Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Webujeme: prohlížíme katastr nemovitostí on-line

aktualizováno 
Na webu máte k dispozici kompletní digitalizovanou verzi katastru nemovitostí. Ukážeme si, jak s touto službou pracovat a jaké údaje zde můžeme zjistit.

Katastr nemovitostí můžete prohlížet on-line a zdarma

Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK, stránky www.cuzk.cz) spravuje ze zákona soubor údajů o nemovitostech v České republice – „Katastr nemovitostí.“ V minulosti bylo možné získat kopii či výpis z katastru nemovitostí pouze na příslušném pracovišti katastrálního úřadu. Dnes je možné přistupovat k datům katastrálního úřadu on-line. Můžete vyhledávat jak podle konkrétního čísla parcely, tak procházet jednotlivé záznamy přímo pronikem z mapy.

Katastr nemovitostí - web

Ještě než si ukážeme, jak na to, hodí se připomenout, že on-line nahlížení do katastru nemovitostí má pouze informativní charakter. Pokud potřebujete výpis z katastru jako podklad pro správní řízení, soudní řízení, nebo jako přílohu ke smlouvě, musíte pro aktuální a potvrzenou informaci na příslušné katastrální pracoviště. Jejich seznam naleznete na adrese www.cuzk.cz pod odkazem „Katastrální úřady.“

Procházíme mapu

Možná nejoblíbenější (i když zdaleka ne jedinou) funkcí Nahlížení bude procházení map. Na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz klikněte vlevo na odkaz Katastrální území a do textového pole zadejte název nebo kód katastrálního území, které chcete prohlédnout (např. Kutná hora). Po kliknutí na tlačítko vyhledat by se vám měla v novém okně prohlížeče otevřít mapa.

Katastr nemovitostí Katastr nemovitostí - výběr

Katastr nemovitostí Katastr nemovitostí

Chování aplikace se liší prohlížeč od prohlížeče (podporovány jsou Internet Explorer 6 SP1, Internet Explorer 7, Firefox 2 a Opera 9.2. Je tedy možné, že budete muset povolit zobrazování vyskakovacích oken pro danou stránku (kliknutím na objevivší se řádek v horní části obrazovky a zvolení „Dočasně povolit…“) nebo kliknout na zobrazivší se odkaz „zde“, který mapu v novém okně otevře.

Samotné prohlížení má jednoduché rozhraní. Pod obdélníkem s mapou jsou jednotlivé nástroje, které můžete použít. Lupa se znakem plus a lupa se znakem minus slouží k přiblížení, respektive oddálení – klikněte levým tlačítkem myši na tlačítko a pak klikněte kurzorem myši na mapu, aby se akce uskutečnila. Pro posun mapy použijte nástroj „ručička“ - klikněte na něj, pak přesuňte kurzor myši nad mapu a táhněte mapu požadovaným směrem (tedy stiskněte nad mapou levé tlačítko myši, tlačítko držte a posunujte kurzor požadovaným směrem, mapa se začne posunovat a až tlačítko pustíte, zastaví se). Tažení můžete také využít pro získání náhledu na konkrétní oblast: klikněte na lupu se znaménkem plus a poté tažením na mapě vytvarujte obdélník kolem požadovaného místa.

Katastr nemovitostí

Vpravo pod okny si můžete zapnout další vrstvy zobrazení. Je to především ortofotomapa (letecké snímky) a číselné popisy budov a parcel. Na mapě můžete také měřit vzdálenosti, plochu či rychle měnit měřítko.

Snad nejdůležitější jsou ovšem ty informace, které na mapách nevidíme: vlastník nemovitosti, výměra, číslo LV (listu vlastnictví), způsob ochrany nemovitosti, seznam BPEJ (bonitované půdně ekologické jednotky) a další údaje. Ty jsou v databázové (textové) části aplikace a cesta z mapy k nim je jednoduchá. Když vidíte na mapě parcelu, o které chcete tyto informace získat, klikněte myší na tlačítko s modrou informační značkou a poté klikněte do prostoru parcely. V původním okně (případně v původním panelu) by se vám měly informace zobrazit, je tedy občas potřeba přepnout se mezi okny prohlížeče. Výhodou je, že neztratíte místo, kde jste na mapě byli. Na konci stránky s informacemi zjistíte, ve kterém katastrálním úřadě a pracovišti je daná nemovitost evidována a jak aktuální jsou údaje k ní. Popisná data jsou aktualizována denně, mapová (grafická) data pak dvakrát do měsíce (na několika místech, kde se ještě mapy kreslí na plastovou fólii, pouze jednou do roka, tam ale dochází k jiným formám aktualizace, které jsou na mapě zvýrazněny).
Taková je tedy cesta od mapy k informaci. Pokud ovšem znáte číslo parcely, budovy či jednotky, můžete použít postup opačný. Na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz klikněte vlevo pod „Informace z KN“ na příslušný odkaz a vyplňte údaje. Dostanete se ke stejným informacím, a navíc pak můžete kliknout na odkaz „Zobrazení v mapě“ a v okně s mapou se zobrazí daná položka, zvýrazněná červeně.

Katastr nemovitostí - orto

Katastr nemovitostí - orto

Co Nahlížení do Katastru nemovitostí neumožňuje?

Aplikace Nahlížení do Katastru nemovitostí má pouze informativní charakter a nemůže sloužit jako zdroj dokumentace pro právní úkony. Také její vyhledávací schopnosti jsou omezené. Některá rozšíření nabízí tzv. Dálkový přístup do Katastru nemovitostí, zde už se ale jedná o placenou službu. Předplatitelé mohou nahlížet do listu vlastnictví, vyhledávat nemovitosti podle rodného čísla osoby nebo IČ firmy. Také jednotlivé výstupy jsou „formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem.“ V podstatě přes web dostanete stejný výstup a za stejný poplatek, jako na přepážce úřadu. Hodí se tedy například pro podnikatele v oblasti nemovitostí.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Politici a sociální sítě
Urážky, trapasy i nesmysly: jak čeští politici bojují na sociálních sítích

Předvolební kampaň vrcholí a při rozhodování voličů hraje vliv i to, jak politici vystupují na sociálních sítích. Ne všichni si na nový svět krátkých,...  celý článek

Vizualizace struktury diskuze Kialo.com
Dá se na internetu diskutovat rozumně? Platforma Kialo to chce zkusit

Nová platforma chce nabídnout nástroj pro racionální debaty. Snaží se o to především strukturováním diskuze a upřednostňováním podepřených argumentů.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.