Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


WinDAC (Digital Audio Copy for Win32) verze 1.50 (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
WinDAC dlouho patří k nejoblíbenějším programům na grabování audia z CD. Seznamte se s jeho nejnovější verzí.
Program WinDAC patří k programům na digitální extrakci audio stop z CD (tzv.grabování). Tyto programy jsou základní pomůckou při tvorbě komprimovaných zvukových souborů a při kopírování hudebních CD. Umožňují na harddisku vytvořit digitální kopii nahrávky, která je na CD digitálně uložena. Nedochází k žádným ztrátám a zkreslení jako při převodu analogového signálu (např. přes Line-IN vstup zvukové karty počítače).

WinDAC patřil k nejoblíbenějším grabberům (či ripperům). V poslední době jej však předčily novější víceúčelové programy s více funkcemi, jako je např. Audiocatalyst.Tyto programy kombinují většinou grabber a MP3 kodér a výrazně tvorbu MP3 souborů urychlují a zmenšují požadavky na volný prostor na pevném disku.

Poslední verze rozšířeného programu přináší jedinou zásadní novinku: podporu CDDB - internetové databáze kompaktních disků, pomocí níž se automaticky doplní informace o CD a o jednotlivých skladbách. Tuto funkci lze v dnešní době považovat za standardní. Údaje se ukládají do souboru CDPLAYER.INI v adresáři Windows, který využívá přehrávač CD. Dotazy na CD lze uložit do fronty a pak teprve kontaktovat CDDB, což ocení hlavně ti, kteří za připojení musí platit telefonní poplatky. Kromě obligátních oprav chyb předchozích verzí najdeme u nového WinDACu ještě změny v panelu nástrojů, kde přibyla nová tlačítka pro přímé vyvolání některých dalších funkcí.

WinDAC

Hlavní výhodou WinDACu oproti ostatním grabberům zůstává možnost pracovat simultálně s více jednotkami CD-ROM. K využití této možnosti je samozřejmě potřeba rychlý pevný disk. S touto funkcí souvisí i druhý zajímavý rys programu. WinDAC podporuje i měniče CD, bohužel však jen v tzv. profesionální verzi, která je dostupná za zvláštní nespecifikovanou cenu po dohodě s autorem.

WinDAC

Autor programu reagoval i na konkurenci výše zmíněných multifunkčních programů. Pro ty, kteří si chtějí ukládat písně přímo do formátu MP3, je k dispozici plugin využívající Blade Encoder. BladeEnc.DLL však není součástí pluginu a je nutno si tento freeware stáhnout zvlášť. Zdrojový text pluginu pro WinDAC je na domovksé WWW stránce volně přístupný pro každého, kdo by chtěl vytvářet další vlastní pluginy.

Program kromě pluginů podporuje také tvorbu vlastních skriptů, pomocí nichž lze zautomatizovat a sloučit některé funkce.

Sharewarová verze programu je plně funkční, a proto si můžete bez komplikací vyzkoušet v praxi, zda vám bude program vyhovovat. Registrovaná verze navíc dovoluje kopírovat i vybrané sektory a libovolné časové úseky jednotlivých skladeb na kompaktím disku.

WinDAC spolupracuje s ATAPI CDROM mechanikami a s většinou běžných SCSI mechanik (TOSHIBA, NEC, SONY, PIONEER ,PLEXTOR, YAMAHA, PHILIPS, GRUNDIG, HP, MITSUMI, TEAC, MATSHITA, RICOH, PLASMON, KODAK, CYBERDRIVE). S mechanikami PLEXTOR nabízí program rozšířenou detekci chyb, která má pomoci dosáhnout kvalitních výsledků i u poškrábaných CD.

WinDAC

Ovládání programu je jednoduché a práce s ním pohodlná. Nejznámější konkurenční program Audiograbber má však příjemnější uživatelské rozhraní a řadu rozšiřujících funkcí. Nedostatkem WinDACu je zejména chybějící možnost srovnání CRC (kontrolního součtu) či nemožnost normalizovat WAV soubory. Přes tyto výtky je WinDAC dobrou alternativou k ostatním programům tohoto typu..

Autor: Christoph Schmelnik
WWW: http://www.windac.de
Platforma: Windows 95/98/NT
Demo: wdac150.exe, BladeEncPlugIn.zip (462 + 21 kB)
Cena: 40 DM / $31
Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých...

Najdete na iDNES.cz