Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se finále. Microsoft vypustil Windows 10, které asi mají i výrobci

  14:11aktualizováno  14:11
Necelé dva týdny nás dělí od oficiálního vydání Windows 10, ale už teď by měli mít výrobci počítačového hardware k dispozici RTM verzi. Tak je označován milník, kdy jsou Windows připraveny pro nasazení. Ve středu firma vydala pro zájemce nové sestavení, o němž se spekuluje, že by to mohlo být právě ono.

Windows 10 přijdou 29. července 2015 | foto: MicrosoftTechnet.cz

Poměrně velký skok v číslování testovacích verzí a odstranění identifikačního vodoznaku z plochy vede k úvaze, že Windows 10 build 10240 je verze, která se objeví na nových systémech. Středeční sestavení připravovaných Windows by se tak mohlo objevit na nových počítačích, noteboocích a tabletech, které jejich výrobci vydají v den vypuštění nových Windows 10 na veřejnost, tedy 29. července 2015.

Tolik spekulace, které se objevily i u takových renomovaných komentátorů dění v Microsoftu, jako je Mary Jo Foley ze ZD Netu nebo Tom Warren z The Verge. Ti informace dostali od svých zdrojů ve firmě.

Fotogalerie

Připomeňme jen, že Microsoft vydával v posledních týdnech jedno sestavení za druhým. Jednotlivé verze se přitom od sebe označením lišily jen o pár čísel. Konkrétně na konci května vyšel bulid s označením 10130 a o necelý měsíc později to byla verze 10158, pár dní na to 10162 vzápětí následována 10166. A nyní přišel skok až na 10240.  

Microsoft však nový build jako RTM (release to manufacturing) neoznačuje a patrně se ani oficiálního potvrzení nějakého sestavením Windows jako RTM ani nedočkáme.

Oznámení nového sestavení na Twitteru:

15.července 2015 v 20:37, příspěvek archivován: 16.července 2015 v 10:15

Hey #WindowsInsiders, build 10240 for PC is now available: http://t.co/yydErFbHlh

Na blogu, který nový build přibližuje, se jen píše, že do data vydání (29. 7. 2015) se mají účastníci veřejného testovacího programu (Insider) připravit ještě na několik sestavení čili buildů.

„V průběhu příštích dvou týdnů uvidíte některé aktualizace Windows a aktualizace aplikací v obchodě s aplikacemi, takže se ujistěte, že provádíte kontrolu aktualizací denně, abyste měli zaručené, že provozujete nejnovější a nejlepší kód,“ píše se na zmíněném blogu.

Toto prohlášení ale nemusí vylučovat to, že aktuální sestavení je opravdu to, které dostali i výrobci. Naopak může potvrzovat novou filozofii Microsoftu v přístupu k Windows jako ke službě. Prostě musíte počítat s tím, že nový počítač s novými Windows hned po zapnutí už bude mít zastaralou verzi systému a vy si ji bude muset aktualizovat o nejnovější vylepšení a opravy.

Rok zdarma

Čistá grafika obalů krabicí s Windows 10 na DVD.

Čistá grafika obalů krabicí s Windows 10 na DVD.

Nejčerstvější verzi Windows 10 tak budou mít uživatelé, kteří si aktualizují systém z originální kopie systému Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1. Jak bylo řečeno dříve, aktualizace bude zdarma po dobu jednoho roku do 29.července 2016.

Poté bude Microsoft asi po zákaznících se systémem Windows 7/8 chtít určitý poplatek za upgrade na systém Windows 10. Windows budou nově distribuovány i na USB pamětech, ale stále zůstane i klasická krabicová verze.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: hlasité čtení přes Edge nebo jak setřást okna

Tipy a triky pro Windows 10

Nové funkci Windows čtení nahlas můžete svěřit čtení nejen webových stránek, ale také PDF či dalších elektronických...

Software zdarma: odhalte i ta nejskrytější zákoutí Windows

Ilustrační foto

Zprostředkují spojení mezi běžným uživatelem a operačním systémem na takové úrovni, že pochopíte, proč něco nefunguje...

Aplikace pro tablety: zaznamenejte si myšlenky nebo sestříhejte klip

Tablet pro práci i zábavu

Šikovná aplikace na rychlé stříhání a úpravy videa vám třeba pomůže stát se slavným youtuberem. Správce domácích...

Najdete na iDNES.cz