Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte si aplikace, které se vejdou na USB klíčenku

aktualizováno 
Být mobilní je dnes trend. Tak proč se neodvázat i od svého počítače a nevzít si důležitá data na přenosné zařízení a pracovat s nimi i na jiném počítači? Pokud máte strach o to, zda na něm budou takové programy, které pro práci potřebujete, vezměte si i je jednoduše s sebou. Třeba na USB klíčence.

Pracujete-li na počítači každý den, potom jste si možná zvykli na své aplikace a rádi byste je využívali na každém počítači. Co však dělat, když ne každý počítač má instalový Firefox, Thunderbird či OpenOffice.org? Řešením může být jejich dodatečná instalace. Ta však není možná vždy, protože ne do každého PC je možné přidávat další programové vybavení. V tom případě by se vám mohly hodit přenosné aplikace, se kterými můžete pracovat i na vašich cestách.

Pokud používáte Firefox, už vás možná napadlo, že by nebylo vůbec od věci použít ho jako mobilní prohlížeč s vlastním nastavením a kdekoli na počítači s operačním systémem Windows mít možnost jej spustit (např. z flashdisku) a bez nutnosti konfigurace ihned začít brouzdat, stejně jako doma. A co byste řekli na instant messengera, jenž bude stále konfigurován vám na míru a historii rozhovorů budete mít stále u sebe?

Proto existují projekty portable software, které zpřístupňují některé běžné aplikace na přenositelné zařízení (USB flash disk, USB disky, CD, DVD apod.). Tyto programy jsou tedy  alternativou pro uživatele, kteří potřebují pracovat na cestách, ale na počítačích, které jej neobsahují nebo kam je není možné běžným způsobem nainstalovat. Bez průtahů tak máte k dispozici nejen program, na který jste zvyklí, ale i své nastavení.

Portable Firefox 1.5 - freeware
Program Portable FireFox 1.5 je plnohodnotný a bezpečný internetový prohlížeč odvozený od Mozilla Firefox, který můžete vzít s sebou i do internetové kavárny. Nemusí se instalovat stačí ho po stažení dekomprimovat. Z přenosného disku ukousne něco kolem 16 MB. Nevýhodou je zatím poněkud obtížnější instalace plug-inů pro prohlížení Macromedia Flash.

 • Stahujte na této adrese (6.3 MB).

 • Portable Thunderbird 1.0.7 - freeware
  Kromě svého internetového prohlížeče můžete na cesty vzít i poštovního klienta z dílen Mozilla Foundation. Portable Thunderbird tedy dokáže běžet na přenosných zařízeních s minimální rekonfigurací. Po rozbalení stačí e-mailového klienta spustit, nastavit si svůj poštovní účet a to je vše. Od teď si můžete kontrolovat vaše e-mailové účty přes POP3 i na cestách.

 • Stahujte na této adrese (6.7 MB).

 • DeepBurner Free Portable 1.7.2 - freeware
  Pokud znáte program DeepBurner, potom jistě přivítáte i jeho přenosnou verzi. Jde totiž o výkonný nástroj pro vypalování CD a DVD disků. S přenosným DeepBurnerem můžete vytvořit vlastní datové, bootovací či zvukové kompilace. Přátelské a intuitivní uživatelské rozhraní přispívá k pohodlné práci. Poradí si i s tvorbou obalů pro právě vytvořené disky. Obsahuje i nástroj na tvorbu obalů a také autorunů. Chcete-li vypalovat bez nutnosti instalace, potom program jistě uvítáte.

 • Stahujte na této adrese (2.8 MB).

 • Portable OpenOffice.org 2.0.1 – freeware
  Chcete-li i přenositelný balík kancelářských aplikací, zkuste Portable OpenOffice.org. Jde o speciální verzi kompletního a bezplatného OpenOffice.org 2.0. Svoji oblíbenou kancelář tak nemusíte nikam instalovat a budete ji mít neustále po ruce. Na nosič ho stačí pouze rozbalit, kde potom zabírá přibližně 144 MB (klasická verze cca 300 MB). Pokud nemáte tolik volného místa, můžete mobilní OpenOffice.org ještě zmenšit vynecháním nějaké aplikace.

 • Stahujte na této adrese (74.7 MB).

 • Portable AbiWord 2.4.2 - freeware
  Pokud nepotřebujete mobilní kancelář a spokojíte se pouze s textovým editorem, potom zkuste Portable AbiWord. Získáte tak bohatý textový editor zcela zdarma. Slouží k tvorbě a editaci dokumentů (.DOC, .RTF), který se podobá konkurenci od společnosti Microsoft. Program vypadá prakticky stejně jako Microsoft Word, takže si na něj snadno zvyknete. Podporuje i HTML, Palm dokumenty, Psion Word, atd. Velkou výhodou je i to, že je v češtině a navíc si ho můžete obohatit i o kontrolu pravopisu, pro kterou si musíte ze stránek produktu stáhnout český slovník. Oproti mobilního OpenOffice.org zabere na médiu pouze 20 MB.

 • Stahujte na této adrese (6.2 MB).

 • Portable Gaim 1.5 Beta 2 – freeware
  Portable Gaim je přenosná verze známého instant messengera, který umí více komunikačních protokolů (AIM, ICQ, MSN, Yahoo!, IRC, Jabber atd.). Komunikovat tak můžete v nejrozšířenějších sítích a to bez instalace a dokonce s vlastním nastavením klienta. Takže i váš kecálek může být mobilní.

 • Stahujte na této adrese (5.7 MB).

 • Keynesis Portable Sweeper 1.5 - shareware
  Chcete mít po ruce neustále i osobní zahlazovačku stop v PC? Potom si pořiďte produkt Keynesis Portable Sweeper. Může se hodit zejména v situacích, kdy potřebujete zamést své stopy z počítače, který jste použili. Lehce tak smažete historii otevřených dokumentů či navštívených stránek, spouštění aplikací atd. Mazat lze čtyřmi možnostmi: Home, Office, Other. Pro každý z těchto typů si můžete definovat oblasti pro mazání dat. Poslední možnost smaže všechna citlivá data naráz.

 • Stahujte na této adrese (776 kB).

 • Portable FileZilla 2.2.17 – freeware
  Přenosný FTP klient pro stahování programů z FTP serverů. Má stejné funkce jako klasická FileZilla. Takže dokáže uchovávat jednotlivé relace připojení, podporuje SSL a Kerberos GSS podpora připojení přes firewall a proxy, automatická volba mezi binárním a textovým módem přenosu podle typu souboru, možnost přizpůsobení vzhledu rozhraní. Pracujete-li tedy často s FTP, neměl by vám ten program chybět na vašem přenosném zařízení.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).

 • Portable Sunbird 0.2 - freeware
  Přenosný Mozilla Sunbird je skvělý kalendář, plánovač a organizér, který je samostatnou rozšířenou verzí modulu Mozilla Kalendář. Aplikace umožňuje detailní plánování včetně automatických připomínek a také export a import dat ze souborů. Připomínka může být zaslána i na zadanou e-mailovou adresu. Mějte vaše schůzky neustále s sebou.

 • Stahujte na této adrese (6 MB).

 • Foxit Reader 1.3 - freeware
  Kdo by neznal soubory ve formátu PDF. K prohlížení těchto dokumentů slouží aplikace Adobe Reader. Chcete-li však takovéto dokumenty prohlížet i na cestách na PC, kde není instalovaný prohlížeč PDF, stačí si stáhnout a rozpakovat tuto utilitku. Prohlížení a tisk PDF dokumentů bude snadnou záležitostí.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

 • Víte-li o dalším užitečným software na cesty pro USB klíčenku či další přenositelné média, dejte o něm vědět dalším čtenářům v diskusi.  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz