Anglická verze Wikipedie se na protest proti chystaným americkým zákonům

Anglická verze Wikipedie se na protest proti chystaným americkým zákonům odmlčela. (18. ledna 2011) | foto: Wikipedia.org

Wikipedia zčernala, protestuje proti omezením internetové svobody

  • 201
Nejpoužívanější encyklopedie světa Wikipedia.org nabízí čtenářům ve středu jen prázdné stránky. Celosvětově pátý nejnavštěvovanější web se tak připojil k protestu proti americkým legislativním návrhům, které by v určitých případech vládě umožnily zablokovat přístup na některé webové stránky.

Místo úvodní stránky se čtenářům zobrazí černá obrazovka s vysvětlujícím textem. Čtyřiadvacetihodinový "blackout" se týká všech stránek s výjimkou několika vysvětlujících (např. diskuse o výpadku a článku o návrhu zákona SOPA).

Zčernání zabezpečuje JavaScript, pokud tedy potřebujete na anglickou Wikipedii, můžete si v prohlížeči dočasně spouštění skriptů deaktivovat.

Ostatní jazykové verze Wikipedie nadále fungují, ta česká na protest např. upozorňuje na hlavní stránce vysvětlením: "Dnes, 18. ledna 2012, se poprvé po jedenácti letech své existence na 24 hodin zcela odmlčela anglická Wikipedie, největší celosvětová internetová encyklopedie. Všechny její stránky jsou pro celý svět nahrazeny černou obrazovkou s textem, který vysvětluje důvody tohoto bezprecedentního kroku."

"Stojí za to bojovat proti takovým snahám, nebo by se mohlo stát, že někteří čtenáři někde na druhém konci světa ztratí Wikipedii natrvalo," uvedl pro ČTK  Michal Reiter předseda sdružení Wikimedia Česká republika, které podporuje Wikipedii v ČR.

Podle agentury Reuters ale avizovaný protest zatím nezískal podporu největších internetových hráčů, jakými jsou komunikační sítě Facebook nebo Twitter, který s krokem Wikipedie dokonce nesouhlasí.

Google zase na anglických stránkách odkazuje na vlastní prohlášení, kde vyzývá američany, aby se obrátili na své senátory a dali jim vědět svůj postoj.  Kromě Wikipedie je tak největším účastníkem protestní iniciativy portál pro sdílení zpráv Reddit.com, který se odmlčuje na dvanáct hodin.

Republikánský předseda soudního výboru Sněmovny reprezentantů a předkladatel jednoho ze zákonů Lamar Smith označil odpojení Wikipedie za "reklamní trik, který poškozuje své uživatele šířením strachu a ne faktů". "Uživatelé internetu by si mohli během tohoto výpadku možná jinde najít přesnou definici on-line pirátství," uvedl.

Návrhy protipirátských zákonů se zdály směřovat k rychlému schválení, ale podle listu The Washington Post legislativní proces ztratil na dynamice.

Protest proti možné vládní blokaci webových stránek

Wikipedie se rozhodla k bezprecedentnímu kroku na protest proti chystaným americkým zákonům proti počítačovému pirátství. Jde o zákon Stop Online Piracy Act (SOPA), jehož projednávání nyní posunula na únor americká Sněmovna reprezentantů, a PROTECT IP Act (PIPA). Ten má na stole Senát, který se jej chystá probrat 24. ledna.

"V rámci připravovaného zákona SOPA by odpovědnost za obsah internetových stránek přešla z uživatelů, tedy vkladatelů informací a dat, na poskytovatele internetového obsahu. Dle návrhu jeho znění by americké úřady mohly požadovat po poskytovatelích, tedy především po provozovatelích webů, aby zablokovali všechny stránky, na nichž se objeví nelegální obsah či i pouhé odkazy na něj. Tento zákon by Sněmovna reprezentantů měla projednávat 24. ledna 2012," uvádí česká Wikipedia.

Proti chystané legislativě vystupují i další internetoví giganti jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Na rozdíl od anglické Wikipedie ale zatím své služby neomezují.