Wearable PC od Hitachi: nahradí notebooky či desktopy?

Asi jste se již setkali s názvem “wearable”. Příruční PC, které místo monitoru vysílá obraz do miniaturního LCD displeje, umístěného kupříkladu ve skle brýlí. Takový produkt již brzy půjde do prodeje a cena není vysoká. Jakou má POMA šanci na úspěch?

Asi jste se již setkali s názvem “wearable”. Příruční PC, které místo monitoru vysílá obraz do miniaturního LCD displeje, umístěného kupříkladu ve skle brýlí. Ovládání hlasem, přenosnou klávesnicí či myší. Miniaturní velikost a velká výdrž baterií. Počítač budoucnosti.

Takovýto produkt se již brzy objeví na pultech obchodů, a to za cenu nikoli astronomickou. Poma WIA-100NB, výrobek společnosti Hitachi, se měl sice objevit již okolo Vánoc a zaútočit tak na zákazníkovu peněženku, koupit jej však bude možné až ke konci prvního čtvrtletí roku letošního. A jak vlastně takové PC budoucnosti, která již možná nastala, vypadá? Wearable PC poma
Ke sluchátkům s mikrofonem je připojen také miniaturní displej, který budí dojem třináctipalcového monitoru. Díky vysokému rozlišení 800x600 není problém sledovat na displeji film či hrát hru.
Počítač pohání 128 Mhz mobilní procesor RISC a 32 MB paměti RAM. Jako úložný prostor slouží karty typu Compact Flash. Do USB slotu lze vtěsnat až 1 GB paměti.

Operačním systémem byl zvolen Microsoft Windows CE 3.0. Zde by ovšem výrobce mohl nabídnout alternativu s Linuxem, který je do kapesních zařízení vyhledáván stále častěji. 

Velký důraz je kladen na bezdrátové připojení k internetu. Nikde se již ovšem neuvádí, jak by se toho mělo dosáhnout. Asi jako nejoptimálnější varianta se jeví využití technologie Bluetooth.

K produktu bude dodávána také optická myš a klávesnice. Cena pomy je poměrně zajímavá a v USA si možná najde tento wereable PC nejednoho příznivce. Za 1499 USD si lze počítač vážící zhruba 300 Poma v praxigramů na stránkách předobjednat již nyní.

Na základní koncepci běžného PC stavějí i jiné firmy. Ty však na rozdíl od Hitachi své produkty kdysi pouze prezentovaly jako prototyp, který se jednou možná objeví. Zhruba před rokem a půl IBM dohodla spolupráci s další firmou a cílem vzájemné spolupráce měl být vývoj příručních zařízení v Poma v praxipraxi snadno použitelných a především cenově dostupných. Výsledkem byl produkt prvnímu požadavku sice vyhovující, avšak cenou okolo 6000 USD dostupný jen opravdu někomu, kdo neví, co s penězi.

A kde se wearable PC vlastně využijí? Účelnými by mohly tyto produkty shledat lidé vyžadující při své činnosti volné ruce. Díky mnohem větší kapacitě baterií, než která je u dnešních notebooků, by počítače našly uplatnění také při cestování.

Zdali se wearable počítače prosadí, je otázkou. Stále vysoká cena paměťových karet by musela klesnout, stejně jako cena koncového zařízení. To by mělo také přidat na výkonu, pro sledování filmů či poslech hudby by se jistě hodil výkonnější procesor i paměť.
Trh s podobnými produkty by měl však každým rokem růst, v roce 2003 by mělo oblastí přenosných miniaturních počítačů projít 600 milionů amerických dolarů. Přesvědčit však zákazníka, aby se vzdal osvědčeného notebooku či stolního PC, případně svých handheldů, asi nebude jednoduché. U notebooků proces “přijetí” jakožto náhrady desktopů trval několik let.