Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8: jak mít pod kontrolou spuštěné aplikace

aktualizováno 
Správce úloh ve Windows 8 je aplikace, která doznala od předchozí verze systému velké množství změn a má řadu nových funkcí. Naučte se s ní pracovat, a mějte tak spuštěné aplikace pod kontrolou.

Tipy a triky pro Windows 8 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak zjistit, které aplikace ve Windows běží

Pokud si otevřete aplikace v novém nebo původním rozhraní Windows, potom se možná bude hodit tip pro zjištění všech běžících aplikací. Pro tento účel se skvěle hodí Správce úloh, který v této verzi systému doznal řady změn. Nejrychleji ho lze vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc.

V klasickém rozhraní ho dále vyvoláte tak, jak se to dělalo v předchozích verzích, tedy kliknutím na hlavní panel pravým tlačítkem myši a výběrem položky Správce úloh. Použít lze také klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Delete a kliknutí na Spustit Správce úloh.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Rozšířené vlastnosti Správce úloh

Po otevření Správce úloh se zobrazí seznam aktuálně spuštěných programů. Po výběru konkrétní aplikace ji lze uzavřít tlačítkem Ukončit úlohu.

Chcete-li získat další data o spuštěné aplikaci a výkonu PC, potom dole vlevo klikněte na Více informací. Na první kartě vidíte, jak aplikace vytěžují procesor, paměť a jak komunikují s diskem a sítí. Snadno tak lze zjistit, zda něco nekomunikuje směrem z PC, aniž byste si to přáli.

Hodit se to může i pro případ, kdy nebudete vědět, proč disk neustále indikuje práci. Kliknete-li na pole Název pravým tlačítkem myši, zobrazí se možnost zobrazit další údaje jako název procesu, PID, vydavatele atd.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Podrobnosti o výkonu PC

Na další záložce s názvem Výkon je možné v grafu pozorovat vytížení systémových prostředků počítače. Postupně lze přecházet mezi informacemi o procesoru, paměti, disku a síti. U každého najdete několik zajímavých údajů, které se mohou hodit. Například u procesoru zjistíte, kolik má jader, jak velkou má cache či počet aktuálně spuštěných procesů. U disku zase vidíte informaci o odezvě či rychlostech čtení a zápisu dat.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Co kdy bylo spuštěno

Správce úloh nově obsahuje užitečnou komponentu, která prozradí, které aplikace byly kdy spuštěny. Přepněte se na záložku Historie aplikací. Kromě seznamu spuštěných aplikací se zde dozvíte, jak dlouho s nimi uživatel pracoval (byly spuštěné na popředí) či kolik dat ze sítě "spolykaly". Pokud opět kliknete pravým tlačítkem myši na volbu Název, můžete ještě dodat informace o stažených a odeslaných datech.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Co se při startu PC spouští samo

Po instalaci několika programů brzy přijdete na to, že některé z nich se ve snaze ulehčit uživateli práci s jejich spouštěním usadí do části, která má na starost jejich automatický start. Dříve je bylo nutné odstraňovat pomocí systémového registru Windows či aplikace pro konfiguraci systému, případně použít nějakou z třetích stran. Dnes jejich vnoření do systému vidíte na záložce Po spuštění ve Správci úloh. Z tohoto místa máte možnost jejich spouštění snadno deaktivovat i kdykoliv zase aktivovat.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Ostatní údaje Správce úloh

Ve Správci úloh najdete ještě další informace, které jsou však určeny především pro správce systému. Záložka Uživatelé je tak například nápomocna v případě, kdy na PC pracuje více uživatelů a vy potřebujete znát, kolik systémových prostředků vytěžují. Najdete zde informace o procesech, které používají. Záložka Podrobnosti obsahuje stejné informace, akorát s tím rozdílem, že je nerozděluje podle uživatele. Poslední s názvem Služby potom zobrazí, které služby jsou spuštěné či zastavené. A je zde možné je ručně vypínat i startovat.

Tipy a triky pro Windows 8


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz