Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyzkoušeli jsme první čtečku, která umí i video a vydrží tři týdny

aktualizováno 
Na veletrhu CES jsou k vidění první čtečky elektronických knih s displejem Mirasol. Oproti elektronickému inkoustu zobrazí barvy a přehraje video. Stejně jako e-ink má ale minimální spotřebu a přečtete ho i na přímém slunci. Podívejte se.

Elektronický inkoust má oproti LCD a OLED displejům dvě zásadní výhody. Energii spotřebovává jen při změnách obrazu (tj. otočení stránky), a tak taková čtečka vydrží na jedno nabití v provozu i několik týdnů. E-ink panely využívají odrazu okolního světla, kontrast a intenzita jasu jsou tak příjemné pro oko a při čtení ho neunavují.

Hlavním minusem však je, že zobrazují pouze černobíle a díky pomalé obnovovací frekvenci je nelze použít pro přehrávání videa. Výhody obou systémů má spojit technologie Mirasol od společnosti Qualcomm. Na CES jsme viděli první dvě "finální" čtečky elektronických knih, které jsou nový typem displeje osazeny. Jedna je určena pro čínský, druhá pro korejský trh.

Čtečka elektronických knih s displejem Mirasol

První dojmy z kvality zobrazení jsou velmi dobré. Text je ostrý a dostatečně kontrastní pro pohodlné čtení. To se nemění ani pod prudkým světlem. Barvy jsou spíše umírněnější (jakoby vybledlé), ani zdaleka nedosahují sytosti LCD nebo OLED displejů. Ale to není podstatné. Ilustrace v elektronických knihách nebo fotky v časopisech i tak vypadají mnohem lépe než v černobílé podobě.

Přehrávání videa funguje dobře, ale není úplně plynulé. Subjektivně jsme měli pocit, jako by se obraz překresloval postupně. To ale nemění nic na tom, že kupříkladu v letadle bychom si na něm pro ukrácení chvíle nějaký seriál klidně pustili.

Podle zástupců výrobce vydrží čtečka Bambook s displejem Mirasol za běžného používání na jedno nabití tři týdny. To platí při listování knihou. Pokud budete hodně přehrávat video, životnost baterie se zkrátí (častá změna obrazu). Spotřeba závisí i na tom, v jakém světle čtete: za denního světla si displej vystačí se světlem z okolí, v noci si musí pomoci diodami schovanými v rámečku. Podsvětlení si čtečka spíná automaticky, podle jasového čidla v rámečku displeje.  

Jen pro srovnání. Tablet iPad vydrží při lehčím používání cca osm hodin.

Jak mirasol funguje

Stejně jako u LCD a PDP displejů se obraz skládá z obrazových bodů neboli pixelů. Jeho strukturu zobrazuje následující obrázek.

Jak funguje displej Mirasol

Struktura obrazového bodu displeje Mirasol

Každý bod obrazu se skládá že tří "subpixelů": červeného, zeleného a modrého. Barva světla, kterou subpixel vyzařuje, je definována vzdáleností odrazné membrány od skleněného substrátu. Vzdálenost odpovídá vlnové délce jednotlivých barev světla: modrá je nejkratší, červená nejdelší.

Výsledná barva pixelu se "namíchá" poměrem světel jednotlivých barevných subpixelů.

Jakmile na subpixel přivedeme napětí, odrazná membrána se elektrostaticky "přitáhne" k vrstvě fólií pod skleněným substrátem. Tím se subpixel "uzavře" a nepropustí žádné světlo. V zavřeném stavu vydrží až do "restartování" dalším elektrickým impulsem.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

WD MyCloud Home DUO

Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje...

Armáda služebníků od LG pomůže s nákupem, odnese kufry a ukáže cestu

Nývlt Václav: LG CLOi

Některé již jezdí po světě, jiné na první úkoly teprve čekají. Centrální část stánku společnosti LG na veletrhu IFA...

Najdete na iDNES.cz