Webcamy od Samsungu

  5:00aktualizováno  5:00
Komunikace prostřednictvím internetu se neustále zvětšuje. Lidem již nestačí jen si dopisovat, chtějí se vidět a slyšet. Webové kamery jsou jedním z řešení. Dvě od společnosti Samsung prošly naší laboratoří, a jak jsme zjistili, mají mnoho příjemných funkcí.
Mezilidská komunikace pomocí internetu se ve většině případů omezuje na psanou formu. To však neznamená, že neexistují i další možnosti. Přenos hlasu již není takovou popelkou a relativní dostupnost produktů, které vám snímají obraz a ten přenesou do počítače, umožňuje sdílet jej prostřednictvím webu i s dalšími účastníky. Webové kamery (zkráceně WebCam) jsou právě oním zařízením, které je přednostně určeno k záznamu obrazu a jeho přenosu do počítače.

Komplet Samsung MPC-M10Společnost Samsung připravila poměrně originálně designérsky zpracované dvě Web kamerky, které se prodávají v jednom balení. Nabízí se tak možnost darovat k Vánocům některému z přátel jednu z těchto kamerek a při příštím srazu na internetu komunikovat i obrazem. S počítačem tato zařízení komunikují pomocí USB portu, ze kterého si berou i energii na provoz. Cena za celé balení mírně přesahuje 6000 korun.

Vybavení a design

Symbol jing - jang, jinak také psaný jako yin-yangV jedné velké krabici se skrývají dvě menší krabičky, ve kterých jsou zabaleny jednotlivé kamerky a jejich vybavení. U každé kamerky tak lze nalézt CD s ovladači a softwarovým vybavením, odnímatelný podstavec, manuál a samotnou kamerku. AnyCam - jak se přístroj jmenuje, se skládá z klipsy, ze které je vyveden ohebný prut, který v sobě skrývá část USB kabelu. Klips je uzpůsoben k připevnění na dodávaný podstavec. Na druhém konci tohoto prutu se již skrývá samotné tělo kamery. Nejvíce připomíná polovinu symbolu JingJang a patrně z tohoto vzoru i tvůrci vycházeli. Pokud k sobě totiž obě kamery postavíte, vytvoří vám právě takový znak, jehož oči tvoří optika kamerky. Také barevné povedení odpovídá tomuto znaku. Jedna kamerka je tmavěmodrá s bílým „okem“ a druhá bílá s tmavěmodrým krytem optiky. Tělo obsahuje diodu, která značí připojení k USB portu. Pod ní je optika s gumovým okružím, které složí k ručnímu ostření. Na straně je tlačítko pro pořízení snímku.

Software

Poměrně bohatá žeň programů pomáhá usnadňovat práci s nasnímaným obrazem a komunikaci přes internet. Začít by se mělo u aplikací, které jsou přímo pro práci s kamerou nastaveny. První z nich je Couple 1.1, tento program je jakýmsi ovládacím panelem, který je propojen s ostatními dodávanými programy. Umožňuje záznam videoklipů i vytváření snímků. Vybrat lze z několika velikostí obrazu od 160x120 po 640x480, záznam lze pořizovat ve formátu AVI nebo Mpeg. Případně jde zaslat pořízené snímky či záznamy e-mailem. Přímo z Couple jdou spouštět i ostatní programy Vide00fice, PictureDraw2000, PC Sn00p SE a MS NetMeeting.

Pohlednice do které lze zarámovat pořízený snímekK jednotlivým programům. Vide00fice je malá úpravna záznamů přímo z kamery, která umožňuje nastavovat počet snímků za sekundu (framerate), barevnou hloubku, nastavení výstupního formátu a zvuku. PictureDraw2000 je zase malý grafický editor, ve kterém si můžete pohrát s pořízenými snímky a popřípadě je zkombinovat s některou z pohlednic, která se pak může zaslat přátelům. PC Sn00p Se je velice zajímavý prográmek, který vám pomocí kamery střeží vymezený prostor, popřípadě přehraje vzkaz. Program hlídá změny v obraze a dle toho reaguje. Buď má nastavené spuštění záznamu, který umožňuje pozdější kontrolu pohybu ve vymezeném prostoru, nebo při zaznamenané změně spustí pro případného návštěvníka předehraný záznam. Předposledním programem je NetMeeting společnosti Microsoft. Tato aplikace ve spolupráci se serverem patřícím do sítě MSN umožňuje komunikaci dvou i více lidí pomocí zvuku a obrazu. Posledním programem je Acrobat Reader, který umožňuje čtení PDF souborů.

Požadavky na systém a práce s kamerou.

Minimální konfigurace pro zdárný chod celého systému obsahuje procesor Intel Pentium 133 MHz, 32 MB paměti, 100 MB volného diskového prostoru, USB port, CD ROM mechaniku a operační systém Windows 98 a počítačů Apple MAC OS 8.6. Při využití komunikace prostřednictvím programu NetMeeting je dále potřeba být vybaven zvukovou kartou, reproduktory či sluchátky a mikrofonem. Rychlost připojení by měla být alespoň 33,6 Kb za sekundu.

Instalace softwaru a následné připojení AnyCam proběhlo bez problémů a po spuštění ovládacího programu se již dalo plně využít všech funkcí. Nevýhodou byl poměrně krátký prut krku kamery, který nedovoloval dosáhnout kýženého úhlu naklonění. Poměrně dobrá je automatika, která se stará o expozici a díky níž je velice pěkný obraz. Ostření pomocí gumového okruží optiky je bezproblémové.

Hodnocení

MPC-M10 s dvěma kamerami AnyCam je vhodným řešením pro ty, kterým ke komunikaci nestačí e-mail nebo ICQ. Obraz a případný zvuk přidá rozhovoru po internetu další rozměr. Vzhledem k vybavení a velikosti zařízení jej lze lehce využít pro pořizování záběrů z dovolené či jiných akcí, pokud je k dispozici přenosný počítač s USB slotem. Také softwarové vybavení pro hlídání pohybu v určitém prostoru je cennou devizou zařízení. Mrzí snad jen absence mikrofonu.

Cena: 34 bodů ze 40 možných

Pokud se rozpočítá cena na jednotlivé kamery, vyjde cena mírně přesahující 3000, což je u takto vybavené kamerky spíše nižší průměr.

Obraz: 28 bodů z 35 možných

Pěkný obraz za pomoci dobře vyvážené automatické expozice ruší jen horší podání barev.

Vybavení a ovládání: 23 bodů z 25možných

Vysoce nadprůměrné vybavení a jednoduchost ovládání se odrazily na hodnocení tohoto produktu.

Zapůjčila společnost Libra.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

GoPro má v nové generaci legendární kamerky Hero 7 superstabilizaci

Hero 7 Black je doposud nejvýkonnější kamerka firmy GoPro.

GoPro přichází s kamerkou, která má vestavěnou stabilizaci. Ta podle firmy v podstatě odstraňuje nutnost používat...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz