Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odhalujeme: sedm skvělých věcí na nových Windows a jedno velké zklamání

aktualizováno 
Zatímco Windows XP dostaly v úterý večer poslední záplaty, do platformy Windows 8 byla doslova nalita živá voda. Mohutná aktualizace s označením Windows 8.1 Update přinesla do tohoto operačního systému změny, díky kterým se stal užitečnější především pro uživatele s klávesnicí a myší.

Dvě nové ikonky ve vylepšených Windows 8.1 nabízí rychlý přístup k režimům napájení a vyhledávání. | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Windows 8 dospěly. Trvalo jim to rok a půl a Microsoft si kvůli tomu vyslechl spoustu výtek. S novým Updatem, který firma dala v plen v rámci pravidelné aktualizace svých softwarových produktů, potěšila mnoho zhrzených uživatelů, kteří k ovládání počítače využívají myš a klávesnici. I když by pár věcí ještě stálo za to trochu poladit, jako celek se nám konečně nový systém téměř líbí. Pojďme se podívat na sedmičku nejvíce viditelných změn, které pro nás Microsoft přichystal.

1.Chytré startování na plochu

Už ve Windows 8.1 Microsoft pochopil, že startovat systém do nového uživatelského rozhraní není pro všechny to pravé ořechové. V systému tak bylo možné upravit, zda uživatel chce, aby se mu počítač spustil na klasickou plochu, nebo do nového rozhraní, dříve označovaného Metro. Nově Windows rovnou poznají, když mají k dispozici dotykový displej nebo ne, a podle toho se nastartují do nového rozhraní, nebo na starou plochu (tj. to do režimu desktop). 

Nastavení přihlášení na plochu ve Windows 8.1

Nastavení přihlášení na plochu ve Windows 8.1

Může to vypadat jako maličkost, ale zkuste si třeba vzpomenout, kde byste v původních Windows 8.1 našli možnost přepnout startování na klasickou plochu. Pro majitele počítačů z nedotykovým displejem a další, kteří preferují myš a klávesnici, je tato změna velmi podstatná.

2.Vypínací křížek u aplikace

Nově dostaly ve vylepšené verzi Windows 8.1 aplikace horní lištu s informacemi...

Nově dostaly ve vylepšené verzi Windows 8.1 aplikace horní lištu s informacemi o aplikaci a především s tlačítky pro vypnutí aplikace nebo její stažení.

Aplikacím, které nakupujete ve Windows Storu se dostalo nového vylepšení v podobě horní lišty, která nově obsahuje známé ikony s podtržítkem a křížkem. Ta se objeví, když najedete k hornímu okraji obrazovky a vedle těchto ikonek obsahuje i symbol aplikace a její název.

A jak jsme zvyklí, podtržítko nám shodí aplikaci na lištu a křížek ji vypne. Není tak třeba s myší dělat složité gesto, kdy aplikaci chytáte u horního okraje a táhnete ji dolů, aby se vypnula.

3.Připínání aplikací do prostředí desktopu

Není stále možné vložit aplikaci z Metra na klasickou plochu desktopu jako zástupce na ploše. Nově se však mohou objevit na systémové či chcete-li pracovní liště, kde o nich při práci na ploše bude mít uživatel přehled. V nastavení je  pak možné tuto funkci vypnout.

Systém tak drží více pohromadě. Dosud byly režimy Metra a desktopu zcela oddělené. Pokud jste tak něco řešili například ve Wordu spuštěném v desktopu a přepli jste se do aplikace v Metru, bylo nutné si pamatovat, že Internet Explorer běží na desktopu a tam ho hledat. Jinými slovy, konečně je ve Windows místo, kde vidíte všechny spuštěné aplikace najednou. Stále to není dokonalé, ale zlepšení to je.

Mimochodem, zdá se, že aktualizace sjednotila obě verze Internet Exploreru (dotykovou v Metru a desktopovou). Tedy alespoň na systémech bez dotykové obrazovky, kde jsme Update testovali. Vždy se nám totiž spustila desktopová verze. Platí i pro spouštění hudby a videa a prohlížení obrázků.

4.Desktopová lišta v aplikacích

Systémová lišta nově ukáže spuštěné aplikace a programy i v prostředí nového...

Systémová lišta nově ukáže spuštěné aplikace a programy i v prostředí nového uživatelského rozhraní (Metro).

A aby to bylo vyrovnané, tak i v novém rozhraní (Metro) přibyla nástrojová lišta, stejná, jako je v desktopu. Zobrazí se ve spuštěné aplikaci, když najdete na spodní část obrazovky.

Vidět ji můžete také přímo v prostředí Metra, ale jen v tom případě, kdy se z klasické plochy přepnete pomocí tlačítka v levém dolním rohu s ikonou Windows přepnete do nového rozhraní.

5.Kontextové menu aplikací

Zajímavé je doplnění dlaždic o kontextové menu, které se otevře kliknutím pravým tlačítkem myši na konkrétní dlaždici. V nabídce je pět možností, které se původně objevovaly na spodní liště, která se objevila, když na dlaždici uživatel klikl pravým tlačítek myši.

Původní Windows 8.1 nabízeli kontextové menu k aplikacím na vysunovací spodní...

Původní Windows 8.1 nabízeli kontextové menu k aplikacím na vysunovací spodní liště.

Nové kontextové menu se po kliknutí pravým tlačítkem myši objeví přímo u...

Nové kontextové menu se po kliknutí pravým tlačítkem myši objeví přímo u příslušné dlaždice.

Nyní tak již není třeba hnát se ke spodní části obrazovky, aby si uživatel nastavil chování aplikace. Vybere si ji z pěti položek, které vyběhnou v kontextovém menu.

6.Hledání a vypnutí hned po ruce

Na obrazovce s dlaždicemi je nově vyhledávací tlačítko a symbol napájení s jehož pomocí lze přímo přejít k rozbalovací nabídce pro vypnutí, uspání nebo restart systému. Obě možnosti jsou hned vedle ikonky s identifikací uživatele.

Zatímco tlačítko pro vypínání ušetří pár pohybů myší. Vyhledávání je spíše úlitbou uživatelům, kteří nevědí, že když začnou v prostřední metra psát, automaticky se jim vyhledávání aktivuje.

7.Integrovaný obchod

Možnosti vyhledávání se ve staré i updatované verzi Windows 8.1 na první pohled...

Možnosti vyhledávání ve staré i nové verzi se nemění

Nově je mnohem více integrován do systému obchod s aplikacemi. Jednak je k němu vstup přímo na nástrojové liště a také ve vyhledávání lze přímo najít aplikace z obchodu.

Microsoft tak vývojářům připravil další cestu, jak dostat jejich aplikace do povědomí uživatelů.

Největší zklamáníChybí Menu Start

Asi nejvíce nářků s příchodem Windows 8 padlo na adresu chybějícího tlačítka Start, které mělo nahradit celé nové rozhraní Metro. Poptávka po starém startovacím menu však byla obrovská. Prakticky ihned se tak objevila řešení třetích stran, která umožňují startovací menu do Windows doinstalovat. 

Microsoft si chybu uvědomil a částečně ji napravil už ve Windows 8.1. Do levého dolního rohu se vrátil čtvereček, který při kliknutí pravým tlačítkem myši odhalil poměrně bohaté menu s přístupem k různým funkcím, které jsou  jinak součástí Ovládacího panelu. Funkčností však staré nabídce Start nebo alternativním řešením nestačil. Nový update oproti očekávání nové tlačítko Start nepřinesl.

Zatím Microsoft na konferenci Build alespoň slíbil, že tlačítko Start opravdu chystá. Návrh a funkčnost vypadají úžasně. V menu bude jak textová nabídka, tak živé dlaždice. Ovšem kdy se dočkáme, to Microsoft neprozradil. 

V nové verzi Windows 8.1 postrádáme především vylepšené tlačítko Start. Zůstává...

V nové verzi Windows 8.1 postrádáme především vylepšené tlačítko Start. Zůstává nám tak alespoň menu, které při kliknutí pravým tlačítkem myši otevře poměrně bohatou servisní nabídku.

Připravované Startovací tlačítko s menu, které se možná do Windows vrátí v...

Připravované Startovací tlačítko s menu, které se možná do Windows vrátí v některé z dalších generací tohoto operačního systému.

Jak se novinky ve Windows 8.1 líbí vám? Microsoft jich připravil mnohem více, než jsou ty, na jaké jsme zde upozornili. Jejich přehled najdete na anglickém blogu Microsoftu zde. Podělte se o vaše názory a zkušenosti s námi a ostatními čtenáři v diskuzi.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Najdete na iDNES.cz