Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows 7 přicházejí. Ověřte si, zda nahradí vaše XP, Visty nebo Linux

aktualizováno 
Nový operační systém Microsoft Windows 7 si již stihl získat pověst svižného a přívětivého produktu. Někdo se na něj už dlouho těší, jiným se upgradovat nechce. Zjednodušeně: nový systém je jasnou volbou pro nový počítač. Spokojení majitelé Windows XP mohou počkat třeba až na hardwarový upgrade.

Nové "sedmičky" se dnes začaly prodávat v Japonsku. (22. října 2009) | foto: Bloomberk

Windows 7, nový operační systém od Microsoftu, má svou premiéru dnes v New Yorku. Sestavili jsme přehled základních důvodů pro a proti:

Windows 7 přicházejí

Windows 7 provázejí velká uživatelská očekávání. Mohou za to především zhusta pozitivní ohlasy na testovací verzi Sedmiček, "svižného, rychlého, povedeného a stabilního systému..."

Windows 7 - ohlasy a očekávání

Nový operační systém Microsoftu si vysloužil pochvalné recenze ze všech stran, Steve Ballmer svůj optimismus přesto krotí: Jak si Windows 7 opravdu povedou, to uvidíme až po zkoušce ohněm.

(čtěte zde)

Přesto Microsoft k uvedení Windows 7 přistupuje s určitou pokorou. Lekce "Vista" ho poučila, že zákazníci si přeci jen nenechají vnutit každou novinku. Velká vlna downgradů a vzestup málem až radikální popularity starších XP daly Microsoftu další důvod k zamyšlení. A Sedmičkám daly soupeře, nový systém musí být nejen lepší než konkurenční systémy (ty jsou ostatně pro Microsoft zatím spíše zdrojem inspirace než vážnou hrozbou), musí nejenom překonat Visty, ale musí se poprat se zkušeným, ostříleným soupeřem z vlastních řad: Windows XP.

Koncovým uživatelům ostatně bude povětšinou jedno, jak jsou na tom akcie MSFT, nebo jestli je Windows 7 rychlejší než nový OS X. Chtějí znát odpověď na otázku: "Jsou Windows 7 to pravé ořechové pro mne?"

Vezměme to pěkně popořádku.

Windows 7 s novým PC

Asi nejjasnější radu můžeme dát uživatelům Windows, kteří si pořizují nové stolní PC nebo plnohodnotný přenosný počítač. Windows 7 vás nezklamou. Na novém hardware poběží velmi svižně a rychlejší stroj tentokrát nebude platit daň náročnějšímu OS.

Pokud navíc vaše PC bude podporovat 64bitovou verzi OS, můžete se těšit na rychlejší běh a možnost využít více paměti RAM. Velká část nových sestav už 64bitovou architekturu podporuje.

Samozřejmě, že síla zvyku může lákat k downgradu na XP, doporučujeme ale, abyste dali Windows 7 šanci. Tu si ostatně zasloužily i Visty a o Sedmičkách to platí trojnásobně.

Takže v této kategorii to bylo jednoduché. Windows 7 podle všeho urazily velký kus cesty při podpoře všech možných zařízení, i proto, že v tom navázaly na tři roky staré Visty. Problémy s kompatibilitou tedy sice nelze vyloučit, ale nebudou pravděpodobně nijak výrazné. A nové počítače budou Windows 7 podporovat, často dokonce velmi nadstandardně, například díky spolupráci konkrétního výrobce s MS. Sečteno a vybarveno: pro uživatele zvyklé na operační systémy rodiny Windows je jen málo důvodů, proč by si s novým PC neměli pořídit nejnovější verzi tohoto systému Windows 7.

Hardwarové požadavky Windows 7

Nároky na spuštění Windows 7 se prakticky neliší od nároků na Windows Vista před dvěma lety, takže většina dnešních počítačů je splňuje bez problémů.

32bitový (x86) nebo 64bitový (x64) procesor o rychlosti 1 gigahertz (GHz) nebo rychlejší

Operační paměť RAM 1 GB (32bitový systém) nebo 2 GB (64bitový systém)

16 GB volného místa na disku (32bitový systém) nebo 20 GB (64bitový systém)

Grafická karta s podporou DirectX 9 s ovladačem WDDM 1.0 nebo vyšším

(zdroj: Microsoft)

Windows Vista na Windows 7

A co uživatelé, kteří nyní používají Windows Vista? Tady už odpověď tak jednoznačná není. Windows Vista rozhodně nejsou špatným systémem, ať už se o nich traduje cokoli. Přestože nové Sedmičky mají na svojí straně vynikající pověst, subjektivně výrazně lepší výkon a přehlednější rozhraní, některým uživatelům nemusí představa kompletní přeinstalace systému za ne až tak zanedbatelnou cenu připadat jako dobrá nabídka. Existuje ale několik faktorů, které vám mohou rozhodnutí usnadnit.

Vyplatí se upgradovat z Windows Vista na Windows 7?
 Upgradujte  Zůstaňte
 • Windows Vista mi už běhá pomalu, mám nainstalováno příliš mnoho programů.
 • Líbí se mi nové uživatelské rozhraní (AeroPeak, AeroSnap, AeroShake...).
 • Využívám domácí síť pro sdílení multimédií.
 • Využívám Windows Media Center.
 • Využívám fulltextové možnosti systému.
 • Využívám dotykovou obrazovku.
 • Cena za upgrade mi nepřijde přehnaná.
 • Windows Vista mi běhá perfektně, nemám důvod upgradovat.
 • Používám notebook, který zatím není plně podporován.
 • Cena upgradu se mi zdá příliš vysoká.
 • Nechci přeinstalovávat systém.
 • Plánuji v brzké době přechod na novější stroj.

Jednoduchá rada zní: na Windows 7 upgradujte při přeinstalaci systému. Ta ostatně může být prospěšná sama o sobě. Čistá instalace Windows 7 je koneckonců jistější než instalace "přes" stávající systém, jak uvádí i Lukáš Křovák z českého Microsoftu: "Doporučil bych vždy čistou instalaci. Ta také donutí mnoho uživatelů zároveň udělat první zálohu dat."

Co je nového ve Windows 7

Z velkého množství velkých i malých novinek jich zde vybíráme... sedm.

Vylepšené rozhraní Aero nyní přináší nejen živé náhledy, ale i přepínání přímo mezi okny v reálném čase. Velmi to usnadňuje orientaci ve velkém množství podobných oken (texty, podobné fotografie, mnoho otevřených panelů v prohlížeči). Ušetří cenné sekundy při skoro každém přepínání oken - přepínáte na jistotu, ne namátkou.

Vylepšený hlavní panel se nyní podobá Dock z OS X, ovšem přizpůsobit se dá tak, že se téměř neliší od toho v XP nebo Vista. Proč to ale dělat - na velké ikony s plynulými náhledy se dá opravdu rychle zvyknout a zobrazování vybraných programů, ať jsou spuštěné nebo ne, lépe reflektuje moderní styl práce.

Rozpoznávání psané češtiny - nechtělo se mi ani uvěřit, že můj škrabopis rozpoznaly Windows 7 včetně háčků a čárek. Celý článek bych tak sice psát nechtěl, ale rozhodně je to technologie, která bude pro tablety velmi důležitá.

Snadnější práce se sítěmi se týká jak takové maličkosti, jakou je výběr Wi-fi z hlavního panelu na jedno kliknutí (proč to nešlo už dříve?!) i domácích sítí HomeGroup.

Windows Media Centrum doznalo očekávaných změn a vůbec se vylepšila možnost práce s multimédii. Windows Media Player konečně zvládá většinu populárních formátů a kodeků (MOV, DivX) již od začátku a mnoho uživatelů už tak nebude potřebovat hned shánět externí aplikaci.

Knihovny jsou skvělým nápadem, který opět vychází z reálného používání PC. Málokdo má všechny své obrázky ve složce Obrázky, já je třeba mám na třech různých discích. Ale všechny tyto složky mohu přidat do knihovny Obrázky - soubory z různých umístění mohu prohledávat, jako kdyby byly v jedné složce.

Lepší práce s externím monitorem - jednoduchá zkratka Win + P není jediným vylepšením, které bude užitečné pro majitele vícero monitorů. Dalším je třeba Kalibrace barev, která je konečně součástí systému. Naopak AeroSnap si s dvěma monitory moc nerozumí.

Upgrade z Windows XP na Windows 7

A jsme u kapitolky, která asi rozvíří největší debatu. Jak už bylo řečeno, z Windows XP se stal celosvětově nejoblíbenější operační systém s více než 60procentním podílem. Jde tedy o systém rozšířený, ozkoušený, léty prověřený, systém, pro který musí každý výrobce hardware vytvořit ovladače. Za takovou dobu se navíc nahromadilo tolik aplikací třetích stran, že se najde jen málo funkcí, které byste do Windows XP nemohli dostat.

Proč by tedy někdo měl používat něco jiného než Windows XP? Pokusíme se férově shrnout důvody pro upgrade na Windows 7 i pro prozatímní setrvání u Windows XP. Každopádně zde jde o osobní uživatelské preference.

Vyplatí se upgradovat z Windows XP na Windows 7?
 Upgradujte  Zůstaňte
 • Mám PC, které vyhovuje minimálním požadavkům na Windows 7, nebo je převyšuje.
 • Mám PC s 64bitovou architekturou.
 • Líbí se mi nové uživatelské rozhraní (AeroPeak, AeroSnap, AeroShake...).
 • Využívám domácí síť pro sdílení multimédií.
 • Využívám Windows Media Center.
 • Chci na PC hrát nejnovější hry vyžadující DirectX 11.
 • Využívám dotykovou obrazovku.
 • Už delší dobu plánuji přeinstalaci systému.
 • Potřebuji využívat funkcí, které XP nepodporuje (DX, šifrování disku BitLocker...).
 • Cena za upgrade mi nepřijde přehnaná.
 • Microsoftu by to udělalo radost.
 • Windows XP mi běhá perfektně, nemám důvod upgradovat.
 • Používám notebook, který zatím není plně podporován.
 • Mám slabý hardware.
 • Nestojím o žádné 3D efekty.
 • Cena upgradu se mi zdá příliš vysoká.
 • Nechci přeinstalovávat systém.
 • Plánuji v brzké době přechod na novější stroj.
 • Využívám software, který by pod Windows 7 neběžel (lze obejít přes XP mód).
 • Miluji Windows XP.

Hlavním důvodem pro upgrade podle nás může být pohodlnější rozhraní - zní to jako klišé, ale pro mnoho typů práce je Aero opravdu přínosné a náhledy v novém taskbaru jsou ještě užitečnější než dříve. Navíc se ukazují přepínaná (Alt+Tab) okna v pozadí v jejich plné velikosti a tak ani hledání okna s tím správným textem není nemožné.

Windows 7

Upgrade na Windows 7 má ulehčit i XP mód - virtuální počítač s Windows XP přímo uvnitř počítače s Windows 7. Funguje pouze na novějších PC a ve verzích Ultimate a Professional. Není součástí instalace, je třeba jej zdarma stáhnout.

Další vynikající funkcí je rychlé vyhledávání v indexovaných položkách, jakož i v programech nebo různých nastaveních systému. Jde o zvyk - místo klikání na ikonu kliknete na tlačítko Start (nebo stisknete klávesu Win) a začnete psát, co chcete najít, spustit či nastavit. Funguje to překvapivě dobře, ještě lépe než ve Windows Vista. Napíšete-li třeba "hibern", objeví se nabídka z ovládacích panelů, dokonce hned čtyři možnosti, které s hibernací souvisí: Změnit akce tlačítek napájení, Nastavení režimu spánku atd. Žádná z těchto nabídek neobsahuje text "hibern", ale přesto jsou to, myslíme, právě ty nabídky, které hledáte, pokud chcete něco ohledně hibernace nastavit.

Podle Microsoftu je tu ovšem mnohem více technických aspektů, které jsou pro uživatele přínosné a měly by jej přimět k upgradu: "Lepší možnosti pro řešení problémů uživatelů (Problem Step Recorder, Troubleshooting Platform, Action Center), nové možnosti vyhledávání (knihovny, Federation Search, Enterprise Search Scopes), větší bezpečnost systému a Internet Exploreru 8 a dále pak funkce zaměřené na větší zákazníky, jako je BitLocker, BitLocker To Go, AppLocker, DirectAccess, BranchCache." Přestože mnoho z těchto možností lze ať tak nebo onak doplnit i do Windows XP, je pravda, že mít vše svázané v rámci jednoho systému je snazší a výhodné.

Takže rada opět zní: pokud si myslíte, že byste mohli těžit z čerstvé instalace Windows, a pokud váš hardware Windows 7 podporuje, vyplatí se o upgrade uvažovat. Tentokrát ovšem výhradně formou čisté instalace. Microsoft ovšem v doporučeném postupu upgradu popisuje, jak snáze převést jednotlivá nastavení.

Co se týče starších microsoftích systémů, jejich upgrade na Windows 7 by se pravděpodobně neobešel bez zásadního hardwarového upgradu.

Ostatní OS na Windows 7

Tato kapitola může vyznít poněkud zvláštně, ale má své místo. Přestože se dá předpokládat, že ti, kteří nevyužívají systém Windows, tak činí z jasných důvodů, i zde se při troše dobré vůle dají najít důvody pro upgrade. Například ti, kteří si kupovali nový počítač v době, kdy byl problém koupit jej bez systému Windows Vista, a znechuceně si na něj raději dali některou z distribucí Linuxu, mají dobrý důvod vyzkoušet, zda by Windows 7 mohly získat zpět jejich srdce pro Microsoft.

Dalším důvodem může být pro uživatele Linuxu nutnost využívat aplikace, které nejdou rozběhnout ani pomocí WINE, takových programů je bohužel pořád dost.

Boj o uživatele netbooků už začal, když Microsoft učil prodavače pomlouvat Linux. Cílem bylo ukázat, že i pro netbooky je Windows 7 vhodný a svižný systém. To můžeme potvrdit, ačkoli vycházíme ze subjektivních dojmů, nikoli objektivního měření. Záleží tedy skutečně na uživateli - mnohé z výhod Windows 7 u netbooku skutečně nevyužijete, i proto sem Microsoft míří s edicí Windows 7 Starter.

A uživatelé OS X, kteří využívají některou z forem dual-bootu (případně Parallels), mohou o Windows 7 uvažovat také.

Celkově se ovšem dá s jistotou říci, že Windows 7 bude mít úspěch spíše na poli uživatelů již zvyklých na systémy z rodiny Windows. "Switcherům" se ale určitě bránit nebude. A uživatelé minoritních systémů zase nemají mnoho důvodů příchod Windows 7 nějak zvlášť prožívat.

Diagram upgradu - pouze pro účely zjednodušení a pobavení

Diagram upgradu - pouze pro účely zjednodušení a pobavení... Nejde o oficiální dokument MS.

Které Windows 7 jsou pro vás?

Užitečné odkazy

Několik užitečných stránek pro ty, kteří zvažují upgrade na Windows 7:

Zbytek IT světa ovšem bude otázku Windows 7 v příštích měsících jistě řešit. Dnes Microsoft uvede v celosvětové premiéře na trh nové Windows 7. A to opět v několika verzích:

"Windows 7 Starter (OEM), Home Premium (OEM, krabice plná licence, krabice upgrade licence), Professional (OEM, krabice plná licence, krabice upgrade licence) a Ultimate (OEM, krabice plná licence, krabice upgrade licence). U upgrade licence je požadována licence systému Windows XP nebo Windows Vista (OEM, krabice)," vyjmenovává Lukáš Křovák. Dále existuje edice Enterprise, ta je ovšem dostupná pouze v rámci multilicencí "Software Assurance" a není tedy možné pořídit ji v krabicové či OEM verzi.

V Česku podle Microsoftu nejsou k dispozici žádné slevy pro studenty nebo rodiny: "Žádná speciální cena není, jediná speciální cena bude dostupná u vybraných kamenných obchodů, kde k nákupu nového počítače s Windows 7 budou moci koupit zákazníci jednu upgrade licenci za zvýhodněnou cenu. Konkrétní cena bude závislá na konkrétním obchodě. Seznam bude uveden na našich stránkách po 22. říjnu a také komunikován v letácích těchto společností."

Balení Windows 7

Balení Windows 7: Ultimate, Professional, Home Premium

Podle Křováka se dá počítat s tím, že kromě jednotlivých uživatelů přistoupí k přechodu i velké a střední firmy, ovšem ne hned: "Je zapotřebí počítat s určitým časovým horizontem, který je spojen s testováním interních aplikací a systémů. Ve většině případů je tento proces v řádu několika měsíců, v závislosti na počtu aplikací a předchozí verzi operačního systému. Společnosti s aplikacemi kompatibilními se systémem Windows 7 budou moci přejít rychleji než společnosti používající systém Windows XP, kde lze očekávat větší problémy s nekompatibilitou aplikací."

Odkazy

Autor:


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: jak nastavit období klidu nebo časovou osu

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows se objevila nová funkce umožňující potlačit veškerá či vybraná hlášení systému či programů. Využijte také...

Sada programů pro notebook na prázdniny

Ilustrační foto

Nedáte-li notebook z ruky ani o prázdninách či dovolené, a chcete ho využít pro zábavu, potom vám doporučíme některé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz