Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 8.1: Hledání neviditelné wi-fi nebo zrychlení PC

aktualizováno 
Ukážeme, jak se připojit ke skryté wi-fi síti, ale také kde zjistit MAC adresu síťového adaptéru, jak zrychlit spouštění PC, jak povolit či zakázat probouzet počítač, jak zjistit aktuální zatížení systému či jak přejmenovat jednotku.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak se připojit k neviditelnému wi-fi

Jestliže jste v dosahu wi-fi signálu, který je nastaven tak, že není při skenování vidět, není problém se k této síti připojit. Musíte však znát její název a typ zabezpečení. Poté klikněte pravým tlačítkem myši v informační části hlavního panelu na ikonu PC a zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Následně klikněte na Nastavit nové připojení nebo síť a dále na Ručně připojit k bezdrátové síti. Spustí se průvodce, vy zadejte název sítě, vyberte zabezpečení a zadejte případně heslo. Tlačítkem Další proces dokončíte.

Tipy a triky pro Windows 8.1

2.Jak zjistit Mac adresu síťového adaptéru

Pokud je vaše síť ještě více zabezpečena, tudíž do ní lze pustit pouze ověřená zařízení, například jen uvedený síťový adaptér, potom musíte zjistit MAC adresu, což je něco jako výrobní číslo. To se dozvíte tak, že použijete klávesovou zkratku Windows + R a zadáte příkaz cmd a následně ipconfig /all. Zde vše zjistíte v části Physical address.

Tipy a triky pro Windows 8.1

3.Jak zrychlit spouštění PC

Také se vám zdá, že spouštění Windows 8.1 je na počítačích s podobnou konfigurací rychlejší i přesto, že máte systém právě nainstalovaný? V tom případě se podívejte do nastavení spouštění, zda máte aktivovanou funkci, při které Windows mohou používat více procesorů/jader. Pokud totiž máte vícejádrový procesor, možná máte nastaveno, aby bylo použito pouze jedno jádro. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz msconfig. Klikněte na záložku Spuštění počítače a dále na Upřesnit možnosti. Zde zatrhněte volbu Počet procesorů a vyberte, kolik jich chcete zapojit.

Tipy a triky pro Windows 8.1

4.Jak povolit ,či zakázat probouzet počítač

Nové síťové adaptéry podporují funkci probuzení PC. To znamená, že počítače lze na dálku probudit pomocí jiného zařízení přes síť. Aby to bylo možné, je nutné tuto funkci nejprve aktivovat. Někdy je však také žádoucí ji naopak zakázat. Kde toto nastavení hledat? Opět vyvolejte Centrum síťových připojení a sdílení, vlevo klikněte na změnit nastavení adaptéru a na adaptér, který používáte, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Klikněte na Konfigurovat a přepněte se na poslední záložku s názvem Řízení spotřeby. Zde podle potřeby zatrhněte, nebo zrušte volbu Povolit zařízení probouzet počítač.

Tipy a triky pro Windows 8.1

5.Jak zjistit aktuální zatížení systému

Ve Windows 8.1 se objevila mnohem propracovanější funkce Správce úloh. Ta kromě vytížení procesoru a paměti také ukazuje vytížení disku, sítě a wi-fi. Vše je uváděno jak textově, tak některé údaje také v grafu. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Správce úloh a přepněte se na záložku Výkon.

Tipy a triky pro Windows 8.1

6.Jak přejmenovat jednotku

Jestliže v počítači používáte více disků, nebo máte jeden rozdělený na dva a více, potom by se vám možná hodilo je odlišit. Změnit jim lze třeba název. Takže pro C můžete použít například Windows a pro další třeba Data. Otevřete Průzkumník Windows a klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku a vyberte Přejmenovat. Zadejte nový název a stiskněte Enter.

Tipy a triky pro Windows 8.1Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz