Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucnost, nebo nesmysl? Wi-fi signál má sloužit i pro napájení

  9:55aktualizováno  9:55
Maličká čidla, senzory, kamery a mikrofony, které nás budou obklopovat v prostředí internetu věcí, by podle mnohých vývojových týmů mohly jako zdroj energie využít téměř všudypřítomného wi-fi signálu. Vědci takto „z antény“ nabíjeli kameru i fitness náramek.

Akumulátor náramku Jawbone vědci dokázali za 2,5 hodiny nabít z 0 na 41 % pouze pomocí wi-fi signálu. | foto: Profimedia.cz

Nabíjení elektroniky z wi-fi signálu není nijak nový nápad, na veletrhu CES v roce 2010 již dokonce společnost RCA předváděla „powerbanku“ Airnergy, která vestavěný akumulátor dobíjela právě energií z okolních wi-fi sítí. Nastřádanou energií jste mohli dobít například telefon. Po veletrhu se po ní však slehla zem a pokud víme, nikdy se nedostala do prodeje. Jeden z pravděpodobných důvodů byl obsažen přímo ve specifikaci: dobít vestavěný akumulátor z energie „ze vzduchu“ trvalo celé tři týdny.

Ačkoli se bezdrátové dobíjení telefonů na větší vzdálenosti výrobci stále nevzdávají, napájení wi-fi signálem by se podle podle představ vědců mohlo uplatnit především u napájení energeticky nenáročných zařízení, zejména různých senzorů a čidel. A těch budou ve světě internetu věcí instalovány miliony. A ačkoli by to bylo pro výrobce baterií skvělé odbytiště, uživatelsky by bylo napájení wi-fi signálem přece jen příjemnější - nutnost výměny či dobíjení baterií u stovek různě schovaných a mnohdy obtížně přístupných zařízení nikomu chybět nebude.

Udržovací komunikace, nebo vysílání šumu

Zařízení využívá toho, že wi-fi router na frekvenci 2,4 GHz,  nebo 5 GHz vysílá elektromagnetický signál s určitým výkonem, a tedy energií. Pokud do dosahu signálu routeru (energie signálu však se vzdáleností klesá) umístíme přijímač, můžeme část routerem vyzářené energie získat zpět a použít ji pro napájení elektronického zařízení nebo nabíjení akumulátoru.

Je tu však samozřejmě několik ale. Získávání energie z wi-fi signálu při jeho běžném využívání totiž komplikuje jinak velmi užitečná věc. Pokud zařízení s routerem nekomunikuje, ten utlumí vysílací výkon, čímž šetří energii a nezáří zbytečně do svého okolí. Jenže v tu chvíli signál přestane být z hlediska distribuce energie použitelný. Zařízení, které má být wi-fi signálem napájeno, tak musí router „zaměstnat“ udržovací komunikací, aby stále vysílal v plném výkonu.

Systém PoWiFi (Power over wi-fi) výzkumného týmu Washingtonské univerzity (podrobnosti v PDF, anglicky) počítá s certifikovanými zařízeními, která se bez udržovací komunikace obejdou - router ve chvílích, kdy nevysílá „data“, začne automaticky vysílat „šum“ tak, aby energetická úroveň signálu neklesala. Jakmile si nějaké zařízení „řekne“ o datový přenos, vysílání šumu se ukončí, neměla by se tak snižovat přenosová kapacita pásma. 

Prototypy zařízení, které ke svému provozu využívají energii wi-fi signálu.

Prototypy zařízení systému PoWiFi, které ke svému provozu využívají energii wi-fi signálu.

Během zkoušek se podařilo některá zařízení napájet na vzdálenost osm metrů od routeru, úspornou kameru a teploměr se zatím podařilo zprovoznit na vzdálenost zhruba pěti metrů. Energie přitom stačila kameře jen na pořízení jednoho snímku za zhruba 35 minut. Zde je potřeba zdůraznit, že použitý router splňoval limity vysílacího výkonu pro wi-fi zařízení dané normou. Ta je v USA vyšší, takže s evropskými routery by byl dosah o trochu nižší.

Konkurence

Napájení wi-fi signálem, tedy například PoWiFi, má výhodu především v tom, že wi-fi signál je všudypřítomný, a je tak možné využít současnou infrastrukturu. Ostatní parametry hovoří spíše ve prospěch konkurence. 

Například WattUp pracuje na vyšší frekvenci 5,7 - 5,8 GHz a signál slouží jen pro napájení. Do vzdálenosti 1,5 m dokáže odesílat 4 W pro čtyři různá zařízení, na opačné straně dosahu, tedy ve vzdálenosti blížící se pěti metrům je to 1 W pro čtyř zařízení. Ve dvou metrech tak systém dokáže nabíjet i telefon. Jaký vliv na zdraví bude mít vysílání takto vysokých energií, je zatím otázkou.

Energii jen z „obecného“ okolního elektromagnetického, či chcete-li rádiového smogu, chce získávat Google ve svém projektu kontaktních čoček, které mají pomáhat diabetikům. Tato získanou energii využije glukózový senzor a bezdrátový čip, umístěné v čočce.

V podstatě na stejném principu má fungovat i pouzdro na telefon od společnosti Nikola Labs, o kterém nedávno psali kolegové z Mobil.iDNES.cz. I to zachytává energii z elektromagnetických vln z okolí, ať už jsou t gigahertze wi-fi a Bluetooth sítí, nebo megahertze vyzářené GSM moduly samotných telefonů a komunikujících BTS.
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Poprvé bez telefonu. Lenovo představilo headset a kameru pro Daydream

První headset pro Google Daydream, který nepotřebuje chytrý telefon, a 180° 4K...

Mirage Solo je první headset pro platformu virtuální reality Google Daydream, který se obejde bez chytrého telefonu....

Nový „robopes“ Aibo si vytvoří vlastní osobnost. Na CESu neposlouchal

Robopes Aibo.

Díky systémům umělé inteligence a strojového učení dokáže nový robotický pes Aibo rozpoznat různé členy domácnosti a s...

„Nikam nejdu, nemám nabité vložky.“ Hledání i slepých uliček na CES 2018

Tvůrce (na snímku) to myslel dobře, ale dýchací usínací robot je podle nás...

CES je přehlídkou, na které během pár dní uvidíte statisíce produktů a možná stejný počet slepých uliček. Dobré nápady...

Najdete na iDNES.cz