Webujeme: co všechno dokážete s vaším vyhledávačem na internetu

  8:00aktualizováno  8:00
Vyhledávač může také počítat příklady, převádět dolary na koruny nebo odlišit jazyk stránky. Čím lépe dokážete na internetu vyhledávat, tím lepší odpovědi na své otázky dostanete. Přinášíme proto několik dalších tipů pro používání vyhledávačů.

Zdvojnásobte možnosti vyhledávání na internetu. | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.cz, zdroj: Profimedia.cz

Bez vyhledávání se dnes na internetu prakticky neobejdete. Skrze vyhledávače můžete najít zcela nové stránky, nebo třeba i informace, které už jste jednou četli, ale zapomněli jste kde. Samotné používání vyhledávače je velice snadné: zadáte slovo či několik slov, stisknete Enter a pak z nabídnutých odkazů (výsledků vyhledávání) vybíráte, která ze stránek odpovídá nejlépe tomu, co hledáte.

Takové jednoduché hledání obvykle postačí, a čím častěji budete hledat, tím lépe odhadnete, jak dotaz vyhledávači položit. Občas se ale hodí využít i pokročilejších funkcí vyhledávačů, a o nich je dnešní díl seriálu.

Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech.  Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme.

Pokročilé vyhledávání

Úvodní stránka většiny vyhledávačů je velice jednoduchá. Textové políčko, do kterého zadáte svůj dotaz, tlačítko, kterým jej potvrdíte a zahájíte hledání, možná nějaké přepínače. Vyhledávač je ale mocný nástroj a nabízí mnohem více možností. Obvykle nejsou potřeba, ale někdy s jejich pomocí můžete nalézt přesné výsledky mnohem rychleji. V našich ukázkách použijeme české stránky vyhledávače Google, najdete je na www.google.cz.

Na úvodní stránce klikněte na malý nápis Pokročilé vyhledávání. Tím se dostanete na formulář obsahující mnoho možností, jak upřesnit vaše vyhledávání.

Pokročilé vyhledávání Google.cz


Zde specifikujeme, jaké stránky chceme vyhledat. Kromě políčka "se všemi slovy“, které se chová jako to původní z úvodní stránky, můžeme také zadat přesnou frázi. Pokud sem zadáme spojení dýňová polévka, vyhledávač bude vědět, že tato slova má hledat u sebe, a přeskočí tak stránku s větou "dýňová bábovka a kuřecí polévka“, přestože obsahuje obě slova. Někdy se také hodí zadat více synonym. Kromě slova recept bychom mohli zkusit také slovo příprava nebo návod, a tak je zadáme do políčka "s alespoň jedním ze slov“. A někdy také víte, že rozhodně nechcete hledat stránky s určitým slovem. V našem případě je to skořice, patří tedy do políčka "neobsahující slova“.

Dále můžete zvolit jazyk dokumentu, doménu nebo třeba jak stará může stránka být. Nepřežeňte to ale s podmínkami, nejlepší je používat je, teprve když jednoduché hledání bez nich přináší velké množství nesouvisejících výsledků. Pak je vhodné omezit třeba jazyk na češtinu nebo doménu na cz.

Pokročilé vyhledávání nebudete používat často, ale pro seznámení s možnostmi vyhledávače se hodí si s ním pohrát. Časem zjistíte, že většinu z jeho nastavení můžete používat už ze základního vyhledávání, a to za pomoci uvozovek a speciálních příkazů, některé z nich najdete v příkladech. Pokud ale na internetu začínáte, netrapte se s tím, pro naprostou většinu potřeb skutečně stačí základní hledání.


Tip

Pokročilé vyhledávání můžete využít i z jednoduché úvodní stránky, stačí si pamatovat několik tipů na jejich zápis.

 Co chcete docílit  Příklad
 Chci hledat frázi nesnesitelná lehkost bytí "nesnesitelná lehkost bytí" 
 Chci, aby ve výsledku nebylo slovo obchod -obchod 
 Zajímají mne pouze stránky na Wikipedii site:Wikipedia.org 
 Zajímají mne pouze stránky na české doméně site:cz 
 Chci, aby výsledky obsahovaly slovo retrívr nebo slovo labrador retrívr OR labrador 
 Zajímá mne definice daného slova nebo zkratky (použitelné hlavně v angličtině) define: NASA 

To vše můžete kombinovat, takže výsledkem může být třeba takovýto dotaz. Je jasné, že obvykle stačí mnohem jednodušší dotazy... Pro úplný souhrn operátorů se podívejte do anglické nápovědy.

Nejen vyhledávač

Google je především vyhledávač, může ale posloužit k celkem nečekaným účelům. Když do vyhledávacího políčka na www.google.com napíšete 100 USD in CZK, zjistíte, kolik by vás stálo sto amerických dolarů (USD) v českých korunách (CZK). Hodí se to třeba při přepočítávání cen, které najdete na cizích stránkách. Podobně 1 000 CZK in EUR vám prozradí, kolik eur dostanete za českou tisícovku (v konkrétních směnárnách se výsledky mohou pochopitelně lišit, pro přibližný výsledek je to ale užitečné a hlavně rychlé). Podobně můžete Google "zneužít“ k počítání matematických příkladů, poradí i se složitým zadáním 50 / (0.25 * 100) + 3. Oblíbený je také převod jednotek: míle na kilometry, hodiny na dny, metry za sekundu na kilometry za hodinu, prakticky jakýkoli příklad za vás vyhledávač vyřeší. Nevýhodou je nutnost zadat jej podle anglických pravidel a zvyků, obvykle to ale není problém. 60 mile in km nebo 5 days in s jsou jenom některé z příkladů.

Vše navíc můžete kombinovat, takže můžete zadat třeba dotaz 3 * 5 EUR + 8 * 10 USD in CZK nebo 5 miles + 1 000 cm in km pro kombinované hledání. Třeba se vám to bude někdy hodit. Oblíbené je také zjišťování aktuálního času ve světě napříč časovými pásmy: jednoduchý dotaz what time is it Tokyo se dozvíte, kolik hodin právě mají v Japonsku.

Obrázky

Mnohé vyhledávače, mezi nimi i Google nebo Seznam, nabízejí prohledávání obrázků. Je to skvělý způsob, jak najít ilustrace nebo vysvětlení… A samozřejmě se dá použít i k vyhledání fotografií konkrétního člověka, pokud ovšem tyto fotografie jsou na internetu a jsou popsané.

Vyhledávání obrázků Google.cz

Na obrázkové vyhledávání se dostanete přes odkaz Obrázky nad vyhledávacím políčkem na úvodní stránce vyhledávače (nebo jděte rovnou na images.google.cz). Pak vše funguje tak, jak jste již zvyklí – zadáte slovo nebo slova, kliknete na tlačítko pro vyhledávání a otevře se stránka plná náhledů obrázků. Po kliknutí na některý z nich vás vyhledávač přenese na stránku, rozdělenou na dvě části. V té horní máte možnost vrátit se zpět na vyhledávání, v té spodní je stránka, na které se obrázek vyskytuje. To je důležité, někdy je totiž teprve z umístění a kontextu na stránce patrné, co obrázek zobrazuje. V rozpoznávání toho, co je na obrázku, jsou zkrátka lidé pořád ještě lepší než počítače.


Poděkování čtenářům

Děkuji všem čtenářům za jejich e-maily, které od začátku tohoto seriálu plní schránku. Není v mých možnostech každému a každé z vás jednotlivě odpovídat na dotazy týkající se počítače. Obecnější věci časem probereme v seriálu (přikládání příloh, pokročilejší nastavení prohlížeče, jak dát obrázky na internet). Každopádně jsem rád za vaše náměty a připomínky, jsme rádi, že si seriál našel svou cílovou skupinu.Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Netflix, YouTube a další budou muset nabízet 30 procent děl z EU

Videoslužby v Česku

Nová směrnice, kterou v úterý schválil Evropský parlament, požaduje po všech audiovizuálních platformách, aby od roku...

Jobs Contact
Seřizovač/ka (22.000 - 28.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 KčNajdete na iDNES.cz