Western Digital disky v noteboocích?

  0:01aktualizováno  0:01
Prudký nárůst dodávek notebooků a s tím spojený růst trhu notebookových disků láká zpět i zastánce čistě stolního přístupu. Western Digital, vysokorychlostní disky a ultranová rozhraní - dává to u notebooků smysl? Ale ano, a možná více, než se zdá.

Western Digital uvažuje o návratu na trh notebookových disků

Jak už vyplynulo z našich rozhovorů na CeBITu, Western Digital (WD) si všímá vývoje na trhu notebookových disků a vše "zblízka sleduje". Jak se zdá, situace se pohnula ještě o něco blíže k reálnému vstupu na trh. Western Digital  zvažuje vstup v tuto chvíli více než kdy jindy.

Kalifornský výrobce disků, který nabízí produkty pro stolní PC a servery, začal s vývojem vlastní řady disků pro mobilní použití a podle vlastních slov, pokud bude chtít, může vstoupit na trh velmi rychle. Ačkoliv společnost zatím nesestavila žádný prototyp notebookového disku, "je to skutečně pouze otázka času, kdy přijdeme na trh s produktem, pokud s ním přijdeme." Vyjádření připomíná tak trochu chytrou horákyni nebo delfskou věštírnu, ale vyjadřuje současnou situaci v tomto segmentu.

Notebookový trh je totiž sice zatím jen menší část celého trhu oproti většině disků dodávaných do stolních PC a serverů. Nicméně - zatímco prodeje především stolních PC nerostou nijak výrazně, notebooky získávají na atraktivitě a předbíhají všechen ostatní trh. Již nyní z celkových 136 miliónů dodaných PC notebooky představují 23,5 procenta objemu.

Ačkoliv by však vstup na tento trh mohl být skvělou příležitostí pro WD, není to bezriziková záležitost. Spíše naopak. Konkurence mezi dodavateli disků pro notebooky je extrémní, vyjednává se zpravidla přímo s velkým výrobcem notebooků, jen malá část disků končí v retailovém prodeji konečnému zákazníkovi. V porovnání se stolními disky je tento trh podstatně více koncentrován. Hitachi, Toshiba a Fujitsu mají navíc výhodu dlouhodobě existujících vztahů se svými odběrateli a zpravidla nabízejí poměrně široké portfolio produktů, které pokrývá většinu potřeb.

Další překážkou je výrazně vyšší náročnost na vývoj a výrobu. Ačkoliv některé základní technologie jsou společné pro libovolné velikosti a rychlosti disků, mobilní disky vyžadují jiné přístupy kvůli speciálním požadavkům na integraci do omezeného prostoru notebooku, navíc se značnými tepelnými restrikcemi. Disky musí být menší nežli stolní konkurence a musí vykazovat nízkou spotřebu.

Díky svým menším rozměrům s 2,5 palci v průměru, oproti 3,5" stolních disků, mobilní disky nabízejí menší kapacity při vyšší ceně. Zatímco stolní disky se blíží k hranici 300 GB a do roka takřka jistě překročí hranici půl terabajtu, notebookové disky mají problém s alespoň 100 GB užitné kapacity.

Zdá se být pravděpodobné, že oznámení Western Digital o možném vstupu do notebookových disků má ledacos společného s nástupem Serial ATA rozhraní. Zatím se šíří ve stolních počítačích vyšší třídy, ale díky svému místošetřícímu designu se očekává jeho rychlé prosazení i v noteboocích. A právě WD již nyní nabízí hned několik stolních Serial ATA disků, možná tedy jen vyčkává na vhodný okamžik pro uvedení svých disků s nejrychlejším a velmi perspektivním rozhraním.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz