Jak se píše zavináč? je jedna z nejčastějších otázek začátečníků s internetem.

Jak se píše zavináč? je jedna z nejčastějších otázek začátečníků s internetem. | foto: Profimedia.cz

Webujeme: posíláme a čteme emaily

  • 19
Elektronická pošta může znít složitě, ve skutečnosti je ale posílání a čtení emailů ještě mnohem jednodušší, než vhodit dopis do schránky.

Pokud jste četli minulý díl našeho seriálu Začínáme s internetem, máte už založenou emailovou schránku na www.klikni.cz. Dnes se naučíte všechny základní operace, které zatím pro elektronickou poštu budete potřebovat: psát zprávu, číst zprávu a odpovídat na zprávy ostatních.

Všechny následující kroky a příklady se vztahují na emailové schránky založené na klikni.cz. Ale i pokud používáte jinou emailovou schránku, bude se vám průvodce hodit – většina schránek s webovým rozhraním (tedy takových, ke kterým se dostaneme přes internetové stránky a internetový prohlížeč) fungují velice podobně.

 Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme. Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech.

Přihlášení do pošty

Prvním krokem je přihlášeni se do schránky. Zadejte tedy do adresního řádku prohlížeče adresu www.klikni.cz a potvrďte klávesou Enter. Na stránce klikni.cz pak vlevo klikněte do políčka napravo od Jméno a napište svoje uživatelské jméno.

Klikni.cz - přihlášení

Např. naše paní Jiřina, která si zde minule založila schránku jirina.cisarova@klikni.cz sem napíše jirina.cisarova. Pak klikněte do políčka pro heslo a pečlivě zadejte heslo, které jste si zvolili. Kliknutím na tlačítko Přihlásit se dostanete do své schránky.

Vaši emailovou schránku obsluhujete pomocí klikání na tlačítka a odkazy. Uvidíte, že je vše poměrně intuitivní: když chcete napsat novou zprávu, kliknete na odkaz nová zpráva. Když vidíte novou zprávu (je označená tučným písmem), kliknete na ni a zpráva se otevře, abyste si ji mohli přečíst. Pro odesílání nebo hledání slouží další tlačítka.



Jak ovládat emailovou schránku

Popis základních funkcí

Čtení přijaté pošty

Doručená pošta - Pod tímto odkazem najdete emaily, které přišly do vaší schránky

Nová zpráva - Když chcete někomu poslat email, kliknutím na tento odkaz se otevře nová prázdná zpráva (klávesová zkratka: "c")

Nepřečtená zpráva - Nové zprávy, které jste si ještě nepřečetli, jsou označeny tučným písmem

Přečtená zpráva - zpráva, kterou jste si už přečetli

Hledání v poště -  pokud chcete rychle najít nějakou zprávu, můžete zadat slovo z ní do tohoto políčka a stisknout Hledat v poště (klávesová zkratka: "/")

Odeslaná pošta: Zde je seznam všech zpráv, které jste již odeslali

Pohyb mezi zprávami: mezi zprávami se můžete pohybovat buď pomocí klikání myší (Předchozí / Další), nebo klávesami "k" / "j".

více klávesových zkratek na Gmail.com

Nová zpráva

Založili jste si emailovou zprávu a určitě ji budete chtít dát na vědomí svým blízkým. Nejjednodušší bude poslat jim email, protože pak automaticky budou mít i adresu toho, kdo zprávu odeslal, tedy vás. Zjistěte si jejich elektronickou adresu. Pokud ji zatím nemáte, můžete zkusmo napsat nám (webujeme@klikni.cz).

Klikněte na odkaz Nová zpráva vlevo nahoře. Objeví se nová stránka, na které na první pohled zaujme velké bílé textové pole. To je místo pro text vaší zprávy. Nejdříve ale vyplníte ta dvě menší. Vedle popisku „Komu:“ napíšete adresu příjemce. Nezapomeňte, že v emailové adrese se nepíšou mezery. A jak se píše zavináč, to se dočtete v rámečku.

Do políčka Předmět napište, čeho se zpráva týká. Buďte struční, stačí několik málo slov, třeba „Pozdrav z dovolené“ nebo „Prosba“, předmět slouží pro lepší orientaci ve zprávách, bude to to první, co příjemce uvidí.

Nejdůležitější bude samozřejmě text. Zde je na místě říci si něco málo o psaní textu na počítači. Jsou to samé dobré zprávy. Pro internetovou komunikaci jsou menší požadavky na formálnost dopisu, zapomeňte klidně na nějaké „V Karlových Varech dne…“. Co je naopak vhodné, to je psát do odstavců. Působí to úhledně a je radost takový email číst.

Počítač není psací stroj. Nemusíte tedy na konci řádku zalamovat text, při psaní se o to počítač postará sám. Klávesu Enter tedy používejte při psaní jen tehdy, když chcete udělat odstavec. Pak jej stiskněte rovnou dvakrát. Ukázkový email vznikl následovně: paní Jiřina napsala pozdrav (Dobrý den), čárku, pak stiskla dvakrát Enter a pokračovala ve větě. Ani na konci řádku nepřestala psát, text plynule pokračoval na dalším řádku. Dvojité stisknutí Enter vytvořilo další odstavec, ve kterém paní Jiřina poděkuje a rozloučí se. V posledním odstavci už je jenom její podpis. Email odeslala stisknutím tlačítka Odeslat.


Jak se píše zavináč

Platí v operačních systémech Windows

Emailové adresy jsou charakteristické znakem „@“ (zavináč). Jak jej ale napsat? Zkuste při psaní podržet pravou klávesu Alt a, zatímco ji držíte, stisknout písmeno V. Povedlo se? Pokud ne, je tu ještě druhá možnost, podržte levý Alt, na číselné klávesnici vyťukejte 064 a levý Alt pusťte.

V některých adresách se vyskytuje také znak – (pomlčka) nebo _ (podtržítko). Pomlčku najdete v pravé dolní části „písmenkové“ klávesnice. Podtržítko je nad ní, podržte tedy Shift a stiskněte tlačítko s pomlčkou.



Odesílání zprávy

Čtení zpráv

Přečíst si email je ještě mnohem snazší. Stačí se přepnout do složky Doručená pošta. To uděláte tak, že kliknete na Doručená pošta. Uprostřed obrazovky zde vidíte seznam všech zpráv, které vám přišly. Abyste se v nich lépe orientovali, jsou ty, které jste ještě nečetli, zobrazeny tučně. Vlevo na řádku je napsáno, od koho email je, uprostřed je uveden předmět, dále začátek textu a datum nebo čas, kdy zpráva dorazila. Kliknutím na řádek si zprávu zobrazíte.

Čtení zprávy

Odpovězte obratem

Jedním z důvodů, proč je emailová komunikace tak rychlá, je snadnost, se kterou můžete na emaily odpovídat. Stačí jednoduše kliknout na odkaz Odpovědět a automaticky se přepnete do psaní nové zprávy. A co více: už bude vyplněné pole Komu, takže nemusíte hledat a psát adresu, stačí se soustředit na text. Pro pohodlí vaše i příjemcovo je do zprávy zahrnut i text, na který odpovídáte, aby oba věděli, čeho se předchozí komunikace týkala.

Připojit soubor

Přiložení souboru

Pokud se cítíte na trochu těžší úkol, můžete zkusit přes email poslat i soubory, jako třeba fotky. Nezapomeňte, že soubor přenášíte po síti internet, mějte tedy pochopení pro majitele pomalejší linky a přikládejte soubory co nejmenší. Majitelé schránky klikni.cz mohou posílat i přijímat přílohy až do 20 MB, nicméně ne každý může tak velkou přílohu i přijmout. Obecně platí, že byste měli držet velikost pod 1 MB.

Ke zprávě je přiložíte kliknutím na „Připojit soubor“. Poté soubor najdete podobně, jako když třeba otevíráte dokument. Jestliže jste se s tímto dosud nesetkali, nedělejte si s tím zatím hlavu, naučíte se to později. Textová komunikace pro začátek bude bohatě stačit.

Nezapomeňte všem svým známým napsat, že už máte svůj vlastní email. A napište nám, o čem byste se v seriálu Webujeme rádi dozvěděli příště.


Emailová etiketa v kostce

Sedm věcí, které byste měli dodržet pro příjemnou emailovou komunikaci

  1. Neotevírejte přiložené soubory, pokud si nejste stoprocentně jistí tím, co obsahují. Raději se zeptejte, pokud si nejste jistí.
  2. Neposílejte zbytečně velké přílohy. Přílohy větší než 1 MB posílejte jen, pokud víte, že druhá strana email očekává. 
  3. Nepřeposílejte řetězové maily a poplašné zprávy. Pokud nedokážete odolat, vložte alespoň seznam adres do Skryté kopie (BCC). 
  4. Pokud přeposíláte něčí email, zvažte, zda v něm nejsou adresy nebo citlivá data. 
  5. Nikdy nepište do emailu citlivé údaje (kreditní karta, hesla). Nevěřte anonymním zprávám nebo zprávám od lidí, které neznáte. 
  6. Před stisknutím tlačítka Odeslat ještě jednou zkontrolujte, zda je vyplněná správná adresa nebo zda jste napsali a přiložili vše, co jste chtěli.
  7. Dejte druhé straně čas na odpověď, než začnete email urgovat.

1    Více o netiketě na hoax.cz