Vyzkoušeli jsme první notebook od mivvy. K dostání již od 13 500 Kč

  4:40aktualizováno  4:40
Mivvy se u nás proslavilo počítači UMPC, mobilními telefony nebo netbookem. Koncem srpna představilo také svůj první počin v oblasti notebooků, model M313.

mivvy M313 | foto: Jiří Zahrádka

Podobně jako u netbooku mivvy M310 jde i v tomto případě o převzatý výrobek od MSI, který pouze nese jiné logo výrobce. Toto šasi (PR300) se však příliš nepovedlo a vzhledem k ceně jsme z něj proto příliš veselí nebyli.

Notebook s displejem o úhlopříčce 13,3" a rozlišením 1280 x 800 se dodává ve třech verzích. Avizovaná cena 12 999 Kč s daní nebyla podobně jako u netbooku mivvy M310 dodržena, nejlevnější verzi můžeme zakoupit od 13 500 Kč s operačním systémem Ubuntu 8.04 (Linux).

 Model  Popis
 
M313h
Nejvyšší model s procesorem Intel Core 2 Duo Mobile T8300 (2,4 GHz), 2GB RAM, 250GB diskem, Wi-Fi, Bluetooth a osmičlánkovou baterií
Cena 19 600 Kč s DPH s Linuxem, 21 299 Kč s Windows XP / Vista
M313 Střední model s procesorem Intel Core 2 Duo Mobile T5550 (1,83 GHz), 2GB RAM, 160GB diskem, Wi-Fi,
bluetooth a čtyřčlánkovou baterií
Cena 15 499 Kč s DPH s Linuxem, 17 200 Kč s Windows XP / Vista
M313e Nejnižší model s procesorem Intel Celeron Mobile 550 (2,0 GHz), 1GB RAM, 120GB diskem, Wi-Fi a čtyřčlánkovou baterií
Cena 13 500 Kč s DPH s Linuxem, 15 140 Kč s Windows XP / Vista

mivvy M313

Počítač jsme dostali v konfiguraci, která se u nás zatím nebude prodávat. Zaměřili jsme se proto spíše na popis mechanických kvalit nového notebooku, výkon a postřehy z praxe raději berte s rezervou.

Design...
...asi nikoho příliš nepřekvapí, z nudy černých plastů vytahuje notebook pouze kovová mřížka umístěná pod displejem. Hezkým detailem jsou reproduktory po stranách notebooku, jejich zvuk je ale i na notebook podprůměrný a lepší je použít sluchátka nebo externí reproduktory. Zdířky pro audio jsou umístěné na čelní straně, což není příliš praktické - lepší je umístění na boku notebooku, kde nepřekáží kablík od externích reproduktorů a tolik se neničí.

mivvy M313

mivvy M313

mivvy M313

mivvy M313


Konstrukce...
...je pevná, dílenské zpracování je však překvapivě na velmi nízké úrovni. Problém se týká především víka displeje a jeho uchycení, úzké klouby nedokáží displej držet pevně, krytky kloubů jsou navíc upevněné velmi volně a hýbají se již při lehkém dotyku. Celkově jsme měli z notebooku smíšené pocity, vzhledem k ceně, která u nejvyššího modelu činí více jak 20 000 Kč, bychom očekávali vyšší standard.

mivvy M313

mivvy M313

mivvy M313

mivvy M313Výbava
Počet a rozsah všech rozhraní je již o něco růžovější záležitost, výtky tak v této kapitole míří jen k horší ergonomii. Notebook je vybaven trojicí USB portů, Firewire, VGA výstupem, čtečkou multimediálních karet SD/MMC/MS a MS Pro, nechybí dvojice audiokonektorů. O konektivitu se stará analogový modem, 10/100 ethernet, bezdrátový adaptér 802.11 a/b/g a Bluetooth 2.0 + EDR (Enhanced Data Rate, technologie zvyšující rychlost přenosu dat). Pozor, Bluetooth nenalezneme u nejlevnější verze M313e.

mivvy M313

mivvy M313


Náš testovaný kus byl rozdílné konfigurace, než kterou jsme právě uvedli a kterou má výrobce uvedenou na svých stránkách. V našem mivvíku byl přítomen rovněž slot ExpressCard a ethernet byl rovnou gigabitový. Na dotaz ohledně konfigurace jsme dostali neurčitou odpověď, že se finální kusy mohou od předprodukčních vzorků lišit a zatím není jasné, jak to nakonec bude.

U malého notebooku je vždy problém s vhodným rozmístěným všech portů a nevyhnulo se tomu ani mivvy. Ne levé straně je USB příliš blízko ExpressCard slotu, navíc je z neznámého důvodu otočeno o 180 stupňů. USB disky nebo jiná zařízení tak budou otočeny čelní stranou dolů, vadit to může u disků s informačním displejem nebo nesouměrnými tvary. Pravá strana se také příliš nepovedla, dvojice USB je příliš blízko u sebe a je zapuštěná několik milimetrů pod vystouplou horní hranu. Pravákům používajícím myš bude vadit výdech chlazení, v zátěži se nevyhnou ofukování ohřátým vzduchem.

Výkon a hardware
Hodnotit výkon budeme jen velmi zlehka, testovaný model byl totiž osazen procesorem Intel Core Duo T2390 (1,86 GHz), který se nemá ani v jediné konfiguraci objevit. K těmto levným a menším notebookům je procesor Core Duo velmi dobrou volbou, neboť se při nižší zátěži příliš nepřehřívá a je i poměrně úsporný při běhu na baterie. Z nabídky procesorů v horní tabulce se jeví nejvhodnější procesor Core 2 Duo T8300, za danou cenu již však není notebook příliš atraktivní.

U nejnižšího modelu M313e nedoporučujeme operační systém Windows Vista - 1GB paměťový modul s nižším výkonem se nejeví společně s pomalejším diskem jako nejvhodnější volba. Další dvě konfigurace se pro Visty hodí více a notebook by měl mít pro jejich uspokojivý běh dostatek výkonu.

Grafický výkon zaručuje stará dobrá integrovaná karta GMA X3100, která je součástí chipsetu Intel 965GM. Nečekejte od ní výkon, hry si na ní zahrajete jen ty nejméně náročné. Šetří však baterii a zbytečně nenavyšuje cenu sestavy.

A jdeme do praxe
Notebook o hmotnosti 1,99 kg se čtyřčlánkovou baterií není na svou úhlopříčku zrovna nejlehčí. Nejvýkonnější model má mít navíc až osmičlánkovou baterii, snadno se tak přehoupneme přes 2 kilogramy. Hmotnost adaptéru je 382 gramů.

mivvy M313

Výdrž při běhu na baterie příliš neoslnila, mivvy dokázalo přehrávat hudbu se zapnutou vizualizací a maximální úrovní jasu displeje celou 1 hodinu a 31 minut. Maximální výdrž, kdy je počítač pouze položen na stole s minimální úrovní jasu displeje, dosáhl notebook výdrže 2 hodiny a 19 minut. Od baterie s dvojnásobnou kapacitou bychom se tak již mohli dočkat použitelných parametrů i pro běžné nošení. Baterie měla kapacitu 37,4 Wh.

 Naměřili jsme
 • výkon celého notebooku v programu PC Mark05 činí 3273 bodů. Odpovídá to střední třídě notebooků, s procesorem Celeron by byla hodnota nižší, s procesorem T5500 a T8300 vyšší
 • datová propustnost dvou 1GB paměťových modulů činila 1752 MB/s, což je na dnešní měřítka slabý výsledek
 • 160GB disk s 5400 otáčkami za minutu dosáhl průměrné rychlosti při čtení 38,3 MB/s, doba odezvy při přístupu k datům činila 20,2 ms. Obě hodnoty jsou spíše podprůměrné, práce pod operačním systémem Windows XP byla i přesto svižná

Displej s leštěným povrchem a velmi dobrými náhledovými úhly patří ke standardu - nenadchne, ale ani neurazí. 13,3" s rozlišením 1280 x 800 je tak akorát, netrápí oči malými písmeny a přitom nabízí dostatek pracovní plochy. Celkově jsme z něj měli dobrý pocit a určitě neudělá ostudu ani nejdražší verzi M313h.

Klávesnice také patří k tomu lepšímu na celém notebooku, má sice měkčí stisk klávesek, ve finále se na ní ale píše dobře. Výtku jsme měli k jednořádkovému Enteru a klávese Fn umístěné místo levého Ctrl. Časem si však lze zvyknout na všechno a také je možné, že klávesnice budou u prodejních kusů jiné a chyby již budou napravené.

Více zamrzel touchpad s možností rolování pouze nahoru / dolů. Rolování do stran nebylo možné, navíc se nám nelíbila tlačítka pro levý a pravý klik. Musí se totiž tisknout uprostřed, na což se zvyká o poznání pomaleji než na pár detailů u klávesnice.

Souhrn vlastností ukončíme zvukovým projevem větráčku. Notebook je velmi tichý a nerušil ani při vyšší zátěži, otázkou je, jak se bude chovat s výše taktovanými procesory a jestli nebude potřebovat chladící podložku, která kromě snížení teploty pomáhá rovněž snižovat hluk.

mivvy M313


Závěr
Smíšených pocitů se nelze zbavit především při pohledu na cenu. Mivvy využívá situace na trhu, kdy mnozí výrobci stále staví notebooky s úhlopříčkou 13,3" do vyšších cenových tříd a nenabízejí malý kompaktní počítač za rozumnější částky. Model M313 s cenou začínající na 13 500 Kč s daní má proto jen malou konkurenci, vyjmenujme například BenQ Joybook S32 nebo UMAX VisionBook M730SR. Musíme si však přiznat, že se nízká cena mivvy M313 dost podepsala na konstrukci a dílenském zpracování. Nejvyšší varianta za 21 299 Kč s daní se pak zdá být již značně přeceněná.

Pokud hledáte pěkný 13,3" notebook s kvalitním zpracováním a originálním designem, nezbývá než si našetřit více a podívat se třeba po Dellu XPS M1330, MacBooku Air nebo ThinkPadu X300 od Lenova.

mivvy M313

 Specifikace Mivvy M313
 • procesor, paměť a disk dle konkrétní konfigurace
 • chipset Intel 965GM
 • grafická karta integrovaná, GMA X3100
 • rozhraní: 3x USB, Firewire, VGA, čtečka 4 v 1, 2x audio
 • komunikace: modem, ethernet, Wi-Fi 802.11 a/b/g, u modelů 313 a 313h Bluetooth
 • další výbava: webkamera 1,3 Mpix
 • operační systém Windows XP popř. Vista, Ubuntu
 • rozměry 303 x 225 x 28-30mm
 • hmotnost 1,99 kg s 4čl. baterií
 • baterie 37,4 Wh
 • záruka 2 roky
 • cena dle konfigurace od 13 500 Kč s DPHNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.Najdete na iDNES.cz