Webcamy od Samsungu

  5:00aktualizováno  5:00
Komunikace prostřednictvím internetu se neustále zvětšuje. Lidem již nestačí jen si dopisovat, chtějí se vidět a slyšet. Webové kamery jsou jedním z řešení. Dvě od společnosti Samsung prošly naší laboratoří, a jak jsme zjistili, mají mnoho příjemných funkcí.
Mezilidská komunikace pomocí internetu se ve většině případů omezuje na psanou formu. To však neznamená, že neexistují i další možnosti. Přenos hlasu již není takovou popelkou a relativní dostupnost produktů, které vám snímají obraz a ten přenesou do počítače, umožňuje sdílet jej prostřednictvím webu i s dalšími účastníky. Webové kamery (zkráceně WebCam) jsou právě oním zařízením, které je přednostně určeno k záznamu obrazu a jeho přenosu do počítače.

Komplet Samsung MPC-M10Společnost Samsung připravila poměrně originálně designérsky zpracované dvě Web kamerky, které se prodávají v jednom balení. Nabízí se tak možnost darovat k Vánocům některému z přátel jednu z těchto kamerek a při příštím srazu na internetu komunikovat i obrazem. S počítačem tato zařízení komunikují pomocí USB portu, ze kterého si berou i energii na provoz. Cena za celé balení mírně přesahuje 6000 korun.

Vybavení a design

Symbol jing - jang, jinak také psaný jako yin-yangV jedné velké krabici se skrývají dvě menší krabičky, ve kterých jsou zabaleny jednotlivé kamerky a jejich vybavení. U každé kamerky tak lze nalézt CD s ovladači a softwarovým vybavením, odnímatelný podstavec, manuál a samotnou kamerku. AnyCam - jak se přístroj jmenuje, se skládá z klipsy, ze které je vyveden ohebný prut, který v sobě skrývá část USB kabelu. Klips je uzpůsoben k připevnění na dodávaný podstavec. Na druhém konci tohoto prutu se již skrývá samotné tělo kamery. Nejvíce připomíná polovinu symbolu JingJang a patrně z tohoto vzoru i tvůrci vycházeli. Pokud k sobě totiž obě kamery postavíte, vytvoří vám právě takový znak, jehož oči tvoří optika kamerky. Také barevné povedení odpovídá tomuto znaku. Jedna kamerka je tmavěmodrá s bílým „okem“ a druhá bílá s tmavěmodrým krytem optiky. Tělo obsahuje diodu, která značí připojení k USB portu. Pod ní je optika s gumovým okružím, které složí k ručnímu ostření. Na straně je tlačítko pro pořízení snímku.

Software

Poměrně bohatá žeň programů pomáhá usnadňovat práci s nasnímaným obrazem a komunikaci přes internet. Začít by se mělo u aplikací, které jsou přímo pro práci s kamerou nastaveny. První z nich je Couple 1.1, tento program je jakýmsi ovládacím panelem, který je propojen s ostatními dodávanými programy. Umožňuje záznam videoklipů i vytváření snímků. Vybrat lze z několika velikostí obrazu od 160x120 po 640x480, záznam lze pořizovat ve formátu AVI nebo Mpeg. Případně jde zaslat pořízené snímky či záznamy e-mailem. Přímo z Couple jdou spouštět i ostatní programy Vide00fice, PictureDraw2000, PC Sn00p SE a MS NetMeeting.

Pohlednice do které lze zarámovat pořízený snímekK jednotlivým programům. Vide00fice je malá úpravna záznamů přímo z kamery, která umožňuje nastavovat počet snímků za sekundu (framerate), barevnou hloubku, nastavení výstupního formátu a zvuku. PictureDraw2000 je zase malý grafický editor, ve kterém si můžete pohrát s pořízenými snímky a popřípadě je zkombinovat s některou z pohlednic, která se pak může zaslat přátelům. PC Sn00p Se je velice zajímavý prográmek, který vám pomocí kamery střeží vymezený prostor, popřípadě přehraje vzkaz. Program hlídá změny v obraze a dle toho reaguje. Buď má nastavené spuštění záznamu, který umožňuje pozdější kontrolu pohybu ve vymezeném prostoru, nebo při zaznamenané změně spustí pro případného návštěvníka předehraný záznam. Předposledním programem je NetMeeting společnosti Microsoft. Tato aplikace ve spolupráci se serverem patřícím do sítě MSN umožňuje komunikaci dvou i více lidí pomocí zvuku a obrazu. Posledním programem je Acrobat Reader, který umožňuje čtení PDF souborů.

Požadavky na systém a práce s kamerou.

Minimální konfigurace pro zdárný chod celého systému obsahuje procesor Intel Pentium 133 MHz, 32 MB paměti, 100 MB volného diskového prostoru, USB port, CD ROM mechaniku a operační systém Windows 98 a počítačů Apple MAC OS 8.6. Při využití komunikace prostřednictvím programu NetMeeting je dále potřeba být vybaven zvukovou kartou, reproduktory či sluchátky a mikrofonem. Rychlost připojení by měla být alespoň 33,6 Kb za sekundu.

Instalace softwaru a následné připojení AnyCam proběhlo bez problémů a po spuštění ovládacího programu se již dalo plně využít všech funkcí. Nevýhodou byl poměrně krátký prut krku kamery, který nedovoloval dosáhnout kýženého úhlu naklonění. Poměrně dobrá je automatika, která se stará o expozici a díky níž je velice pěkný obraz. Ostření pomocí gumového okruží optiky je bezproblémové.

Hodnocení

MPC-M10 s dvěma kamerami AnyCam je vhodným řešením pro ty, kterým ke komunikaci nestačí e-mail nebo ICQ. Obraz a případný zvuk přidá rozhovoru po internetu další rozměr. Vzhledem k vybavení a velikosti zařízení jej lze lehce využít pro pořizování záběrů z dovolené či jiných akcí, pokud je k dispozici přenosný počítač s USB slotem. Také softwarové vybavení pro hlídání pohybu v určitém prostoru je cennou devizou zařízení. Mrzí snad jen absence mikrofonu.

Cena: 34 bodů ze 40 možných

Pokud se rozpočítá cena na jednotlivé kamery, vyjde cena mírně přesahující 3000, což je u takto vybavené kamerky spíše nižší průměr.

Obraz: 28 bodů z 35 možných

Pěkný obraz za pomoci dobře vyvážené automatické expozice ruší jen horší podání barev.

Vybavení a ovládání: 23 bodů z 25možných

Vysoce nadprůměrné vybavení a jednoduchost ovládání se odrazily na hodnocení tohoto produktu.

Zapůjčila společnost Libra.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Canon představil utajované novinky. Po 30 letech zásadně inovuje EOS

Canon EOS R

Společnost Canon představila novou řadu plnoformátových bezzrcadlovek EOS R. Je to poprvé po třiceti letech od uvedení...

Panasonic útočí. Má dvě full frame bezzrcadlovky a spojenectví se Sigmou

Panasonic představil své prvni full frame bezzrcadlovky řady Lumix S.

Panasonic chce razantně vstoupit do souboje plnoformátových bezzrcadlovek. Modely LUMIX S1R a S1 umí, ve své kategorii...

GoPro má v nové generaci legendární kamerky Hero 7 superstabilizaci

Hero 7 Black je doposud nejvýkonnější kamerka firmy GoPro.

GoPro přichází s kamerkou, která má vestavěnou stabilizaci. Ta podle firmy v podstatě odstraňuje nutnost používat...

Najdete na iDNES.cz