Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte si deset nejzajímavějších internetových aplikací.

aktualizováno 
Nové webové služby jsou fenoménem současného internetu. Prakticky denně vznikají nové a nové aplikace, které lze provozovat odkudkoliv, nezávisle na operačním systému a nemusejí se instalovat. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější.

Není to tak dlouho, co jsme psali o zajímavých aplikacích, které fungují přímo na internetu, a tudíž je není nutné stahovat a instalovat. Více v článku Nic nestahujte! Všechno je na internetu zdarma a kdykoliv. Dnes na tento článek tak trochu navážeme a podíváme se na deset nejzajímavějších Web 2.0 služeb podle serveru Technet.cz.

Co je Web 2.0?
Tento fenomén dnešní doby, který byl pojmenován v roce 2003, umožňuje tvorbu webových stránek s dynamickým obsahem, vstupy uživatele a novátorským formátem.

Příští generace webu je tady. Web 2.0 služeb na internetu existuje velké množství. Avšak jen zlomek z nich se dostane takové popularitě, aby ji využívaly milióny lidí po celém světě. Označit jednoznačně ty, které jsou nejpoužívanější není jednoduché, a tak jsme je roztřídili do několika kategorií. Pojďte se tedy s námi podívat na deset z nejzajímavějších dle našeho názoru.

Video
YouTube – www.youtube.com

Službu YouTube asi není třeba příliš představovat. Tento server vznikl v únoru 2005, kdy ho v garáži založili tři mladíci, kteří do té doby pracovali ve společnosti PayPal. YouTube svým uživatelům umožňuje nahrávat, sdílet a sledovat videozáznamy. Najdete na něm tak na miliony různých filmů, videí, ale i shotů a jiného video obsahu. Za svůj úspěch vděčí rozmachu internetu a on-line reklamě. V říjnu minulého roku YuTube koupila společnost Google a to za cca 36,5 mld. Kč.

Vlastník: Google

YouTube


Fotografie
Flickr – www.flickr.com

Flickr je jednoduchý a elegantní způsob jak sdílet, archivovat a organizovat fotografie na internetu. Služba Flickr se může stát vaším osobním fotoalbem umístěným na webových stránkách, kde můžete své fotografie přehledně uspořádat, upravit, přidat popisky a také rozhodnout, zda budou snímky přístupné pro všechny ostatní uživatele Flickru, nebo pouze pro vaše přátele, případně pro nikoho kromě vás. Svá alba navíc můžete prohlížet i na mobilních telefonech.

Vlastník: Yahoo!

Flickr


Záložkování
Del.icio.us – http://del.icio.us

Del.icio.us je tzv. social bookmarking služba, česky záložkovací služba. Vznikla v roce 2003 a v roce 2005 byla prodána společnosti Yahoo!. Do té doby nebyla tolik rozšířena, ale zapracovalo se na ní a v dnešní době je to jeden z nejpoužívanějších záložkovacích serverů. A o co tedy jde? Pomáhá sdílet zajímavé internetové adresy se všemi uživateli internetu. Je tedy založena na podobném principu jako Flickr, ale s tím rozdílem, že se nesdílejí fotografie, ale internetové stránky řazené do kategorií dle zaměření.

Vlastník: Yahoo!

Del.icio.us


RSS čtečka
Bloglines - www.bloglines.com

Ten, kdo z vás zná pojem čtečka RSS zdrojů, nebude mít problém pochopit, k čemu slouží služba Bloglines. Jako jedna z prvních služeb umožnila přistupovat k vámi nadefinovaným RSS zdrojům z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu. Ovšem umí i číst podcasty, založit si na něm lze vlastní weblog či pracovat s fotografiemi a dokonce prohledávat internet. Své oblíbené kanály přitom můžete on-line poslat vašim známým či kamarádům. Nechcete-li či nemůžete instalovat na PC RSS čtečku, potom je Bloglines nepostradatelným pomocníkem.

Vlastník: IAC Search & Media

Bloglines


Domácí stránka
Netvibes – www.netvibes.com

Řada z nás používá pro surfování na internetu tzv. rozcestník či chcete-li domácí stránku. Jde o stránku, na které máte uložené oblíbené odkazy. Pokud ji máte uloženou na svém PC, potom k ní máte přístup jen z něho. Existují však služby, které nabízejí možnost uložit si on-line rozcestníky na jejich servery. Nedávno jsme o nich psali zde. Netvibes však jde ještě dále. Nabízí totiž mnohem propracovanější rozcestník. Nabízí několik schémat, které postupem času přibývají. K dispozici jsou i miniaplikace, které si lze do svých tagů přidávat (RSS čtečky, e-mailového klienta, kalendář, poznámkovník atd.).

Vlastník: Tariq Krim

Netvibes


Zpracování textu
Google Docs & Spreadsheets – http://docs.google.com

Chtěli byste on-line textový editor a tabulkový procesor, který běží ve většině moderních internetových prohlížečích a umožňuje svým uživatelům prohlížet, upravovat a ukládat dokumenty doslova odkudkoliv, kde máte přístup na internet? Tak toto vše a ještě více nabízí služba Google Docs & Spreadsheets. Je tvořena textovým editorem (který Google koupil od společnosti Upstartle) a tabulkovým procesorem. Zkuste využít on-line vytváření dokumentů na internetu.

Vlastník: Google

Google Docs & Spreadsheets


Mapy
Google Maps – http://maps.google.com

Patrně jen málokdo nezná mapy na Seznamu, Atlasu či Centru. Vyhledávací obr, společnost Google, má svůj mapový portál rovněž. Ten je celý postaven na nejnovější technologii Ajax a umožňuje podívat se na jakékoliv místo na celém světě. Prohlížet však nemusíte pouze základní mapy, ale i satelitní snímky, které lze přiblížit natolik, že někdy můžete přečíst i registrační značku auta. V poslední verzi lze navíc vyhledávat i ulice v ČR.

Vlastník: Google

Google Maps


Kecálek
Meebo – www.meebo.com

Trávíte-li více času na počítači v zaměstnání či ve škole, nebo se na něj dostanete jen v internetových kavárnách, jistě občas narazíte na problém s instant messagingem. Chcete-li například prostřednictvím ICQ chatovat odkudkoliv, je tu Meebo. Jde o Web 2.0 službu, která se však nesoustředí pouze na jednu komunikační síť. Tento multiprotokolový klient tedy podporuje následující sítě – AIM, Yahoo!, Google talk, MSN, ICQ a Jabber. Služba nabízí spoustu zajímavých funkcí, jednoduché a příjemné uživatelské rozhraní.

Vlastník: Meebo

Meebo


Encyklopedie
Wikipedia – http://cs.wikipedia.org

Wikipedia je mnohajazyčná webová encyklopedie (také v češtině) se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Jejím cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Wikipedie existuje ve více než 250 jazykových verzích různého rozsahu, z nichž zhruba třetina je spíše symbolická. Wikipedie funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a takřka libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web.

Vlastník: Wikimedia

Wikipedia


Vlastní rádio
Last.fm – www.last.fm

Pokud máte chuť objevit novou hudbu, která má něco společného s vašimi oblíbenými alby, anebo jen chcete dát světu vědět o tom, které interprety posloucháte na počítači nejčastěji, potom zavítejte na Last.fm. Tuto službu před třemi lety rozběhlo několik hudebních fanoušků. Jeho myšlenka je prostá: každý zde může mít svou vlastní stránku, na níž se zobrazují písničky, které zrovna poslouchá, žebříčky nejpřehrávanějších skladeb a interpretů, i nejrůznější postřehy nejenom o hudbě. Uživatelé mohou diskutovat ve fórech, sdružovat se do skupin a také poslouchat jedinečné rádio ušité přímo na jejich hudební vkus.

Vlastník: Last.fm

Last.fm



Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...



Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

YouTube pracuje na vlastních seriálech pro Asii, Evropu i Jižní Ameriku

Sluzba YouTube Premium zatím není v Česku dostupná.

YouTube plánuje výrobu nových pořadů zaměřených na trhy mimo Spojené státy.

Videa na výšku už nejsou pro smích, YouTube z nich odstraní pruhy

Video na výšku.

YouTube v okně webového přehrávače nově nabídne i videa pořízená na výšku bez bočních pruhů. Lépe tak využije plochu...

Najdete na iDNES.cz