosiče dat. Ta podává informace o pevných discích, jednotkách (interních, externích), optických mechanikách (vč. toho, jaké typy disků podporuje), nastavení ASPI, informace o ATA a SMART.

Everest

Síť
Vše o nastavení sítě naleznete zde. Nechybí tak informace o adaptéru, MAC adrese, IP adrese, RAS, síťovém zdroji, přesměrování, dokonce i cookies a historii prohlížení.

Everest

DirectX
Chcete-li zjistit vše o DirectX, pak zamiřte sem.

Everest

Hardware
Položka zobrazuje všechna hardwarová zařízení, fyzická zařízení, PCI zařízení, USB zařízení, prostředky zařízení, vstupní zařízení a tiskárny, takže je lze snadno identifikovat.

Everest

Software
Ukáže, co vše se startuje s operačním systémem, jaké automatické úlohy jsou naplánovány, podá informace o instalovaném softwaru, licencích a asociaci typů souborů.

Everest

Bezpečnost
Svoje místo zde má i bezpečnost. Zobrazí možnosti zabezpečení, podrobnosti o Windows Update a jaký antivirový program, firewall, antispyware, antitrojan využíváte.

Everest

Konfigurace
Různé možnosti o nastavení operačního systému, jako o regionu, prostředí a ovládacích panelech jsou soustředěna zde. Nechybí však ani informace o využití odpadkového koše jednotlivými jednotkami, podrobnosti o systémových souborech a složkách či protokol událostí, který informuje o zaznamenaných problémech PC.

Everest

Databáze
Sem jistě zavítáte, pokud budete chtít znát, jaké databáze jsou instalované a aktuální.

Everest

Benchmark
A konečně poslední položka slouží k otestování některých hardwarových komponent. Lehce si tak můžete nechat změřit nejen jak výkonné jsou, ale také poměřit s jinými, které se podobají těm vašim. Testuje se např. propustnost pamětí, jejich latence, CPU či FPU.

Everest

Nástroje
Kliknete-li na položku Nástroje na hlavní liště, zobrazí se menu nabízející několik utilit, které otestují rychlost pevného disku, výkonnost pamětí, diagnostikují monitor, otestují stabilitu PC a zobrazí CPUID (informace o CPU).

Everest

Závěrem
Everest je opravdu propracovaný diagnostický program, který se nejen jednoduše ovládá, ale navíc poskytuje vyčerpávající informace o všech podstatných komponentách systému. Zjištěný stav umí exportovat do HTML, XML, textového souboru atd. K dispozici jsou dvě verze. Obě placené. Každá z nich má svému uživateli co nabídnout, a přitom některé součásti neobsahuje buď jedna, či ta druhá verze. Ta, která je určena pro korporátní sféru, nabízí navíc monitorování vzdálených přístupů a vaše může být za 99,75 USD. Ultimate edice však zase obsahuje nástroj referující o přetaktování komponent a stojí 34,95 USD.