U příležitosti uvedení Windows 7 podporuje Microsoft uspořádání domácích "Windows 7 Launch Party"

U příležitosti uvedení Windows 7 podporuje Microsoft uspořádání domácích "Windows 7 Launch Party" | foto: Microsoft

Windows 7 budí nadšení i obavy. Bude párty nebo průšvih?

  • 299
Do uvedení Windows 7 na trh zbývá týden, ale už více než rok se o nich živě diskutuje. Obecně jako o svižném a příjemném systému. "Ale i Visty se testerům líbily," připomíná Steve Ballmer. Microsoft, jeho partneři, uživatelé i konkurenti se proto na příchod "sedmiček" pečlivě připravují.

"Ohlasy testerů na Windows 7 jsou zatím dobré. Ale to byly i ohlasy na (Windows) Vista," říká opatrně Steve Ballmer, šéf Microsoftu. Ten Steve Balmer, kterého známe také z šílených videí nebo díky výhrůžkám konkurenci. Přestože ani dnes mu sebevědomí nechybí, rozvážnost třiapadesátiletého manažera je zřejmá: "Jsem optimista, ale neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil," dodává s tím, že to, jak budou Windows 7 úspěšné, se ukáže až po jejich uvedení.

Microsoft se totiž poučil z lekce jménem Vista.

Jen ne další Visty

Windows Vista přišly na trh počátkem roku 2007. Místo aby se staly jasným hitem a nahradily pět let staré XP, straší Visty dodnes marketingové i programátorské oddělení Microsoftu. Ne snad proto, že by systém byl špatný. Nicméně kombinace nevítaných novinek a špatných zkušeností z nich udělaly ošklivé kačátko operačních systémů, přinejmenším v povědomí veřejnosti. (O problémech Windows Vista a jejich důvodech si přečtěte v rozhovoru s šéfem jejich vývoje.)

Zabezpečení UAC ve Windows Vista a 7

Zabezpečení UAC patří k jedněm z nejčastěji uváděných nedostatků Windows Vista, přitom v jádru se jedná o užitečnou funkci. Uživatele, navyklé pracovat v admin režimu, ovšem obtěžovala a stala se terčem mnoha výčitek i vtipů.

Nyní přichází Microsoft s novým systémem a má na své straně většinu recenzentů i blogerů (naši recenzi Windows 7 beta si přečtěte zde). Skutečně málokdy se setkáme se softwarovým produktem, který je tak pozitivně hodnocen už od prvních betaverzí. Microsoft navíc testovací verze uvolnil široké veřejnosti, takže už nyní si Windows 7 ukrojilo svůj předběžný díl z koláče operačních systémů. Microsoft ale nehodlá usnout na vavřínech a do příprav velkého dne vkládá mnoho energie.

Masivní testování a otevřenost

Přestože Windows 7 ještě nejsou oficiálně na trhu, prakticky všichni už o nich mluví dobrých devět měsíců. A právě tak dlouho je mnozí uživatelé i používají - často jako svůj hlavní, nebo dokonce jediný, operační systém.

Verzi Release Candidate pak stahovali lidé z celého světa s takovým nadšením, že Microsoft výrazně rozšířil svou základnu betatesterů a systém mohl nainstalovat a ozkoušet prakticky kdokoli. Windows 7 se i poté stále těší velké oblibě, a to jak mezi profesionálními recenzenty, tak mezi blogery.

Jak vznikaly Windows 7 - přehled verzí

Milestone 1 - M1 (Build 6519) přinesl první náhled na nový systém pro partnery Microsoftu v lednu 2008.

Milesotne 2 - M2 (Build 6589) už předvedl náznaky nového hlavního panelu na jaře 2008.

Milestone 3 - M3 (Build 6780) dorazil k parterům a zaměstnancům Microsoftu v září 2008. Byl stále designem hodně podobný Vistě, už ale obsahoval aplikace s Ribbonem. Tato verze už výrazně prosákla na veřejnost.

Pre-Beta - PDC (build 6801) byla prezentována na Professional Developers Conference a také unikla na torrenty. Lze už aktivovat vylepšený hlavní panel, modely průhlednosti, prvky pro ovládání perem a dotykem.

Beta - na konci prosince unikl build 7000 na torrenty a odtud se šířil dále. A 7. ledna 2009 byl Windows 7 Beta (build 7000) uvolněn pro testování v rámci TechNet a MSDN, a to jak v 32 tak 64bitové verzi.

Pre-Release Candidate - (Build 7022) obsahoval updatovaný Internet Explorer 8, možnost povypínání některých služeb, podle řady serverů i výrazné vylepšení výkonu. Následovala řada "úniků" s novými verzemi Windows 7. (V dubnu například unikl 32bitový build 7077, který byl chvíli považován za Release Candidate.)

Release Candidate - (build 7100) dorazil na TechNet a MSDN 30. dubna 2008 a na veřejnost o pět dní později. Na stránkách Microsoftu zůstal až do 20. srpna, produktové klíče k aktivaci RC budete moci stahovat až do 21. října, kdy mají vyjít oficiální Windows.

Release to manufacturing - RTM (Build 7600.16385) byl dokončen 13. července, v následujících týdnech došlo ještě k několika opravám a záplatováním (build 7600.16399). Od 16. srpna je Windows 7 RTM k dipozici pro certifikované partnery Microsoftu.

22. října 2009 má vyjít oficiální finální verze Windows 7.

Ovšem na druhou stranu je tu silný hlas skeptiků: proč bychom měli instalovat Windows 7, když nám Windows XP slouží tak dobře? Skutečně, v době vlny nespokojenosti s Windows Vista se z dnes již osm let starého systému XP stal jakýsi ideál stability a rychlosti. Vždyť jedna z pochval, která na adresu Windows 7 zazněla, přirovnává sedmičky "rychlostí a stabilitou k XP, vzhledem a multimediálností k Vistám." Z tohoto pohledu je logický krok Microsoftu zabudovat do Windows 7 virtualizované Windows XP.

Windows 7

Windows 7 Ultimate budou obsahovat XP režim, zjednodušeně řečeno virtualizované PC s Windows XP, prostřednictvím kterého bude zajištěna téměř dokonalá zpětná kompatibilita.

Paradoxně je tak největší konkurencí sedmé verze Windows právě osm let starý systém. Je pravděpodobné, že zatímco uživatelé Windows Vista provedou upgrade poměrně brzy (budou-li k tomu příznivé cenové podmínky), uživatelé Windows XP se se svým systémem rozloučí až při koupi nového PC. Microsoft se jim samozřejmě snaží přechod z XP usnadnit, například i příručkami pro upgrade a speciálními utilitami pro přeinstalaci a převod dat:

Technický redaktor Peter Svennson například míní, že Windows 7 je skvělý systém, ovšem upgrade spíše nedoporučuje, a to z důvodu vysoké ceny v případě upgradu z Windows Vista, nebo složitého procesu v případě Windows XP. Svennson se domnívá, že právě pro uživatele XP je upgrade užitečnější, neboť přinese větší skok, více novinek. Já osobně se domnívám, že Windows 7 mají co nabídnout i uživatelům Vist, a to ať už se rozhodnou pro upgrade, nebo (a to vidím jako užitečnější) pro OEM verzi a čistou instalaci. Vše samozřejmě bude záležet na konkrétních cenových podmínkách a případných nabídkách.

Zákazníci, kteří budou kupovat nový počítač, ovšem tentokrát pravděpodobně nebudou řešit downgrade z Windows 7. Vše napovídá tomu, že Windows 7 budou na nových počítačích běhat tak, jak mají, a zákazníci nebudou mít důvod vracet se ke staršímu systému, i třeba z důvodu 64bitové architektury, která je ve Windows 7 zase o kus dále.

Windows vs. Mac, Windows vs. Linux

"Ahoj, já jsem Mac. A já jsem PC," začíná série slavných reklam na počítače Apple. Operační systémy Microsoftu i Apple jsou si navzájem notorickou inspirací už desítky let. Nový hlavní panel ve Windows 7 skutečně připomíná Dock z OS X. Podobné inspirace jsou ale uživatelům spíše ku prospěchu a probíhají oboustranně.

Spekuluje se ale o tom, že každá nově uvedená verze Windows pomůže konkurenci (v tomto případě Apple) zvýšit podíl na trhu operačních systémů. Joe Wilcox odporuje: "Fanoušci Macu by měli dostat rozum. Windows 7 je zatím nejlepší systém od Microsoftu vůbec, pokud by se někdo měl bát, pak právě Apple."

Apple má přesto stále jasnou nálepku: "Jsme cool, jsme snadno (ovladatelní), jsme bezpeční," jak říká Ina Fried z CNET.

CES 2009 - keynote Steve Ballmera

CES 2009 - keynote Steve Ballmera

Steve Ballmer je však v tomto případě klidný: "Apple skutečně udělal kus práce v marketingu k těm svým 3,5 procentům trhu. Myslím, že tam odvádějí skvělý kus práce, a jsem rád, že my odvádíme skvělý kus práce se zbývajícími 96,5 procenty."

Podle něj prodává Apple ročně nějakých 10 nebo 11 milionů počítačů, zatímco PC se prodá 300 milionů ročně. "Proto musí být naše sdělení vhodné pro naprostou většinu lidí, a je to tak dobře," uzavírá Ballmer.

Linux hraje v USA spíše třetí housle, ovšem i na Linux se prodavači PC připravují - pro ně je totiž určená mírně kontroverzní příručka o tom, proč je Windows 7 lepším systémem pro netbooky než Linux.

Oficiální reklamy: Family Guy i kavárna v Paříži

Také Microsoft pracuje na stylových reklamách. Rozsáhlá kampaň I'm a PC ukazuje na masivní rozšířenost "pécéček", jejich cenovou dostupnost, flexibilitu a verzatilitu.

S příchodem Windows 7 přicházejí i reklamy zaměřující se na propagaci tohoto systému. Jednotícím prvkem je jednoduchost, lehkost, stylovost. Reklamy ukazují, jak může operační systém přispět ke každodenní pohodě. Samozřejmě nemůže chybět ani souhrn pochvalných citátů z recenzí - zde zakomponovaný do prezentace vytvořené malou roztomilou holčičkou:

Senzací posledních dní je odhalení, že Microsoft domluvil spolupráci s jedním z nejslavnějších režisérů současnosti: Seth MacFarlane, autor kresleného seriálu Family Guy (v Česku známý také jako Griffinovi) uvede 8. listopadu půlhodinový speciál "Family Guy Presents: Seth & Alex's Almost Live Comedy Show", věnovaný právě propagaci nových Windows 7. Součástí mají být živá hudební vystoupení, původní animace nebo rozhovory s celebritami. U seriálu, který tak často paroduje reklamy, bude výsledek jistě zajímavý.

Microsoft ostatně zapojil Family Guye do reklam již nyní.

Po vzoru úspěšných marketingových akcí posledních let se Microsoft snaží prosadit Windows 7 i dalšími, méně tradičními způsoby. V mnoha městech po světě hodlá otevřít Microsoft obchody - u firmy, která se vždy spoléhala výhradně na distribuci skrze distribuční partnery a maloobchodní sítě, je to celkem nečekaný krok, stejně jako kavárna v Paříži, kde budou zdarma k vyzkoušení produkty Microsoftu v čele s novými Windows 7.

Spolupráce s výrobci a distributory

Jako obvykle bude i u Windows 7 hrát velkou roli spolupráce Microsoftu s výrobci hardware. Zatímco Apple si ladí svůj operační systém pro několik "kusů železa", Microsoft musí zabezpečit (či alespoň umožnit), že jejich systém se rozběhne na desktopech i noteboocích desítek různých výrobců. Mnozí výrobci také využijí příchodu nového systému k vlastní propagaci. Příkladem je spolupráce Lenova s Microsoftem, ze které vzešla certifikace Windows 7 Enhanced Experience "s cílem vyvinout počítače, které nejen splní požadavky nového systému Windows 7, ale které budou pro tento systém optimalizované a umožní tak uživatelům lepší, rychlejší a pohodlnější práci," jak uvádí oficiální tisková zpráva.

"K dosažení certifikace Windows 7 Lenovo Enhanced Experience spolupracoval technický tým a vývojáři společnosti Lenovo s Microsoftem během tvorby Windows 7, aby vytvořili výjimečné hardwarové a softwarové řešení," říká Fran O’Sullivan ze společnosti Lenovo.

Společnost HP zase přispěchala s další verzí počítače s dotykovým displejem, který využije dotykové možnosti operačního systému Windows 7, především ovládání prsty včetně známého "pinch" zvětšování a zmenšování pomocí dvou prstů.

Pařte s Windows 7

Možná nejkurióznějším počinem jsou tzv. Windows 7 Launch Parties, tedy večírky u příležitosti uvedení Windows 7 na trh. "V podstatě pořádáte párty s Windows 7 jako čestným hostem," snaží se nás nadchnout oficiální video, které radí, jak takovou párty uspořádat. Nebojte, že na tom budete škodní, Microsoft vám zajistí vše, co budete potřebovat. Dokonce pošle balíček plný letáčků a instalačních médií.

A co že byste měli na párty dělat? Je to zcela na vás. Ale doporučené je třeba "ukázat hostům přehled vašich oblíbených Windows 7 funkcí a nechat je si Windows 7 vyzkoušet. A víte, co bylo skvělé? Bylo to úplně neformální," jásá jedna z "párty instruktorek".

  • Windows 7 Launch Party

Popravdě řečeno, Windows 7 párty je, zdá se, příliš americká i na Američany, jak ukazují i ironické komentáře na serveru TechCrunch. Ovšem pouze to ukazuje, jak důležitý je pro Microsoft marketing a jak se snaží nezanedbat žádnou příležitost na Windows 7 upozornit a ukázat, že jde o "systém pro každého".

Ani stovka pozitivních recenzí a milion betatesterů neudělá z Windows 7 prodejně úspěšný produkt. A Microsoft, který čelí konkurenci na všech frontách, potřebuje být úspěšný tam, kde je tradičně jeho silná stránka. Jedině tak bude moci věnovat prostředky na dobývání nových či ztracených území, jako je internetové vyhledávání, on-line spolupráce nebo mobilní zařízení.

Nízká očekávání navíc Microsoftu mohou vyhovovat - investoři jistě uvítají příjemné překvapení a pozvolný růst prodejů spolu s tím, jak budou zastarávat počítače s XP, než aby byla velká očekávání vystřídána velkými zklamáními.

"The proof will be in the pudding," opakuje Steve Ballmer. "Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil." Skok se koná 22. října v New Yorku, kde budou Windows 7 slavnostně představena.

Ať už budete pařit nebo ne, jde rozhodně o významnou událost, a to nejen pro Ballmera a jeho Microsoft.

Zdroje: