WhereIsIt? 2.16a - okamžitý přehled nejen o MP3 souborech

  0:30aktualizováno  0:30
WhereIsIt? je jedním z nejlepších katalogizačních programů. Díky rozšiřujícímu pluginům zahrnuje i podporu MP3 souborů, video souborů a zvukových CD.
Každý, kdo ukládá hudbu do komprimovaných zvukových souborů, v určitém okamžiku pocítí nutnost získat o nich přehled. Při velkém množství zvukových souborů je nutné využít programu, který soubory vyhledá či přehledně seřadí. Tato potřeba se zvláště projeví, začnete-li ukládat soubory na zapisovací CD. V tomto případě oceníte možnost, mít v počítači stále přehled o všech svých nahrávkách, aniž byste museli prohledávat jedno CD po druhém.

Několik programů na organizování MP3 souborů (např. český program MP3 manager 32) jsme vám již představili. Dnes bychom vás rádi upozornili na univerzální katalogizační program WhereIsIt?, který zahrnuje i podporu MP3. S jeho pomocí zjistíte u každého souboru během okamžiku, "kde je".

Instalace programu je přátelská. Při nastavení můžete použít průvodce, nebo zvolit základní nastavení. Neregistrovaná (sharewarová verze), jíž si můžete volně stáhnout, obsahuje některá omezení. Pokud zaplatíte registrační poplatek, získáte kód, který otevře všechny možnosti programu. Hlavním omezením sharewarové verze je kapacita katalogu, která je ohraničena na dva gigabyty dat. Pro další data si musíte otevřít nový katalog. V sharewarové verzi dále nemůžete mít najednou otevřeno více katalogů, objevuje obrazovka s upozorněním a ještě některá další omezení. Pro praktické použití se opravdu vyplatí program zaregistrovat.

WhereIsIt? je komplexní program, který vám pomůže katalogizovat všechna počítačová média (CD-ROM, ZIP, diskety, pevné disky). Díky přehlednému a graficky dobře vyvedenému uživatelskému rozhraní je práce s programem velmi jednoduchá. Můžete se rozhodnout, zda informace o uložených souborech rozdělíte do více katalogů nebo do jednoho velkého, který zahrne všechna média. Velmi rychlé vyhledávání vám dá skoro okamžitý přístup ke všem souborům, které můžete spouštět přímo z programu. K jednoduššímu vyhledávání jsou k dispozici popisy a kategorie, které můžete přiřadit katalogům, složkám i jednotlivým souborům. V registrované verzi získáte navíc možnost skriptu, který se používá hlavně pro opakované operace, např. updaty databáze.

Jednotlivá média se zobrazují jako v Průzkumníkovi v levém sloupci, vpravo pak naleznete jejich obsah. Velmi praktické je, že se u všech adresářů vypisuje jejich velikost, takže máte okamžitý přehled. Ke zvýraznění souborů určitého druhu (např. MP3) slouží barevný möd, s jehož pomocí můžete k vybraným koncovkám souborů přiřadit určitou barvu. To však není jediná možnost. Vynikajícím rysem programu je možnost využít pluginy, které poskytují popis pro určité druhy souborů. Přímo v základním pluginu, který je součástí programu, je obsažena podpora pro MP3 a zvuková CD. K MP3 souborům se proto vypisují všechny základní parametry včetně informací z ID3 tagu. Na domovských stránkách programu naleznete i pluginy pro jiné formáty. Další plugin vypisuje informace o video souborech formátu MPEG, o obrazových souborech mnoha formátů, o hudebních modulech apod. Plugin pro zvuková CD zahrnuje možnost spolupráce s internetovou databázi CDDB, z níž přebírá popisy skladeb. Jedinou výhradou může být, že plugin nepřebírá název CD, který musíte vložit ručně. V dalších verzích by však tato možnost měla být implementována.

Soubory je možné řadit pole jednotlivých přístupných rubrik. Ze způsobů řazení budou asi nejpoužívanější řazení podle názvu souboru nebo podle ID3 tagu, jehož celý obsah se vypisuje v rubrice Description. Obzvláště mocným nástrojem je funkce vyhledávání (search). Kromě jednoduchého hledání souborů podle zadaného textového řetězce, který můžete hledat v názvech souboru nebo v popisu (ID3 tag), můžete využít hledání rozšířeného. Při rozšířeném hledání můžete pátrat po souborech podle řady různých parametrů (např. soubory s určitou koncovkou) a logických operátorů. Pro další použití si můžete vytvořený dotaz pro hledání uložit.

Celou databázi i výsledky hledání můžete vytisknout nebo exportovat do běžných datových formátů (prostý text, tabulka Excelu, HTML, RTF). K dispozici je opět celá řada nastavení, která umožňují definovat výslednou podobu exportované databáze. Jedinou nevýhodou jsou komplikace při zobrazování českých znaků. Program sice umožňuje lokalizaci a zobrazuje v českých Windows znaky s diakritickými znaménky správně, ale problémy nastávají u exportovaných zpráv. Některé české znaky zde nejsou zobrazeny správně, což je nepříjemné, používáte-li je k popisu v ID3 tagu.

Základní verze programu podporuje angličtinu a němčinu. České uživatele jistě potěší, že (přes výše zmíněné problémy) si mohou na domovských stránkách programu stáhnout soubor s českou jazykovou lokalizací.

WhereIsIt? je vynikající nástroj pro získání přehledu o všech souborech, jež můžete mít uloženy na jakémkoliv médiu. Tím, že program dokáže zpracovat podrobné informace o souborech rozličných druhů včetně dokonalé podpory MP3, jeho užitková hodnota ještě více stoupá. Všem, kteří tento program ještě neobjevili, ho lze vřele doporučit.

Autor: Robert Galle
Website: http://www.whereisit-soft.com/
Platforma: Windows 95, 98, NT
Download: http://www.whereisit-soft.com/wheredl.html (2.51 MB)
Cena: $30

Autor:


Témata: MP3, MPEG, software, Windows

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

Na každoroční konferenci Adobe MAX bylo možné nahlédnout do dílen vývojářů. Nás zaujal především nástroj na rychlé...Najdete na iDNES.cz