Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte tři placené a tři zdarma dostupné fotoeditační programy

aktualizováno 
Zkuste si rozdíl mezi programy placenými a programy zdarma. Stáhněte si zkušební verze Zoner Photo Studio 11, Photoshop Elements 7 a Photoshop Lightroom. Zcela zdarma se nabízí Google Picasa, XnView a Gimp.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

K přenosu fotografií a videa z digitálního fotoaparátu slouží nejrůznější programy, které se postupem času vyprofilovaly téměř k dokonalosti. Většinou stačí přístroj připojit k PC a jeho datové úložiště se objeví jako další disk. Stažení souborů potom není žádnou složitostí. Tím to však nekončí. Nyní je zapotřebí fotografie roztřídit, upravit a dát jim konečnou podobu. Pro tyto účely existují tzv. fotoeditační aplikace.

Přibalené aplikace mnohdy nestačí
K většině digitálních fotoaparátů výrobci přibalují nějaký software pro úpravu snímků. Většinou jde o produkty, které sice pro nenáročné opravy zachycených okamžiků postačí, ale chcete-li nad nimi mít naprostou kontrolu, pak stejně budete muset sáhnout po jiném. Proč se tak děje, je jednoduché. Aby fotoaparáty byly co možná nejlevnější, musí se šetřit všude, takže i na softwaru. V balení s přístrojem se tak většinou nachází jakési řešení samotného výrobce, v tom lepším případě nějaká komerční aplikace ochuzená o funkce a v tom horším případě pouze jeho zkušební verze.

V tomto okamžiku přicházejí na řadu jiné aplikace. Ty vám mohou nabídnout nejen více funkcí a vlastností, ale můžete si vybrat takovou, která se vám bude dobře ovládat. Na trhu existuje obrovské množství aplikací pro úpravu a zpracování digitálních snímků. Většinou nabízejí podobné funkce. Liší se však vlastnostmi, uživatelským rozhraním a možnostmi ovládání. My vás se šesti z nich seznámíme. Z těch placených jsme vybrali produkty společností Zoner, Adobe a Corel. V případě neplacených produktů vám představíme Google Picasa, XnView a GIMP.

Zoner Photo Studio - trial
Produkty společnosti Zoner software jsou známé nejen u nás, ale po celém světě. Především vlajková loď Zoner Photo Studio si své místo mezi příznivci digitálního fotografování již našla.

Jde o produkt obsahující snad vše pro zpracování digitálních fotografií ve všech krocích – od stažení do počítače přes automatické i kreativní úpravy až po odstranění nedostatků snímků, nástroje pro snadnou archivaci, sdílení a publikování fotografií. Nechybí operace pro odstranění jevu červených očí, narovnání linií, možnost převést snímek na odstíny šedi, barevné efekty, exploze, olejomalba, stará fotografie, přidání zrna, kresba, vlnění, možnost přidávat rámečky, obálky, měkké stíny, průhledné okraje a další. Při správě a řazení je pak možné využít popisy, textové a zvukové poznámky, klíčová slova, katalogy externích médií (CD/DVD), přehledné vyhledávání, filtrování zobrazení a řazení, souborové operace, hromadné přejmenování a konverze. Pokud ke snímkům tímto programem přidáte souřadnice místa pořízení, pak není problém poklepáním na snímek zpětně místo zobrazit na mapě. Pokročilým uživatelům jsou potom k dispozici speciální grafické publikační nástroje – skládání jedné fotografie z více zdrojových snímků (tzv. tvorba panoramatických fotografií), 3D obrázků (anaglyfů) a skládání HDR snímků. Program Zoner Photo Studio je k dispozici v několika verzích obsahujících různé množství nástrojů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (60 MB).

  Zoner Photo Studio 11

  Corel Paint Shop Photo - trial
  Společnost Corel nabízí rozsáhlou nabídku grafických aplikací pro široké spektrum uživatelů - od domácích fanoušků grafického designu či digitálního videa až po profesionální kreativce, grafiky, fotografy či ilustrátory. Pro fotografii je pak určen především software Corel Paint Shop Pro Photo.

  Sama společnost o něm říká, že jde o ideální digitální fotokomoru každého nadšeného fotografa. Obsahuje jednoduché automatické nástroje pro korekci fotografií i přesné nástroje pro úpravu a integrované výukové středisko, které uživatelům pomůže rychle zahájit práci. Umožňuje opravit vady fotografií pomocí několika klepnutí myši či využít nástroje pro úpravu, vytvořit fotografii podle představ a zachovat originál. Vy si můžete mimo jiné vyretušovat fotografii, projasnit barvu očí či zubů a dodat pleti lepší odstín. Opět nechybí – stejně jako u Zoneru – zpracování vybraných RAW formátů a výroba HDR fotografií (fotografie budou do detailu ostré ve stínech i světlech). Pomocí stylů vrstev snadno přidáte stíny, reliéf, zářící obrysy, zešikmení nebo zrcadlové obrazy k textu, fotografiím nebo jiným kreativním projektům. Při sdílení na internetu lze využít vodoznak pro ochranu před ukradením snímku. Začátečníkům umožňuje vylepšovat jejich fotografie jednoduchými jednokrokovými korekcemi a okamžitě tak vytvářet působivější výsledky. Profesionálům pak nabízí kompletní paletu sofistikovaných editačních nástrojů, které jim dohromady dávají nebývalou kontrolu nad upravovanou fotografií. Přestože jde o zahraniční produkt, nemusíte se bát, že byste cizojazyčnému rozhraní nerozuměli. Nechybí totiž česká lokalizace.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (208 MB).
  Corel Paint Shop Photo

  Photoshop Elements a Photoshop Lightroom – trial
  V nabídce společnosti Adobe figuruje hned několik programů pro zpracování fotografií. Kromě produktu Adobe Photoshop, určeného pro profesionály, je to Adobe Photoshop Lightroom a Adobe Photoshop Elements.

  Prvně jmenovaný je určen pro správu, úpravy a prezentaci velkých počtů digitálních fotografií. Pomocí Lightroomu můžete jednodušeji třídit, organizovat, prohledávat a ukládat nafocené snímky. Máte také možnost doladit specifické oblasti obrazu pomocí přesného nastavení barev, expozice nebo tonálního rozsahu bez ovlivnění ostatních oblastí. Fotografie lze upravovat přímo v nativním RAW formátu fotoaparátu, a to přes zásuvný modul Adobe Camera Raw. Nejnovější verze podporuje více než 190 modelů fotoaparátů. Adobe Photoshop Elements je potom určen pro fotoamatéry, domácí uživatele a nadšence fotografování, kteří potřebují software, jenž je dostatečně výkonný pro úpravy a tvorbu, přitom se ale snadno ovládá. Photoshop Elements můžete použít pro všechny potřeby spojené s fotografováním – od uspořádání, úpravy a vylepšení fotografií přes vytváření jedinečných fotografických projektů až po sdílení při tisku a na webu. S aplikací lze během několika vteřin odstranit nedostatky fotografií, retušovat nežádoucí části, vylepšit barevné podání snímků, upravovat tonalitu a sytost barev, vytvářet černobílé snímky z barevných a provést mnoho dalších úprav. Intuitivní průvodce pomůže při vytváření koláží, aplikaci uměleckých efektů, automatickém odstraňování nežádoucích prvků z fotografie nebo tvorbě skupinových a panoramatických snímků. Oba produkty jsou v češtině. Photoshop Elements je pak dostupný jako samostatný produkt nebo v cenově výhodném balíčku v kombinaci s aplikací Adobe Premiere Elements (pro úpravu videa).

 • Stahujte Elements ze Slunečnice (3,3 MB).
 • Stahujte Lightroom ze Slunečnice (66 MB).

  Photoshop Elements 7

  Google Picasa – freeware
  Program Picasa svoji historii začal psát již před několika lety. Do povědomí uživatelů se však dostal až tehdy, když ho společnost Google odkoupila od dosavadního vlastníka. Stalo se tak v polovině roku 2004. Od té doby na něm pracují programátoři Googlu. Ti nespí a snaží se o to, aby program nezůstal pozadu, a usilovně ho vylepšují. Určen je pro úpravu, organizaci a publikování fotografií. Program Google Picasa se loni na podzim posunul do své třetí verze, kde přibylo několik vylepšení.

  Picasa umožňuje nejen automatické kopírování fotografií z fotoaparátu, ale i jejich organizování, vyhledávání či prezentaci a samozřejmě i následnou editaci. Velmi slušné funkce nabízí i nástroj pro tvorbu webové galerie. Odstranit lze i jev červených očí, snímky můžete ořezávat či různě natáčet a ke každému z nich můžete přidat několik klíčových slov, popisujících zachycený okamžik. Dobrou vlastností je i možnost přímého kopírování snímků na Gmail. Ještě lepší je však možnost vytvářet fotogalerie přímo na internetu z aplikace. V poslední verzi přibyl i retušovací nástroj. K různým filtrům tak přibyla možnost fotografie editovat ručně, a to přímo pomocí myši. Různé nedodělky či škrábance tak lehce odstraníte, podobně jako v konkurenčních fotoeditačních programech. Přibyl i nový prohlížeč, takže své fotografie můžete prohlížet lehčeji a komfortněji. Další vítanou funkcí, u tohoto druhu programu by se dalo říci nečekanou, je možnost vytvářet videoklipy. Jestliže tedy například fotoaparátem pořizujete videa, můžete si je nyní upravit, a to včetně podpory HD. Nechybí ani čeština.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (9,5 MB).

  Picasa - přechodový barevný filtr pro obarvení oblohy

  XnView – freeware
  Program XnView má většina uživatelů za jeden z vynikajících prohlížečů, editorů a konvertorů obrázků, ale zároveň i nástroj pro tvorbu HTML galerií, který je zdarma. Podporuje přibližně 400 různých grafických formátů a do pěti desítek formátů může obrázky ukládat.

  Mezi funkce patří popisování snímků, třídění, otáčení, převracení, ořezávání, automatická nebo manuální úprava jasu, kontrastu a barev, odstranění efektu červených očí, převod barevné hloubky, různé efekty a filtry nebo přidávání textů a vodoznaků. Pro vytvářenou galerii si můžete zvolit velikost náhledů, formát obrázků, počet sloupců a řádků. U náhledu si lze definovat, jaké informace se s nimi budou zobrazovat (jakýkoliv text, EXIF informace, datum, čas apod.). Vybrat si můžete i metodu řazení snímků. Podporu formátů je možné ještě dále rozšířit pomocí plug-inů. Další možnosti výstupů nabízejí přehledy náhledů snímků, vícestránkové obrázky a panoramata. Třešničkou je verze pro chytré telefony. Program je pro nekomerční užití k dispozici zdarma a je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5 MB).

  XnView


  GIMP – GPL
  GIMP je editační grafický program, který byl navrhnut pro operační systémy Linux. Stal se tak populární, že se zabydlel i na OS Windows. Najdete v něm všechny nástroje, které patří do dobrého grafického editoru.

  V GIMP je zabudovaná široká paleta nástrojů. Lze v něm upravovat či tvořit digitální malby s nejrůznějšími efekty, je tak schopen konkurovat v mnoha ohledech Photoshopu. Editor pracuje se všemi běžnými grafickými formáty, nabízí rozšíření funkcí pomocí zásuvných modulů a široké možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní. Pro používání programu je zapotřebí runtime knihovny GTK+, která je součástí programu. GIMP má bohatou paletu nástrojů pro kreslení, práci s vrstvami, filtry a efekty, nástroje na výběr částí obrázku, úpravy barev, jasu či kontrastu a mnoho dalšího. Funkce grafického editoru můžete navíc rozšířit pomocí plug-in modulů. GIMP si poradí se všemi více či méně běžnými grafickými formáty. Na domovském webu programu najdete i mnoho zajímavých návodů a dokumentaci. Velkou výhodou aplikace GIMP je také její dostupnost ve verzi určené pro přenosné USB flash disky, díky které můžete mít svůj oblíbený grafický editor vždy po ruce, ať už pracujete na jakémkoliv počítači.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15 MB).

  GIMP


 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Aplikace nahradí zapomenutou myš.
  Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

  V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

  Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
  V nových Windows patrně nebude Media Player

  Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

  Ilustrační foto
  Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

  Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.