Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


WinDAC (Digital Audio Copy for Win32) verze 1.50 (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
WinDAC dlouho patří k nejoblíbenějším programům na grabování audia z CD. Seznamte se s jeho nejnovější verzí.
Program WinDAC patří k programům na digitální extrakci audio stop z CD (tzv.grabování). Tyto programy jsou základní pomůckou při tvorbě komprimovaných zvukových souborů a při kopírování hudebních CD. Umožňují na harddisku vytvořit digitální kopii nahrávky, která je na CD digitálně uložena. Nedochází k žádným ztrátám a zkreslení jako při převodu analogového signálu (např. přes Line-IN vstup zvukové karty počítače).

WinDAC patřil k nejoblíbenějším grabberům (či ripperům). V poslední době jej však předčily novější víceúčelové programy s více funkcemi, jako je např. Audiocatalyst.Tyto programy kombinují většinou grabber a MP3 kodér a výrazně tvorbu MP3 souborů urychlují a zmenšují požadavky na volný prostor na pevném disku.

Poslední verze rozšířeného programu přináší jedinou zásadní novinku: podporu CDDB - internetové databáze kompaktních disků, pomocí níž se automaticky doplní informace o CD a o jednotlivých skladbách. Tuto funkci lze v dnešní době považovat za standardní. Údaje se ukládají do souboru CDPLAYER.INI v adresáři Windows, který využívá přehrávač CD. Dotazy na CD lze uložit do fronty a pak teprve kontaktovat CDDB, což ocení hlavně ti, kteří za připojení musí platit telefonní poplatky. Kromě obligátních oprav chyb předchozích verzí najdeme u nového WinDACu ještě změny v panelu nástrojů, kde přibyla nová tlačítka pro přímé vyvolání některých dalších funkcí.

WinDAC

Hlavní výhodou WinDACu oproti ostatním grabberům zůstává možnost pracovat simultálně s více jednotkami CD-ROM. K využití této možnosti je samozřejmě potřeba rychlý pevný disk. S touto funkcí souvisí i druhý zajímavý rys programu. WinDAC podporuje i měniče CD, bohužel však jen v tzv. profesionální verzi, která je dostupná za zvláštní nespecifikovanou cenu po dohodě s autorem.

WinDAC

Autor programu reagoval i na konkurenci výše zmíněných multifunkčních programů. Pro ty, kteří si chtějí ukládat písně přímo do formátu MP3, je k dispozici plugin využívající Blade Encoder. BladeEnc.DLL však není součástí pluginu a je nutno si tento freeware stáhnout zvlášť. Zdrojový text pluginu pro WinDAC je na domovksé WWW stránce volně přístupný pro každého, kdo by chtěl vytvářet další vlastní pluginy.

Program kromě pluginů podporuje také tvorbu vlastních skriptů, pomocí nichž lze zautomatizovat a sloučit některé funkce.

Sharewarová verze programu je plně funkční, a proto si můžete bez komplikací vyzkoušet v praxi, zda vám bude program vyhovovat. Registrovaná verze navíc dovoluje kopírovat i vybrané sektory a libovolné časové úseky jednotlivých skladeb na kompaktím disku.

WinDAC spolupracuje s ATAPI CDROM mechanikami a s většinou běžných SCSI mechanik (TOSHIBA, NEC, SONY, PIONEER ,PLEXTOR, YAMAHA, PHILIPS, GRUNDIG, HP, MITSUMI, TEAC, MATSHITA, RICOH, PLASMON, KODAK, CYBERDRIVE). S mechanikami PLEXTOR nabízí program rozšířenou detekci chyb, která má pomoci dosáhnout kvalitních výsledků i u poškrábaných CD.

WinDAC

Ovládání programu je jednoduché a práce s ním pohodlná. Nejznámější konkurenční program Audiograbber má však příjemnější uživatelské rozhraní a řadu rozšiřujících funkcí. Nedostatkem WinDACu je zejména chybějící možnost srovnání CRC (kontrolního součtu) či nemožnost normalizovat WAV soubory. Přes tyto výtky je WinDAC dobrou alternativou k ostatním programům tohoto typu..

Autor: Christoph Schmelnik
WWW: http://www.windac.de
Platforma: Windows 95/98/NT
Demo: wdac150.exe, BladeEncPlugIn.zip (462 + 21 kB)
Cena: 40 DM / $31
Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz