Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Webujeme: připravte si daně v počítači

  2:00aktualizováno  2:00
Zjistit, na co jít do kina, či nejnovější zprávy už na internetu najít umíte. Počítačová síť vám pomůže i s vyplněním daňového přiznání.
Daňové přiznání − i s tím vám internet pomůže.

Daňové přiznání − i s tím vám internet pomůže. | foto: Profimedia.cz

Minule jste se naučili sledovat na internetu zprávy a určitě vám tedy neunikla informace o blížícím se termínu podání daňového přiznání. Že vyplnění růžového formuláře a cesta na finanční úřad či poštu s internetem zas až tak úzce nesouvisí? Zdání klame. Daňové přiznání můžete totiž vyplnit v počítači, najdete-li si interaktivní formulář, dokonce vám program správná čísla i sám vypočítá. Pak už si vyplněný tiskopis vytisknete, podepíšete a odnesete či pošlete na svůj finanční úřad.

Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech. Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme.

Hledejte na oficiálních stránkách

Napíšete-li do okénka vyhledávače požadavek například "daňové přiznání“, objeví se vám přes půl milionu odkazů. Jak se v nich co nejlépe orientovat? Většinou vám plně postačí vybrat si mezi prvními deseti. Mějte na paměti, že tady jde především o vaše peníze, měli byste se tedy soustředit zejména na stránky, na kterých se dozvíte informace z těch co možná nejoficiálnějších zdrojů. Které to jsou? Především ministerstvo financí, Česká daňová správa a různé finanční informační servery (Fincentrum.idnes, Finance.cz, BusinessInfo.cz, Mesec.cz a další).

Začněte u zpráv

Stačí na úvodní stránce iDNES najet myší na červenou lištu nahoře a kliknout na název Finance, poté se dostanete na stránku http://fincentrum.idnes.cz/, kde najdete mnoho užitečných informací a návodů. V pravé polovině nahoře v sekci Rady pro vaši peněženku už na vás čekají daňové formuláře on-line. Po rozkliknutí odkazu se vám objeví seznam všech dostupných formulářů.

Momentálně vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat přiznání k dani z příjmů, které najdete hned pod titulkem Daň z příjmů fyzických osob. A teď máte dvě možnosti.
Buď využijete tiskopis ve formátu pdf, to znamená, že se vám na obrazovce počítače objeví stejný formulář, jaký byste si přinesli z finančního úřadu. Najděte si odkaz "Základní formulář pro přiznání k dani z příjmů FO“, že je aktivní, poznáte lehce: najetím myší na nápis se vám kurzor šipka změní na ručičku. Po odkliknutí se vám v počítači otevře nové okno s růžovým formulářem, který můžete rovnou vytisknout, nebo uložit do počítače a vytisknout později. Do formuláře přímo v počítači nemůžete zapisovat nic, vyplnit ho musíte tužkou ručně až po vytištění.

K zobrazení této formy tiskopisu musíte mít v počítači nainstalován program Adobe Reader. Nejste si jisti, že ho máte? Nevadí. Zkuste kliknout na odkaz, a pokud program v počítači je, zobrazí se vám formulář, pokud ne, nabídne vám nové okno stažení tohoto programu z internetu. V tomto případě pak postupujte podle pokynů na obrazovce, program je zdarma.

Potřebujete-li ještě jiné daňové formuláře, klikněte na název "Daňové formuláře ve formátu PDF ke stažení“. Počítač vás přímo přesměruje na internetové stránky ministerstva financí na odbor České daňové správy, http://cds.mfcr.cz. Tam si pak najdete příslušný tiskopis i s pokyny k jeho vyplnění.

Nechte si daně spočítat

Druhá možnost je pro ty, kdo chtějí využít i toho, že program daně sám spočítá. Na stejné stránce jako v předchozím případě, tedy na iDNES.cz v sekci Finance a Daňové formuláře on-line, kliknete na nápis Přiznání k dani z příjmu (tabulka xls, platí pro daňový základ do 500 000 Kč), případně na Přiznání k dani z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro sociální správu, Přehled pro VZP (pro daňový základ do 500 000 Kč), nebo na Přiznání k dani z příjmu, Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro sociální správu, Přehled pro zdravotní pojišťovny kromě VZP (pro daňový základ do 500 000 Kč).

Do formuláře se dostanete pouze v případě, že máte na svém počítači nainstalován tabulkový program Microsoft Office Excel, případně OpenOffice.org. Pokud si nejste jisti, zda váš počítač jeden z těchto programů obsahuje, zkuste na odkaz s formulářem kliknout myší a hned se to dozvíte. Když se vám otevře v dalším okně tabulka, máte vyhráno a můžete se pustit do vyplňování, pokud se tabulka neotevře, znamená to, že máte smůlu, potřebný tabulkový program v počítači totiž není. Musíte pak vzít zavděk pouze vytištěním formuláře zmíněného v předchozích odstavcích.

Jinak se hned na úvodní stránce dočtete, že volně přístupný je formulář pouze pro ty, kdo mají daňový základ do půl milionu korun. Pokud byste měli daňový základ, tedy částku příjmy minus výdaje vyšší, musíte firmě Aspekt, která formulář vytvořila, zaplatit 99 korun. Zaplatit pak můžete formou SMS, částku vám strhnou z telefonního účtu prostřednictvím vašeho operátora. Teprve potom získáte přístup k plné verzi tiskopisu. Více najdete na stránkách www.danovapriznani.cz.

Jak na to?

Ve spodní části obrazovky se vám zobrazí šedá lišta s jednotlivými záložkami. Na každé je zobrazena jedna stránka daňového přiznání DAP1 až DAP4, včetně všech příloh 1Př až 5Př účetní závěrky, a pokud jste zvolili verzi i s výpočtem přehledů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení, bude výčet stránek končit záložkami Zálohy 1 a 2.

A teď už můžete začít vyplňovat. Nejprve začněte stránkou DAP1, kde vyplníte do aktivních políček přímo v počítači IČO či rodné číslo, vaše osobní data, pak přejděte na stranu DAP2 a tak dále, stejně, jako byste tiskopis vyplňovali rukou. Výhodou této verze je, že se vámi již jednou vyplněné údaje okamžitě samy přenesou do všech kolonek, kde byste je jinak museli vyplňovat znovu. Například rodné číslo vyplníte jen jednou a tam, kde byste ho měli opisovat znova, se vám už objeví vyplněné. Další nespornou výhodou je vnitřní kalkulačka. Vy jen zapíšete údaje o příjmech a výdajích, zaplacené pojistné, odečitatelné položky a slevy na dani, které se vás týkají a daň se vám už vypočítá sama, stejně jako výše záloh v přehledech pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Internetový formulář mohou využít všichni, kteří musí podávat daňové přiznání, tedy i manželé, kteří se rozhodli pro společné zdanění, či třeba důchodci s přivýdělkem. Pak už stačí jen všechny stránky postupně vytisknout, formulář podepsat a odevzdat finančnímu úřadu. Pokud nemáte barevnou tiskárnu, nevadí, úředníci se spokojí i s černobílou podobou.

Naučíte se i jak zaplatit

Formulář už jste úspěšně vyplnili, zbývá vám ještě další povinnost, a to daně zaplatit. I tady je internet velký pomocník. Na stránkách ministerstva financí, konkrétně na České daňové správě (http://cds.mfcr.cz), se dozvíte, jakým způsobem můžete platit a co pro to konkrétně udělat. Na úvodní stránce v horní části obrazovky jsou bílými písmeny na modrém podkladě označeny jednotlivé oddíly. Najedete myší na nápis "Placení daní“, ten zčervená a po kliknutí se ocitnete na stránce, kde najdete přesný návod, jak správně vyplnit složenku nebo příkaz k úhradě, to v případě, že budete platit z účtu v bance. Také je zde seznam všech finančních úřadů, jejich adresy, úřední hodiny a hlavně čísla účtů, kam je potřeba peníze poslat. Jednotlivé odkazy jsou ve sloupci na levé straně obrazovky. Nezapomeňte kliknout také na Dotazy a odpovědi. Jsou zde vyřešeny problémy, které mohou potkat i vás.


Najděte si odborníky

Pořád se vám zdá, že je daňový formulář příliš složitý? Nepomohl vám ani návod v příloze Peníze, který vychází už od začátku února? Pak vám nezbude než se svěřit do rukou odborníků. S daňovým přiznáním vám pomohou třeba účetní nebo přímo daňoví poradci. Na síti se najde opravdu všechno, stačí se jen nebát. Je to přece jen o poznání jednodušší než listovat v sáhodlouhém telefonním seznamu.

Kontakty na odborníky najdete například na internetových stránkách Svazu účetních, Komory certifikovaných účetních nebo na stránkách Komory daňových poradců v sekci Daňoví poradci. Ale tady už musíte počítat s tím, že vás to bude něco stát. Jednoduché vyplnění daňového přiznání odborníkem vyjde na pětistovku, za složitější zaplatíte i několik tisíc korun.


Elektronické podání

Daňové přiznání můžete skutečně podat kompletně elektronicky, tedy včetně poslání, podmínkou pro to je však mít certifikát o takzvaném elektronickém podpisu a speciální nastavení ve svém počítači. Získání certifikátu však není zadarmo, roční poplatek se pohybuje od 190 do 752 korun. Vyplatí se především těm, kteří si "dopisují“ se státní správou často, pořizovat si ho kvůli jednomu daňovému přiznání nemá význam.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Tipy na zajímavé weby: aby vás nenapálil podvodný e-shop

Nenaletět nějakému podvodníkovi, který se vydává za provozovatele internetového obchodu, pomůže ověření e-shopů na Dtest.cz. Nejen průvodce světem restaurací,...  celý článek

Vizualizace struktury diskuze Kialo.com
Dá se na internetu diskutovat rozumně? Platforma Kialo to chce zkusit

Nová platforma chce nabídnout nástroj pro racionální debaty. Snaží se o to především strukturováním diskuze a upřednostňováním podepřených argumentů.  celý článek

Politici a sociální sítě
Urážky, trapasy i nesmysly: jak čeští politici bojují na sociálních sítích

Předvolební kampaň vrcholí a při rozhodování voličů hraje vliv i to, jak politici vystupují na sociálních sítích. Ne všichni si na nový svět krátkých,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.