Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušeli jsme první čtečku, která umí i video a vydrží tři týdny

aktualizováno 
Na veletrhu CES jsou k vidění první čtečky elektronických knih s displejem Mirasol. Oproti elektronickému inkoustu zobrazí barvy a přehraje video. Stejně jako e-ink má ale minimální spotřebu a přečtete ho i na přímém slunci. Podívejte se.

Elektronický inkoust má oproti LCD a OLED displejům dvě zásadní výhody. Energii spotřebovává jen při změnách obrazu (tj. otočení stránky), a tak taková čtečka vydrží na jedno nabití v provozu i několik týdnů. E-ink panely využívají odrazu okolního světla, kontrast a intenzita jasu jsou tak příjemné pro oko a při čtení ho neunavují.

Hlavním minusem však je, že zobrazují pouze černobíle a díky pomalé obnovovací frekvenci je nelze použít pro přehrávání videa. Výhody obou systémů má spojit technologie Mirasol od společnosti Qualcomm. Na CES jsme viděli první dvě "finální" čtečky elektronických knih, které jsou nový typem displeje osazeny. Jedna je určena pro čínský, druhá pro korejský trh.

Čtečka elektronických knih s displejem Mirasol

První dojmy z kvality zobrazení jsou velmi dobré. Text je ostrý a dostatečně kontrastní pro pohodlné čtení. To se nemění ani pod prudkým světlem. Barvy jsou spíše umírněnější (jakoby vybledlé), ani zdaleka nedosahují sytosti LCD nebo OLED displejů. Ale to není podstatné. Ilustrace v elektronických knihách nebo fotky v časopisech i tak vypadají mnohem lépe než v černobílé podobě.

Přehrávání videa funguje dobře, ale není úplně plynulé. Subjektivně jsme měli pocit, jako by se obraz překresloval postupně. To ale nemění nic na tom, že kupříkladu v letadle bychom si na něm pro ukrácení chvíle nějaký seriál klidně pustili.

Podle zástupců výrobce vydrží čtečka Bambook s displejem Mirasol za běžného používání na jedno nabití tři týdny. To platí při listování knihou. Pokud budete hodně přehrávat video, životnost baterie se zkrátí (častá změna obrazu). Spotřeba závisí i na tom, v jakém světle čtete: za denního světla si displej vystačí se světlem z okolí, v noci si musí pomoci diodami schovanými v rámečku. Podsvětlení si čtečka spíná automaticky, podle jasového čidla v rámečku displeje.  

Jen pro srovnání. Tablet iPad vydrží při lehčím používání cca osm hodin.

Jak mirasol funguje

Stejně jako u LCD a PDP displejů se obraz skládá z obrazových bodů neboli pixelů. Jeho strukturu zobrazuje následující obrázek.

Jak funguje displej Mirasol

Struktura obrazového bodu displeje Mirasol

Každý bod obrazu se skládá že tří "subpixelů": červeného, zeleného a modrého. Barva světla, kterou subpixel vyzařuje, je definována vzdáleností odrazné membrány od skleněného substrátu. Vzdálenost odpovídá vlnové délce jednotlivých barev světla: modrá je nejkratší, červená nejdelší.

Výsledná barva pixelu se "namíchá" poměrem světel jednotlivých barevných subpixelů.

Jakmile na subpixel přivedeme napětí, odrazná membrána se elektrostaticky "přitáhne" k vrstvě fólií pod skleněným substrátem. Tím se subpixel "uzavře" a nepropustí žádné světlo. V zavřeném stavu vydrží až do "restartování" dalším elektrickým impulsem.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Pohlídá kvalitní vzduch doma, upozorní na smog. Philips má novou aplikaci

Kužník Jan: Na spánku záleží, Philips představil nové aplikace a přístroje pro...

Air Matters je název nové aplikace, kterou lze propojit s čističkami vzduchu Philips. Hlídá kvalitu ovzduší po celém...

Najdete na iDNES.cz