Používat počítač je snadné...

Používat počítač je snadné... | foto: Profimedia.cz

Webujeme: Jak začít s internetem, když o něm vůbec nic nevíte

  • 49
Nový seriál vás postupně provede světem internetu. Ve spolupráci s MF DNES vám pomůžeme naučit se internet využívat pro práci i zábavu. Seriál je určen naprostým začátečníkům i zvídavým pokročilejším uživatelům.

Přinášíme vám školu internetu – sérii kurzů pro vaši lepší orientaci v prostředí moderních komunikačních technologií, se kterými se denně setkáváme. Čím lépe je budeme zvládat, tím méně se jimi necháme ovládat a rozčilovat. Budeme společně hledat jednoduchou a elegantní cestu k e-mailu, informacím, videu, zábavě i vědomostem. Znáte to, na internetu se dá najít (skoro) všechno, ale…


Začínáme s internetem

Seriál Začínáme s internetem bude vycházet každé úterý v MF DNES, příloha Hi-tech.

Kvůli rozsahu článků a odlišnému zaměření naleznete na Technet.iDNES.cz texty mírně odlišné od těch, které budou v novinách. Na těchto stránkách budou články rozšířené o hlubší úvod do problematiky, tipy pro pokročilé a další odkazy.

Internet se stal pevnou součástí naší každodenní komunikace. Pro někoho více, pro někoho méně, pravdou ale je, že e-mailová adresa a nakupování po internetu je dnes podobně běžnou záležitostí, jako před třiceti lety telefon. Firmy i úřady dávají svou nabídku na internet, umožňují či dokonce po nás vyžadují komunikaci elektronickou poštou… A jaksi automaticky se předpokládá, že se s tím nějak vypořádáme.

Podobně, jako jsme se učili násobilku nebo dopravní předpisy, je dobré, abychom věnovali nějaký čas i základům moderních komunikačních nástrojů, v tomto případě zahrnutých pod pojem „internet“. To se týká nejen začátečníků, kteří si zatím s internetem příliš netykají. Základní povědomí o fungování se bude hodit i těm, kteří Internet již každodenně používají. Budou nejspíš, stejně jako já, překvapeni, co všechno můžete udělat snáze, efektivněji nebo elegantněji.

V rámci kurzu Webujeme, který bude odteď každý týden vycházet v MF Dnes, se postupně seznámíme s tím, co jsou to internetové stránky, jak v nich vyhledávat a jak se v jejich spleti neztratit. Podíváme se podrobně na nejpoužívanější službu internetu – elektronickou poštu neboli e-mail, která patří ke službám nejstarším.  Naučíme se využívat internet ke komunikaci v reálném čase, vyhledat si dopravní spojení nebo si nakoupit. Internet je skvělé místo pro studium cizích jazyků, především angličtiny. Ale ani českých stránek není málo.

Pro pokročilejší uživatele internetu bude seriál doufám také užitečný – v každém díle najdou několik tipů na klávesové zkratky a méně známé triky, které pomohou uspořit čas a získat lepší kontrolu nad výsledkem. Takovéto tipy graficky zvýrazňuji – pokročilejší uživatelé si je očima odchytí, a ostatní aspoň budou vědět, že se tím zatím nemusejí trápit.

Lekce první – Internet není (jenom) web

Začněme tím, že si vysvětlíme základní rozdíl mezi Internetem a webem. Tyto termíny v běžné řeči zaměňujeme, ale pravdou je, že web je jenom jedna z mnoha služeb na Internetu dostupných. Popletení pojmů je ale pochopitelné, a v zásadě není špatně říci „našel jsem to na internetu“, i když se tím myslí „našel jsem to na webové stránce“.

Web jako knihovna

Představte si, že se nacházíte v obrovské knihovně. Všude kolem jsou regály plné knih. Každá kniha má svého autora, který ji napsal, a vydavatele, který zajistil její tisk a distribuci až do knihovny a k vám, ke čtenáři. A dokud knihu neotevřete, nemůžete si ji přečíst.

Jistým způsobem se web podobá knihovně – na webu máme miliardy stránek a každá z nich má svého autora a vydavatele. To je dobré mít na paměti zvláště tehdy, když jde o otázku důvěry. Web není centrálně kontrolován a publikovat zde může opravdu kdokoli. Podobně, jako se u knihy podíváte, kdo ji napsal, nezapomínejte si totéž ověřit u stránky. V dalších dílech si ukážeme, jak.

Základ – internetový prohlížeč
Abychom mohli vytahovat, otevírat a číst svazky z knihovny jménem Web, potřebujeme k tomu internetový prohlížeč. Jedná se o speciální počítačový program určený k prohlížení webových stránek. Existuje mnoho různých prohlížečů a v příštích dílech se jim podíváme na zoubek. Zatím bude stačit jakýkoli prohlížeč, který na svém počítači již máte. Ano, na to bychom málem zapomněli - k brouzdání po internetu budete potřebovat počítač. Vzhledem k tomu, že si tento článek čtete nejspíš na internetu, předpokládám, že tyto svízele jste již zdárně překonali.


Zajímavosti o internetu a webu 

World Wide Web (známá zkratka WWW), zkráceně Web, je systém dokumentů provázaných hypertextovými odkazy. Svůj počátek má v roce 1989, kdy jej vymyslel anglický fyzik Tim Berners-Lee. Navrhl také strukturu dokumentů tak, aby mohly být provázány odkazy, a je nadále aktivní při prosazování standardů pro přehlednější Web. Za svůj přínos byl odměněn mnoha oceněními, například v červenci 2004 jej anglická královna pasovala na rytíře.


Internetový prohlížeč je počítačový program (aplikace), jehož hlavním úkolem je umožnit prohlížení webových stránek. Webové stránky jsou ve skutečnosti počítačové soubory uložené na webových serverech, my si je můžeme představit jako stránky v knihách. Prohlížeč se postará o to, abychom namísto počítačového kódu viděli čitelný text, obrázky nebo videa.

Dalo by se říci, že internetový prohlížeč je naše průhledové okénko do sítě WWW. Skrze něj se nám na obrazovku dostanou požadované informace. Důležitá je také naše zpětná vazba – jsme to my, kdo prohlížeči říkáme, kam se chceme podívat, kam chceme okénko namířit.

Internetová adresa

Když chce listonoš doručit zásilku, musí znát přesnou adresu příjemce. Stejně tak má každý dokument na síti svoji jedinečnou adresu (tzv. URL – Uniform Resource Locator). Pokud tuto adresu zadáme do adresního řádku v prohlížeči, prohlížeč se pokusí najít dokument s touto adresou. V našem přirovnání to je, jako kdybychom knihovníka požádali o konkrétní knížku a on by nám ji nesl ze skladu.


Ukážeme si to na příkladu adresy internetového zpravodajství iDNES. Adresa je http://www.idnes.cz . Prohlížeč ovšem obvykle doplní první obvyklé znaky http://, stačí tedy zadat jen www.idnes.cz . Adresu zkontrolujeme a potvrdíme stiskem klávesy Enter.


Mobilní internet

V budoucnu bude pravděpodobně narůstat podíl lidí, kteří se k internetu budou připojovat za použití jiných zařízení, především mobilních telefonů a přenosných počítačů. Pro zjednodušení se v našem seriálu budeme zabývat zpočátku výhradně přístupem na internet prostřednictvím osobního počítače.



URL - www.idnes.cz

 

Odkaz – stačí jeden klik
Internet by se ale asi nikdy nestal tak populárním nástrojem, kdybychom si všechny adresy museli pamatovat a neustále je někam zadávat. Revoluce se v tomto případě jmenuje hypertext. Hypertextový odkaz je vlastně aktivní kousek textu, který si za nás pamatuje adresu. Namísto toho, abychom neustále psali novou a novou adresu, stačí, abychom klikli na odkaz a prohlížeč už adresu sám doplní, během okamžiku nám pak zobrazí požadovanou stránku. O odkazech si řekneme více v příštím díle. To vám ovšem nebrání s nimi už nyní experimentovat.
 

Praktický závěr

Dnes jsme se tedy naučili, jaký je rozdíl mezi internetem a webem. Na přirovnání ke knihovně jsme si ukázali, co je internetová stránka a naučili jsme se základní prvky práce v internetovém prohlížeči: zadat adresu, kliknout na odkaz a použít tlačítko zpět.

A protože si čtete tento článek z webových stránek, nezbývá, než pogratulovat k úspěšně uzavřené první lekci.

KLIKNĚTE PRO SPECIÁL JAK ZAČÍT S INTERNETEM


Nápady, otázky, připomínky

Uvědomujeme si, že pro mnoho čtenářů Technetu.cz je článek nošením dříví do lesa. Přesto doufáme, že seriál pomůže mnoha lidem lépe se vyznat na webu a najít nové možnosti komunikace a vyhledávání informací. A doufám, že i pokročilejší čtenáři zde občas naleznou zajímavé tipy nebo zkratky.

Na adrese pavel.kasik@idnes.cz očekávám vaše nápady a komentáře. Děkuji.