Antiglare lampa 3M

Antiglare lampa 3M | foto: Jiří Zahrádka

Vyzkoušeli jsme lampičku za 4 000 Kč: už nikdy žádné odlesky

  • 479
Na český trh se dostává první lampa s polarizačním filtrem na stínítku. Produkuje světlo, které je příjemné pro dlouhodobou práci a šetří oči.

Novinka 3M Anti-glare by byla zcela normální lampičkou, o kterou lze zakopnout v každém hypermarketu. Při pohledu na cenu ale jakoby se zastavil čas, okolní zvuky utichly a vaše oči vnímaly jen těch pár číslic. Čtyři tisíce korun za drátek, kus plastu a úspornou zářivku?

Antiglare lampa 3M

Testovaná lampička 3M. Výrobce dodává ještě výkonnější model, více ve fotogalerii.

Může za to drahý filtr

Rozdílem oproti jiným lampičkám je polarizační filtr. Slovo polarizace určitě znáte, nejčastěji jej lze slyšet v souvislosti s polarizovanými slunečními brýlemi. Ty svedou filtrovat nejrůznější odlesky, například na vozovce, takže je používají především zkušení řidiči.

Ukázka pohledu přes polarizované brýle

Ukázka pohledu přes polarizované brýle

Na obrázku je vidět, že díky použití polarizovaných brýlí nebyl řidič rušen odleskem vozovky a mohl včas zpozorovat malé medvídě. Není to sice autentická fotografie, pro reklamní účely byl snímek pečlivě upraven ve Photoshopu, nicméně kvalitní polarizované brýle takto skutečně fungují. Nacházejí proto uplatnění i při rybaření nebo nejrůznějších sportech.

Záměrně píši "kvalitní polarizované brýle", protože rozdíl mezi kvalitními a těmi z tržnice bývá propastný. A zde se dostáváme k ceně. Zatímco ty z tržnice koupíte už za pár set korun, značkové Polaroid přijdou i na 5 000 Kč. Obsahují sice další vrstvy, které zlepšují obraz, pro výsledek jsou ale podstatné.

Stejná situace je i u naší lampičky. Kdyby používala polarizační filtr z bezejmenné fabriky kdesi v Asii, nejspíše by mohla stát okolo 1 000 Kč. Za značkový filtr 3M si ale výrobce nechává připlatit.

Polarizace

Polarizační filtr propouští jen vlnění v určité rovině. Může tak filtrovat složky světla, které nejsou žádoucí - ať už jsou to odlesky od mokré silnice nebo obraz pro levé a pravé oko ve 3D kině. Polarizaci najdeme ale i v LCD monitorech, lékařství nebo třeba fotografii.

Polarizace světla

Jak to celé funguje

Zatímco filtr na brýlích odfiltruje světlo až těsně u vašeho oka, filtr na lampičce funguje jinak. Je přímo u zdroje světla, propouští tedy již polarizované světlo do zbytku místnosti a žádné brýle nepotřebujete. Nevýhoda je ale v tom, že se světlo může dále různě odrážet od věcí v místnosti a znovu začít kmitat v jiných rovinách.

Proto je naše lampička určena ke svícení těsně u dokumentů a ne až někde u stropu. Od pracovní desky je vzdálená maximálně půl metru. Světlo je navíc tlumené, takže se od blízkých předmětů, jako je třeba vaše bílé tričko, odrazí jen minimálně. Společně s touto lampičkou je nesmysl mít v místnosti zapnutý jiný zdroj světla.

Antiglare lampa 3M

Lampa má podsvícený podstavec, aby byla k nalezení i po tmě

Výrobce uvádí, že filtr zabrání 50 až 80 % nepříjemných odlesků. Záleží na výkonu zářivky a hlavně povrchu dokumentu. Ověřili jsme si, že u lesklých fotografií dokáže zázraky, ale u pololesklých časopisů s lehce pomačkanými stránkami jeho účinnost klesá.

Praxe - těžko najít vhodná slova

Původní myšlenka, že nafotím lampičku a napíšu, že pěkně svítí, se rozplynula jako pára nad hrncem už první večer. Vydávané světlo má totiž těžko popsatelný charakter, který navíc nelze jen tak nafotit. Každý čtenář má jiný monitor s jiným barevným podáním a redakční systém ještě degraduje zachycené barvy. Sepsat článek s novinkami od Applu, tak udělám lépe.

Nicméně lampička už byla půjčená a nezbylo nic jiného, než poskládat všechny vlastnosti krok za krokem. Pomohlo přitom samotné stínítko, které lze jednoduše odklopit a porovnat tak světlo nepolarizované i polarizované. Podívejme se na první snímek bez filtru, zvětšíte jej po kliknutí.

Antiglare lampa 3M

Ostré světlo způsobuje ztrátu kontrastu, loga Samsungu vlevo téměř nejsou vidět. Záběr působí přeexponovaně a potřeboval by nastavit vyšší clonové číslo. To je ale naprosto v pořádku. Pokud byste na dokument koukali osobně, vaše oko vyhodnotí situaci stejně. Místo clony se mu ale automaticky zatáhne zornička.

Citlivost oka

Při delším čtení u silného, ostrého zdroje světla, vás kvůli tomu začnou bolet oči. Nyní se podívejme na snímek s nasazeným filtrem, který je pořízený na úplně stejné nastavení fotoaparátu.

Antiglare lampa 3M

Světlo je měkké, dokument už lze s přehledem číst. Lesklé logo vlevo dole se sice trochu leskne, situace se oproti předchozímu příkladu o dost zlepšila. S nasazeným polarizačním filtrem bylo čtení daleko uvolněnější, než jak je tomu u běžné lampy.

Další snímek ukazuje, že filtr lehce mění studené denní světlo zářivky (4000 K) do teplejšího odstínu. Záleží však na vlastnostech vašeho monitoru, jak se ukázka zobrazí.

Antiglare lampa 3M

Vlevo s filtrem, vpravo bez filtru

A konečně poslední příklad ukazuje, jak to vypadá s odlesky na velmi lesklém papíru. Tady už lampička nepodala tak skvělý výkon jako u běžných dokumentů, ale zlepšení vidět je. Zřetelný je také vyšší kontrast obrázků.

Antiglare lampa 3M

Vlevo s filtrem, vpravo bez filtru

Aby nebyl test příliš jednostranný, putovala lampička ke dvěma dalším uživatelům. Zajímavé bylo především to, že jsme se nedokázali shodnout na kvalitě filtrace odlesků. Pan programátor byl například s filtrací naprosto spokojený. Každé oko zkrátka vnímá obraz trochu jinak.

Názory jiných očí

Jarda, programátor

Lampička produkuje hodně zvláštní světlo, které se moc nedá srovnat s jakýmkoli jiným světlem. Když se člověk snaží posoudit, o kolik méně odlesků vytváří než normální žárovka, zjistí, že se výrazně leskne jenom jedno místo - přímý odraz samotné zářivky. Zbytek plochy se neleskne ani na lesklém časopise, natož na klasickém papíru z tiskárny.

Světlo je zvláštně matné a oči si u něj odpočinou. Osobně jsem zvyklý spíše na zdroje světla umístěné vysoko nad monitorem, protože se kvůli tomu světlo rozprostírá rovnoměrněji. Takže pokud by se vyráběla tato lampička na stěnu, tak bych si ji určitě koupil.

Martina, sekretářka

Tak zaprvé jsem dostala tmavou lampičku, která se mi nelíbila. Ta druhá modrá vypadá daleko lépe. Obě mi ale přijdou moc velké, hodí se spíše do kanceláře, než že bych chtěla takovou velkou lampu domů na stůl.

Světlo je každopádně opravdu perfektní a musím souhlasit s tím, co se píše v návodu a popiscích na krabici. Odlesky jsou menší a hlavně je světlo příjemnější při delším čtení textů. U bílých papírů s drobným černým písmem působil text tak, že je velmi ostrý, a přitom světlo bylo měkké a nebolely mě z něj oči. U běžných lampiček s halogenovou žárovkou nebo zářivkou bývá text také ostrý, ale papír příliš svítí a každou chvíli zavírám oči a mrkám. U klasických žárovek zase text není tak ostrý. Až na design tedy dávám jedničku.

Pozn.: Martina měla zapůjčený výkonnější model se dvěma zářivkami, foto naleznete ve fotogalerii.

Závěr

Po třech týdnech zkoušení jsme se všichni shodli na tom, že je lampička od 3M užitečná věc. Někomu se nelíbil design, někomu zase způsob uchycení na stole, ale to už je jen o vkusu a názoru každého jednotlivce. Pokud jde o samotné světlo, neměl nikdo námitek a všichni zúčastnění si výsledek pochvalovali.

Zběsilý úprk do prvního obchodu s lampičkami ale zarazila cena. Nejdřív si s ní němě hledíte do očí, než vám dá tvrdou ránu do nosu a pošle vás k zemi. Jak Martina, tak i Jarda nakonec 4 000 Kč nechtěli investovat, možná prý časem. Do té doby snad budou dostupné i jiné barvy a různé tvary, aby si každý přišel na své.