Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte vychytávky ve Windows Vista

aktualizováno 
Chcete-li zkontrolovat počasí, je třeba spustit webový prohlížeč, další aplikaci je nutné spustit k zobrazení kalendáře, kontaktů a chcete-li pouze něco spočítat, zřejmě spustíte aplikaci Kalkulačka. Není snadnější použít jednoduché, specializované miniaplikace, které okamžitě poskytují základní informace a úlohy nezávisle na tom, co právě děláte?

Miniaplikace ve Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Systém Windows Vista přichází s řadou novinek. Jednou z nich je i nový postranní panel, kterého si nelze nevšimnout. Ve výchozím nastavení operačního systému se nachází na pravé straně obrazovky. Postranní panel Windows slibuje uživatelům uspořádat informace, ke kterým chcete mít rychlý přístup, bez zbytečného zaplnění pracovního prostoru. Obsahuje miniaplikace (v originále Gadgest), což jsou malé programy s možností vlastního nastavení, které zobrazují průběžně aktualizované informace a umožňují provést běžné úlohy bez nutnosti otevřít okno.

Panel lze ovládat pomocí ikonky v hlavní liště, která se nachází v systémové oblasti. Kliknete-li na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí okno s nastavením. Prvním zatržítkem určujete, zda se má panel startovat s Windows, či nikoliv. Další část slouží k určení, zda se má panel zobrazovat nad ostatními okny a zda má být umístěn vpravo, či vlevo, případně máte-li více monitorů, tak na kterém z nich. Chcete-li mít přehled, které miniaplikace jsou aktuálně spuštěny, klikněte na volbu Zobrazit seznam spuštěných miniaplikací.

Miniaplikace ve Windows Vista

TIP: Postranní panel lze snadno přizpůsobit tak, aby vyhovoval vlastním požadavkům – může být vždy navrchu nebo zůstávat pod maximalizovanými okny. Miniaplikace lze také přesunout z postranního panelu a umístit je kamkoli na pracovní plochu.

Miniaplikace ve Windows Vista

Jaké miniaplikace jsou aktivní
Windows Vista již obsahuje základní sadu miniaplikací. Ve výchozím stavu se na panelu nacházejí hned tři miniaplikace: Hodiny, Prezentace a Tituly informačního kanálu (tedy RSS čtečka). 

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Hodiny - hodiny umožňují uživateli sledovat aktuální čas, a to včetně vteřinové ručičky (musíte nejprve nastavit). Umístíte-li kurzor myši na miniaplikaci, zobrazí se tlačítka. To s klíčem umožňuje její nastavení. U hodin si můžete vybrat jiný kabátek a dokonce se podívat, kolik hodin je v jiném časovém pásmu.

Miniaplikace ve Windows Vista


Miniaplikace Prezentace - díky prezentaci si můžete neustále promítat vybrané obrázky z definované složky. V nastavení si navíc můžete zvolit, jak dlouho mají být jednotlivé obrázky zobrazeny (od 5 sekund do 5 minut), vybrat si přechod mezi nimi či zda se mají zobrazovat v náhodném pořadí.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Informační kanály - nejméně nastavení obsahuje miniaplikace Tituly informačního kanálu. Kliknutím na tlačítko Zobrazit titulky se zobrazí čtyři zdroje. V nastavení naleznete bohužel pouze možnost zobrazovat informační kanály Microsoftu a také jejich počet. Chcete-li si přidat vámi oblíbené informační kanály, například Technet.cz, musíte tak učinit přes Internet Explorer. Snad bude brzy sjednána náprava a půjde tak činit i přímo z miniaplikace.

Miniaplikace ve Windows Vista

Jak přidat další miniaplikace
Další miniaplikace si lze přidat tlačítkem +, které se nachází na postranní liště zcela nahoře. V systému jich je celkem předinstalováno 11. Tři z nich již znáte, další jsou: Kalendář, Kontakty, Kurzy akcií, Měna, Měřič CPU, Obrázková skládanka, Počasí a Poznámky. Pojďme si je nyní představit.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Kalendář – umožňuje procházet dny ve vašem kalendáři, díky čemuž můžete mít kontrolu nad plánovanými schůzkami a jednáními či jste informováni o blížící se akcičce s přáteli u pivka. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace Kontakty – uložíte-li si kontakty na blízké osoby či spolupracovníky, automaticky je budete moci vyhledat v této aplikaci. Navíc můžete upravovat z tohoto místa jejich záznamy či přidávat nové kontakty. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Kurzy akcií – máte-li akcie, můžete prostřednictvím této aplikace sledovat jejich vývoj. V nastavení si lze definovat, zda se má měna zobrazovat v procentech či zda se má uvádět název společnosti místo symbolu.

Miniaplikace Měna – chcete zjistit, kolik dostanete eur za naše koruny? Využijte tuto miniaplikaci. Kurzy jsou aktuální a převádět můžete nejen mezi českými korunami a jinou měnou, ale mezi měnami navzájem. Zadat můžete množství převáděné měny.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Měřič CPU – zobrazí aktuální využití procesoru a operační paměti RAM počítače. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Obrazová skládanka – vlastně jde o hru. Pomocí přesouvání kostek musíte dosáhnout zobrazení obrázku. Ten si můžete sami vybrat, bohužel však pouze z 11 předdefinovaných.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Počasí – pokud by služba fungovala, umožňovala by zjistit stav počasí po celém světě. V nastavení je možné vybrat město, pro které se má počasí zobrazit a zda se mají zobrazovat informace ve stupních Celsia nebo Fahrenheita.

Miniaplikace Poznámky – máte nějakou myšlenku? Rychle si ji můžete poznamenat. Tedy pokud si aktivujete tuto miniaplikaci. Zapsat si jich najednou můžete až deset. V nastavení si lze zvolit kabátek a také typ a velikost písma.

Miniaplikace ve Windows Vista

Závěrem
Dobrá zpráva na závěr. Miniaplikací do postranního panelu bude velmi rychle přibývat. Microsoft totiž dal možnost programátorům vytvářet jejich vlastní miniaplikace. Zároveň spustil web, na který je lze posílat, a uživatelé si je z něj samozřejmě mohou jednoduše stahovat a instalovat. V současné době jich tam je několik set a my vám některé z těch povedených již brzy představíme blíže.

Miniaplikace ve Windows VistaNejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: objevte nová nastavení v moderním rozhraní

Tipy a triky pro Windows 10

Vylepšení, které přinesl balíček Windows 10 April 2018, umožní nově aktivovat či deaktivovat startování vybraných...

Sledujte na cestách aktuální počasí nebo letadla na obloze

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si v tabletu či mobilu šikovný webový prohlížeč a aplikaci, která zajímavým způsobem zobrazuje předpověď...

Tipy a triky pro Windows 10: jak nastavit období klidu nebo časovou osu

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows se objevila nová funkce umožňující potlačit veškerá či vybraná hlášení systému či programů. Využijte také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz