Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme CrossLink. Nejlepší vynález na sdílení vašich dat

Exkluzivně   0:01
Máte dva počítače a řešíte, jak mít na obou stejná data. Pomůže vám CrossLink. Malá krabička, která vypadá jako flash disk. Ve skutečnosti umí i tuto funkci, hlavní je ale snadná synchronizace dat.

Asus CrossLink | foto: Jiří Zahrádka

S příchodem netbooků je dnes zcela běžné, že jsou v domácnosti alespoň dva počítače. Jeden velký výkonný na práci, jeden menší přenosný na cesty.

V prvním je e-mailový klient, v druhém nové mp3, v prvním nové filmy, v druhém dva nové dokumenty, v prvním jste smazali semestrálky z minulého roku, v druhém ale pořád zůstaly...

Chtělo by to data mezi oběma počítači synchronizovat. Jenže pro běžného uživatele to může být složité. Nejpraktičtější je udělat malou domácí síť, všechna data tahat po kabelu (popř. vzduchem) a k synchronizaci využívat nějaký program.

Synchronizace

Ne každý má bohužel dva doktoráty a čtrnáct dní volna, aby mohl vyzkoušet několik různých programů a všechno nastavit. Jasně, trochu přeháníme, není to tak složité. Ale většina domácích uživatelů na to stejně nemá ani chuť, ani čas, takže dál trpí chaos ze začátku článku.

Když jsme od Asusu dostali nenápadnou krabičku s názvem CrossLink, která má pomocí USB všechny tyto problémy elegantně vyřešit, mysleli jsme si, že je to šmejd. Za necelých 20 eur, tedy nějakých 500 korun, se asi zázraky čekat nedají. Jenže to fungovalo, fungovalo to rychle a fungovalo to spolehlivě. Navíc CrossLink přidává funkci flash disku s kapacitou 2 GB, který by sám o sobě stál tak 200 korun.

Není to ale vše. Hlavně majitele netbooků potěší úžasná funkce Remote Share, kdy vám přes USB nasdílí optickou mechaniku z druhého počítače. A nasdílet můžete i internet.

Jak na mechaniku

Pokud chcete nahrát do netbooku data z DVD a nemáte optickou mechaniku, čtěte článek Řešíme problém milionů uživatelů netbooků: jak do nich dostat data

V jednoduchosti je síla

Balení toho moc neobsahuje, v dodávce najdete jen miniaturní krabičku a 1,2 metru dlouhý kabel. Žádná CD s instalačními programy, přitroublé manuály nebo varování, že zařízení mohou spolknout malé děti. Asus šel rovnou k věci.

Asus CrossLink

Všechny ovladače, návod k použití i samotné uživatelské rozhraní je obsaženo přímo v CrossLinku. Zobrazí se vám v počítači po připojení. Jeden konec CrossLinku zapojíte do jednoho počítače, druhý konec do druhého, a je to. Nic se nikdy neinstaluje a zdlouhavě nekonfiguruje.

Nápověda CrossLinku

Nápověda CrossLinku

CrossLink pracuje jen pod operačními systémy Windows 7, Vista nebo XP. Po připojení do USB na vás vyskočí jednoduché menu, ve kterém si můžete vybrat, jakou ze šesti funkcí chcete využít. Na našich snímcích jsou popisky anglicky, česká verze, která je na cestě, bude samozřejmě lokalizovaná do češtiny. Pojďme položky probrat jednotlivě:

1.Synchronizace
Nejdůležitější funkce se ukrývá pod položkou Folder Link. Budeme se jí věnovat nejvíce.

Asus CrossLink Menu

Po odklepnutí se začne připojovat druhý počítač, trvá to několik sekund. Poté se zobrazí graficky možná ne zcela povedené okno, ale tak za minutu se určitě zorientujete.

Okno synchronizace CrossLink

V levém sloupci vidíme úlohy, které si sami přidáváme velkým plusem v horním levém rohu. Naše první úloha se jmenuje Účetnictví. Vpravo si pak následně zadáme umístění konkrétních složek, které se budou synchronizovat. Úloh si můžete přidat, kolik chcete, my máme celkem tři - Účetnictví, Pracovní složka a Stažené programy.

Okno synchronizace CrossLink

Toto nastavení se uloží do paměti CrossLinku a po připojení k počítači se vám vždy objeví znovu. Naprosto jednoduché a spolehlivé. Následně můžete synchronizovat buď jednotlivé úlohy, což se hodí například když CrossLink používáte s více než dvěma počítači, nebo můžete odklepnout volbu vlevo nahoře a sesynchronizují se vám úplně všechny úlohy najednou.

pozor

Následující řádky jsou velmi důležité. Několik čtenářů vzneslo dotaz, proč jim CrossLink nefunguje tak, jak má. Problém je nejspíše v těchto třech volbách:

Typ synchronizace se vybírá vpravo dole pomocí tří velkých ikon. Na výběr jsou režimy:

  • Výměna dat mezi oběma počítači, kdy se vzájemně přenesou všechny chybějící soubory. Pokud existují dva soubory se stejným jménem na obou stranách, CrossLink zkontroluje datum vytvoření a starší soubor přepíše novějším. Výsledkem jsou dvě shodné složky na obou počítačích.
  • Váš počítač je pevný bod, který odešle všechna data na vzdálený počítač. Stejnojmenná data přepíše, přebytečná smaže.
  • Vzdálený počítač je pevný bod, který na váš počítač nahraje všechna data. Stejnojmenná data přepíše vlastními, přebytečná smaže. Tyto dva poslední režimy se hodí především na vytváření zálohy.

Synchronizační symboly CrossLink

Na závěr CrossLink ještě umožňuje zobrazit protokol zobrazující, jaké položky se konkrétně smazaly nebo překopírovaly jinam.

Protokol ze synchronizace

Kopírování dat letí po kabelu celkem rychle, 1,86 GB souborů se přenášelo 1 minutu a 58 sekund. Odpovídá to rychlosti necelých 16 MB/s.

Tip

Na snímcích jste si mohli všimnout výběru typu synchronizace (Task type). Volit lze mezi Folder, tedy jednotlivé složky, jak bylo popsáno, nebo IE My Favorites Sync, tedy oblíbené záložky z prohlížeče Internet Explorer. Pokud nepoužíváte IE, ale třeba FireFox nebo Google Chrome, bude vám druhá volba k ničemu. Pro synchronizaci oblíbených záložek si každopádně můžete vytvořit vlastní úlohu a synchronizovat je jako běžné složky.

2. Přímé propojení
V tomto režimu (Data Link) se dva počítače jednoduše propojí mezi sebou a vy už jen vybíráte myší, co kam zkopírovat nebo úplně smazat. Rychlost kopírování je stejná jako v předchozím režimu.

Asus CrossLink Menu

3. Synchronizace pošty
Tento režim umožňuje synchronizovat poštu mezi dvěma klienty Outlook. Kromě samotných e-mailů synchronizuje i Kalendář, Poznámky, Kontakty atd. Pokud používáte nějaký jiný poštovní klient, nezbývá než využít opět ručně nastavenou synchronizaci, jak je to popsané v boxíku Tip.

Asus CrossLink Menu

4. Sdílení optické mechaniky
Velmi praktická funkce hlavně pro majitele netbooků. Ukrývá se pod položkou Remote Share.

Asus CrossLink Menu

Po odkliknutí se začne připojovat optická mechanika druhého počítače. Trvá to déle než u ostatních funkcí, přibližně necelou minutu.

Asus CrossLink Menu

Napoprvé nám to nevyšlo a CrossLink letěl do koše. Ještě v letu nás ale napadlo, jestli nemůže jít o softwarovou chybu, a stihli jsme ho chytit a znovu vyzkoušet. Sdílení mechaniky skutečně bránil firewall v antiviru McAfee, tak pozor na to. I tato funkce nakonec fungovala.

5. Sdílení internetu
Druhá funkce se ukrývá rovněž pod položkou Remote Share. Opět trvá necelou minutu nasdílení připojení, McAfee už byl odinstalovaný, tak nebyl problém.

Asus CrossLink Menu

Internet fungoval rychle, slabý procesor Atom v netbooku fungujícím jako zdroj signálu zatížila tato "fičura" asi na 25 %. Jako nouzové řešení je to rozhodně elegantnější, než vytvářet ad-hoc síť přes wi-fi nebo běhat kolem počítačů se síťovým kabelem.

6. Flash disk
K dispozici máte 2 GB místa, což je takové dnešní minimum. Můžeme být naopak rádi, že Asus nedal do CrossLinku paměti víc, protože by byl hned o dost dražší. 860 MB dat jsme kopírovali na disk rovné 2 minuty, rychlost zápisu je tak slabých 7 MB/s. Jako nouzové řešení se ale určitě může hodit.

Flash disk by měl být chráněn plastovou krytkou, která ale nedrží moc pevně. Kdyby tam nebyla, asi by se nic nestalo.

Asus CrossLink

Funkce flash disku je přístupná pouze z jedné strany, při připojení druhou stranou s kabelem ho počítač neuvidí.

Zhodnocení

Mezi jednoznačné klady řadíme jednoduchost, spolehlivost a nízkou cenu. Všechny funkce nám fungovaly, zařízení je navržené chytře a nezatěžuje uživatele nesmysly. Je to komplexní řešení jak pro synchronizaci dat, tak pro sdílení všeho možného.

Asus CrossLink

Nelíbilo se nám trochu nepřehledné okno pro synchronizaci, graficky by šlo určitě udělat lépe. Nepraktické také je, že po připojení k počítači vidí systém místo jednoho flash disku ještě dva další (jeden s uloženým nastavením synchronizace, druhý s uživatelským rozhraním, který spouští Autorun). Je to dost nepřehledné. Více záporů se nám ale najít nepodařilo.

Zbytečně moc disk CrossLinku

Zbytečně moc disk CrossLinku

Koupit za 500 Kč něco funkčního je v dnešní době téměř nevídané, CrossLink si proto určitě zasluhuje naši pochvalu.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...