Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 10: Jak najít ztracený notebook či tablet

aktualizováno 
Sledovat pohyb přenosného zařízení s Windows 10 je teď hračkou. Podíváme se tak na to, jak se nenechat rušit, jak umlčet Office a další aplikace, jak na režim v letadle, jak změnit název PC či jak omezit sledování.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak sledovat, kde se nachází zařízení

Vybrané společnosti se již nějaký ten rok snaží umožnit detekovat ztracené či odcizené zařízení. Notebooky, tablety či smartphony jsou tak vybavovány mechanismy, které to umožní na dálku. Dojde-li tak k zapnutí zařízení a má-li povolenou konektivitu, dokáže nahlásit svoji polohu. A tuto funkci konečně také do Windows 10 defaultně implementoval Microsoft. Najdete ji v Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Najít moje zařízení. Aby ji bylo možné využít, je nutné být k zařízení přihlášen účtem Microsoft. Následně stačí kliknout na Změnit. Jakmile funkci aktivujete, lze zařízení sledovat na stránce Správa zařízení https://account.microsoft.com/devices. Bohužel má funkce ještě co dohánět, protože zatím lze pouze sledovat, kde se nachází, ale počítač nelze zamknout, zaslat na něj zprávu ani smazat jeho obsah.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak se nenechat rušit

Windows 10 nabízí zajímavý režim, který odstaví všechny notifikace, a tak je možné na PC pracovat bez toho, aby se v informační části hlavního panelu zobrazovala nějaká upozornění. Pokud kliknete na ikonu zprávy vedle hodin a z menu zvolíte Období klidu, nebudete systémem Windows rušeni. Bohužel kdybyste chtěli tuto funkci dále nastavovat (hodily by se např. automatické přechody dle časových plánů), potom to není možné. Programátoři Windows na to jaksi pozapomněli, snad se v další aktualizaci dočkáme.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak umlčet Office a další aplikace

Obdoba předchozí funkce, akorát s tím rozdílem, že si lze nastavit, jaká upozornění dostávat, v sobě ukrývá možnost Oznámení a akce. Najdete ji pod volbou Nastavení -> Systém -> Oznámení a akce v části Oznámení. Zde je pomocí voleb možné aktivovat a deaktivovat tipy Windows, oznámení aplikací, oznámení na zamykací obrazovce, budíky či všechny zprávy z balíku Microsoft Office anebo Outlooku.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na Režim v letadle

Další zajímavou funkcí, která umožní nerušeně pracovat a zamezí v komunikaci na síti, je funkce Režim v letadle. Ten léta pracuje úspěšně v telefonech, kdy například pomáhá deaktivovat jeho komunikaci, když se nacházíte v letadle. Nyní je tato vymoženost přítomna i ve Windows 10, kde pracuje obdobně. Opět ikonou zprávy v informační části hlavního panelu lze vyvolat menu a zde funkci aktivovat, čímž dojde k deaktivaci wi-fi, mobilních dat a Bluetooth.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak změnit název PC

Windows 10 při instalaci náhodně vygenerují název počítače. Ten lze změnit ještě během prvního spuštění, nebo dodatečně. Můžete se tak snadno zbavit názvu jako např. DESKTOP-XP123 a pojmenovat ho třeba podle umístění či použití. Na pracovní ploše použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Otevře se okno Systém. Klikněte vpravo na Změnit nastavení. V tomto okně tlačítkem Změnit vyvolejte dialogové okno a zadejte nový název. Změny uložte kliknutím na OK a po restartu se aktivují.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak omezit sledování

Windows 10 oproti předchozím systémům trpí jedním velkým neduhem: sledují a odesílá řadu informací. Při prvním spuštění jde řada sledovacích mechanismů odmítnout, ale kde to učinit dodatečně? V Nastavení. V jeho části klikněte na Soukromí. Dole zvolte volbu Zpětná vazba a diagnostika. V prvním otevíracím menu s názvem Četnost zpětné vazby vyberte volbu Nikdy. K dispozici jsou i další volby, ale ty pouze nastavují, jak často mají být data odesílána do ústředí Microsoftu.

Tipy a triky pro Windows 10Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Další z rubriky

Nejlepší aplikace na silvestrovskou party

Tablet pro práci i zábavu

Na poslední den v roce jsme pro vás připravili přehled aplikací pro vaše tablety, se kterými si silvestrovské veselí...

Stáhněte si zdarma: Google disk se naučil zálohovat soubory, fotografie a videa

Ilustrační foto

Google nabízí novou možnost automatického zálohování dat z PC či externího disku, ale také fotografií do vašeho...

Sledujte kurz bitcoinu i aktuální poryvy větru na tabletu

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte svižný internetový prohlížeč, záznamník úkolů nebo aplikaci sledující kurz bitcoinu a řady dalších...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz