Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 8.1: Hledání neviditelné wi-fi nebo zrychlení PC

aktualizováno 
Ukážeme, jak se připojit ke skryté wi-fi síti, ale také kde zjistit MAC adresu síťového adaptéru, jak zrychlit spouštění PC, jak povolit či zakázat probouzet počítač, jak zjistit aktuální zatížení systému či jak přejmenovat jednotku.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak se připojit k neviditelnému wi-fi

Jestliže jste v dosahu wi-fi signálu, který je nastaven tak, že není při skenování vidět, není problém se k této síti připojit. Musíte však znát její název a typ zabezpečení. Poté klikněte pravým tlačítkem myši v informační části hlavního panelu na ikonu PC a zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Následně klikněte na Nastavit nové připojení nebo síť a dále na Ručně připojit k bezdrátové síti. Spustí se průvodce, vy zadejte název sítě, vyberte zabezpečení a zadejte případně heslo. Tlačítkem Další proces dokončíte.

Tipy a triky pro Windows 8.1

2.Jak zjistit Mac adresu síťového adaptéru

Pokud je vaše síť ještě více zabezpečena, tudíž do ní lze pustit pouze ověřená zařízení, například jen uvedený síťový adaptér, potom musíte zjistit MAC adresu, což je něco jako výrobní číslo. To se dozvíte tak, že použijete klávesovou zkratku Windows + R a zadáte příkaz cmd a následně ipconfig /all. Zde vše zjistíte v části Physical address.

Tipy a triky pro Windows 8.1

3.Jak zrychlit spouštění PC

Také se vám zdá, že spouštění Windows 8.1 je na počítačích s podobnou konfigurací rychlejší i přesto, že máte systém právě nainstalovaný? V tom případě se podívejte do nastavení spouštění, zda máte aktivovanou funkci, při které Windows mohou používat více procesorů/jader. Pokud totiž máte vícejádrový procesor, možná máte nastaveno, aby bylo použito pouze jedno jádro. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz msconfig. Klikněte na záložku Spuštění počítače a dále na Upřesnit možnosti. Zde zatrhněte volbu Počet procesorů a vyberte, kolik jich chcete zapojit.

Tipy a triky pro Windows 8.1

4.Jak povolit ,či zakázat probouzet počítač

Nové síťové adaptéry podporují funkci probuzení PC. To znamená, že počítače lze na dálku probudit pomocí jiného zařízení přes síť. Aby to bylo možné, je nutné tuto funkci nejprve aktivovat. Někdy je však také žádoucí ji naopak zakázat. Kde toto nastavení hledat? Opět vyvolejte Centrum síťových připojení a sdílení, vlevo klikněte na změnit nastavení adaptéru a na adaptér, který používáte, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Klikněte na Konfigurovat a přepněte se na poslední záložku s názvem Řízení spotřeby. Zde podle potřeby zatrhněte, nebo zrušte volbu Povolit zařízení probouzet počítač.

Tipy a triky pro Windows 8.1

5.Jak zjistit aktuální zatížení systému

Ve Windows 8.1 se objevila mnohem propracovanější funkce Správce úloh. Ta kromě vytížení procesoru a paměti také ukazuje vytížení disku, sítě a wi-fi. Vše je uváděno jak textově, tak některé údaje také v grafu. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Správce úloh a přepněte se na záložku Výkon.

Tipy a triky pro Windows 8.1

6.Jak přejmenovat jednotku

Jestliže v počítači používáte více disků, nebo máte jeden rozdělený na dva a více, potom by se vám možná hodilo je odlišit. Změnit jim lze třeba název. Takže pro C můžete použít například Windows a pro další třeba Data. Otevřete Průzkumník Windows a klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku a vyberte Přejmenovat. Zadejte nový název a stiskněte Enter.

Tipy a triky pro Windows 8.1


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Najdete na iDNES.cz