Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vznášedlo slaví 50 let. Vysoké náklady na provoz a pořízení brzdí jeho využití

aktualizováno 
Voda, souš ani bahno nezastaví padesát let starý vynález vznášedla. Stroj, který se pohybuje na vzduchovém polštáři, se používá především k armádním účelům. Komerční využití však utrpělo kvůli jeho vysokým provozním nákladům.

Vznášedlo využívají i pražští strážníci. | foto: Technet.cz

Vznášedlo, jakýsi kříženec mezi lodí, letadlem a automobilem, bylo poprvé představeno 11. června 1959. Díky své schopnosti pohybovat se současně na vodě i na souši našel tento vynález uplatnění v armádě i v osobní dopravě. Komerční využití sice kvůli nákladům poněkud utrpělo, ale i tak už má vznášedlo na svém kontě miliony přepravených osob a dodnes vyvolává obdiv a pozornost.

Jen pro srovnání, čtyřmístné vznášedlo pražských strážníků stálo asi 2 miliony korun a za hodinu provozu spotřebuje zhruba 15 litrů Naturalu 95 - čtěte Testovali jsme vznášedlo pražských strážníků. Městem proletí za 30 minut.

Jeho zastánci ho hodnotí jako rychlé, dynamické a bezpečné. Kritici poté dodávají, že je drahé. Vznášedlo, kterému se často přezdívá pozemský létající talíř, se pohybuje na vzduchovém polštáři, který si samo vytváří.

Velký přetlak pod vznášedlem ho trvale udržuje nad hladinou.

Princip malého vznášedla

Tok vzduchu, který svojí rotací vrtule vyvolává, se dělí do dvou proudů - hnacího a nadnášecího. Zatímco hnací proud je skrze klapky (jejichž natočením se určuje směr proudu, tedy směr jízdy) hnán přímo za vozidlo, druhý proud míří pod vznášedlo. Zde naplňuje prostor mezi dnem vznášedla, vodní hladinou a okružím ze vzduchových polštářů.

Vynálezcem vznášedla byl sir Christopher Cockerell, který poprvé jeho princip testoval na počátku 50. let s plechovkami a průmyslovým fénem.

Měsíc po svém představení uskutečnilo první vznášedlo zkušební plavbu z francouzského Calais do anglického Doveru. Jízda trvala dvě hodiny a tři minuty. Od té doby se plavba značně urychlila. Nejrychleji, za pouhých 22 minut, byl zmiňovaný úsek překonán v roce 1995.

Před devíti lety byl ale provoz vznášedla na této trase kvůli levnější konkurenci (lodě, vlak) zastaven. Vznášedlo má ale stále velké využití zejména na místech s nerovným povrchem, popřípadě nedostatečnou hloubkou.

Autoři: ,


Témata: armáda, Vlak

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Kam míří vývoj dronů, skvěle ukazuje nový Mavic Air od DJI

DJI Mavic Air můžete pro snadnou přepravu složit, téměř se vejde do dlaně.

Složíte jej do úhledného uzlíčku, přitom dokáže pořídit záběry dříve dostupné jen filmařům s milionovým vybavením. Sám...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Najdete na iDNES.cz