Winamp hraje všude

Máte slabší počítač, než jakým je Pentium. A přesto chcete poslouchat hudbu ve formátu MP3. Nemusíte vynakládat tisíce na upgrade. Stačí “ dostat“ do počítače Winamp. Vejde se i na „pětačtvrtkovou“ disketu.

Přišel na svět před čtyřmi roky. V té době byl jedináček, sic nedonošený. Ale přehrával hudební formát MP3, který byl a stále je velmi populární. Především proto, že – bez znatelné ztráty kvality – dokáže reprodukovat hudbu v kvalitě CD. Ovšem hudební soubory jsou zhruba desetkrát menší, na CD se tedy vejde až deset hudebních alb… Pořád nic?

I takhle může přehrávač vypadatPřestože od doby jeho „narození“ vzniklo mnoho přehrávačů, Winamp, již ve verzi 2.76, je v hudebním světě stále pojmem. Tvůrci usilovně pracují na zcela nové verzi, avšak ta je stále ve stádiu vývoje.
Aplikace je již nějaký čas distribuovaná jako freeware, tedy zdarma. Dříve bylo nutné po určité době používání zaplatit registrační poplatek. Následně však firma Nullsoft, která vdechla Winampu život, přešla pod křídla společnosti America On Line (AOL). A od té doby si může přehrávač nainstalovat a užívat jej každý, bez obav z postihu, který při užívání nelegálního softwaru hrozí.

Kde to seženu?

S programem se lze setkat na mnoha CD-ROMech obsažených v počítačových časopisech. Získat Winamp lze samozřejmě také z internetu.
Výrobce produkt nabízí ve třech verzích. Full, tedy plná verze, má velikost něco přes dva megabajty. Pokud přehráváte hudbu ve více formátech, než je jen MP3, doporučujeme instalaci tuto. Jste-li však zarytými příznivci MP3, máte na výběr mezi standardní instalací, jejíž soubor zabere necelý jeden megabajt, a „osekanou“ - především o jiné formáty - půlmegabajtovou verzí.

Instalace

Také instalační soubor vznikl v dílnách tvůrce, a proces překopírování souborů nutných k chodu programu je tak bezproblémový. 
Na pevném disku program zabere 3,31 megabajtu.
Pracuje v prostředí operačního systému Windows 95 až 2000. Výrobce připravil verzi také pro majitele počítačů Mac.

Jak program vypadá?

Již několik let si aplikace zachovává původní vzhled. Program lze však jednoduše „omladit“. Pomocí skinů – jakýchsi kabátků – může váš přehrávač vypadat úplně jinak. Některé výtvory, které vznikly pod rukama uživatelů, stojí opravdu za zhlédnutí. Zřejmě největší archiv je na stránkách výrobce programu.

Co všechno lze najít?

Informace o skladběSamotný program je složen z několika částí, ne nepodobných dílům „věže“, která zdobí nejeden obývací pokoj. Tyto díly lze však odstranit a nechat zobrazený samotný přehrávač.
V jeho hlavním okně „roluje“ aktuální skladba a jméno interpreta. Umístěno zde je také ovládání. Nastavit si  můžete hlasitost, reprodukci v mono či stereo kvalitě a režim opakování skladby.
Kromě samostatného přehrávače zde standardně naleznete také ekvalizér, kterým můžete z reproduktorů či sluchátek linoucí se tóny podle libosti upravovat. Jistě využijete též playlist. V něm si můžete lehce vytvořit své seznamy skladeb. „Přetáhnutím“ si uspořádáte jejich názvy podle libosti, a jednoduše uložíte do formátu M3U, který lze kdykoli nahrát a svůj seznam oblíbených songů si každý den před usnutím přehrávat.
Jste-li připojeni k internetu a máte ve Winampu spuštěný internetový miniprohlížeč, který je též součástí programu, můžete se jedním kliknutím dostat na stránky výrobce.
Na nich naleznete nejen skiny, ale také pluginy. Ty dokáží program rozšířit o další funkce. Není-li tedy formát, ve kterém je skladba uložena, podporován, jednoduše si jej dohrajete. Další druhy dokáží zobrazovat například text písní. Ovšem nejvyužívanější jsou jistě pluginy vizualizační. Pomocí nich dokážete zvuk doslova „roztancovat“. Ten se pak přehrává za doprovodu roztodivných grafických efektů. Jedním z nich může být i do rytmu tancující medvěd na ostrově.
Ovšem v tomto případě je přehrávání „vykoupeno“ mnohem vyšší zátěží na procesor. „Zabrat“ dostane také grafická karta.
Při toleranci nižší kvality přehrávání u hudebních formátů vám však Winamp bude „chodit“ i na mnohem slabších počítačích, slabší pentium, ba i obstarožní 486ka si s „empétrojkami“ poradí.

Medvídek PůFormátů, které program přehrává, je opravdu velké množství. Vše začalo MP3, s přibývajícím časem a nástupem dalších přehrávačů se zvyšoval i počet podporovaných formátů. Zastoupeny jsou všechny nejpoužívanější. Pokud by právě ten „váš“ podporován nebyl, lze jej většinou dohrát z internetu. Přehrávat lze také kompaktní disky.

Takové malé rádio

Rádio malé je, avšak nikoli počtem stanic. Těch je totiž na internetu nespočet. K jejich nalezení i přehrávání vysílání vám dopomůže právě integrovaný prohlížeč. Jednoduše zadáte buď název rádia nebo hudební žánr, který si přejete poslouchat, a program vám jej „naservíruje“. Jedním kliknutím se dostanete do víru vysílání.
Své oblíbené stanice si také můžete uložit do záložek - bookmarků.

Je-libo jméno interpreta či název skladby?

Ke každé skladbě lze přiřadit název, jméno interpreta, žánr, rok vydání… Můžete k ní přidat také svůj vlastní komentář.

Překvapením bylo nahrání se názvu skladeb i interpreta z internetu po vložení CD do mechaniky. Podobnou funkci má i program Media Player, ovšem tato se musí aktivovat ručně. Ve Winampu se názvy „načtou“ automaticky, a v playlistu je již zobrazeno jméno i skladba místo suchého názvu „TrackXX“.

Dokonce česky!

Sice ne ve standardní nabídce, avšak přesto. Čeština do programu se vydařila, a pokud jej chcete opravdu naplno využít a vaše angličtina pokulhává, rozhodně si překlad do programu nainstalujte. Češtinu si můžete stáhnout například zde.

Závěrem

Winamp je již dospělý produkt, který se na světě drží nejen díky svému populárnímu názvu či tradici. Svými funkcemi je stále na špičce peletonu, i když mu ostatní "funí" na záda. S novou, revoluční „trojkovou“ verzí se však dá očekávat opětovné vyhoupnutí se na pomyslný nejvyšší stupínek ve své kategorii.
Hledáte-li program s jednoduchým, avšak komfortním nastavením, nemáte rádi stereotyp a využijete-li možnosti změny vzhledu či bezproblémovou provázanost s internetem a Winamp vám ještě chybí, rozhodně jej alespoň vyzkoušejte.