Nové aktualizace Windows 10 mohly měnit uživatelské nastavení

Nové aktualizace Windows 10 mohly měnit uživatelské nastavení | foto: Business Insider.

Microsoft opravil vlastní chybu, která vám mohla měnit nastavení PC

  • 53
Nová aktualizace pro Windows 10 přináší opravu chyby, která umožnila Windows měnit tzv. defaultní nastavení programů.

Tento týden vydaná kumulativní oprava s označením KB 3140743 Odkazpro Windows 10 nepřináší do systému žádné nové funkce. Opravuje ale řadu nesdostatků a mezi nimi jeden, za který byl Microsoft kritizován.

Předchozí aktualizace totiž v systému u některých programů změnila nastavení přidružení s aplikacemi. Pokud měl uživatel například nastavené automatické spouštění webových stránek v jiném prohlížeči, než od Microsoftu, mohl se dočkat přenastavení na Edge. Podobné to mohlo být prohlížeče PDF souborů a jiných.

Nově vydaná aktualizace podle zjištění serveru InfoWorld tuto chybu napravuje. Ostatně nebylo to poprvé, co Windows 10 prováděly změny bez vědomí uživatele.

Updat Windows tajně připravil uživatele o aplikace

Server Howtogeek náhodou v tomto týdnu připomněl jedno slušně řečeno velice nestandardní chování updatů Windows 10. Toho jste si mohli na přelomu listopadu a prosince možná všimnout i vy. Tehdejší velká aktualizace Windows 10 (build) po restartování systému prakticky odebrala některé aplikace. Chyba patrně byla právě na straně nového updatu, který aplikace prostě do nového sestavení nepřevedl.

Problémy velkého listopadového updatu, který některým uživatelům i mazal některá nastavení, vedly k jeho stažení a opravě.

Lidé si tehdy zpravidla stěžovali na ztrátu programů jako CCleaner, HWMonitor, SmartFTP, AMD Catalyst Control Center nebo CPU-Z. Programy sice mohly samozřejmě do systému znovu nainstalovat, ale nebylo to tak komfortní. Navíc některé programy mohly mít různé nastavení a o něj při nové instalaci přijít.

Server spekuluje, že se takto aktualizace Windows mohla zbavovat aplikací, které vyhodnotila jako nekompatibilní nebo zastaralé.

Třicet dní na opravu

Pokud se vám stanou podobné věci naštěstí existuje možnost, jak se ke všemu dostat. Po dobu třiceti dní totiž můžete instalaci vrátit. Stačí využít nástroj pro navrácení se k bodu obnovy, tedy k poslední konfiguraci, která fungovala bez problémů a změn.

Dejte si ale pozor, abyste si předtím nevymazali stará data, která jsou uložena v adresáři C:\Windows.old.