Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8: jak mít pod kontrolou spuštěné aplikace

aktualizováno 
Správce úloh ve Windows 8 je aplikace, která doznala od předchozí verze systému velké množství změn a má řadu nových funkcí. Naučte se s ní pracovat, a mějte tak spuštěné aplikace pod kontrolou.

Tipy a triky pro Windows 8 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak zjistit, které aplikace ve Windows běží

Pokud si otevřete aplikace v novém nebo původním rozhraní Windows, potom se možná bude hodit tip pro zjištění všech běžících aplikací. Pro tento účel se skvěle hodí Správce úloh, který v této verzi systému doznal řady změn. Nejrychleji ho lze vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc.

V klasickém rozhraní ho dále vyvoláte tak, jak se to dělalo v předchozích verzích, tedy kliknutím na hlavní panel pravým tlačítkem myši a výběrem položky Správce úloh. Použít lze také klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Delete a kliknutí na Spustit Správce úloh.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Rozšířené vlastnosti Správce úloh

Po otevření Správce úloh se zobrazí seznam aktuálně spuštěných programů. Po výběru konkrétní aplikace ji lze uzavřít tlačítkem Ukončit úlohu.

Chcete-li získat další data o spuštěné aplikaci a výkonu PC, potom dole vlevo klikněte na Více informací. Na první kartě vidíte, jak aplikace vytěžují procesor, paměť a jak komunikují s diskem a sítí. Snadno tak lze zjistit, zda něco nekomunikuje směrem z PC, aniž byste si to přáli.

Hodit se to může i pro případ, kdy nebudete vědět, proč disk neustále indikuje práci. Kliknete-li na pole Název pravým tlačítkem myši, zobrazí se možnost zobrazit další údaje jako název procesu, PID, vydavatele atd.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Podrobnosti o výkonu PC

Na další záložce s názvem Výkon je možné v grafu pozorovat vytížení systémových prostředků počítače. Postupně lze přecházet mezi informacemi o procesoru, paměti, disku a síti. U každého najdete několik zajímavých údajů, které se mohou hodit. Například u procesoru zjistíte, kolik má jader, jak velkou má cache či počet aktuálně spuštěných procesů. U disku zase vidíte informaci o odezvě či rychlostech čtení a zápisu dat.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Co kdy bylo spuštěno

Správce úloh nově obsahuje užitečnou komponentu, která prozradí, které aplikace byly kdy spuštěny. Přepněte se na záložku Historie aplikací. Kromě seznamu spuštěných aplikací se zde dozvíte, jak dlouho s nimi uživatel pracoval (byly spuštěné na popředí) či kolik dat ze sítě "spolykaly". Pokud opět kliknete pravým tlačítkem myši na volbu Název, můžete ještě dodat informace o stažených a odeslaných datech.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Co se při startu PC spouští samo

Po instalaci několika programů brzy přijdete na to, že některé z nich se ve snaze ulehčit uživateli práci s jejich spouštěním usadí do části, která má na starost jejich automatický start. Dříve je bylo nutné odstraňovat pomocí systémového registru Windows či aplikace pro konfiguraci systému, případně použít nějakou z třetích stran. Dnes jejich vnoření do systému vidíte na záložce Po spuštění ve Správci úloh. Z tohoto místa máte možnost jejich spouštění snadno deaktivovat i kdykoliv zase aktivovat.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Ostatní údaje Správce úloh

Ve Správci úloh najdete ještě další informace, které jsou však určeny především pro správce systému. Záložka Uživatelé je tak například nápomocna v případě, kdy na PC pracuje více uživatelů a vy potřebujete znát, kolik systémových prostředků vytěžují. Najdete zde informace o procesech, které používají. Záložka Podrobnosti obsahuje stejné informace, akorát s tím rozdílem, že je nerozděluje podle uživatele. Poslední s názvem Služby potom zobrazí, které služby jsou spuštěné či zastavené. A je zde možné je ručně vypínat i startovat.

Tipy a triky pro Windows 8Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz