Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


WhereIsIt? 2.16a - okamžitý přehled nejen o MP3 souborech

  0:30aktualizováno  0:30
WhereIsIt? je jedním z nejlepších katalogizačních programů. Díky rozšiřujícímu pluginům zahrnuje i podporu MP3 souborů, video souborů a zvukových CD.
Každý, kdo ukládá hudbu do komprimovaných zvukových souborů, v určitém okamžiku pocítí nutnost získat o nich přehled. Při velkém množství zvukových souborů je nutné využít programu, který soubory vyhledá či přehledně seřadí. Tato potřeba se zvláště projeví, začnete-li ukládat soubory na zapisovací CD. V tomto případě oceníte možnost, mít v počítači stále přehled o všech svých nahrávkách, aniž byste museli prohledávat jedno CD po druhém.

Několik programů na organizování MP3 souborů (např. český program MP3 manager 32) jsme vám již představili. Dnes bychom vás rádi upozornili na univerzální katalogizační program WhereIsIt?, který zahrnuje i podporu MP3. S jeho pomocí zjistíte u každého souboru během okamžiku, "kde je".

Instalace programu je přátelská. Při nastavení můžete použít průvodce, nebo zvolit základní nastavení. Neregistrovaná (sharewarová verze), jíž si můžete volně stáhnout, obsahuje některá omezení. Pokud zaplatíte registrační poplatek, získáte kód, který otevře všechny možnosti programu. Hlavním omezením sharewarové verze je kapacita katalogu, která je ohraničena na dva gigabyty dat. Pro další data si musíte otevřít nový katalog. V sharewarové verzi dále nemůžete mít najednou otevřeno více katalogů, objevuje obrazovka s upozorněním a ještě některá další omezení. Pro praktické použití se opravdu vyplatí program zaregistrovat.

WhereIsIt? je komplexní program, který vám pomůže katalogizovat všechna počítačová média (CD-ROM, ZIP, diskety, pevné disky). Díky přehlednému a graficky dobře vyvedenému uživatelskému rozhraní je práce s programem velmi jednoduchá. Můžete se rozhodnout, zda informace o uložených souborech rozdělíte do více katalogů nebo do jednoho velkého, který zahrne všechna média. Velmi rychlé vyhledávání vám dá skoro okamžitý přístup ke všem souborům, které můžete spouštět přímo z programu. K jednoduššímu vyhledávání jsou k dispozici popisy a kategorie, které můžete přiřadit katalogům, složkám i jednotlivým souborům. V registrované verzi získáte navíc možnost skriptu, který se používá hlavně pro opakované operace, např. updaty databáze.

Jednotlivá média se zobrazují jako v Průzkumníkovi v levém sloupci, vpravo pak naleznete jejich obsah. Velmi praktické je, že se u všech adresářů vypisuje jejich velikost, takže máte okamžitý přehled. Ke zvýraznění souborů určitého druhu (např. MP3) slouží barevný möd, s jehož pomocí můžete k vybraným koncovkám souborů přiřadit určitou barvu. To však není jediná možnost. Vynikajícím rysem programu je možnost využít pluginy, které poskytují popis pro určité druhy souborů. Přímo v základním pluginu, který je součástí programu, je obsažena podpora pro MP3 a zvuková CD. K MP3 souborům se proto vypisují všechny základní parametry včetně informací z ID3 tagu. Na domovských stránkách programu naleznete i pluginy pro jiné formáty. Další plugin vypisuje informace o video souborech formátu MPEG, o obrazových souborech mnoha formátů, o hudebních modulech apod. Plugin pro zvuková CD zahrnuje možnost spolupráce s internetovou databázi CDDB, z níž přebírá popisy skladeb. Jedinou výhradou může být, že plugin nepřebírá název CD, který musíte vložit ručně. V dalších verzích by však tato možnost měla být implementována.

Soubory je možné řadit pole jednotlivých přístupných rubrik. Ze způsobů řazení budou asi nejpoužívanější řazení podle názvu souboru nebo podle ID3 tagu, jehož celý obsah se vypisuje v rubrice Description. Obzvláště mocným nástrojem je funkce vyhledávání (search). Kromě jednoduchého hledání souborů podle zadaného textového řetězce, který můžete hledat v názvech souboru nebo v popisu (ID3 tag), můžete využít hledání rozšířeného. Při rozšířeném hledání můžete pátrat po souborech podle řady různých parametrů (např. soubory s určitou koncovkou) a logických operátorů. Pro další použití si můžete vytvořený dotaz pro hledání uložit.

Celou databázi i výsledky hledání můžete vytisknout nebo exportovat do běžných datových formátů (prostý text, tabulka Excelu, HTML, RTF). K dispozici je opět celá řada nastavení, která umožňují definovat výslednou podobu exportované databáze. Jedinou nevýhodou jsou komplikace při zobrazování českých znaků. Program sice umožňuje lokalizaci a zobrazuje v českých Windows znaky s diakritickými znaménky správně, ale problémy nastávají u exportovaných zpráv. Některé české znaky zde nejsou zobrazeny správně, což je nepříjemné, používáte-li je k popisu v ID3 tagu.

Základní verze programu podporuje angličtinu a němčinu. České uživatele jistě potěší, že (přes výše zmíněné problémy) si mohou na domovských stránkách programu stáhnout soubor s českou jazykovou lokalizací.

WhereIsIt? je vynikající nástroj pro získání přehledu o všech souborech, jež můžete mít uloženy na jakémkoliv médiu. Tím, že program dokáže zpracovat podrobné informace o souborech rozličných druhů včetně dokonalé podpory MP3, jeho užitková hodnota ještě více stoupá. Všem, kteří tento program ještě neobjevili, ho lze vřele doporučit.

Autor: Robert Galle
Website: http://www.whereisit-soft.com/
Platforma: Windows 95, 98, NT
Download: http://www.whereisit-soft.com/wheredl.html (2.51 MB)
Cena: $30

Autor:


Témata: MP3, MPEG, software, Windows

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz