Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost, nebo nesmysl? Wi-fi signál má sloužit i pro napájení

  9:55
Maličká čidla, senzory, kamery a mikrofony, které nás budou obklopovat v prostředí internetu věcí, by podle mnohých vývojových týmů mohly jako zdroj energie využít téměř všudypřítomného wi-fi signálu. Vědci takto „z antény“ nabíjeli kameru i fitness náramek.

Akumulátor náramku Jawbone vědci dokázali za 2,5 hodiny nabít z 0 na 41 % pouze pomocí wi-fi signálu. | foto: Profimedia.cz

Nabíjení elektroniky z wi-fi signálu není nijak nový nápad, na veletrhu CES v roce 2010 již dokonce společnost RCA předváděla „powerbanku“ Airnergy, která vestavěný akumulátor dobíjela právě energií z okolních wi-fi sítí. Nastřádanou energií jste mohli dobít například telefon. Po veletrhu se po ní však slehla zem a pokud víme, nikdy se nedostala do prodeje. Jeden z pravděpodobných důvodů byl obsažen přímo ve specifikaci: dobít vestavěný akumulátor z energie „ze vzduchu“ trvalo celé tři týdny.

Ačkoli se bezdrátové dobíjení telefonů na větší vzdálenosti výrobci stále nevzdávají, napájení wi-fi signálem by se podle podle představ vědců mohlo uplatnit především u napájení energeticky nenáročných zařízení, zejména různých senzorů a čidel. A těch budou ve světě internetu věcí instalovány miliony. A ačkoli by to bylo pro výrobce baterií skvělé odbytiště, uživatelsky by bylo napájení wi-fi signálem přece jen příjemnější - nutnost výměny či dobíjení baterií u stovek různě schovaných a mnohdy obtížně přístupných zařízení nikomu chybět nebude.

Udržovací komunikace, nebo vysílání šumu

Zařízení využívá toho, že wi-fi router na frekvenci 2,4 GHz,  nebo 5 GHz vysílá elektromagnetický signál s určitým výkonem, a tedy energií. Pokud do dosahu signálu routeru (energie signálu však se vzdáleností klesá) umístíme přijímač, můžeme část routerem vyzářené energie získat zpět a použít ji pro napájení elektronického zařízení nebo nabíjení akumulátoru.

Je tu však samozřejmě několik ale. Získávání energie z wi-fi signálu při jeho běžném využívání totiž komplikuje jinak velmi užitečná věc. Pokud zařízení s routerem nekomunikuje, ten utlumí vysílací výkon, čímž šetří energii a nezáří zbytečně do svého okolí. Jenže v tu chvíli signál přestane být z hlediska distribuce energie použitelný. Zařízení, které má být wi-fi signálem napájeno, tak musí router „zaměstnat“ udržovací komunikací, aby stále vysílal v plném výkonu.

Systém PoWiFi (Power over wi-fi) výzkumného týmu Washingtonské univerzity (podrobnosti v PDF, anglicky) počítá s certifikovanými zařízeními, která se bez udržovací komunikace obejdou - router ve chvílích, kdy nevysílá „data“, začne automaticky vysílat „šum“ tak, aby energetická úroveň signálu neklesala. Jakmile si nějaké zařízení „řekne“ o datový přenos, vysílání šumu se ukončí, neměla by se tak snižovat přenosová kapacita pásma. 

Prototypy zařízení systému PoWiFi, které ke svému provozu využívají energii wi-fi signálu.

Během zkoušek se podařilo některá zařízení napájet na vzdálenost osm metrů od routeru, úspornou kameru a teploměr se zatím podařilo zprovoznit na vzdálenost zhruba pěti metrů. Energie přitom stačila kameře jen na pořízení jednoho snímku za zhruba 35 minut. Zde je potřeba zdůraznit, že použitý router splňoval limity vysílacího výkonu pro wi-fi zařízení dané normou. Ta je v USA vyšší, takže s evropskými routery by byl dosah o trochu nižší.

Konkurence

Napájení wi-fi signálem, tedy například PoWiFi, má výhodu především v tom, že wi-fi signál je všudypřítomný, a je tak možné využít současnou infrastrukturu. Ostatní parametry hovoří spíše ve prospěch konkurence. 

Například WattUp pracuje na vyšší frekvenci 5,7 - 5,8 GHz a signál slouží jen pro napájení. Do vzdálenosti 1,5 m dokáže odesílat 4 W pro čtyři různá zařízení, na opačné straně dosahu, tedy ve vzdálenosti blížící se pěti metrům je to 1 W pro čtyř zařízení. Ve dvou metrech tak systém dokáže nabíjet i telefon. Jaký vliv na zdraví bude mít vysílání takto vysokých energií, je zatím otázkou.

Energii jen z „obecného“ okolního elektromagnetického, či chcete-li rádiového smogu, chce získávat Google ve svém projektu kontaktních čoček, které mají pomáhat diabetikům. Tato získanou energii využije glukózový senzor a bezdrátový čip, umístěné v čočce.

17. ledna 2014

V podstatě na stejném principu má fungovat i pouzdro na telefon od společnosti Nikola Labs, o kterém nedávno psali kolegové z Mobil.iDNES.cz. I to zachytává energii z elektromagnetických vln z okolí, ať už jsou t gigahertze wi-fi a Bluetooth sítí, nebo megahertze vyzářené GSM moduly samotných telefonů a komunikujících BTS.

  • Nejčtenější

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi je 8 příspěvků

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 9 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 21 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...