Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušejte vychytávky ve Windows Vista

aktualizováno 
Chcete-li zkontrolovat počasí, je třeba spustit webový prohlížeč, další aplikaci je nutné spustit k zobrazení kalendáře, kontaktů a chcete-li pouze něco spočítat, zřejmě spustíte aplikaci Kalkulačka. Není snadnější použít jednoduché, specializované miniaplikace, které okamžitě poskytují základní informace a úlohy nezávisle na tom, co právě děláte?

Miniaplikace ve Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Systém Windows Vista přichází s řadou novinek. Jednou z nich je i nový postranní panel, kterého si nelze nevšimnout. Ve výchozím nastavení operačního systému se nachází na pravé straně obrazovky. Postranní panel Windows slibuje uživatelům uspořádat informace, ke kterým chcete mít rychlý přístup, bez zbytečného zaplnění pracovního prostoru. Obsahuje miniaplikace (v originále Gadgest), což jsou malé programy s možností vlastního nastavení, které zobrazují průběžně aktualizované informace a umožňují provést běžné úlohy bez nutnosti otevřít okno.

Panel lze ovládat pomocí ikonky v hlavní liště, která se nachází v systémové oblasti. Kliknete-li na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí okno s nastavením. Prvním zatržítkem určujete, zda se má panel startovat s Windows, či nikoliv. Další část slouží k určení, zda se má panel zobrazovat nad ostatními okny a zda má být umístěn vpravo, či vlevo, případně máte-li více monitorů, tak na kterém z nich. Chcete-li mít přehled, které miniaplikace jsou aktuálně spuštěny, klikněte na volbu Zobrazit seznam spuštěných miniaplikací.

Miniaplikace ve Windows Vista

TIP: Postranní panel lze snadno přizpůsobit tak, aby vyhovoval vlastním požadavkům – může být vždy navrchu nebo zůstávat pod maximalizovanými okny. Miniaplikace lze také přesunout z postranního panelu a umístit je kamkoli na pracovní plochu.

Miniaplikace ve Windows Vista

Jaké miniaplikace jsou aktivní
Windows Vista již obsahuje základní sadu miniaplikací. Ve výchozím stavu se na panelu nacházejí hned tři miniaplikace: Hodiny, Prezentace a Tituly informačního kanálu (tedy RSS čtečka). 

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Hodiny - hodiny umožňují uživateli sledovat aktuální čas, a to včetně vteřinové ručičky (musíte nejprve nastavit). Umístíte-li kurzor myši na miniaplikaci, zobrazí se tlačítka. To s klíčem umožňuje její nastavení. U hodin si můžete vybrat jiný kabátek a dokonce se podívat, kolik hodin je v jiném časovém pásmu.

Miniaplikace ve Windows Vista


Miniaplikace Prezentace - díky prezentaci si můžete neustále promítat vybrané obrázky z definované složky. V nastavení si navíc můžete zvolit, jak dlouho mají být jednotlivé obrázky zobrazeny (od 5 sekund do 5 minut), vybrat si přechod mezi nimi či zda se mají zobrazovat v náhodném pořadí.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Informační kanály - nejméně nastavení obsahuje miniaplikace Tituly informačního kanálu. Kliknutím na tlačítko Zobrazit titulky se zobrazí čtyři zdroje. V nastavení naleznete bohužel pouze možnost zobrazovat informační kanály Microsoftu a také jejich počet. Chcete-li si přidat vámi oblíbené informační kanály, například Technet.cz, musíte tak učinit přes Internet Explorer. Snad bude brzy sjednána náprava a půjde tak činit i přímo z miniaplikace.

Miniaplikace ve Windows Vista

Jak přidat další miniaplikace
Další miniaplikace si lze přidat tlačítkem +, které se nachází na postranní liště zcela nahoře. V systému jich je celkem předinstalováno 11. Tři z nich již znáte, další jsou: Kalendář, Kontakty, Kurzy akcií, Měna, Měřič CPU, Obrázková skládanka, Počasí a Poznámky. Pojďme si je nyní představit.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Kalendář – umožňuje procházet dny ve vašem kalendáři, díky čemuž můžete mít kontrolu nad plánovanými schůzkami a jednáními či jste informováni o blížící se akcičce s přáteli u pivka. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace Kontakty – uložíte-li si kontakty na blízké osoby či spolupracovníky, automaticky je budete moci vyhledat v této aplikaci. Navíc můžete upravovat z tohoto místa jejich záznamy či přidávat nové kontakty. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Kurzy akcií – máte-li akcie, můžete prostřednictvím této aplikace sledovat jejich vývoj. V nastavení si lze definovat, zda se má měna zobrazovat v procentech či zda se má uvádět název společnosti místo symbolu.

Miniaplikace Měna – chcete zjistit, kolik dostanete eur za naše koruny? Využijte tuto miniaplikaci. Kurzy jsou aktuální a převádět můžete nejen mezi českými korunami a jinou měnou, ale mezi měnami navzájem. Zadat můžete množství převáděné měny.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Měřič CPU – zobrazí aktuální využití procesoru a operační paměti RAM počítače. Nenabízí možnost dalšího nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Obrazová skládanka – vlastně jde o hru. Pomocí přesouvání kostek musíte dosáhnout zobrazení obrázku. Ten si můžete sami vybrat, bohužel však pouze z 11 předdefinovaných.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Počasí – pokud by služba fungovala, umožňovala by zjistit stav počasí po celém světě. V nastavení je možné vybrat město, pro které se má počasí zobrazit a zda se mají zobrazovat informace ve stupních Celsia nebo Fahrenheita.

Miniaplikace Poznámky – máte nějakou myšlenku? Rychle si ji můžete poznamenat. Tedy pokud si aktivujete tuto miniaplikaci. Zapsat si jich najednou můžete až deset. V nastavení si lze zvolit kabátek a také typ a velikost písma.

Miniaplikace ve Windows Vista

Závěrem
Dobrá zpráva na závěr. Miniaplikací do postranního panelu bude velmi rychle přibývat. Microsoft totiž dal možnost programátorům vytvářet jejich vlastní miniaplikace. Zároveň spustil web, na který je lze posílat, a uživatelé si je z něj samozřejmě mohou jednoduše stahovat a instalovat. V současné době jich tam je několik set a my vám některé z těch povedených již brzy představíme blíže.

Miniaplikace ve Windows Vista
Nejčtenější

Být první nestačí. Spermie musí projít záhadným „pracovním pohovorem“

Vajíčko si podle některých vědců aktivně vybírá, kterou spermii vpustí k...

Spermie vyrážejí k vajíčku a ta nejrychlejší spermie vajíčko oplodní. Přibližně tak si většina lidí představuje...

Otázka dne: Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů?

Dítě vydrží v děloze několik týdnů hlavou dolů. Vy to ovšem doma nezkoušejte,...

Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů, tedy v poloze, která u dospělého vede spolehlivě ke smrti? To je téma...Měla to být revoluce v létání. Před 50 lety poprvé vyjel Concorde z hangáru

První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse.

Letiště Toulouse-Blagnac, pondělí 11.prosince 1967. Veřejnost má poprvé možnost na vlastní oči spatřit Concorde, první...

Rozhodněte: bude nejlepším smartphonem iPhone X, Samsung S8 nebo jiný?

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

Čínská letadlová loď bude asi mít elektromagnetický katapult na letadla

Vizualizace nové čínské letadlové lodě Type 002

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva Type 002 bude pravděpodobně vybavena elektromagnetickým katapultem pro...Další z rubriky

Triky s Windows 10: Odhalte aplikace, které notebooku „žerou“ energii

Tipy a triky pro Windows 10

Energeticky náročné aplikace v notebooku odhalí nová funkce. Ukážeme i to, jak změnit složku pro ukládání screenshotů,...

Aplikace pro tablety: pošlete vánoční pohledy nebo zašifrujte komunikaci

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s iOS a Androidem najdete tento týden například prohlížeč historických webových...

Rizika Bitcoinu: zablokované účty v době největšího růstu i útoky na PC

Bitcoin pokořil hranici 10 tisíc amerických dolarů. (29. listopadu 2017)

Když ve středu překonávala cena virtuální měny Bitcoin jednu psychologickou hranici za druhou, objevil se jeden...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz